Seznam Native ve spolupráci s

5 důvodů, proč si pořídit elektromobil

Chcete se svižně, a přitom tiše projíždět krajinou? Zajímá vás, jak ušetřit emise i peníze?

?

Elektromobily splňují všechny vaše požadavky. Náklady na kilometr jsou v případě elektromotoru mnohem nižší než při jízdě konvenčním vozem se spalovacím motorem. Počet vozů s elektrickým pohonem na tuzemských silnicích roste a jejich majitelé na ně nedají dopustit. Na pohodlnou jízdu v elektromobilu si totiž velmi rychle zvyknete.

Elektromobilita je trend současnosti. Vozy s elektrickým pohonem se neustále vyvíjejí, stávají se dostupnější a jejich nabíjení je čím dál snadnější.

Trend

Máte ale pořád pocit, že elektromobily si vaše srdce nezískají? Podívejte se na důvody, proč byste jim měli dát šanci.

Elektroauto je parťák na stovky kilometrů

Elektromobily v současnosti dokážou na jedno nabití ujet několik stovek kilometrů.

Už dávno neplatí, že i na každodenní kratší dojíždění do práce musíte auto stá le nabíjet. Dnešní elektromobil je parťákem nejen do města, ale i na delší cesty. Na jedno nabití s ním můžete ujet 200 až 400 kilometrů, záleží na modelu auta.

Elektromobil Corsa‑e německé automobilky Opel ujede až 337 kilometrů.

Řidiči elektromobilu dokážou vyrazit na semaforech jako první. V elektromotoru mají dravého parťáka. Dynamický styl jízdy ale rychle odčerpává energii z baterií. A dojezd elektromobilů ovlivňují i faktory, jako jsou charakter trasy nebo počasí.

„Pokud chcete se svým elektromobilem ujet co možná nejdál, jezděte plynule, vyvarujte se zbytečně prudkého zrychlování, a hlavně se naučte využívat rekuperaci.

Ke zpomalování využívejte co nejvíce rekuperačního brzdění – stačí dát nohu z plynu. Akumulátory se díky tomu nabíjejí cennou energií.

Osobně mě sledování rekuperace vysloveně baví a každý den se snažím dostat na mojí stejné trase více energie z brzd do baterií,“

radí řidičům elektroaut Jan Novák z automobilky Opel.

Abyste co nejvíce zvýšili dojezd svého vozu, sundejte ze střechy nevyužívané nosiče, které zvyšují aerodynamický odpor. A nepodceňujte ani podhuštění pneumatik. Měkké gumy špatně „sedí“ na silnici a zbytečně zvyšují spotřebu energie.

Snadné nabíjení přímo v garáži

Dobíjení vozu je dnes podobně snadné jako nabíjení mobilního telefonu.

Elektromobily lze nabíjet z obyčejné domácí zásuvky 230 V, ale je pravda, že to chvíli trvá. O hodně účinnější je nabíjení pomocí nástěnného Wall Boxu, který je schopný přenést do baterií mnohem rychleji větší množství energie. S takovými nástěnnými nabíječkami, které jsou přímo určené pro domácí garáže, už dávno neplatí, že budete složitě hledat místo, kde elektromobil nabít.

Díky domácím nabíječkám a stále se rozrůstající síti vysoce výkonných veřejných nabíjecích stanic jsou elektromobily vhodné nejenom pro městský provoz, ale i na delší cesty. V případě cestování na delší trasy je dobré předem naplánovat zastávky pro nabíjení. Hledání nabíječek vám usnadní mobilní aplikace s mapami nabíjecích stanic. U některých je dokonce možné zarezervovat si čas pro nabíjení.

Chci zažít jízdu elektromobilem

V České republice se nachází více než 450 dobíjecích stanic. Jejich počet neustále roste.

Zdroj: PRE, ČEZ, E.ON

0

V Česku je nyní registrováno přes 4 000 elektromobilů. V loňském roce bylo registrováno téměř 800 automobilů s čistě elektrickým pohonem a odhaduje se, že za letošní rok přibude zhruba 2 000 nových elektrovozů.

Zdroj: Svaz dovozců automobilů

0

Podle různých odhadů a studií by v roce 2030 mohlo v tuzemsku jezdit více než půl milionu elektromobilů.

Pořizovací ceny elektroaut klesají

Ceny elektromobilů se postupně přibližují cenám aut se spalovacím motorem.

Za to může konkurenční boj mezi automobilkami, zavádění nových technologií a sériová výroba baterií a aut. „Největší vliv na cenu elektromobilů má cena baterií, ta se s rostoucími objemy výroby snižuje a tento trend bude pokračovat. Vyšší pořizovací cena tak přestává být zásadním argumentem, proč si elektromobil nepořídit,“ říká produktový manažer automobilky Opel Tomáš Zahel.

V prvním pololetí roku 2020 tvořily elektromobily 8 % ze všech prodaných automobilů na evropském trhu.

Zdroj: Transport & Environment

8 %

O tom, že se elektromobily stávají běžnou součástí silničního provozu, svědčí i to, že se v současnosti na trhu nachází na 120 modelů a verzí elektrických aut.

Zdroj: Electric Vehicle Database

0

S elektroautem ušetříte na provozních nákladech

Provozní náklady elektromobilů jsou v porovnání s auty se spalovacími motory výrazně nižší.

Majitelé elektrovozů zásadně šetří už na ceně „paliva“. Elektrická energie je o dost levnější než benzin nebo nafta. Elektřina se bude pravděpodobně i nadále zlevňovat.

Levnější provoz ovšem není jediným bonusem elektromobilu. Řidiči elektrovozů mohou parkovat bez starostí a zdarma i ve zpoplatněných zónách v některých českých městech. Navíc jako majitel elektrovozu nemusíte platit za dálniční známku, a pokud patříte mezi podnikatele, tak ani silniční daň. Další výhodou je nejnižší možná sazba povinného ručení.

„Majitelé elektromobilů se pro jejich nabíjení snaží co nejvíc využívat levnější noční proud. Spotřeba pak vychází na méně než 100 korun na 100 kilometrů. To je dvakrát až třikrát méně než náklady na provoz konvenčních aut se spalovacími motory,“

přibližuje výhody elektroaut Tomáš Zahel z automobilky Opel.

Na elektromotor se můžete spolehnout

Velmi silným argumentem ve prospěch elektromotoru je jeho mnohem jednodušší konstrukce, a tedy i výrazně vyšší spolehlivost v porovnání s velmi složitým spalovacím motorem.

Systém elektrického pohonu totiž obsahuje méně pohyblivých součástek, a proto je jeho celková životnost delší.

Jako majitel elektromobilu si nemusíte lámat hlavu s výměnou oleje, měřením emisí nebo rezivěním výfuku. Brzdy, které se u konvenčních motorů rychle opotřebovávají, jsou u elektromobilů méně namáhané.

Bez jakých součástek se elektromotor obejde?

Motory v elektrických autech jsou spolehlivější a méně složité než spalovací motory. Elektromobily nepotřebují palivovou nádrž, čerpadla, vstřikování, filtry a olej ani výfuk. Nemají ani písty, válce, spojku, převodovku, startér a spousty dalších dílů, které ke konvenčním vozům neodmyslitelně patří a zároveň se časem opotřebovávají. Prakticky jediným pohyblivým dílem v elektromotoru je jeho rotor.

Elektroauto je ideální volbou do města

Nebaví vás v autě s manuální převodovkou neustále řadit při popojíždění v kolonách?

Elektromobily jsou ideálním společníkem do rušných městských ulic. Díky tomu, že jezdí bez emisí a nejsou tak hlučné, jsou jako stvořené pro život ve městech. Dynamika jízdy je v elektrovozech lepší než u aut se spalovacími motory, jelikož maximální točivý moment je k dispozici ihned po rozjezdu. Všem řidičům tak elektromobily slibují skvělý zážitek z jízdy.

Ve městech získáváte s elektromobilem několik důležitých výhod. Ve velkých městech, jako je Praha, Brno, Ostrava nebo Liberec, nemusíte platit za parkování. Dostanete se navíc i do městských center a zón, kam auta se spalovacími motory nemohou. Dostanete se tedy všude tam, kam potřebujete, a můžete mít navíc i dobrý pocit z toho, že svou jízdou nepřispíváte ke znečišťování ovzduší.

Opel Vivaro‑e

Elektroauta značky
Opel

Technologie budoucnosti pro pohodlné nabíjení

„V horizontu roku 2024 budeme mít v každé modelové řadě alespoň jednu elektrickou verzi auta. Elektrické užitkové modely budou hrát stále důležitější roli především ve městech, v přepravě osob a v zásobování zbožím,“

říká generální ředitel automobilky Michael Lohscheller a přibližuje tak vizi německé společnosti.

Automobilka Opel začala už před lety pracovat na elektrifikaci svých vozů. V současnosti má Opel na trhu elektrickou Corsu‑e a hybridní plug-in Grandland X, který kombinuje spalovací motor s jedním či dvěma elektromotory. Ještě v tomto roce bude následovat elektrická dodávka Vivaro‑e a další elektrické vozy značky Opel budou následovat v příštím roce.

Nová
Corsa‑e

Kompaktní elektromobil uspokojí i náročné zákazníky, a to svou dynamikou, dlouhým dojezdem (až 337 km) i rychlým dobíjením. V základní výbavě má Corsa‑e šest airbagů, 1fázovou nabíječku, automatickou klimatizaci, dešťový a světelný senzor i automatické nouzové brzdění, které oceníte zejména ve městě.

Výkon 136 koní

Cena od 759 990 korun

Vítěz ankety Zlatý volant 2020

Dojezd až 337 kilometrů na jedno nabití

Dobití baterie na 80 % u veřejné rychlonabíječky za pouhých 30 minut

Plug-in hybrid
Grandland X

Ještě stále nejste přesvědčení o tom, že elektromobil je pro vás ta pravá volba? Využijte výhody elektromobilu ve spojení se spalovacím agregátem – pořiďte si plug-in hybridní vůz. Ten má menší baterii, která vystačí na každodenní dojíždění do práce do vzdálenosti několika desítek kilometrů. Baterii lze snadno nabíjet přes noc z domácí elektrické sítě 230 V. Po vyčerpání baterie se samočinně spustí běžný spalovací motor, se kterým můžete dojet třeba na dovolenou k moři.

Plug-in hybridní Opel Grandland X je dostupný ve dvou verzích

Se dvěma elektrickými a jedním spalovacím motorem o systémovém výkonu 300 koní.

Tato verze má pohon všech čtyř kol a dojezd čistě na elektřinu činí až 59 km (dle WLTP).

S jedním elektromotorem a jedním spalovacím motorem o systémovém výkonu 225 koní.

Tato verze má pohon předních kol a dojezd čistě na elektřinu činí až 57 km (dle WLTP).

Obě verze mají 8stupňovou automatickou převodovku.

Obě verze mají SPZ začínající „EL“, a mohou tedy parkovat zdarma i v rezidenčních zónách.

Cena od 919 990 Kč

V příštím roce Opel představí elektrický model Mokka‑e, velkoprostorovou Zafiru‑e a kompaktní Combo‑e. Do roku 2024 automobilka plánuje dostat na trh elektrické verze všech svých modelů, a to včetně užitkových vozů.

Elektrovozy značky Opel jsou vybaveny službou Opel Connect, díky které můžete pohodlně kontrolovat stav baterie, dojezd a odhadovat dobíjecí čas na dálku ze svého chytrého telefonu.

Opel Connect

Automobilka svým zákazníkům nabízí také nástěnné domácí Wall Boxy, aby mohli své vozy nabíjet pohodlněji a zároveň efektivněji než z běžné domácí zásuvky.

Wall box

Akumulátory značky Opel mají opravdu dlouhou životnost i díky tomu, že netrpí tzv. paměťovým efektem.

Díky tomu je možné baterii opakovaně nabíjet jen částečně, aniž by to snižovalo její životnost.

Automobilka Opel proto poskytuje na svoje baterie záruku 8 let (nebo záruku do ujetí 160 000 km).

Chci objevit svět elektrických vozů OpelChci zažít jízdu elektromobilem