Chcete ochránit své
úspory před inflací?
bezpečného investování
Podle posledních průzkumů Češi spoří víc, než kdy dřív. Většinu svých úspor ale nechávají v bankách, kde peníze postupně ztrácejí svoji hodnotu. Ti, kteří o své úspory nechtějí přijít, peníze vkládají do investic. Ty sice mohou finanční prostředky uchránit před inflací, ale ne vždycky vedou k cíli bez rizika.
Jak investovat bezpečně?
Jak je možné, že peníze na běžných účtech ztrácejí svoji hodnotu? Na vině je růst cen zboží a služeb, který způsobuje, že si každý rok za stejnou sumu můžeme pořídit méně věcí. Míru zdražování vyjadřuje inflace.
0
%
Chcete se pustit do investování?
Ačkoli investovat můžete i malé částky, pokud žijete od výplaty k výplatě, měli byste si nejprve vytvořit finanční rezervu. Ta slouží k zaplacení nenadálých výdajů, třeba když se rozbije pračka nebo auto. Výše finanční rezervy by měla odpovídat součtu třech vašich platů a tyto naspořené peníze je vhodné mít na běžném nebo spořicím účtu, abyste je měli rychle k dispozici.
Investování je cestou ke zhodnocení peněz, které by jinak postupně ztrácely svou hodnotu – anebo alespoň k co nejvyšší možné míře snížení dopadů inflace. Možností, jak investovat, je mnoho. Každý investor si tak může vybrat, o jak vysoké zhodnocení usiluje a jakou míru rizika chce nést. Většinou platí, že čím větší výnos investice může přinést, tím větší je také podstupované riziko. Cíl mají všichni investoři stejný – neprodělat a co nejlépe své prostředky zhodnotit.
Riziku se nikdy nelze zcela vyhnout, lze ho však minimalizovat.
Jak na to?
Dodržujte 5 zásad bezpečného investování.
Každý z nás má jiné potřeby a životní cíle. Jejich definování je zásadní i v oblasti investic. Než začnete investovat, rozmyslete si, na jak dlouhou dobu chcete peníze investovat. Pokud chcete peníze zhodnotit v průběhu několika let, budete muset zvolit jinou strategii než v případě, že chcete investovat několik desetiletí s vidinou zajištěného stáří.
Investice se dají rozdělit na krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé. Mladší investoři si mohou dovolit větší riziko, protože zpravidla investují na delší dobu, a tak nemusí řešit občasné výkyvy ve výnosu. Ani několik let trvající krize nemusí mít negativní dopad, pokud víte, že máte před sebou ještě například 20 let investování. Naopak starší investoři a všichni ti, kteří neplánují investovat své peníze na dlouhou dobu, by se měli vyhýbat volatilním investicím, jako jsou například akcie či komodity. K těm bezpečnějším a poslední dobou velmi vyhledávaným investicím patří nemovitosti.
Volatilita je míra kolísání hodnoty investice nebo jejího výnosu, vyjadřuje míru rizika. Výkyvy jsou často spojené s ekonomickými a politickými změnami, které mají vliv na trhy. Mezi historicky nejvíce volatilní investice patří akcie.
Jedním z nejčastějších mýtů týkajících se investování je přesvědčení, že investovat se dají pouze závratné sumy peněz. Spousta lidí se domnívá, že nemají dostatek peněz, které by mohli investovat. Vysoké částky však nejsou vždycky nutné a existují i možnosti, jak zhodnotit i několik tisíc korun.
Při investování se každá koruna počítá. Nemusíte mít na kontě statisíce nebo miliony, abyste se mohli stát investorem. I při investování nízkých částek se můžete stát milionářem. Klíčem k úspěchu je investovat pravidelně a dlouhodobě. Díky nižším částkám se navíc nebudete muset obávat, že přijdete o celoživotní úspory.
Jak každý měsíc zhodnotit tisíc korun?
Když budete měsíčně dávat stranou 1 000 korun, za deset let si takto naspoříte 120 000 korun a za třicet let už 360 000 korun. Co se stane, pokud stejné peníze investujete s výnosem 9 procent ročně?
6
měsíců
1
rok
3
roky
5
let
10
let
20
let
30
let
Na drobné investory se v Česku zaměřuje několik P2B platforem. Jednou z nich je i společnost RONDA INVEST, která spojuje investory s malými a středními podnikateli. Ti si zpravidla půjčují peníze na koupi, výstavbu či rekonstrukci nemovitosti. „Všechny úvěry, do nichž mohou investoři u nás investovat, jsou zajištěny nemovitostmi v lukrativních lokalitách. Pokud se podnikateli nepodaří projekt zrealizovat, využíváme toho, že je ve prospěch naší firmy v katastru nemovitostí zapsané zástavní právo a především nízké LTV, které počítá i se scénáři, jako je pokles cen nemovitostí. Díky tomu nesou investice nízkou míru rizika. Tu ještě snižujeme tím, že každou žádost o půjčku obezřetně posuzujeme,“ popisuje Lukáš Blažek ze společnosti RONDA INVEST, která od svého založení poskytla úvěry ve výši přes 1,4 miliardy korun. Investorům na výnosech vyplatila už více než 67 milionů korun. Investorem se přitom může stát každý, kdo chce investovat třeba jen 1 000 korun.
„Máme radost, že naši investoři svými prostředky pomáhají českým a slovenským podnikatelům v růstu. Pro naše investory je to příležitost, jak mohou vydělávat na zajímavých projektech, na kterých standardně profitují banky,“ dodává Lukáš Blažek.
Investujte do férových úvěrů
Když banky poskytují svým klientům úvěry, tak v podstatě investují svoje peníze do dlužníka a očekávají z této investice zisk. Ten je daný úrokem. Stejně tak P2B platformy spojují zájemce o úvěry a zájemce o investice tak, aby investorům zprostředkovaly zhodnocení jejich peněz a dlužníkům výhodné podmínky. Zkratka „P2B“ (peer to business) označuje systém, kdy investoři peníze nepůjčují jednotlivcům, ale firmám.
Základním pravidlem investování je nevsázet vše na jedinou kartu. Abyste riziko co nejvíc zmírnili, je třeba rozložit investice do různých investičních instrumentů. Každé investiční portfolio by mělo zahrnovat jak konzervativní, tedy méně rizikovou, tak dynamickou složku. To platí především u investování vyšších částek.
Rozložení investic, tedy jejich diverzifikaci, oceníte zejména v dobách krizí a výkyvů. Při správné diverzifikaci může být jejich dopad pro vás zcela minimální.
Další způsob, který umožňuje rizika vyplývající z investice výrazně eliminovat, je zajištění investice určitým aktivem. Zajištění funguje jako důležitá pojistka pro případ, kdy se vaše investice z jakéhokoli důvodu nevyvíjejí podle plánu. Zároveň platí, že rozdíl ve výnosnosti zajištěných a nezajištěných investic nemusí být až tak velký, rozdíl v rizikovosti je ale značný. Jednou z forem, jak zajistit investici, je pomocí nemovitosti,
která si uchovává svoji hodnotu.
Češi mají rádi investice, na které si mohou sáhnout
Každá investice s sebou nese riziko. Některá odvětví jsou ale méně riziková. Mezi takové obory patří například trh nemovitostí, kdy poptávka po bydlení dlouhodobě převyšuje nabídku.
„Češi mají rádi investice, na které si mohou sáhnout, zejména pak do nemovitostí,“ říká Lukáš Blažek z RONDA INVEST. „Pokud však chcete investovat nižší částku nebo nechcete řešit administrativu, která je s vlastnictvím nemovitosti spojená, nemluvě o současných podmínkách hypoték, můžete investovat do aktiv zajištěných nemovitostmi,“ přibližuje Lukáš Blažek, obchodní ředitel společnosti RONDA INVEST.
Investujte dlouhodobě a obrňte se trpělivostí, investice nelze uspěchat. Zpravidla platí, že čím vyšší je výnos, tím vyšší je také riziko. Pokud se budete snažit rychle zbohatnout, můžete se zbytečně vystavovat nepřiměřenému riziku, které se nevyplácí. Nabídka vysokého krátkodobého zhodnocení s minimálním rizikem sice vypadá lákavě, v praxi však funguje málokdy.
Z historických grafů a vývojů na trzích lze vyčíst, že čím déle budete investovat, tím spíše svoje prostředky zhodnotíte. Trpělivost patří mezi největší přednosti dobrého investora. Pokud nemáte dostatek informací o tom, jak výkyvy na trzích fungují, můžete být zaskočeni. V takovém případě raději uvažujte o investicích, které vám přináší pevně daný výnos, který je stejný po celou dobu investice. Pevně daný výnos je vhodný i pro krátkodobější investice, které můžete zhodnotit třeba už po jednom roce nebo i po pár měsících.
Pokud pozorujete pokles v oboru, ve kterém investujete, nepanikařte. Meziroční poklesy hodnoty nejsou ve světě investic ničím výjimečným a tyto ztráty jsou většinou časem vyrovnané. Podléhat emocím a bez rozmyslu se všech dlouhodobě budovaných investic zbavovat se nevyplácí.
Nejednejte unáhleně a nevěřte zázračným zbohatnutím.
Nevšímejte si davových efektů. Řiďte se vlastním rozumem a zkušenostmi.
Vždy uvažujte nad možnými riziky.
Pokud nemáte dostatek zkušeností s investováním, konzultujte svoje kroky s někým, kdo investicím rozumí.
Pokud chcete investovat s nízkou mírou rizika, začít můžete například s investicemi do úvěrů zajištěných nemovitostmi s nízkým LTV a zástavním právem prvním v pořadí. Zhodnoťte třeba jen 1 000 korun.
Tento materiál vznikl pouze pro marketingové a informační účely. Nejedná se o investiční doporučení ani nabídku ke koupi nebo prodeji jakéhokoli investičního nástroje.