Seznam Native ve spolupráci s

5

zázračných chemických procesů v lidském těle

Lidské tělo je jedna velká chemická laboratoř. Chemické procesy ovlivňují naši náladu, zamilovanost, sportovní výkon i paměť nebo kvalitu spánku. Co vyplavuje hormony štěstí nebo lásky?

A jak zhubnout přebytečná kila bez hladovění?

Záplava štěstí

Když je nám dobře, jedeme na oxytocinové vlně. Hormon lásky, věrnosti a důvěry zlepšuje naši náladu. Chcete pořádnou dávku oxytocinu? Obejměte se!

Oxytocin se uvolňuje ve všech příjemných situacích, při hlazení a dotecích, při porodu a kojení nebo když jste s přáteli. Má na svědomí dojetí nebo vaše rozptlývání se nad roztomilými zvířátky. Pro vyplavení dávky oxytocinů dokonce stačí, když se na dojemné či roztomilé situace jen díváme.

Oxytocin je zdravý, protože snižuje úzkost, nervozitu a stres. Usnadňuje také hojení ran a snižuje bolest. Pomáhá tělu odpočívat a podporuje všechny vztahy, ať už přátelské, rodinné nebo romantické.

Vzpomínky na dětství

Podle experimentu si muži, kteří prožili pohodové dětství, vybavují své matky s dávkou oxytocinu jako více laskavé a dobrosrdečné než bez působení hormonu. Muži, kteří nezažili radostné dětství, si pod dávkou oxytocinu zase vybavují své matky jako méně vlídné, než když o nich mají mluvit bez oxytocinu. Ukazuje se, že oxytocin naše vzpomínky na dětství zintenzivňuje, ať už jsou dobré či špatné.

Zvládnutí nemožného

Máte před sebou nepříjemnou pracovní schůzku? Nebo máte strach z letadel, a přitom chcete letět na dovolenou? Nepříjemné situace, stres, šok a bolest vám pomůže překonat adrenalin. To díky němu dokážete téměř nemožné. Třeba i dojít si pro pomoc se zlomenou nohou.

Díky adrenalinu, který je vyplavovaný nadledvinami ve stresových situacích, prostě všechno zvládneme. V těle působí na několik orgánů včetně srdce, které díky němu pracuje rychleji a s větší intenzitou. Adrenalin rozšiřuje zornice, více se potíme a tělo se glukózou v krvi připravuje k většímu výkonu.

Adrenalin vyplavujeme také hraním počítačových her nebo sportováním. Je proto důležité, abychom se ho dovedli rovněž účinně zbavit, třeba pomocí poslechu hudby, aromaterapií nebo výletem do přírody.

Stres může i prospívat

Stres nám pomáhá překonávat překážky a podávat lepší výkony. Ačkoliv není zdravé žít s dlouhodobým stresem, ukazuje se, že to, jak moc stres ovlivní naše zdraví, záleží pouze na nás. Jeden z přelomových výzkumů v roce 2012 ukázal, že stres je nebezpečný jen pro lidi, kteří věří, že jim stres ubližuje. Pro ty, kteří stres ve svém životě vítají, zas tak škodlivý není. Dokázali to autoři studie, kteří 8 let sledovali 30 tisíc dospělých Američanů.

Růžové brýle

Výzkumy potvrzují, že láska je jen souhra několika chemických procesů. Ať už se jedná o lásku na první pohled nebo na celý život, v první fázi má vždy hlavní slovo velké množství adrenalinu. To proto jsme na prvních schůzkách vynervovaní. Jakmile narazíte na objekt své lásky, rozbuší se vám srdce, začnete se potit a rychle dýcháte. Vaše tělo takovou situaci totiž vyhodnocuje jako stresovou. Zajímavé je, že zamilovaní lidé nepotřebují tolik odpočinku, protože díky adrenalinu mají neustále spoustu energie.

Tu pravou zamilovanost má na svědomí fenyletylamin. Omamná látka, která způsobí, že láskou zblbnete. Toto období je plné euforických pocitů, vášně a potřeby být neustále spolu. Svým složením je fenyletylamin podobný pervitinu. Jenže jeho produkce po jednom až třech letech ustává. Proto se po pár letech mnoho vztahů rozpadá. Díky nedostatku fenyletylaminu si sundáváme „růžové brýle“ a začínáme si všímat chyb a nedostatků toho druhého. Pokud jsme si během akutní zamilovanosti nestihli vytvořit i další pouta, která by nás udržela spolu, začínáme se sami sebe ptát, jestli chceme ve vztahu pokračovat.

Lidé, kteří jsou na fenyletylaminu závislí, neustále vyhledávají nové objekty svého zájmu a nejsou schopní setrvat v déletrvajícím vztahu.

Do manželství po hlavě

Prodlužuje se doba, kterou spolu lidé stráví, než se rozvedou. Vypadá to, že Češi se do manželství bezhlavě nepouštějí. Rozvodovost v Česku navíc v posledních letech klesá. Průměrné manželství, které nevydrželo, trvalo podle posledních statistik z roku 2016 déle než 13 let. Podle Českého statistického úřadu se navíc loni rozpadlo nejméně manželství od roku 2000. Zdá se, že Češi si i s nedostatkem fenyletylaminu umí poradit. Mimochodem, obsahuje jej i kvalitní kakao a čokoláda.

Radost z pohybu

Jsou lékem proti depresi i jako opiáty proti bolesti. Působí podobně jako hormony štěstí dopamin a serotonin.

Endorfiny pomáhají překonat závislosti, ulevují od stresu, ale i chrání srdce nebo zlepšují spánek. Jejich hlavní funkcí přitom je zamaskovat fyzickou bolest. Při sportování tělo začne uvolňovat endorfiny, aby tělu ulevilo od bolavých svalů. Endorfiny nám pomáhají k větší vytrvalosti a lepším výkonům. Za to, že vás druhý den po běhání všechno bolí, také může endorfin, který je dávno pryč. Poměrně snadno si lze vypěstovat závislost na endorfinech.

Endorfiny se vyplavují také tehdy, když dáváme dárky, když se věnujeme józe a meditaci, ale i při smíchu nebo když se věnujeme svým koníčkům. Nejvíc se vylučují při anaerobních cvičeních, jako je gymnastika nebo sprint. Záplavu endorfinů si ale můžete vyplavit i jedením čokolády nebo pálivých papriček.

Závislost na endorfinech

Ačkoliv samotné endorfiny pomáhají překonat závislosti, i na nich lze závislost vypěstovat. Nejčastěji se tak děje pohybem. Pokud nedokážete vynechat posilovnu, běhání nebo jiný intenzivní pohyb, možná si závislosti pěstujete i vy. Hormony štěstí totiž fungují velmi podobně jako morfin nebo opium. Lidé závislí na pohybu bývají často podráždění a nesoustředění. Rozpadají se jim vztahy, nedovedou se věnovat jiným koníčkům nebo sedět pár hodin v práci. Při „odvykačce“ zažívají podobné stavy jako lidi závislí na tvrdých drogách včetně třesu, drkotání zubů a tiků.

Spalujte tuky

Ketóza je stav, kdy naše tělo přednostně spaluje tuky místo sacharidů, a díky tomu hubneme. Když svůj jídelníček změníte na nízkosacharidový, tedy vyřadíte pečivo, obiloviny a luštěniny, ovoce a některé druhy zeleniny, z vašich tukových zásob se začnou uvolňovat mastné kyseliny. Ty se v játrech přemění v ketolátky.

Počátek ketogenní stravy se datuje až do 19. století, kdy byla vyvinutá pro léčbu epilepsie u dětí. Podle některých studií dále snižuje zánětlivost a podporuje ideální tělesnou hmotnost. Coby redukční dietu s ní přišel v 70. letech minulého století americký profesor George L. Blackburn, který na Harvardu zkoumal způsob, jakým tělo spaluje tuky.

Místo bůčku avokádo

Zhubnout lze mnoha způsoby, pokud chcete využít ketogenní dietu, musíte pečlivě hlídat svůj jídelníček. Kromě vyřazení potravin s vysokým podílem sacharidů budete muset i vyhledávat zdravé tuky a další potřebné živiny. Ačkoliv smetana, máslo, bůček nebo tučné jogurty splňují nízkosacharidová kritéria, vhodnějším zdrojem tuků jsou avokáda, vejce a ořechy.

Mnoho lidí si ketózu jako cestu k vysněné postavě pochvaluje, a to především proto, že netrpí hlady. Nemusí se tak příliš namáhat a hledat motivaci pro hubnutí je mnohem snazší. V současnosti totiž najdete na trhu spousty potravin, které se do ketogenního jídelníčku hodí, a to včetně těstovin, dezertů nebo pečiva. Vzdát se nemusíte ani neslazené kávy.

Sacharidová chřipka

Metabolická změna s sebou nese i několik nežádoucích účinků. Může se stát, že ve stavu ketózy budete slabí a malátní, mít velkou žízeň nebo trávicí potíže. Tomuto stavu se říká sacharidová nebo cukrová chřipka. Tělo tak protestuje proti novému jídelníčku a dožaduje se svých oblíbených cukrů. Takový protest může trvat několik dnů i týdnu, ale také nemusí nastat vůbec.

Ketogenní stravování bývá zpravidla velkou změnou životního stylu. Budete se muset naučit odolávat nejrůznějším pokušením a posílit svoji pevnou vůli. Snáz dojdete ke svému cíli, pokud si sestavíte plán. Ten by měl obsahovat, co chcete, jak toho dosáhnete, jaké překážky budete nejspíš muset zdolávat a co se stane, až ke svému cíli dojdete. Buďte realističtí a nevytyčujte si nesplnitelné. Pak ve svém plánu postupujte krok za krokem a odměňujte se za úspěchy.

Ketóza není pro všechny

Pokud trpíte cukrovkou I. typu, jste těhotné či kojíte nebo máte problémy s vnitřními orgány, raději se do ketózy nepouštějte. Ketogenní dieta se nehodí také pro lidi po mozkových či srdečních příhodách, s vážnými psychiatickými onemocněními nebo s poruchami příjmu potravy. Jestliže si nejste jistí, nebo jste v posledních dvou letech nebyli na preventivní prohlídce u praktického lékaře, napravte to, než se pustíte do ketogenní diety.

0%

žen

0%

mužů

se v současnosti snaží hubnout

(zdroj: Průzkum KetoDiet, 2018)

Součástí hubnutí by měl být pohyb. Nenuťte se makat v posilovně nebo běhat, pokud vás to nebaví. Hubnout můžete i chůzí, tancováním nebo chozením do schodů. Nejdůležitější je, abyste se hýbali pravidelně. Najděte si pohyb, který vás baví, a vytvořte si z něj zvyk.

Jsme závislí na cukru

Cukr je droga. Navozuje pocit harmonie a klidu, a proto po čokoládě, zmrzlině a dalších sladkých pochoutkách řada lidí sahá ve stresu. Máte problém vypít neslazený čaj nebo obyčejnou vodu? Možná k „závislákům“ patříte i vy. A jestli neholdujete cukrovinkám, i tak můžete být navyklí na velké dávky cukru. Skrývá se totiž také v omáčkách a kečupech, uzeninách, mléčných výrobcích, džusech a alkoholu.

Tělo se při vysazení cukru brání podobně jako když kuřák přestává s nikotinem. Jakmile ale s cukrem nadobro skončíte, zlepší se vám pleť, kvalita vlasů a nehtů a zmizí únava.

Hubnutí vám půjde snáz, pokud budete mít pozitivní motivaci. „Než se vrhnete do jakékoliv redukční diety a pravidelného sportování, najděte pro změnu pozitivní důvod. Nehubněte, abyste se necítili tlustí, jezte zdravě, protože máte své tělo rádi a chcete být sami se sebou spokojení. Uvidíte, že kila pak půjdou dolů sama,“ říká Martina Dvořáková, dietní koučka KetoDiet, která se zdravému stravování věnuje více než 15 let. Ani desítky tvrdě shozených kilogramů vám nezaručí spokojenost a sebevědomí, když se do hubnutí pustíte z nesprávných důvodů.