Seznam Native ve spolupráci s

53

let spolu:

Recept na šťastné manželství od Marie a Vladislava

Marie a Vladislav jsou manželé už 53 let. Seznámili se v roce 1965 a od té doby spolu tvoří nerozlučný pár. Jaký je jejich recept na spokojené manželství?

Seznámili se o letních prázdninách na nádraží v Havlíčkově Brodě. Oba mířili na pionýrský tábor, každý se svojí partou přátel. Jí se líbil jeho kamarád, on v té době chodil s jinou. Vladislav tvrdí, že mu hned při seznámení s Marií bylo jasné, že je to láska na celý život. Marie si tak jistá nebyla. Vztah, který trvá déle než půl století, ale dal Vladislavovi za pravdu.

“Po táboře jsme si napsali pár dopisů
a sešli jsme se. Od té doby jsme spolu.”

V manželství jsou lidé
šťastnější, tvrdí studie

Podle sociologů jsou lidé v manželství zpravidla šťastnější než ti, kteří sezdaní nejsou. Spory se vedou ohledně toho, zda manželství skutečně vede ke štěstí, nebo zda se jen šťastnější lidé častěji vrhají do sňatku. Američtí vědci se proto nedávno pustili do studie zkoumající míru štěstí u nesezdaných lidí. A došli k tomu, že být v manželství skutečně znamená být více šťastný a spokojený se svým životem. Svazek je důležitý hlavně v těžkých okamžicích jako je krize středního věku nebo ztráta zaměstnání.

Zdroj: How’s life at home? New Evidence on Marriage and the set point for happiness, National Bureau of Economic Research

“Když za mnou poprvé přijel, dorazil jako frajírek v polobotkách. Jenže byla zima a spousta sněhu, a tak musel procházku protrpět,”

vzpomíná s úsměvem Marie na jejich první schůzku v rodném městě. Za pár měsíců se chtěla dvojice sestěhovat. Jenže aby mohla Marie bydlet u Vladislavových rodičů, museli se nejdřív vzít. A tak žádost o ruku přišla z její strany.

“Svatba se konala 1. července 1967. Tenkrát jsme se o nic nestarali, vše nám zařídila sestra manželky, dokonce nám koupila i snubní prstýnky,”

směje se Vladislav, který se svojí chotí brzy oslaví smaragdové výročí svatby.

“Nic nám nechybí a jeden druhému naprosto vyhovujeme.”

5tipů

pro spokojené manželství

 • 1

  Pěstujte lásku k sobě i k ostatním. S láskou se objeví i velkorysost, laskavost a ohleduplnost.

 • 2

  Dávejte partnerovi prostor a svobodu, aby byl tím, kým chce být. Dejte mu pocit, že stojíte vždy při něm.

 • 3

  Chovejte se k sobě hezky a projevujte si navzájem lásku malými gesty. I na maličkostech záleží.

 • 4

  Hledejte na partnerovi to dobré a svoji lásku nepodmiňujte žádnými požadavky. Cestou ke štěstí je přijetí jeho chyb a nedostatků.

 • 5

  Věřte, že manželství může trvat celý život.

Podívejte se na příběh

Marie a Vladislava

a jejich vzpomínání na něj

Marie s Vladislavem mají plné krabice a alba starých fotek. Zaznamenávali šťastné okamžiky na mnoha společných dovolených, které mají za ta léta za sebou. V posledních 10 letech se z fotek stala data, a tak si je v digitální podobě ukládají do pamětí počítače a mobilních telefonů. K fotkám z alb se čas od času vrací.

“Když se mi nedaří nebo když mám špatnou náladu, vím, že mi staré fotky našich dětí nebo z cest zlepší den.”

Život

je plný okamžiků,

které stojí za to uchovat

K fotografiím z prázdnin, ze svatební cesty nebo z prvních Vánoc s dětmi se vracíme i po letech. Díky moderním technologiím můžeme mít snímky neustále u sebe, jak často si je ale prohlížíte? Proto se lidé stále častěji vrací ke klasickým vyvolaným fotografiím, které se dají hezky uspořádat do alb, rámečků nebo fotoknih. Mají tak svoje jedinečné vzpomínky neustále na očích.

“Od stresu vám pomohou příjemné vzpomínky. Jestli v sobě chcete vyvolat pocity radosti, připomeňte si pomocí fotek třeba dny na dovolené, kdy jste mohli odpočívat. Ulevíte si tak od práce a povinností.”

Máte mobil nebo počítač plný fotek,
na které se už nikdy znovu nepodíváte?

To by byla škoda! Udělejte sobě nebo svým blízkým radost fotoknihou.

Společnost HappyFoto slaví 23 let na českém trhu! Využijte její narozeninové nabídky na vytvoření velké fotoknihy. Ta patří mezi absolutní bestsellery a v říjnu dosahuje slev až 70 %.