Seznam Native ve spolupráci s

Plánuji svůj dům snů

6 kroků ke stavbě rodinného domu

Češi touží bydlet ve vlastním

Stavba vysněného rodinného domu je však náročnou disciplínou. Kromě několikamilionové investice vyžaduje také mnoho času a úsilí. Před položením základů je třeba vyřídit spoustu věcí a kolečko na úřadech se často neobejde bez starostí. Co všechno je potřeba zvážit před tím, než se pustíte do stavby?

Zjistěte, jak se od koupě pozemku dostat až k vysněnému bydlení, na co si dát pozor a bez čeho se při stavbě neobejdete.

Ať už se rozhodnete postavit si rodinný dům sami nebo s firmou, profesionálové se shodují, že nejdůležitějším kritériem by měla být kvalita, až poté cena.

0%

Čechů

žije ve vlastní nemovitosti

0%

Čechů

bydlí v nájmu

Zdroj: Statistický úřad Evropské unie, 2019

Plánuji si svůj dům

Projektová
dokumentace

Peníze a čas vám ušetří kvalitní projektová dokumentace

Jde o souhrn nejrůznějších zpráv a výkresů domu, díky kterému budete vy nebo stavební firma vědět, jak má budova vypadat. Projektová dokumentace funguje i jako ochrana, snižuje totiž riziko případných vad. Při reklamaci máte černé na bílém, jak měl být dům zhotovený. Díky tomuto dokumentu také získáte stavební povolení nebo jednodušší ohlášení stavby.



Co obsahuje projektová dokumentace?

Projektová dokumentace má několik fází. U rodinných domů se nejčastěji zhotovuje architektonická studie stavby, dokumentace pro ohlášení stavby, územní řízení, stavební povolení, provedení stavby, zadání stavby a dokumentace skutečného provedení stavby. Projekt může obsahovat i další dílčí dokumenty. Například projekt interiéru, který vám na míru zhotoví bytový designér. Cena souboru dokumentů je individuální a začíná zhruba na 80 000 korunách.



Co může navýšit cenu dokumentace?

Dokumentace vás bude stát víc v případě, že v místě nejsou rozvedené kanalizační sítě či rozvody vody nebo že chcete mít septik či studnu.

Jaké typy rodinných domů vám ušetří peníze a udrží teplo?

  • 50
    kW/m2
    Max. roční spotřeba tepla

    Nízkoenergetický

    Roční spotřeba tepla by se měla pohybovat do 50 kW/m2. To je o 150 kW/m2 méně než u starších typů staveb.

  • 15
    kW/m2
    Max. roční spotřeba tepla

    Pasivní

    Roční spotřeba tepla by neměla být více jak 15 kW/m2. Tento typ stavby je velmi dobře zabezpečen proti ztrátám tepla.

  • 5
    kW/m2
    Max. roční spotřeba tepla

    Nulový

    S roční spotřebou se vejdete do 5 kW/m2. Podobně jako pasivní domy zaručuje minimální ztráty tepla.

  • 0
    kW/m2
    Max. roční spotřeba tepla

    Aktivní

    Tento typ domu je energeticky soběstačný. Roční spotřeba je tedy nulová. Využívá různé obnovitelné zdroje, jako například solární kolektory či vodní elektrárny.

Plánuji svůj dům snů

Geologický
průzkum

Při stavbě rodinného domu se může leccos pokazit

Špatné podloží může stavbu prodražit i o miliony. Určitě proto nechte dobře prověřit místo, kde má váš dům stát. Geologický průzkum vám napoví, jestli je půda vhodná na zástavbu, v jakém stavu je zemina a podzemní vody.



Pozor na radon

Jedná se o bezbarvý radioaktivní plyn, který se nachází v zemi. V české půdě je ho poměrně velké množství. Při větších koncentracích a dlouhodobém působení může mít negativní dopad na lidské zdraví. Patří i na seznam oficiálně prokázaných karcinogenů. V místě, kde stavíte, je tak vhodné spojit průzkum půdy s ověřením množství radonu, abyste se tomuto riziku vyhnuli.

Plánuji svůj dům snů

Základová
deska

Kvalitně postavené základy zaručí, že celá konstrukce domu zůstane na svém místě a na zdech nebudete mít praskliny

Pozdější opravy jsou složité nejen z technologického, ale i z finančního hlediska. Hlavním kritériem je stabilita základů. Důležitá je i vhodně vyhotovená hydroizolace, která zabrání průniku vody do domu.



Cena desky

Cena desky se odvíjí nejen od zvoleného typu a materiálu, ale i od terénu, na kterém bude stát. Čím obtížnější či svažitější terén je, tím vyšší může být i cena.

Zeptejte se odborníka
Jan Lukášek, stavební projektant
Přehrává se
Proč se u stavby rodinného domu nevyplatí řídit heslem „hlavně ušetřit“?
Přehrává se
Podle čeho se orientovat při výběru základové desky?

Jaký typ základové desky vybrat?


Základovou desku vyberte podle toho, co od stavby očekáváte. Na konstrukci bývají náročnější pasivní domy, které musí splňovat přísnější požadavky energetické náročnosti.


Existují jednodušší verze betonových desek na štěrku nebo ty, které se umísťují na pěnosklo. Tato samonosná deska zaručí skvělou tepelnou izolaci. Na objednání materiálu myslete s předstihem. Ve stavební sezoně jinak můžete čekat i dlouhé měsíce. O termínech dodání se informujte u obchodního zástupce nebo ve stavebninách, kde chcete nakupovat.

Plánuji svůj dům snů

Stavební
materiál

Který ze stavebních materiálů vybrat?

Rozhodnutí, zda stavět z klasických pálených cihel, z pórobetonu nebo třeba z betonových tvárnic, patří mezi ta nejdůležitější v celém stavebním procesu. Od výběru materiálu se totiž odvíjí cena domu, rychlost výstavby, ale i to, jak velké množství tepla bude z vašeho domova unikat. Kvalitní materiál je stejně důležitý jako dodržení technologických postupů.

Se zděnými stavbami mají stavaři v Česku bohaté zkušenosti a cihly patří na stavbách k těm nejpoužívanějším materiálům.

Zeptejte se odborníka
Jan Lukášek, stavební projektant
Přehrává se
Proč jsou cihly oblíbeným stavebním materiálem?
Přehrává se
Na co si dát pozor při výběru vhodného stavebního materiálu?

Pálené cihly

Pálené cihly se pálí z hlíny, někdy s příměsí písku, mletých pilin či slámy, tedy výhradně z přírodních materiálů. Vybírat můžete i z plněných cihel, které mají nejlepší tepelněizolační vlastnosti. Dům z cihel může sloužit několika generacím.

Pórobetonové cihly

Pórobetonové cihly jsou směsicí křemičitého písku, cementu, vápence a vody s příměsí složek vytvářejících vzduchové póry, jako je například hliníkový prášek. Díky jejich univerzálnosti je využijete na stavbu zvenčí i uvnitř domu.

Dřevostavby

Mezi výhody dřevostaveb patří především rychlost montáže na místě, celková doba pořízení dřevostavby od objednání se výrazně neliší od ostatních materiálů. Záleží ale především na kvalitě dřeva a provedení celé stavby. Někteří dodavatelé dávají zákazníkům záruku 5 let, jiní i 30 let.

Vápenopískové cihly

Vápenopískové cihly jsou tvořeny kombinací písku, vápna a vody. Jsou vhodné v případě, že potřebujete šetřit místem. Snoubí se v nich totiž vysoká únosnost s nízkou tloušťkou zdiva. Vápenopískové cihly se vyznačují velmi vysokou hmotností.

Plánuji svůj dům snů

Střecha

Střecha je pomyslnou korunou domu

Jde o dominantní prvek, který je vidět i kilometry daleko. Když se nepovede položení střešní krytiny nebo instalace některého ze střešních prvků, do domu může zatékat, čímž se poškodí celá jeho konstrukce. Proto je dobré pečlivě zvážit výběr střechy i pokrývačů, kteří by s danou krytinou měli mít bohaté zkušenosti.

Při rozhodování vezměte v úvahu půdorys domu, z čeho je postaven, sklon, který bude střecha mít, ale i klimatické podmínky, ve kterých se stavba nachází. Například do horských oblastí se lépe hodí lehké krytiny ze šindele či pozinkovaného plechu. Těžké střechy se díky své vysoké tepelné izolaci dobře hodí na domy, kde na střechu většinu dne dopadají silné sluneční paprsky. Vhodné jsou i tehdy, když uvažujete o podkroví, ve kterém bývá v létě horko.

Zeptejte se odborníka
Jan Lukášek, stavební projektant
Přehrává se
Jaké typy střech jsou nejoblíbenější a proč?
Přehrává se
Na co si dát při výběru střechy pozor?

Pozor na povolení


Ještě než se pustíte do práce, zjistěte, zda nestavíte v památkově chráněné či chráněné krajinné oblasti. V takovém případě může být komplikovanější dostat povolení od úřadů. Každá obec také může mít své vlastní vyhlášky týkající se sklonu, barvy či typu střechy.

Plánuji svůj dům snů

Chcete stavět sami,
nebo s firmou?

Největší výhodou stavby svépomocí je, že můžete oproti tzv. domům na klíč ušetřit až polovinu nákladů.

Na druhou stranu se musíte v poměrně krátkém čase stát odborníky nejen v oblasti stavařiny, ale i v právní sféře. Bez znalostí procesů stavebního řízení, norem a nejrůznějších vyhlášek je cesta k vysněnému bydlení o něco komplikovanější.



Zhodnoťte pro a proti

Když stavíte svépomocí, je třeba na stavbě trávit spoustu času. I kdybyste na stavbě byli každou volnou chvilku, počítejte s tím, že se do domu budete stěhovat třeba až za několik let. Ušetřené peníze jsou vykoupené časem, dřinou a velkým úsilím, které je třeba do procesu stavby investovat.

Firma HELUZ se věnuje výrobě cihel už od roku 1876

V současnosti nabízí kompletní stavební systém včetně stropů, překladů a komínů. Je také největším českým výrobcem cihelných produktů dodávajícím kompletní systém pro hrubou stavbu.

„Rodinnou tradici ve stavebnictví budujeme již stovky let. Jsme hrdí na to, že jsme mohli tisícům lidí splnit sen o vlastním bydlení. Za naším příběhem stojí odhodlání, poctivá práce a férový přístup,“

říká Ing. Jan Smola, MBA, generální ředitel HELUZ GROUP.

Co můžete svěřit odborníkům ze společnosti HELUZ?

  • Vypracování výkazu kompletního stavebního systému, ze kterého postavíte celou hrubou stavbu.
  • Doprava materiálu na stavbu.
  • Provedení testu vzduchotěsnosti obálky budovy jako podklad pro případné získání dotace pro pasivní domy.
  • Snadné vypůjčení pomůcek a stavebních nástrojů.
  • Odborníci vám rádi poradí přímo na stavbě, a to i v případě, že stavíte svépomocí.

HELUZ - logo

Sny o vlastním bydlení nemusí zůstat jen ve vašich představách

Toužím po vlastním domě
adform