Prkna, co znamenají svět
„Nechceme klasický výlet za vlnami, ale pořádné dobrodružství. Chceme jeep narvat surfy, jídlem a vybavením a vydat se podél jihoafrického pobřeží,“ říká ve videu Jakub Michna. Se svými třemi kamarády se rozhodl prozkoumat Namibii a na surfu zdolat vlny, na kterých doposud téměř nikdo nesurfoval.
To se jim podařilo v lokalitě zátoky Skeleton. Tamní vlny jsou vyhlášené, a to díky tomu, že několikrát do roka jsou obohacené energií z dalekých oceánských bouří. „Technika na takové vlny se v Česku nedá načichat, to člověk musí mít v krvi. Proto se z naší strany žádná velká show nekonala,“ píše na svém blogu z cesty Dan Peřina, další ze surfařů.
Jinak ale měli kluci na vlny docela smůlu, rozhodli se proto čas v daleké Namibii využít jinak. „Čekali jsme, že budeme spoustu času surfovat, nakonec jsme surfovali tak pětinu času. Namibie je krásná země, tak jsme víc cestovali,“ říká o změně plánu Peřina. Kluci se rozhodli na vlastní pěst prozkoumat poušť a savanu. Pozorovali tisíce žiraf, antilop a zeber, setkali se také s pár slony a nosorožci. Povedlo se jim rovněž přiblížit k tuleňům, kteří obsypávali pláže daleko od civilizace.
Užili si také bobování na vysokých písečných dunách a seznámili se s domorodým kmenem, který žije podobně jako před globalizací a kolonizací Afriky. „Velmi rychle jsme se pro ně stali podobnou atrakcí, jako oni pro nás. Největší zážitek pro ně byl, když jsme nad jejich vesnicí prolétávali s dronem,“ píšou kluci na svém cestovatelském blogu. „Naučili jsme se, že není situace, kterou bychom společně nezvládli,“ dodává Dan.
Ze své mise si kromě materiálů do svého namibijského dokumentu odnesli také to, jak fungují různé surfařské komunity na druhém konci světa. „Sdílení zkušeností je důležité, a tak jsme se rozhodli po celém Česku pomáhat zakládat surfařské spolky, které by si předávaly zkušenosti a pomohly vychovat nové surfařské talenty,“ říká Dan. Mezi další projekty party kamarádů patří plán vytvořit v Česku umělou vlnu, na které by surfaři mohli trénovat. „Naším cílem je vychovat někoho, kdo by za Česko jel na olympiádu. S tréninkem proto začneme už u školáků. Plánujeme na Pražské náplavce otevřít klubovnu a ve spolupráci s Ministerstvem školství tam zřídit dětské kroužky,“ přibližuje mladý surfař, který stejně jako ostatní na misi došel k tomu, že se chce aktivitami okolo surfování živit.