Seznam Native ve spolupráci s

7 tipů

jak vzdušně a útulně
zařídit dvoupokojový byt

Největší zájem je v Česku o koupi dvoupokojových bytů s dispozicí 2 + kk.

Jak takový byt zařídit, aniž byste museli obětovat pracovní místo, jídelní zónu nebo obývací místnost? Máme pro vás několik tipů, jak nejlépe a vkusně využít prostor malého bytu.

podívám se

na tipy

1

Volte světlé odstíny a vyhněte se masivu

Sázka na vzdušnost a prostornost se v menších bytech vyplatí. Vyhněte se velkému počtu kusů nábytku nebo dlouhým obývacím stěnám, místo toho volte otevřené police a nábytek z odlehčených kovových konstrukcí.

Další dobrou volbou je nábytek na nožičkách – nejenže působí otevřenějším dojmem, díky své vyvýšené poloze také opticky zvětšuje místnost. Masivního dřevěného nábytku se naopak vzdejte. Ten vynikne ve velkých prostorech, menší byt ještě víc zmenší.

2

Světlo vizuálně zvětší prostor

Dávejte přednost světlým a neutrálním odstínům, a naopak se vyvarujte výrazných a tmavých barev. Otevřenost prostoru opticky podpoříte, když do interiéru budete vybírat spíše světlejší barevné odstíny.

S menším prostorem se dá kouzlit také pomocí světla. Pokoje lze poměrně snadno projasnit a opticky zvětšit správným umístěním svítidel. Centrální zdroj osvětlení je vhodné doplnit bodovými světly, menšími stolními lampičkami nebo stojacími lampami s různou teplotou světla a dosahem. Ty by také neměly působit těžkopádně, dejte přednost čistým liniím a jednoduchému designu.

3

Zaoblenou pohovku nahraďte hranatou

Pohovka by v menších prostorech měla mít jednoduchý, nejlépe hranatý tvar bez zaoblených detailů. Robustní sedačky s velkými područkami zabírají víc prostoru a působí těžkopádně. Područky přitom můžete snadno nahradit stylovými polštáři. Do čtvercové místnosti se hodí rovná pohovka, zatímco pro úzkou obdélníkovou místnost si pořiďte rohovou pohovku ve tvaru L. Výhodu mají navíc ty, které zahrnují úložný prostor. Ten se hodí vždycky.

Zatímco v interiéru by měly dominovat světlé odstíny, pohovka nebo jiný dominantní kus nábytku naopak může vyniknout svojí výraznější barvou a ozvláštnit tak celý byt.

4

Předělte si místnost
pomocí knihovny

Jestli chcete místnost jednoduše předělit, využijte knihovnu. Obývací prostor od pracovního nejlépe oddělí knihovny a police přístupné z obou stran. Oboustranná police umožní přístup k uloženým věcem z obou stran místnosti a zároveň opticky provzdušní prostor. Police vyplňte knihami, pokojovými květinami, barevnými krabicemi a košíky, v nichž se schovají drobnosti, které byste jinak uložili do klasické obývací stěny.

5

Zbavte se
kulatého stolu

Jak vybrat ten nejlepší stůl do malého prostoru? Nejprve se zaměřte na jeho tvar. Kulatý stůl zabírá víc prostoru a poskytuje menší počet míst k sezení. Klasický obdélníkový stůl má naopak několik výhod. Pokud se u stolu pravidelně neschází větší počet lidí, je praktické mít stůl přes týden přisunutý ke stěně, aby nepřekážel. Pro obědy či večeře v kruhu širší rodiny či přátel ho snadno o půl metru posunete do prostoru, a získáte tak o několik míst k sezení navíc.

Pokud chcete počet míst na sezení maximálně navýšit, nejvýhodnější bude lavice. Kromě toho může být lavice mnohem pohodlnější než úzká židle a bude do vašeho bytu zároveň zajímavým designovým kouskem. Pokud se u stolu často schází více dětí, lavice je tou správnou volbou.

6

Využijte prostor
v ložnici od podlahy
až ke stropu

Ložnice je ideální místo pro uložení věcí, které nepoužíváte každý den. Co nejvíce takových věcí se snažte uskladnit do výšky. Zavěste skříňky i tam, kam běžně nedosáhnete. Například do prostoru nad dveřmi můžete ukládat sezonní potřeby, jako jsou in-line brusle nebo ozdoby na vánoční stromeček. Nad postel připevněte otevřené či uzavřené poličky, kam se vejdou všechny vaše oblíbené knihy nebo fotografie.

Nebojte se ani šatních skříní od podlahy až po strop, nejlépe se zrcadlovými posuvnými dveřmi. Do takových skříní se nejen vejde veškeré oblečení a doplňky, zrcadlové dveře umístěné naproti oknu prosvětlí prostor a vizuálně ho zvětší.

7

Pracujte
v obyváku

Pracovní stůl byste měli umístit tam, kde budete mít klid a dobře se soustředíte na práci. Zároveň byste na něj neměli vidět během odpočinku. Nevhodným místem pro pracovní stůl je například ložnice, která by měla být místností výhradně pro odpočinek. Místo pro pracovnu se lépe hodí do části obyváku, kterou pomocí otevřených polic oddělíte od zbytku místnosti.

Dobrým řešením pro menší byt je rohový stůl, který nejenže vymezí pracovní prostor, ale poskytne také příležitost pro uložení pracovních potřeb. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv stůl, dejte si pozor na jeho správné umístění. V žádném případě byste neměli sedět zády ke dveřím, protože se jedná o nepřirozenou pozici, která může vyvolávat nervozitu a další nepříjemné pocity.

NABÍZÍME KLASICKÝ I MODERNÍ NÁBYTEK,
KTERÝ OŽIVÍ KAŽDOU MÍSTNOST.

RUČÍME ZA JEHO DLOUHODOBOU ŽIVOTNOST, NÁBYTEK JE VYROBEN Z KVALITNÍCH A NEZÁVADNÝCH MATERIÁLŮ. DOPŘEJTE SOBĚ I SVÉMU DOMOVU NOVÝ NÁDECH A UŽIJTE SI POHODLÍ VE STYLOVĚ ZAŘÍZENÉM BYDLENÍ.

SVEN HANSLIÁN, EU-NABYTEK.CZ

Chci si zařídit

byt