Seznam Native ve spolupráci s Staropramen Cool

Zažijte něco nového v Praze

Máme 7 tipů na aktivity

Vyhněte se v létě davům turistů a užijte si pohodu i v Praze!

Vybrali jsme aktivity, které můžete podniknout s přáteli a zažít něco nového.

Naučte se jezdit na prkně

1/7

„V obchodě zájemcům longboardy půjčujeme, klidně i na pár dní. Tak se nejlíp mohou rozhodnout, jestli to je sport pro ně. Začátečníkům i poradíme jak na to.”

Thomas Kahle

Thomas Kahle má velký podíl na tom, že v Praze funguje velká longboardová komunita. Sám na „prkně” jezdí 15 let, inspiroval ho kamarád, který si longboard přivezl z Kalifornie.

Jezdit se naučil sám a zalíbilo se mu to natolik, že v roce 2011 založil první longboardový obchod v Česku. Dnes longboardy prodává, půjčuje, učí na nich jezdit a pořádá spoustu komunitních a dobročinných akcí. „Proč to všechno dělám? Je to spojení lásky ke sportu a k lidem okolo něj, radost z volnosti, z obloučků a z rychlosti,” usmívá se.

„Dokud ve městě bude asfalt a chodníky, lidé budou chtít jezdit,” říká Thomas, který k longboardění přivedl spoustu lidí. Sám využívá longboard i k objevování nových míst, a to jak v Praze, tak v zahraničí. Jízda na „prkně” podle něj není nikterak těžká. „Viděl jsem ohromná nemehla, která se na longboardu naučila bez problémů jezdit. Základem je rovnováha,” říká.

V Praze se dá dobře jezdit například v Sadech Svatopluka Čecha, ve Stromovce nebo na Ladronce, kde ale ve vedru není, kam se schovat do stínu. Dobré je taky vyzkoušet cyklostezky, třeba tu podél Vltavy. Dávejte si pozor na to, že někde může být longboardění zakázané.

Martin Paták

Na skatu jezdím díky svým dětem

Martin Paták jezdil od dětství na kole. Sjížděl divoké terény na horském kole, pak se naučil jezdit i na BMX.

„Po lidech, kteří uměli jezdit na skatu, jsem sice odmalička pokukoval, sám jsem se k tomu dostal, až když povyrostli moji dva synové,” říká. Společně s nimi tráví spoustu času ve skateparcích, kde jezdí na prknech a na koloběžce. „Techniku odkoukáváme z instruktážních videí a od ostatních skejťáků. Vypadá to sice docela jednoduše, ale člověk potřebuje správné základy,” říká.

Jak sám říká, na „stará kolena” se ke kolu zase vrací. „Věnuju se teď sjezdům z kopců na celoodpruženém horském kole a skokům. V Praze se tyhle sjezdy a skoky dají zkusit u letiště Točná nebo na staré bikrosové dráze v Bohnicích, která je ale poměrně krátká,” říká. „Enduro” podle něj zažívá obrovský boom. Když na odpruženém kole vyrazí na Šumavu nebo na Klínovec, čeká ve frontě na lanovku s ostatními sjezdaři.

V Praze funguje spousta půjčoven skateboardů. Vydejte se se svým nebo s půjčeným „prknem” do skateparku na Smíchov, Letnou, Braník, do Hostivaře nebo do Strašnic.

Grilovačka na vodě nebo romantická projížďka?

2/7

Sezóna: od začátku dubna do konce října

V Praze bývá v létě dost vedro, spousta lidí tak vyráží k vodě. Jestli se chcete obejít bez přeplněných pláží, pronajměte si šlapadlo nebo loďku. A jestli si u toho chcete dopřát i grilovačku, jedna z místních půjčoven nabízí i vor s grilem. Nachází se jen pár tramvajových zastávek od Anděla a její pobočka u Vltavy nedaleko Národního divadla.

Jiří Knap

Jiří Knap se u vody a lodí pohyboval už v dětství. „Už jako malý jsem chtěl jezdit na moři s lodí. Měli jsme k lodím blízko celá rodina.”

Později se věnoval plachetnicím a jachtingu. Rodinnou půjčovnu lodiček založila jeho maminka v roce 2005 a od té doby půjčuje šlapadla, pramice, motorové čluny a výletní vor s grilem, o který je v posledních letech veliký zájem.

Do smíchovské pobočky míří hlavně lidi z Prahy, kteří si chtějí užít klid a pohodu. Kromě dvou půjčoven Knapovi provozují i přívoz ze Smíchova na Žluté lázně. „Nejvíc mě na tom všem baví ten místní klid. I když je ve městě rušno a vedro k padnutí, tady je pohoda a chládek,” dodává.

Párty vor smíchovská půjčovna pronajímá i s připraveným grilem, uhlím, nádobím a s kapitánem, který má oprávnění katamarán řídit. Stačí, když dorazíte s vlastním jídlem a pitím. Nezapomeňte si párty vor zarezervovat dopředu, v létě bývá hodně vytížený a patří mezi nejoblíbenější lodě, které firma půjčuje.

„Můžete si užít buď klidnou vyjížďku směrem k Modřanům a Barrandovskému mostu, nebo naopak do centra k Náplavce, kde je možné i na chvíli zakotvit.”

Objevte pražská letní kina

3/7

Teplé letní noci vybízejí k posezení venku. Pokud patříte mezi milovníky filmů, jistě si v pražských letních kinech přijdete na své. Vyrazte na dokument, kultovní snímek nebo na čerstvou novinku. Letní kina se nacházejí v Karlíně, ve Žlutých lázních, ve Werichově vile na Kampě, ve Stromovce, nebo na Letné.

Martina Kaňáková

Martina Kaňáková stojí za nápadem zbudovat letní kino v parku nedaleko Pražského hradu. Letní kino u Keplera je zatím nejmladším letním kinem v Praze, mezi místními je ale velmi oblíbené.

Letos už organizátoři začali s promítáním a kromě 18 snímků se návštěvníci mohou těšit na filmové protagonisty a besedy s filmovými tvůrci. Vstupné je zdarma. „Park, kde se kino odehrává, dřív býval hodně opuštěný. Od začátku jsem si představovala, že budeme filmy promítat na hradby,” vzpomíná Martina na období, kdy svůj nápad přihlásila v roce 2016 do soutěže Městské části Prahy 6.

Projekt letního kina nakonec zvítězil ve veřejném hlasování. „Na úplně první zkušební projekci přišlo v minulém roce 1200 lidí. Takový zájem jsme nečekali a byl to pro nás signál, že letní kino tu chybělo,” říká Martina.

Jen tak si pinknout (Beachklub Ládví)

4/7

Sezóna: od poloviny dubna do poloviny září

Ať už jste ve městě sami nebo s partou přátel, jen pár kroků od stanice metra Ládví najdete pohodové útočiště. Nachází se tu největší beachvolejbalový komplex v Česku, který nabízí lekce s trenéry i bez trenérů, kurzy pro začátečníky i pokročilé nebo pro lidi, kteří mají chuť hrát, ale nemají spoluhráče. Hřiště si můžete také pronajmout.

Z původně zanedbaného starého školního hřiště se partě sportovních nadšenců podařilo vybudovat oblíbené místo pro rodiny z okolí, nadšené „hobíky“, ale i profesionální hráče. „Snažíme se spíše přitáhnout amatéry a zpřístupnit klub co nejvíce lidem,“ popisuje provozní Jaroslav Falc. V létě se tu odehrávají příměstské tábory pro děti, přes víkendy turnaje pro veřejnost a během roku tu v kroužcích trénuje více než 500 dětí.

Kromě 18 kurtů na plážový volejbal je tu také 8 tenisových kurtů, ping pong a obří trampolína. Letošní novinkou je parkourové hřiště, venkovní laser game a nízké lanové centrum. V zimě je 9 volejbalových hřišť krytých a v létě jsou některá z nich také osvětlená, takže se dá hrát až do noci.

“Vytvořili jsme prostor, kde si můžete odpočinout i s dětmi nebo se tu sejít s přáteli. To tu dlouhé roky chybělo.”

Lucie Dušková

I ve všední den dopoledne je klub téměř plný. Kromě školního turnaje tu probíhá také pravidelná lekce maminek malých dětí, které si opodál hrají pod dozorem místní paní na hlídání.

Jednou z hráček je i Lucie Dušková, která se plážovému volejbalu intenzivně věnuje už několik let. “Společně s ostatními maminkami trénujeme každý týden pro radost, v létě venku a v zimě uvnitř. Zároveň trénuju i po večerech s pokročilými a v pátek, kdy se vždycky schází trochu jiná parta lidí,” říká. Maminkám se věnuje trenér, který uzpůsobí trénink tak, aby si zahrála každá.

Protančete střevíce nebo se zklidněte jógou

5/7

V Praze máte spoustu příležitostí, jak ochutnat speciality z celého světa, naučit se tancovat salsu nebo si odpočinout na józe. Mnohé z těchto akcí jsou dokonce zdarma.

Jóga zdarma se cvičí například na Letné, na Vyšehradě nebo v zahradě na Malé Straně. Tančírny pro veřejnost se konají na Náplavce, ve Stromovce, na Střeleckém ostrově, na Vítězném náměstí nebo ve vnitrobloku Skautského institutu.

Vojtěch Tesárek

Vojtěch Tesárek se k partě okolo holešovického Vnitroblocku přidal už před 3 lety. Tehdy pomáhal s budováním Kavárny, co hledá jméno.

„Dostala se ke mně poptávka kluků po pomocnících s přestavbou, nudil jsem se, tak jsem jim napsal. Od broušení oken jsem se dostal k tomu, že jsem dělal číšníka a pak jsem začal fotit a propagovat naše akce a prostory na sociálních sítí,” říká.

Vnitroblock ho nadchnul natolik, že zanechal své praxe ve státní sféře. Dnes v areálu funguje spousta prostorů, které organizátoři využívají pro pořádání různých akcí. Najdete tu kavárnu, malé kino a sál, kde probíhají taneční a jógové lekce. „Plánujeme taky otevřít bistro a celý prostor pořád vylepšovat,“ dodává Vojtěch.

„Baví mě, že sem chodí spousta různých lidí. Na kávu sem čas od času přijde starší pár, kreativci, známé osobnosti nebo party kamarádů. Nejsme jen pro hipstery.”

Během celého roku tu probíhají různé festivaly, koncerty, trhy a bazary. Organizátoři zvou také netradiční restaurace z celého světa, aby v areálu na nějakou dobu otevřely svůj stánek. V areálu najdete obrazy a fotografie, každý měsíc od jiného umělce.

Na piknik i grilovačku

6/7

Sezóna: od dubna do října

Praha svými parky láká k piknikům, v posledních letech se navíc rozšiřuje počet míst s veřejně dostupnými grily a ohništi. Najdete je ve Stromovce, na Petříně, v Motole nebo v Hostivařském parku. Pokud se chystáte pít alkohol, ujistěte se, že se to ve vámi vybrané lokalitě smí.

Unikátní výhled na celou Prahu nabízí střecha Národního zemědělského muzea. Až projdete expozicemi o lesnictví, rybářství nebo o gastronomii můžete se vydat vzhůru po točitých schodech. Tam si můžete dopřát občerstvení, podívat se ke včelím úlům nebo na malé oseté pole, kde najdete dávno zapomenuté zemědělské plodiny jako je bob, vojtěška nebo len.

Magdalena Kořenská

„Nevíme o tom, že by nějaké jiné muzeum v zahraničí nabízelo piknik na střeše.

Když jsme ji v roce 2017 otvírali, přemýšleli jsme, co tu návštěvníkům můžeme nabídnout,” říká Jiří Houdek z vedení muzea. Pro piknik na střeše je potřeba přijít v době, kdy slunce příliš nepálí. „Střecha je otevřená od rána do večera, kdy je tu osvětlení, takže sem návštěvníci mohou zajít na snídani i na večeři. Okolo poledne tu v létě bývá hodně teplo,” upozorňuje Magdalena Kořenská z muzea.

V loňském roce střechu pro piknik využilo asi 70 skupinek návštěvníků. Muzeum půjčuje nádobí, deky a košíky, jejich obsah si můžete buď přinést sami nebo nakoupit v muzejním obchůdku, který nabízí české farmářské potraviny. Pozor, na střechu není dovoleno nosit pití a jídlo ve skleněných obalech.

I nealko je cool. Pokud se chystáte pít alkohol, ujistěte se, že se to ve vámi vybrané lokalitě smí. Nebo zvolte nealkoholický COOL a buďte v klidu.

Ochutnej
Kurzy vaření v muzeu?

Naučte se péct makronky, připravovat nevšední saláty nebo poctivou českou klasiku na kurzech vaření s profesionálními šéfkuchaři. Kurzy probíhají po celý rok v malých skupinkách a některé z nich jsou zaměřené na děti nebo na rodiče s dětmi. „Pokrmy vždy připravujeme ze sezónních a pokud možno českých surovin, proto jsme nedávno organizovali workshop vaření s chřestem a na léto chystáme grilování,” říká manažerka gastronomického studia Magdalena Kořenská.

Na kole podél Vltavy

7/7

Sezóna Rekol: od března do listopadu

V Praze a v jejím okolí vede spousta cyklostezek, které nabízejí nádherné výhledy do krajiny a odpočinek v přírodě. Pokud nevlastníte kolo, můžete využít sdílená Rekola. Dnes už velmi dobře známá růžová kola najdete v Praze téměř všude, je jich víc než 1200 a přibývají i elektrokola.

Nejoblíbenější pražská cyklostezka vede podél Vltavy. Hodí se jak pro kola, tak pro kolečkové brusle, koloběžky a longboardy.

Nese označení A2 Vltavská a vede od Mánesa přes nábřeží a Podolí až pod Barrandovský most. Touto trasou dojedete až k nádraží v Modřanech, pak můžete pokračovat na Zbraslav a Jarov. Stezka je dlouhá téměř 30 kilometrů a podél ní se můžete občerstvit v některé z místních hospůdek a restaurací.

Osvěžit se můžete například ve Freestyle parku v Modřanech. Ochutnejte čepovaný nealkoholický COOL Grep.

Připravte se na to, že cestou potkáte spoustu dalších cyklistů, bruslařů a lidí na procházkách. Pokud hledáte kratší trasu, zkuste tu vedoucí ze Stromovky přes Výstaviště a podél nábřeží kapitána Jaroše. Je ideální pro klidnou projížďku a bývá označovaná jako A31. Trasa je dlouhá zhruba 2 kilometry.

Letní osvěžení

Ať už se vydáte kamkoliv, vemte si s sebou pár plechovek nealkoholického mixu piva a šťávy COOL. Vyzkoušet můžete třeba novou příchuť jablko a hruška.

Ochutnej