Seznam Native ve spolupráci s

72 hodin

Krakov

Florencie

Marseille

Vypravit se na prodloužený víkend za hranice je hračka

Ne vždy je nutné plánovat dovolenou dlouho dopředu, někdy se stačí rozhodnout z minuty na minutu. Doklady, pár nezbytností, letenka objednaná přes internet za pět minut. A báječný prodloužený víkend je před vámi, i když jste se rozhodli na poslední chvíli.

Výlet do Paříže, Londýna, Berlína nebo Říma? Tentokrát ne. I evropská města pod milion obyvatel mají co nabídnout. Historický Krakov, slunečná Marseille nebo umělecká Florencie jsou destinace, kam se letecky dostanete do několika hodin a navštívit je můžete kdykoli během roku.

Cestovatelka Tereza Schindlerová, která píše blog www.cestujzababku.cz, sdílí tipy na to, jak objevovat svět levně a spontánně. „Nemám ráda stereotyp. Cestování mi pomáhá neupadat do každodennosti a neuzavírat se sama do sebe. A také vidět, co všechno je ve světě možné, místo abych z pohodlí domova říkala, že to nejde,“ sdílí důvody svých cest.

Krakov

Kde

jižní Polsko

Počet obyvatel

766 683

Doba letu

z Prahy 1 h 5 min., z Vídně 1 h, z Mnichova 1 h 20 min.

Doprava z letiště do centra

cca 20 minut vlakem

Doprava po městě

tramvaje, autobusy, pohodlně pěšky

Měna

Zlotý, platba kartou bez problému

3 důvody,

proč navštívit Krakov

1. Historie

Krakov je bývalým hlavním městem Polska s velkým množstvím historických památek. Zároveň se k mnoha z nich váže nějaká legenda. Ráz Krakova poznamenala druhá světová válka, během které ve městě nacisté vytvořili jedno z největších židovských ghett.

2. Nespočet kaváren a barů

Kdykoli vás chození po městě unaví, můžete zaplout do jedné z mnoha moderních kaváren, například do Żarówka Cafe s útulnou zahrádkou nebo do Karma Cafe na veganské speciality. Dobře se ale zabavíte i po setmění. Třeba ve staré, původně židovské čtvrti Kazimierz můžete zajít na drink do nádherných prostor synagogy Hevre.

3. Dovolená za hubičku

Krakov je mezi cestovateli hodnocen jako jedno z nejlepších míst na prodloužený víkend i díky cenové dostupnosti. Nejenže letenky sem bývají pravidelně za pár set korun. V mléčných barech za autentickou polskou kuchyni zaplatíte okolo 100 korun, kávu si koupíte za necelých 50 korun. Navíc některé městské dominanty si při troše chytrého plánování můžete užít zadarmo. Například vstup na radniční věž v centru města je každé pondělí zdarma.

Co byste
neměli minout

Barbakán,
kde se střílelo
knoflíkem

Barbakán,
kde se střílelo
knoflíkem

Jedná se o bránu z 15. století, která byla součástí městského opevnění vystavěného proti hrozícímu valašsko‑tureckému nájezdu po prohrané bitvě polských vojsk u Kožmina. Pamětní deska na bráně připomíná krakovského občana Marcina Oracewicze, který podle legendy zachránil město před Rusy tím, že zastřelil jejich velitele Panina svým knoflíkem, protože mu došla munice.

Wawelský hrad,
který obýval drak

Wawelský hrad,
který obýval drak

Nejnavštěvovanější hrad v Polsku byl celých pět století sídlem polských králů a pro Poláky je symbolem politické moci. Nyní je na Seznamu světového dědictví UNESCO. Pod hradem se nachází obrovská jeskyně, kterou podle legendy obýval drak. Toho měl údajně porazit princ Krak, z jehož jména vznikl i název města. Tuto pověst dnes připomíná bronzová socha draka chrlící opravdový oheň, která se nachází u jeskyně.

Rynek Główny
za doprovodu
polnice

Rynek Główny
za doprovodu
polnice

Jedno z největších náměstí v Evropě o rozloze zhruba šesti fotbalových hřišť má ve své blízkosti hned několik dominant. V každou celou hodinu se můžete zastavit u kostela Nanebevzetí Panny Marie, z jehož věže se pravidelně rozléhají zvuky polnice. Skladba zvaná hejnal dříve sloužila k ohlašování požáru, nájezdu nepřítele či uzavírání a otevírání hradeb. Celou ji však neuslyšíte. Na počest trubače, který byl podle legendy při jejím troubení zasažen do krku během tatarského obléhání Krakova ve 13. století, není nikdy dohrána až úplně do konce.

Továrna Oskara
Schindlera

Továrna Oskara
Schindlera

Do dob druhé světové války se můžete vrátit v muzeu o historii Krakova a Židů mezi lety 1939 a 1945. Sídlí v budově bývalé továrny, již vlastnil průmyslník Oskar Schindler, který během druhé světové války zachránil více než tisíc židovských dětí, žen i mužů. V prostorách továrny se ostatně natáčel Oscary oceněný film Schindlerův seznam, který z těchto událostí vychází.

Kam na jídlo?

Množství pouličních stánků s různými pochutinami je jedním z důvodů, proč návštěva Krakova nemusí být vůbec nákladná. Na každém rohu narazíte na obwarzanek, pečivo podobné slanému preclíku. Ochutnat můžete i nespočet druhů zapiekanek, baget zapečených s různými ingrediencemi, které bývají nazývány polskou verzí pizzy. A pokud budete mít chuť si k jídlu sednout, objednejte si pirohy. Ty vám připraví v obyčejných jídelnách i v michelinských restauracích.

Krakov jako na dlani

Až si budete chtít prohléhnout Krakov z výšky a bez turistů, vydejte se do nejvyššího patra hotelu Kossak, kde najdete kavárnu Café Oranzeria. Kromě dobré kávy nabídne nádherný výhled na centrum Krakova.

Tip od místních

Krakow Arcade Museum ocení i ti, které muzejní expozice jinak nenadchnou. Největší sbírka arkádových her v Polsku je plně funkční. Stačí zaplatit vstupné a pak jen hrát, jak dlouho vás to bude bavit. K dispozici je přes 150 arkádových her z celého světa, nejstarší z nich je z roku 1978.

Tereza

FOTO: Zbyněk Riedl

Jak létat co nejlevněji?

Tereza, která píše blog Cestuj za babku, doporučuje následující:

Vybírat termín chytře. Ceny letenek bývají vyšší o víkendech a kolem svátků. Někdy stačí místo pátku odletět v sobotu a vrátit se až v pondělí a hned je cena lepší.

Vyhýbat se hlavní sezoně. Kupte si letenky buď na její začátek, nebo konec.

Nehledat jen lety z Prahy. Z okolních zemí jsou mnohdy letenky i o tisíce korun levnější.

Letenky kupovat vždy přímo u dopravce. V případě změn i zrušení letu můžete reklamace řešit přímo, a ne skrze prostředníka.

Vybírat si cíl podle ceny letenky. Člověk tak objeví místa, kam by možná jinak nezavítal.

Cestovat pouze s příručním zavazadlem. Na prodloužený víkend stačí vždy, v případě nouze se u nízkonákladových aerolinek nepočítá taška z duty free.

Malá lekce
polštiny

Dobrý den

Ano

Ne

Děkuji

Prosím

Dám si

Cesta

Vstupenka

Objevování světa je dobrodružství

Důležité je ale dbát na svoji bezpečnost. I během prodlouženého víkendu se může ledacos přihodit. Proto je lepší být na možné zádrhely připravený a pojistit se. Společnost AXA se o vás v případě nesnází profesionálně postará.

Chci cestovat bezpečně

Florencie

Kde

střední Itálie

Počet obyvatel

380 949

Doba letu

z Prahy do Pisy nebo Boloně 1 hodina 25 minut + cca hodina vlakem či autobusem, z Vídně 1 hodina 20 minut, z Mnichova 1 hodina 15 minut

Doprava po městě

autobusy, tramvaje, pohodlně pěšky

Měna

Euro, platba kartou bez problému

3 důvody,

proč navštívit Florencii

1. Umění

Florencie je kolébkou renesance, která se odtud rozšířila do celé Evropy. Rembrandt, Michelangelo nebo Leonardo da Vinci jsou jen některými z mnoha proslulých umělců, kteří zde tvořili. Některá jejich díla si můžete prohlédnout v místních městských muzeích.

2. Italská kuchyně a víno

Slunné Toskánsko je místem, kde se vždy výborně najíte i napijete. Místní olivový olej, uzené maso i sýry si budete chtít odvézt s sebou. Vydat se můžete na ochutnávku vína do vinic, kde rostou oblíbené odrůdy Chianti nebo Vernaccia.

3. Renesanční architektura

Toulat se uličkami Florencie je zážitek sám o sobě. Cestou potkáte renesanční paláce, mramorové kašny i sochy od Donatella nebo Michelangela.

Co byste
neměli minout

Hlavní katedrála Santa Maria
del Fiore

Hlavní katedrála Santa Maria
del Fiore

Práce na výstavbě katedrály začaly už v roce 1296. Za sedm set let se v katedrále odehrálo mnohé včetně neúspěšného pokusu o vyvraždění věhlasného rodu Medicejských v roce 1478. Do kopule katedrály vede 463 schodů, které stojí za to zdolat. Odměnou je výhled na město. Katedrála se nachází na náměstí Piazza del Duomo spolu s dalšími památkami zapsanými v seznamu UNESCO.

Galerie Ufizzi

Galerie Ufizzi

Původně kancelářská budova, kterou si nechala vybudovat medicejská knížata, je dnes sídlem jedné z nejvýznamnějších galerií na světě. Vstupenky si ale raději kvůli velkému zájmu turistů rezervujte online předem. Naleznete v ní díla Giotta, Michelangela, Sandra Botticelliho, Raffaela i Leonarda Da Vinci.

Most zlatníků –
Ponte Vecchio

Most zlatníků –
Ponte Vecchio

Přes řeku Arno vede most, který je už na první pohled velmi netradiční. Strany mostu lemují obchůdky, které ve středověku obývali řezníci, koželuhové a zelináři. Ty později vystřídali klenotníci a zlatníci, kteří tam sídlí dodnes. Původní most byl postaven už ve 14. století. O dvě století později na něm přibyly obchůdky a nad nimi chodba přistavěná na přání Cosima I. Medicejského, který toužil po bezpečném průchodu mezi paláci na obou březích řeky.

Náměstí Piazza
della Signorie

Náměstí Piazza
della Signorie

Náměstí ve tvaru písmena L bývá nazýváno politickým srdcem Florencie. Nachází se na něm množství slavných soch i památek. Mezi nimi je nádherná Neptunova fontána z roku 1565 nebo replika Michelangelovy sochy Davida, jejíž originál je v muzeu Galleria dell’Academia.

Kam na jídlo?

Pizzu, těstoviny a zmrzlinu miluje asi každý. Florencie ale nabízí něco navíc. Například obrovský florentský steak grilovaný na kaštanech ochucený citronem a pepřem. Vyzkoušet můžete i lampredotto, pokrm pocházející z období středověku. Jedná se o sendvič plněný vařenými dršťkami. „Zajděte si na levný oběd ve stylu místních do samoobslužné restaurace Leonardo na Via dei Pecori. Ochutnáte skvělou Itálii za lidové ceny, potkáte tam místní důchodce, jídlo si naskládáte na tác a sníte na stylových lavicích,“ radí blogerka Tereza z Cestuj za babku.

Florencie jako na dlani

Florencie je plná věží a budov, ze kterých je nádherný výhled. Pokud se vám ale nechce stát ve frontě, šlapat příliš chodů nebo platit vstupné, navštivte kavárnu ToscaNino, která se nachází v nejvyšším patře obchodního domu Rinascente na Piazza della Repubblica. Z terasy se před vámi otevře úchvatný výhled na Florencii, který si nejlépe vychutnáte s aperitivem, navíc za příjemnou cenu.

Tip od místních

Malá písečná pláž na břehu řeky Arno je lehce mimo turistické trasy, na jaře a v létě je velmi oblíbená u mladých Florenťanů. Je to ideální místo k odpočinku na lehátku. Po setmění zde často hraje živá hudba a jsou otevřené stánky, kde si můžete nechat namíchat drink.

Tereza

FOTO: Zbyněk Riedl

Mise příruční zavazadlo

Cestovatelka Tereza na většinu svých dovolených létá jen s příručním zavazadlem. Co se jí osvědčilo?

Zabalte si podle předpovědi počasí.

Těžší a méně skladné kusy oblečení si vezměte do letadla na sebe.

Oblečení do zavazadla srolujte a skládejte těsně vedle sebe.

Pamatujte na to, že v případě nouze je možné chybějící věc vždy dokoupit.

Po návratu zhodnoťte, zda jste si zabalili moudře, a vyfoťte si nebo zapište obsah zavazadla. Zjednoduší vám to příští cestu.

Ověřit povolenou velikost příručního zavazadla u dopravce.

Láhve a obaly s kapacitou větší než 100 ml nejsou povoleny. Tekutiny nesmí dohromady přesahovat 1 litr.

Jídlo, které není v tekutém stavu, je povoleno.

Power banky s kapacitou do 100 Wh jsou povoleny.

Malá lekce
italštiny

Dobrý den

Ano

Ne

Děkuji

Prosím

Dám si

Cesta

Vstupenka

marseille

Kde

jižní pobřeží Francie

Počet obyvatel

861 635

Doba letu

z Prahy 1 h 50 min., z Vídně 2 h, z Mnichova 1 h 35 min.

Doprava z letiště do centra

20 min. vlakem nebo 25 MIN. autobusem

Doprava po městě

metro, tramvaje, autobusy, pohodlně pěšky

Měna

Euro

3 důvody,

proč navštívit Marseille

1. Jen málokdy zde prší

Více jak 300 slunečných dní v roce dělá z tohoto města příjemné místo ve všech ročních obdobích. Na jaře a na podzim můžete procházet památky a muzea, v létě se slunit na městských plážích a koupat se v průzračném moři a v zimě vás přiláká kouzlo pravých provensálských Vánoc.

2. Ulice plné života

V Marseille se stále něco děje. Moderní multikulturní čtvrtě jsou plné muzeí, galerií, hudby i výborné gastronomie. O tom svědčí titul Evropské hlavní město kultury, který Marseille získala v roce 2013.

3. Příroda na dosah

V okolí Marseille najdete hory, moře i malebný venkov. Navštívit například můžete malý rybářský přístav Les Goudes, útesy Frioulských ostrovů nebo národní park Calanques.

Co byste
neměli minout

Bazilika
Notre-Dame de
la Garde

Bazilika
Notre-Dame de
la Garde

Památka postavená v románsko-byzantském slohu je symbolem Marseille. Stojí na vyvýšenině nad městem, a tak ji můžete zahlédnout téměř odevšad. Na 46metrové věži se tyčí obrovská zlatá socha Panny Marie Strážné, patronky námořníků, která byla postavena do této výšky, aby byla dobře viditelná i pro posádky lodí.

Staré srdce
města

Staré srdce
města

Vieux Port neboli Starý přístav je už od 6. století před naším letopočtem centrem všech důležitých událostí ve městě. Navštivte zde rybí trhy, prohlédněte si maják Sainte Marie nebo se ukryjte ve stínu moderní zrcadlové instalace L’Ombrière architekta Normana Fostera.

Barevné čtvrti
Le Panier a Cours Julien

Barevné čtvrti
Le Panier a Cours Julien

Dobře a poměrně levně se zde najíte, ať už máte chuť na francouzskou či africkou kuchyni. Zároveň zde nakoupíte suvenýry i vintage doplňky do bytu. Ve čtvrti Le Panier můžete navštívit krásný barokní komplex Le Vieille Charité.

Ostrovní pevnost
na ostrově If

Ostrovní pevnost
na ostrově If

Na ostrově If se nachází bývalé vězení vybudované v 16. století. Pevnost se však nejvíce proslavila díky románu Alexandra Dumase Hrabě Monte Christo, jehož hlavní hrdina Edmond Dantès byl uvězněn právě zde. Z přístavu Vieux Port se tam dostanete lodí, která jezdí přibližně každou hodinu. Cesta trvá zhruba 20 minut.

Kam na jídlo?

Největší specialitou v Marseille je slavná rybí polévka bouillabaisse. Vyhněte se však turistickým rybím restauracím, které jsou zejména ve Vieux Port, autentičtější provensálskou kuchyni najdete hned o kus dál. Ochutnejte i další místní speciality, například cizrnové placky panisses de l’Estaque nebo francouzské bagety navettes. Určitě nezapomeňte navštívit trhy Le Marché des Capucins. Spletité uličky plné stánků jsou skutečným gastronomickým zážitkem. Pořídíte zde čerstvé ovoce, zeleninu, orientální koření i ryby a mořské plody za příjemné ceny.

Marseille jako na dlani

Bývalá továrna na tabák Friche La Belle De Mai se nedávno proměnila v místo plné života. Naleznete zde co‑workingové prostory, koncertní sály, prostory na výstavy i komunitní zahrady. Největší dominantou je ale osm tisíc metrů čtverečních střechy, ze které si můžete prohlédnout Marseille a vychutnat si u toho drink. Za teplého počasí se zde promítají filmy, pořádají koncerty nebo se tu lidé scházejí na pikniky. A to nejlepší – vstup je zdarma.

Tip od místních

Poblíž Vieux-Port najdete vůbec nejstarší dům v celé Marseille – Hôtel de Cabre postavený roku 1535. Jeho zdi s renesančními a gotickými prvky přežily Velkou francouzskou revoluci, druhou světovou válku, a dokonce i přemístění v roce 1954. Při přestavbě Vieux-Port byl dům přesunut o celý blok a otočen o 90 stupňů.

Tereza

FOTO: Zbyněk Riedl

Jak poznat cizí město za co
nejkratší dobu?

Podle cestovatelky Terezy by se krátká návštěva cizího města neměla proměnit ve snahu vidět a zkusit úplně všechno. Lehce by se tak mohlo stát, že pro vás dovolená bude spíše stres. „Celkově je lepší nechovat se jako ostatní turisté. Raději chodím náhodně ulicemi. Tam, kam mě to táhne. Často se stane, že objevím krásné místo, a i když jde například o profláknutou kavárnu, pocit z učiněného objevu mi nikdo nevezme.“

Díky chytrým telefonům dnes není složité najít i skrytější místa, která v typických turistických průvodcích nenajdete. Stejně tak autentickou restauraci, kam chodí místní. Blogerka Tereza doporučuje zadávat do map heslo „cheap eats“.

Malá lekce
francouzštiny

Dobrý den

Ano

Ne

Děkuji

Prosím

Dám si

Cesta

Vstupenka

Objevování světa je dobrodružství

Důležité je ale dbát na svoji bezpečnost. I během prodlouženého víkendu se může ledacos přihodit. Proto je lepší být na možné zádrhely připravený a pojistit se. Společnost AXA se o vás v případě nesnází profesionálně postará.

nonstop asistenční linka

Pomoc, kdekoli se nacházíte

Miliony spokojených klientů

Přes 200 let zkušeností