Seznam Native ve spolupráci s

kroků k bezúdržbové zahradě

Objevte praktické tipy, jak si usnadnit práci a trávit volný čas na zahradě odpočinkem.

V přírodě má všechno svůj řád i bez zásahu člověka. Nechcete věnovat zahrádkaření příliš mnoho času? Inspirujte se našimi osmi tipy, jak pomocí správného výběru rostlin a s moderními technologiemi vykouzlit zelenou oázu, která nevyžaduje příliš námahy a dělá svým majitelům radost.

Zahrada by měla být v první řadě vaše radost a jestli nechcete trávit volný čas pletím záhonů a zaléváním, je důležité na to myslet hned od začátku. A to nejen při výběru rostlin a stromů, ale také při nákupu praktických pomocníků v podobě zavlažovacího systému nebo sekaček, které se o zahradničení postarají za vás.

I nenáročná zahrada může být krásná

„Hezké a přívětivé zahrady mohou být i nenáročné na péči. Půvab zahrady opravdu nejde ruku v ruce s hodinami, které strávíme v předklonu pletím záhonů. Trik je v tom nevymýšlet si na zahradě záludnosti, které budou čas a pravidelnou péči na zahradě vyžadovat,“

říká Ferdinand Leffler, zahradní architekt a zakladatel ateliéru Flera.

1

Závlahové systémy: Perfektně načasovaná zálivka

Prvním a nejdůležitějším krokem na cestě k bezúdržbové zahradě je umělá závlaha. Automatický závlahový systém pracuje většinou v noci nebo brzy zrána, kdy je pro rostliny ideální čas na zálivku. Při zalévání během dne může totiž dojít k takzvanému efektu „skleněné čočky“, kdy kapky vody dokážou pod silou slunečního záření trávník spálit. Závlahové systémy díky speciálním čidlům zahradu zavlažují ve chvíli, kdy je půda vyschlá. Navíc lze do nich přidat hnojivo a ušetřit si tak práci s výživou zeleně.

2

Travní koberce ušetří čas se zakládáním trávníku

Pěkný a hustý trávník je chloubou každé zahrady. Právě za ním ale stojí také nejvíce úsilí a péče. S travním kobercem se nicméně zahrada zazelená téměř na počkání. Kvalitní druhy navíc neobsahují plevel a nejsou tolik náchylné k různým chorobám. Na trávník můžete obvykle vstoupit zhruba tři týdny po položení travního koberce. Celý proces je tak o dva až tři měsíce kratší než při zakládání trávníku běžným výsevem.

Kdy a jak často trávník hnojit?

3

Kvetoucí keře jako nenáročný živý plot

Každá zahrada potřebuje oplocení. Péče o zelený živý plot z buků nebo tújí ale stojí spoustu úsilí. Potřebují pravidelně zalévat, hnojit, zastřihávat a tvarovat. A to minimálně dvakrát do roka – na jaře a na podzim. Zato volně rostoucí kvetoucí keře sice potřebují prostor, a to v šířce zhruba dvou metrů, na druhou stranu nevyžadují takřka žádnou péči. Nečeká vás žádné zastřihování ani tvarování. Kvetoucím keřům stačí jen tu a tam uštípnout větvičku, která příliš zasahuje do zahrady. Další na péči nenáročnou alternativou živého plotu jsou bambusy. Rychle rostou, jsou odolné a zelené po celý rok.

Keře pro volně rostoucí živý plot

4

Zahradní jezírko: Perla zahrady, která nestojí příliš mnoho péče

Zahradní jezírko představuje svébytnou oázu klidu a je domovem pro spoustu tvorů. Vážky, žáby nebo potápky se u břehů jezírka objeví už několik týdnů po jeho založení. Ač se to tak možná na první pohled nezdá, malé vodní plochy nevyžadují příliš mnoho péče. Tedy v případě, že se při jejich zakládání inspirujete přírodou. Jezírko založte v nejnižším místě zahrady, kde se bude přirozeně zadržovat voda. Mělo by také ležet ve stínu. Sluneční paprsky totiž vodu zahřívají, což má za následek zvýšenou tvorbu vodních řas.

Ideální rostliny do zahradního jezírka

Na břeh se hodí blatouch bahenní, kosatec žlutý, pomněnka bahenní, rákos nebo suchopýr.

V hlubší části leknín, orobinec, plavín nebo růžkatec.

Hladinu jezírka ozdobí bublinatka, kotvice plovoucí nebo voďanka žabí.

Zeleň vysázená až k samému okraji jezírka vypadá velmi přirozeně a je vstřícná k živočichům, kteří do zahrady doputovali za vodou.

5

Kvetoucí louka místo záhonů

Ten nejpůvabnější a nejméně náročný záhon navrhla sama příroda. Kvetoucí louku stačí pokosit jen dvakrát do roka – ideálně v červenci a na sklonku září. Rostliny posečte na výšku okolo 10 cm nad zemí a seno nechte na místě ležet pár dnů, aby se vysemenila semínka jednoletých rostlin. Louky navíc nejsou nijak zvlášť náročné na zálivku a nemusí se hnojit. Jsou totiž přizpůsobené na život v půdě chudé na živiny.

Pestrobarevné kvítí zahradu zkrášlí a zároveň vytvoří místo pro život čmelákům, motýlům a dalším druhům hmyzu. Luční směsi obvykle obsahují semínka chrpy, heřmánku pravého, vlčího máku, vratiče obecného a desítek dalších bylin a květin. Vysévat je můžete do připraveného záhonu nebo směs jednoduše rozhodit na posečený trávník, který se na několik týdnů promění na kvetoucí louku.

„Nejméně náročné na péči jsou rostliny, které v krajině rostou přirozeně. Stačí si udělat procházku po okolí a dívat se kolem sebe. Ve městě se můžete inspirovat také pohledem přes ploty do sousedních zahrad. Snadno pak poznáte, čemu se v dané lokalitě daří,“

doporučuje Ferdinand Leffler, zahradní architekt a zakladatel ateliéru Flera.

Levandule je královna mezi bylinkami a nenáročná trvalka

Inspirujte se americkými prériemi

Bylinková zahrádka bez práce

6

Mulčováním proti plevelu

Nejvíce času zahrádkářům zabere boj s plevelem a suchem. S obojím vám ale účinně pomůže mulč. To je organický materiál tvořený kousky kůry, dřevních vláken nebo posečenou trávou, který se rozprostře na záhony v několikacentimetrové vrstvě. Mulč udržuje v půdě vláhu a zároveň zabraňuje nízko kořenícímu plevelu v růstu. Nastýlání mulče se vyplatí všude tam, kde rostou hluboce kořenící rostliny, ať už jsou to stromy, kvetoucí keře, nebo záhony s trvalkami. Vyvarujte se však často doporučované netkané textilii, která vám naopak na zahradě přidělá práci.

„Netkaná textilie znemožní půdě a rostlinám dýchat. Když se pod ni podíváte, najdete jen hnilobu a zápach. Mulč ale udrží v půdě vlhkost a pomůže mladým rostlinkám vyrůst a zesílit. Zajímavou variantou je také použití minerálního mulče – různých frakcí štěrků nebo písků. Je ale potřeba vědět, pro jaké rostliny je vhodný,“

dodává Ferdinand Leffler.

První jarní kvítí

7

Stromy s většími listy šetří čas

Léto si na zahradě nejlépe vychutnáte ve stínu stromů. Ty přispívají i k tomu, že nemusíte tolik zalévat, protože zahrada není vystavena přímým slunečním paprskům po celý den. Pokud si chcete ušetřit práci i s podzimním úklidem listí, vyberte si na zahradu listnatý strom s velkými listy. Katalpa, paulovnie, javor nebo dub velkokvětý mají tak velké listy, že je máte shrabané za pár minut. Na malé zahrady jsou pak ideální vyšlechtěné odrůdy stromů, které dorůstají do maximální výšky 5 metrů. Počítejte však s tím, že každý strom potřebuje jednou za čas zastřihnout či prořezat.

„V nově zakládané zahradě je dobré investovat alespoň do několika málo kusů vyšších dřevin s obvodem okolo 30 centimetrů, které prázdnou plochu promění ve skutečnou zahradu. Do menších zahrad se hodí javor Elsjir, bříza Betula utilis, muchovník, ale také jeřáb nebo moruše. Z ovocných druhů je pak vhodná jablůňka Malus Evereste či třešeň Prunus subhiterla,“

upřesňuje Ferdinand Leffler, zahradní architekt a zakladatel ateliéru Flera.

Růže pro (ne)zahradníky

8

Trávník

Trávník je nezbytnou součástí každé zahrady. Působí blahodárně na náš zrak, zvyšuje vlhkost a reguluje teplotu v zahradě. Jenže udržet ho dokonale pěstěný není bez práce.

Sekání stojí nejen spoustu času, ale také fyzického úsilí. Ti, kdo touží po anglickém trávníku, pak musí trávník sekat dokonce každý týden. Četnost sekání samozřejmě záleží na vydatnosti srážek, kvalitě půdy, využití zahrady i rychlosti růstu daného travního druhu. Za vydatných dešťů a optimální teploty může však tráva vyrůst až o jeden centimetr denně.

Hnojení trávníku

Závlaha trávníku

Vertikutace

Přizvěte si na zahradu chytré pomocníky

Péči o travní koberec na zahradě výrazně ulehčí robotická sekačka.

Ta sečení provádí nepřetržitě a poradí si se svažitým i nerovným terénem. Trávník navíc zkrátí jen v takové výšce, aby byl zahuštěný a schopný dorůstat.

Další výhodou robotických sekaček je mulčování. Posekaná tráva se totiž rozloží a promění v další živiny pro rostliny. O sekání ani hrabání posekané trávy se tak nemusíte prakticky vůbec starat.

O sekání ani hrabání posekané trávy se tak nemusíte prakticky vůbec starat.

Jaké jsou výhody robotických sekaček Husqvarna Automower®

  • Jejich instalace je velmi snadná, i tak ji ale doporučujeme svěřit do rukou odborníků. Stačí po obvodu trávníku umístit naváděcí kabel a nabíjecí stanici, do které sekačka sama zajede, když potřebuje nabít.

  • Pohybují se v nepravidelných vzorcích, a tak na trávníku nevznikají pruhy nebo linky.

  • Odstřihávají jen malé kousky trávy, které za sebou zanechávají, a tak trávník zároveň mulčují. Vznikne tak nádherný kobercový vzhled, po kterém všichni zahrádkáři touží.

  • Nezastaví je tma ani déšť.

    Pracují kdykoliv.

  • Jsou natolik tiché, že vás ani vaše sousedy nebudou rušit. Ani v případě, když budou ráno projíždět pod vaším oknem.

  • Jsou vybavené senzory, které si všímají růstu trávy, počasí a terénu a podle toho vyhodnocují, jak je potřeba trávník posekat. Zároveň detekují vzdálené objekty a snaží se vyhnout srážce.

  • Můžete je ovládat prostřednictvím aplikace ve svém chytrém telefonu.

  • Součástí sekaček je také GPS navigace, díky které můžete sledovat, kde se sekačka pohybuje. Kdykoliv a odkudkoliv.

  • Poradí si i s členitým terénem, zvládnou 70% sklon svahu. Menší sklon mají i černé lyžařské sjezdovky.

  • V případě odcizení v prvním roce od pořízení sekačky nabízí prodejce náhradu.

Prohlédněte si

moderní robotické sekačky značky Husqvarna Automower® a zjistěte, jak si volný čas na zahradě užít bez práce.

Chci si ušetřit práci na zahradě