Seznam Native ve spolupráci s Delfín Travel

Asie jinak Malajsie Singapur

George Town, Malajsie

Malajsie

Malajsie je křižovatkou různých kultur. I proto je vyhledávanou destinací. Vypravte se i vy do jihovýchodní Asie a prožijte nezapomenutelnou dovolenou.

Indové a Číňani, Portugalci, Britové a Japonci. Ti všichni si v minulosti dělali nároky na malajsijské území. Každý z národů zanechal v místní kultuře svoji stopu. Na ulicích najdete stánky s nejrůznějšími pochoutkami z různých koutů světa, a tak není jednoduché odhadnout, která kuchyně je typicky malajsijská. V Malajsii narazíte na buddhistické, taoistické a hinduistické chrámy i na četné malajsijské mešity. Místní kultura je charakteristická neskutečnou rozličností a tolerancí.

Divoká historie území dnešní Malajsie

Známky osídlení v oblasti, kde se Malajsie rozkládá, jsou staré více než 40 tisíc let. Divoké kmeny vystřídali osadníci a obchodníci z Indie a Číny. To proto patří mezi rozšířená náboženství buddhismus a hinduismus. Malajsie s rozpukem obchodu vzkvétala, divoké vpády evropských národů odstartovali v roce 1511 Portugalci, když dobyli přístav Malaka, centrum obchodu s kořením.

Během následujících 400 let na území dnešní Malajsie vládli ještě Nizozemci a Britové. Až do 2. světové války Malajsie byla součástí Britského impéria. Během války byla země okupovaná Japonci a v roce 1957 se Malajsie stala konečně nezávislou.

Místní pověrčivost je dalekosáhlá. Malajsijští Číňané například věří, že číslo 4 je nešťastné, protože zní stejně jako výraz označující smrt. Proto v řadě budov nenajdete čtvrté podlaží.

Krásy malajsijské přírody

Cameron Highlands, Malajsie

Málokde na světě byste našli tolik druhů rostlin a zvířat jako v Malajsii. Země patří mezi 17 zemí s biologickou megadiverzitou.

Několik druhů rostlin a zvířat dokonce žije pouze v Malajsii, například Hoseova poletucha. Mezi nejvzácnější místní živočichy patří orangutan, tygr a nosorožec.

Malajsie se rozkládá na Malajském poloostrově i na části ostrova Borneo. Zatímco část státu na pevnině je hodně zastavěná a využívaná pro zemědělství, na Borneu se doposud nachází zachovalý deštný prales. Ostrovy u východního pobřeží Bornea, například Sipadan nebo Mabul, patří mezi vyhlášené potápěčské destinace s krásným pobřežím a bohatým podmořským životem. Úchvatný je také největší jeskynní systém na světě v národním parku Gunung Mulu, kam míří řada cestovatelů.

Více než 0 druhů zvířat.

Více než 0 druhů rostlin.

Milí domorodci

Díky britským kolonizátorům tu téměř každý mluví anglicky, a tak je domluva s místními docela jednoduchá. Mezi obyvatele patří zejména Malajci, potomci čínských a indických přistěhovalců a domorodé kmeny žijící ve vnitrozemí a na Borneu.

Místní lidé jsou neskutečně milí a vše řeší v klidu a s úsměvem. Ten je všudypřítomný a slouží také jako univerzální dorozumívací prostředek. Mladší Malajsijci si rádi povídají s cizinci. Navíc ani mezi obchodníky není zvykem, že by turistům chtěli prodávat předražené zboží. I tak se ale vyplatí být na pozoru a na trzích nebo v menších obchůdcích smlouvat. Nesmlouvejte však v případě, kdy se jedná o nákup jídla, placení za ubytování nebo kdy jste ve větších obchodech, kde je zboží opatřené jasně danou cenovkou.

Z Malajsie pochází Jimmy Choo, úspěšný návrhář bot a oblečení, který ševcovské řemeslo zdědil po svém otci.

V Malajsii si vybere každý cestovatel to, co ho láká. Dobrodruzi, milovníci vysokohorských treků i potápěči nebo gurmáni a vyznavači pohodové dovolené na prázdných plážích. To vše v kombinaci s cenami podobnými těm českým dělá z Malajsie jednu z nejlepších asijských dovolenkových destinací.

Pohoda na pláži

Pulau Langkawi, Malajsie

Zářivě bílý písek a křišťálově čistá voda. To je kombinace pro ideální dovolenou. Není divu, že malajsijské pláže patří k těm nejkrásnějším v Asii.

Vyhlášený je především nádherný ostrov Langkawi. Ať už zamíříte do luxusních resortů, na lidnaté pláže lemované bary a restauracemi nebo na pláž, kterou budete mít jen pro sebe, určitě nebudete litovat.

Pokud se zajímáte o život domorodých kmenů, vydejte se s průvodci na prohlídku vesnic, kde si budete moci vyzkoušet i některá řemesla.

Snad každý, kdo se kdy vypravil do Malajsie, navštívil čajovníkové plantáže v Cameron Highlands. Zdejší čaje se dají koupit pouze v Malajsii a jsou atraktivním suvenýrem. Zájemci mohou pozorovat zpracování čaje v místní továrně nebo se vypravit na blízké motýlí a jahodové farmy.

Malajsijci jsou posedlí jídlem

Místo zdvořilostní otázky “Jak se máte?” se místní ptají na to, zda máte hlad. Hodují v kteroukoliv denní i noční hodinu a večeře se tak může protáhnout až do brzkých ranních hodin. Pro cestovatele je místní kuchyně častým důvodem, proč se do Malajsie vydat. Pokrmy jsou pestré, a tak si tu vybere každý.

V turistických oblastech se nacházejí podniky podobné těm u nás, a to včetně řetězců rychlého občerstvení. Pokud ale chcete zkusit něco tradičního, zamiřte do indických a čínských jídelen, které najdete na každém kroku. Ochutnejte smažené nudle a rýži, maso, napařované knedlíčky a spoustu chutné zeleniny nebo indické kari omáčky a chlebové placky.

Odložte příbor a naučte se stoloval jako Malajsijci. Jestli chcete zapadnout, nechte si jídlo naservírovat na banánovém listu a do jídla se pusťte rukama. Jestli se rozhodnete pro čínské hůlky, nikdy je nezapichujte do jídla. To se dělá jen při pohřbech. Slušné je odkládat hůlky přes talíř či misku.

Asie jinak Malajsie Singapur

Marina Bay, Singapur

Singapur

Vhodnou vstupní branou pro všechny, kteří touží poznat Malajský poloostrov, je rušný Singapur. Jméno malého městského státu, který byl z Malajsie vyloučen v roce 1965, v sanskrtu znamená Lví město.

Rozkládá se na stejnojmenném ostrově a na dalších 54 ostrůvcích na jihu Malajského poloostrova. Rozloha státu se neustále zvětšuje tím, že je moře na pobřeží ostrovů zasypávané pískem.

Singapur je především obrovské moderní město s vysoko sahajícími mrakodrapy. Patří mezi nejvyspělejší ekonomiky světa a je centrem financí, obchodu a dopravy. Není divu, že místní přístav patří mezi nejvytíženější na světě a celý stát k nejhustěji zalidněným zemím. Obrovské množství lidí míří do Singapuru za prací.

Místní kuchyně je stejně jako v Malajsii směsicí různých pokrmů okolních států. Mezi typická singapurská jídla patří krab na chilli a krab s černým pepřem. Mezi hojně používané ingredience patří rýže, kuřecí maso, nudle a mořské plody.

Nádherná noční podívaná

Noční procházka zahradami Gardens by the Bay, kde se každý večer odehrává světelná show, je fantastický zážitek. Stejně jako návštěva největšího akvária světa na ostrově Sentosa. Singapur je plný jedinečných zážitků.

Historie Singapuru

Chinatown, Singapur

V Singapuru je bezpečno, čisto a prakticky tu neexistuje nezaměstnanost. Podle mnohých se jedná o jedno z nejlepších míst pro život.

Na druhé straně je ale Singapur opředený omezeními, příkazy a zákazy. Navíc zde funguje cenzura internetu a tisku.

Doklady o nejstarším osídlení oblasti dnešního Singapuru pocházejí ze 3. století. Do počátku 19. století zde fungovalo rybářské městečko. Singapur byl založen v roce 1819 a během krátké doby prošel obrovským rozvojem.

Za 30 let se počet obyvatel údajně vyšplhal na 60 tisíc lidí a pouhých 12 policistů nezvládalo ukočírovat kriminalitu, hazard a prostituci.

Po 2. světové válce Singapur sužoval hladomor a situaci nepomohlo ani vyloučení Singapuru z Malajsijské federace. Země tehdy neměla fungující armádu, přírodní zdroje ani fungující infrastrukturu. Rozvoj odstartoval obdobím, kdy byl Singapur levnou dílnou a průmyslovou základnou, na daňové pobídky slyšely ropné společnosti, které tu postavily rafinérie. Zisky stát investoval do zlepšení služeb a země se od průmyslu začala přeorientovávat na technologie a finančnictví. Chudoba, nedostatek bydlení a nezaměstnanost byly pryč. Cenou za rozvoj a blahobyt je omezení lidských práv a svobod.

Buďte čistotní a ohleduplní

Singapurci si potrpí na slušnost a čistotu, a tak velmi dbají o své město. Často můžete zahlédnout někoho, kdo se ohýbá pro odpadek a hází ho do koše. Fungují tu také četné zákazy a platí přísné pokuty za jejich porušení. Vyvarujte se proto přecházení silnice na červenou, nepředbíhejte se frontách a nejezte ve veřejných dopravních prostředcích. V Singapuru bylo dokonce ještě nedávno zakázané žvýkat žvýkačku.

Do Asie jsem se zamiloval

Turistický průvodce Luboš Vacek procestoval velký kus světa, Asie je ale pro něj srdeční záležitostí.

Na její jihovýchodní část se specializoval už na vysoké škole. “Je to fascinující oblast s úžasnými lidmi, pestrou přírodou a nesmírně zajímavou kulturou. Malajsie je jedna z nejzajímavějších zemí v Asii, stále si zachovává své tradice a je hotovou paletou zvuků a vůní”, shrnuje.

Do Malajsie se pravidelně vrací už mnoho let a ani dnes jej mix různorodých kultur nepřestává fascinovat. Moderní technologie a rozsáhlá výstavba nebrání národům dodržovat své prastaré tradice a zvyky. “Malajsie se mění pomalu a velmi pozvolna. Pořád si zachovává paletu zvuků a vůní,” říká Luboš, který do Malajsie poprvé zavítal v roce 2006. O dva roky později se poprvé vypravil do Singapuru. Ten podle něj působí více britsky a západně. “Singapur na mnohé cestovatele působí až sterilně, i za hypermoderními kulisami zářících mrakodrapů se ale skrývá starobylá Asie s hodnotami, jako je rodina a tvrdá práce,” popisuje místní kolorit.

Chci se vydat do Asie

Delfín travel pořádá zájezdy pro cestovatele nad 55 let do spousty asijských destinací včetně Thajska, Bali, Vietnamu a Srí Lanky. I starší cestovatelé tak mají možnost poznat krásy těchto míst.

„Do Asie se s námi rok od roku vydává stále více cestovatelů. Malajsie je mezi českými turisty novým trendem,“

říká Martin Zeman ze společnosti Delfín travel. Všechny tyto lokality mají společné památky a chrámy, nádhernou přírodu a pohodové koupání.

Chci vyrazit