Bělostné pláže a horská turistika v Ras Al Khaimah
Nejsevernější emirát Spojených arabských emirátů nabízí jiný druh zážitků než Dubaj nebo Abú Dhabí
Příroda v emirátu Ras Al Khaimah je považována za nejrozmanitější z celých Spojených arabských emirátů. Vyprahlé hory a pouště se střídají s lagunami či palmovými oázami. Pobřeží pak láká na celoroční koupání na plážích s bílým pískem.
- Abú Dhabí
- Dubaj
- Sharjah
- Ajman
- Fujairah
- Umm Al Quwain
- Ras Al Khaimah
Výhledy na mangrovové háje i dobrodružství v poušti
Severní části emirátu Ras Al Khaimah, který svou rozlohou odpovídá přibližně polovině Karlovarského kraje, dominuje mohutné pohoří Al Hajar, zatímco pro jeho jižní část jsou typické hlavně vysoké písečné duny a zelené oázy. Emirát omývají vody Arabského zálivu a jeho pětašedesátikilometrové pobřeží směrem do vnitrozemí lemují laguny obklopené mangrovovými lesy. Rozsáhlé porosty těchto stromů, které kromě sladké vody dobře snáší i tu mořskou, zasahují až do centra Ras Al Khaimah.
Mangrovy nemusíte obdivovat jen z dálky, přímo v metropoli si můžete pronajmout kajak a vyrazit na průzkum. Během projížďky lagunami nejspíš uvidíte hejna plameňáků. Žijí v početných skupinách a živí se barevnými řasami a korýši, díky čemuž se jejich peří barví dorůžova. Dvě obrovské sochy plameňáků vás přivítají na pláži známé jako Pláž plameňáků, která se nachází na okraji města. Pro své mělké pobřeží je oblíbeným místem pro rodiny s dětmi.
Jiný typ zážitku vám přinese návštěva pouště. Z Ras Al Khaimah se tam dostanete po zhruba hodinu a půl dlouhé jízdě směrem na jih. Pak už bude záležet jen na vás, jestli budete písečné duny překonávat na koni, čtyřkolce či v terénním autě. Ti zvídavější si jistě nenechají ujít návštěvu beduínského tábora, kde můžete dokonce i povečeřet a strávit noc pod širým nebem. Pokud si pak budete chtít od všudypřítomného písku odpočinout, můžete se vydat na výlet za luxusem a mrakodrapy do nedaleké Dubaje. Po silnici je to z Ras Al Khaimah jen 80 kilometrů a přibližně hodinu cesty je to i do sousedního Ománu.
Významná obchodní křižovatka
Přístav v Ras Al Khaimah
Území emirátu patří k jedněm z nejdéle osídlených míst na planetě. Najdete tady kolem tisíce archeologických nalezišť. Vědci se domnívají, že zde lidé žili už před sedmi tisíci lety. Díky úrodnému údolí a strategické poloze v Arabském zálivu oblast odjakživa lákala osadníky. Název Ras Al Khaimah původně označoval významný přístav, který byl ve starověku jedním z hlavních center obchodu a představoval důležitou spojnici s Mezopotámií, dnešním Irákem. Podle dochovaných záznamů odsud lidé již v desátém století cestovali do indické Bombaje nebo afrického Zanzibaru.
Archeologické vykopávky, jako jsou keramické nádoby a nástroje, si můžete prohlédnout v Národním muzeu v centru Ras Al Khaimah. Muzeum sídlí v historické pevnosti, která byla až do roku 1964 rezidencí královského rodu Al Qasimi. Po jejich přestěhování do jiného paláce budova sloužila jako policejní stanice a vězení.
Za nákupy do města
Ve více než dvousettisícové metropoli Ras Al Khaimah, kde žije zhruba polovina obyvatel emirátu, určitě nevynechejte návštěvu velkého tržiště. Nachází se ve staré části města, kterou od té novější odděluje záliv. Na trhu seženete koření, kávové konvice, ozdobné tácy nebo zlaté šperky od místních řemeslníků. Co mnohé návštěvníky potěší, jsou ceny výrazně nižší než v Dubaji nebo Abú Dhabí. Pokud máte raději nákupy v obchodních centrech, vydejte se do středisek Al Hamra Mall nebo Manar Mall, která se nachází v nově vybudované části města Al Nakheel. Kromě obchodních domů se tu postupně staví moderní rezidenční čtvrti a sídlí zde univerzity. Hned u pobřeží také leží uměle vytvořený ostrov Al Marjan s běžeckou dráhou, na které se každoročně pořádá půlmaraton.
Za nejhezčí promenádu Ras Al Khaimah je považována Al Qawasim Corniche, která o víkendu láká rodiny s dětmi, cyklisty i běžce. Na nábřeží je otevřená spousta kaváren a restaurací, kde si můžete objednat jak běžná jídla mezinárodní kuchyně, tak i některou z arabských specialit, jako je hummus nebo tabouleh, což je salát z bulguru a zeleniny dochucený petrželí a mátou. Mezi dezerty jsou velmi oblíbené kynuté kuličky luqaimat, které se podobají koblížkům. Smaží se do zlatohnědé barvy a polévají se sladkým sirupem nebo medem. Po jídle si můžete dát kávu ochucenou jemně štiplavým kardamomem v jednom z mnoha podniků s vodními dýmkami, u kterých se v arabských zemích tradičně setkávají rodiny i přátelé.
Na nejvyšší vrchol Emirátů
Jabel Jais
Na severu emirátu se rozpíná pohoří Al Hajar, které se dál táhne podél hranice s Ománem. Zatímco v ománské části jsou dvoutisícové vrcholky běžné, hora Jebel Jais je s výškou 1 934 metrů nejvyšší v celých Emirátech. Můžete se na ni dostat po trase pro pěší, která je dlouhá přibližně 16 kilometrů, přičemž výstup není příliš obtížný. Pokud ale dáváte přednost pohodlnější variantě, na vyhlídkovou plošinu snadno vyjedete po kvalitní silnici autem. Na vrcholu bývá často až o deset stupňů chladněji, proto je lepší si s sebou přibalit lehkou bundu.
Nedaleko hory Jebel Jais si můžete vyzkoušet nejdelší zipline na světě Jais Flight, která vede přes slepencové a pískovcové kaňony ve výšce 1 680 metrů nad mořem. Téměř tříkilometrovou dráhou proletíte, zavěšení na laně ve speciálních popruzích, rychlostí až 160 kilometrů v hodině. Pokud by vám tento zážitek nestačil, můžete zkusit projížďku po bobové dráze Jais Sledder, jejíž dvoukilometrová trasa vede z vrcholku až do údolí. Během osmiminutové jízdy dosáhnete rychlosti až 40 kilometrů za hodinu. Na rozdíl od zipline můžete rychlost bobu korigovat, takže si možná stihnete užít výhledy na vyprahlé červenohnědé pohoří.
Perly a ropa
Ve Spojených arabských emirátech byl v minulosti jedním z hlavních zdrojů obživy prodej perel, dokud ho nevystřídal ropný průmysl. V roce 1930 vznikla v Abú Dhabí první ropná společnost. Na území se začaly stavět moderní budovy a znatelně se zvýšila životní úroveň. I dnes je hospodářství Emirátů založeno převážně na vývozu ropy a zemního plynu.
Historii tradičního obchodu s perlami, kterému se před objevením ropy věnovaly po generace celé vesnice, můžete poznat na turisticky vyhledávané perlové farmě Suwaidi. Ta se nachází v severní části emirátu v místě zvaném Al Rams. Je umístěna na pontonu, kam vás průvodci dopraví tradiční lodí lovců perel. Dozvíte se od nich, jaké velikosti a tvary perel existují nebo jak se určuje jejich kvalita. Představí vám tradiční techniky, které se při lovu používaly dříve, i způsoby, jakými se perly získávají dnes. Na konci prohlídky vás čeká turisty oblíbená aktivita – z akvária si můžete zkusit vylovit ústřici, v níž při troše štěstí perlu najdete.
Poslední tradiční vesnice
Al Jazeera Al Hamra
Většina vesnic, pro něž byl lov perel hlavním zdrojem obživy, byla kvůli těžbě ropy opuštěna. Jako jediná se v celém Arabském zálivu zachovala Al Jazeera Al Hamra. Dodnes v ní stojí několik pevností se strážními věžemi, mešity, náměstí i obytné stavby od malých domků až po velké rezidence. Vesnice je zároveň jedním ze čtyř vybraných míst na území emirátu, která jsou zapsána na předběžném Seznamu světového dědictví UNESCO a zároveň je jednou z vybraných památek v projektu Ras Al Khaimah – Culture and Heritage Vision 2030. Jeho cílem je péče o 20 významných historických míst na území emirátu a zároveň podpora udržitelného turismu. Na obnově vesnice Al Jazeera Al Hamra se podílejí odborníci na památkovou péči, archeologové nebo historici. Při úpravách se používají původní materiály, jako je korálový kámen nebo mangrovové dřevo, a v případě vzácných surovin se využívají udržitelné alternativy.
Díky tomu je dnes Al Jazeera Al Hamra živým kulturním centrem emirátu. Pořádají se tu umělecké festivaly, vzdělávací programy a kulturní akce, které návštěvníkům přibližují historii Ras Al Khaimah. Od 31. ledna do 28. února 2025 ve vesničce proběhne 13. ročník mezinárodního uměleckého festivalu Ras Al Khaimah Art, který nabízí zajímavé výstavy, diskuse či workshopy. Návštěvníci si tu mohou také vyzkoušet tradiční techniky vyšívání, malování na kůži nebo základy kaligrafie. Festival je rozdělený do několika kategorií, věnuje se například fotografii, filmu nebo sochařství.
Koupání v tyrkysově modrém moři
Pláž Al Hamra
Pláže v Ras Al Khaimah jsou rozlehlé, typické bílým či zlatým pískem a pozvolným vstupem do moře. Vody Arabského zálivu jsou celoročně vyhřáté, takže sem můžete vyrazit v podstatě kdykoliv. Nejlepší podmínky však panují na jaře nebo na podzim, kdy se teplota vody pohybuje okolo 24 stupňů a venku bývá většinou pod 30 stupni Celsia. Jednou z nejnavštěvovanějších je veřejná pláž Al Hamra, která je od centra Ras Al Khaimah vzdálená 30 kilometrů a pohodlně se sem dostanete autem nebo taxíkem. Jsou zde ideální podmínky pro surfaře i pro pořádání odpoledního pikniku.
Další turisty vyhledávanou pláží je Al Rams, kterou najdete na ostrově Saraya ležícím na severu emirátu. Můžete tam spatřit zajímavý přírodní jev, který vzniká v důsledku odpařování mořské vody. Na písečné pláni se usazují slané minerály, a díky vyššímu podílu soli ve vodě, která se tam drží, rostou pod hladinou červené řasy. Ty způsobují zbarvení jezera dorůžova. Poté, co řasy spotřebují veškeré živiny, odumřou a příliv je odplaví zpět do moře.
Objevte krásy Ras Al Khaimah s cestovní kanceláří Blue Style
- Do Ras Al Khaimah vás dopraví přímé lety s krátkou dobou doletu
- Vyberte si ze široké nabídky výletů a zážitků v okolí
- Na místě se o vás postará český delegát