Nenechte se okrást
Ať se letos v létě chystáte vyrazit na dovolenou nedaleko českých hranic nebo na druhý konec světa, do nebezpečné situace se můžete dostat všude.
Řadě z nich lze ale předejít. Jak bezpečně vybírat hotovost z bankomatů a kde je výhodnější směnit peníze? Kde se obejdete téměř bez hotovosti a proč je dobré mít u sebe různé typy platebních karet? Inspirujte se tipy, jak na cestách nepřijít o peníze.
Více než třetina českých dovolenkářů si s sebou do zahraničí nebere platební karty.
Mají tak u sebe veškerou hotovost, kterou se chystají utratit. Bezpečnější strategií je však platit platebními kartami a mít u sebe jen drobný obnos v hotovosti. Bez ní se často neobejdete.
Doma, nebo až v cizině?
Ještě než se pustíte do výměny peněz, zjistěte si přibližný kurz dané měny vůči české koruně. Potřebné údaje naleznete na webu České národní banky.
českých dovolenkářů nesleduje kurzy měn a peníze si mění na poslední chvíli před odjezdem
Dobré je si také zjistit předem, jak vypadají bankovky a mince v dané zemi, aby vás směnárníci nemohli napálit tím, že vám dají již nepoužívané bankovky nebo bankovky jiné měny.
Bankovní experti se shodují, že běžní spotřebitelé nemají dostatek informací, aby mohli předvídat vývoj kurzu. I když například koruna roste, může v jednom okamžiku nastat zlom, který nikdo nečeká. Na vývoj kurzu navíc nemá vliv ani dovolenková sezóna nebo Vánoce, ale chování velkých investorů na mezinárodním měnovém trhu.
Pokud pojedete do země, jejíž měnu u nás běžně nezískáte, ale lze ji vyměnit za eura či dolary na místě, jak si měnu vyměníte?
Poznáte světové měny?
Podle Tomáše Hládka, odborníka na kybernetickou bezpečnost a platební styk z České bankovní asociace, je vždy jistější měnit české peníze u nás. Banky a směnárny v zahraničí nemusí české koruny přijímat, s dolary ale uspějete vždy. Podobně i české banky a směnárny nenabízejí zdaleka všechny zahraniční měny.
„Pokud se chystáte do exotických destinací, kam příliš mnoho turistů nejezdí, odjíždějte s dolary, případně s eury.“
Dávejte si pozor na to, zda vám směnárník vydává měnu, kterou požadujete. „Oblíbeným trikem je dávat neznalým turistům podobně vypadající bankovky o nižší hodnotě a klidně i zcela jinou měnu. Turisté pak až při placení zjistí, že byli podvedeni,“ upozorňuje Hládek a dodává, že v bankách je podobné nebezpečí daleko méně pravděpodobné. Nejnebezpečnější směny se uskutečňují na ulicích. V každém případě si ale peníze přepočítejte a ujistěte se, že je vše v pořádku.
Cestovatelka Monika chtěla vycestovat na Filipíny. V Česku si nechala vyměnit koruny na dolary a odjížděla s různě starými bankovkami.
„Tamní banky mi ale odmítaly ty starší dolary vyměnit za jejich měnu. Zkoušela jsem různé banky, ale neúspěšně. Nechtěly si vzít pár bankovek vydaných v 90. letech. Nakonec jsem je udala až kamarádce, která letěla do Ameriky,“ říká Monika. Starší dolarové bankovky jsou sice platné, ale ty novější mají více ochranných prvků, a tak je některé banky preferují, protože jsou pro ně bezpečnější.
Jak si nejčastěji měníte peníze na dovolenou?
Podívejte se, co radí Janek Rubeš a Honza Mikulka.
Férové směnárny v Praze:
Nekázanka Exchange, Nekázanka 884/10
Někteří cestovatelé se na Jakartě setkali s taxikáři, kteří jim odmítají dát jejich zavazadla, dokud jim nezaplatí spoustu peněz.
V Asii, zejména na Bali, se můžete často setkat s tím, že vám někdo vytrhne mobil z ruky během jízdy na motorce nebo při čekání na semafor. Asiaté jsou lepší motorkáři, takže v tomto případě už mobil neuvidíte.
Oblíbenou pastí na turisty, která se hojně odehrává v Číně, je lákání mužů na masáže nebo do čajoven sličnými ženami. Ty muže zavedou do domu, kde čeká skupina mužů, která žádá peníze za to, že je pustí ven.
Singapur je známý svými přísnými zákony, které zakazují různé chování na veřejnosti. Někteří turisté se nechají nachytat falešnými úředníky, kteří je pokutují za nevhodné chování nebo mluvení.
Při policejní kontrole vždy zastavte a vytáhněte klíček z motorky. V opačném případě se může stát, že vám jej policista vezme a nevrátí dokud nezaplatíte „výkupné“. Typicky ve Vietnamu.
Některé tuzemské banky poskytují výběry z bankomatů v rámci EU zdarma, jiné výběry zpoplatňují.
Předem si proto zjistěte, jaké poplatky za výběr z bankomatu můžete očekávat jak na straně své banky, tak na straně provozovatele bankomatu. Pokud se jedná o vyšší částky, snažte se platit kartou nebo hotovost vybírat střídmě.
Pokud si na dovolené v zahraničí chcete vybrat hotovost z bankomatu, buďte obezřetní. Peníze vybírejte pouze z bankomatů, u kterých je zřejmé, že jsou provozovány bankami. Ostatní provozovatelé bankomatů si za svoje služby často účtují další poplatky, takže výběr u nich je vždy dražší.
Není bankomat jako bankomat
Podle bezpečnostních expertů je nejjistější vybírat z bankomatů, které jsou pod nepřetržitým dozorem.
Jsou to takové, které se nacházejí uvnitř obchodů nebo bank. Při samotném výběru zakrývejte svoji ruku zadávající PIN. V mnohých zemích se banky setkaly s tím, že na jejich bankomaty někdo nainstaloval kamerky, které sledovaly, co klienti zadávají na klávesnici. Tato data pak byla zneužita. Z bankomatů vybírejte ve dne a pokud se vám na nich něco nezdá, nevybírejte z něj.
S konverzí nebo bez, aneb jak vyzrajete na DCC
Pokud při výběru z bankomatu nebo při platbě v terminálu máte možnost zvolit částku v místní měně nebo její přepočet na české koruny, vždy volte lokální měnu.
Tak máte jistotu, že převod do českých korun provede vaše banka podle svého kurzovního lístku. Platba nebo výběr v českých korunách by mohly znamenat další poplatky, jejichž výši neznáte.
Pokud míříte do exotické destinace, ověřte si předem, zda jsou bankomaty v dané lokalitě běžně dostupné. Zatímco ve velkých městech nebo v turistických resortech jsou bankomaty samozřejmostí, situace může být úplně jiná na rovníkovém safari nebo na asijském venkově. Proto je dobré předem ověřit, zda v dané zemi funguje síť bankomatů, která přijímá vaši značku platební karty.
Při cestování u sebe mějte jak platební kartu MasterCard, tak Visu. Nezapomínejte mít vždy u sebe malý obnos v hotovosti v měně dané země nebo v dolarech či v eurech, které se dají jednoduše vyměnit.
1
Nevozte s sebou mnoho peněz v hotovosti. Pokud víte, že je v zemi dostatečná síť bankomatů, spoléhejte spíš na platební karty.
2
Nenoste všechny peníze a doklady u sebe, a už vůbec ne na jednom místě. Vyfoťte si všechny své dokumenty a kontakty.
3
Na kartě, kterou při cestách používáte, nemějte velký obnos. Druhou kartu mějte jako rezervní. Může to být i kreditka, kterou v zahraničí obchodníci vyžadují častěji než u nás.
4
Vybírejte si mezi bankomaty raději ty, které provozují přímo banky. Pokud se vám při výběru něco nezdá, vyhledejte jiný. Zjistěte si předem, zda a jaký vás čeká poplatek.
5
Ukradenou nebo ztracenou kartu řešte ihned se svojí bankou. Uložte si na ni kontakt do telefonu.
6
Pravidelně kontrolujte své mobilní bankovnictví. Použijte svá mobilní data či zabezpečenou wifi síť.
7
Při placení svou kartu nespouštějte z očí, její okopírování může trvat jen moment.
8
Peníze směňujte vždy v bance nebo v kamenné směnárně. Nikdy ne na ulici.
9
Zjistěte si předem, jak daná měna vypadá, a ještě u okénka směnárny si vše řádně zkontrolujte.
10
Pokud české banky a kamenné směnárny nenabízejí vámi požadovanou měnu, odjíždějte s dolary nebo eury.
debetní nebo kreditní?
Zkušené cestovatele asi nepřekvapí, že v mnoha zahraničních zemích neznají bezkontaktní placení stejně jako potvrzování plateb PINem.
Platby jsou zpravidla potvrzovány podpisem. Při placení kartou získáváte často výhodnější kurz než ve směnárnách a nosit u sebe platební kartu je mnohem bezpečnější než velkou hotovost.
“Doporučujeme nastavit na platební kartě také dvoufázové ověření, které třetí straně zamezí získat přístup k platebním údajům.“
Platební kartu bychom nikdy neměli dát z ruky, a to ani číšníkovi v restauraci. Stačí, aby si ji vyfotil nebo jen zapamatoval pár údajů, a můžete přijít o své peníze. Falšování vaší karty může ztížit také váš dlouhý podpis, který je pro falsifikátora obtížnější napodobit. Pokud platbu později reklamujete, banka porovnává váš podpis s podpisem na účtence a může si tak v případě delšího podpisu snadněji všimnout nesrovnalostí. Pokud podpis neodpovídá, nese za platbu odpovědnost obchodník a v takovém případě se suma strhává z jeho účtu.
Kromě kreditních a debetních karet existují ještě virtuální či předplacené platební karty.
Jednou z takových karet je například Revolut. S takovými kartami můžeme vybírat v bankomatech nebo platit u některých obchodníků. Výhodou je většinou lepší směnný kurz, je třeba si ale hlídat různé příplatky a přirážky, které se mohou přičítat třeba o víkendech, kdy je zavřená burza. Tyto karty mají také různé limity, například omezený počet výběrů z bankomatů nebo omezení výše částky, kterou můžete vybrat. V Česku si ale i tak získávají značnou oblibu, a to především mezi vášnivými cestovateli.
Používáte v zahraničí platební kartu?
Do ciziny byste rozhodně neměli odjíždět s platebními kartami, které vedou k účtům s uloženými úsporami nebo většími sumami. Vhodné je také nastavit limity na týdenní platby nebo na jednorázový výběr.
„Pokud se v cizině chystáte půjčit auto, možná budete potřebovat kreditní kartu. To platí například ve Spojených státech, kde může mít řada českých cestovatelů problém, protože české banky dávají k účtům zpravidla debetní kartu. Ty operují pouze s penězi, které máme na účtu, a nemůžeme jít ‚do mínusu‘ nebo si nějakou částku po nějakou dobu nechat blokovat jako zálohu.“
Ztratili jste kartu? Jednejte rychle
V případě ztráty nebo ukradení karty to co nejrychleji nahlaste své bance.
Pokud s platební kartou, která je nahlášená jako ukradená, přijde člověk k bankomatu, spolkne ji a nevydá zpět. I proto je dobré mít uložený kontakt na bankovní infolinku, abyste ztrátu nahlásili co nejdříve. Za peníze, které z účtu zmizí po nahlášení ztráty nebo krádeže, ručí banky a jsou povinné je klientovi vrátit.
Na bankomaty nespoléhejte v afrických zemích, na Madagaskaru nebo na Hondurasu.
Hodně málo jich je také ve Vietnamu, v Maroku, na Filipínách a na Jamajce. Velmi málo bankomatů naleznete také ve skandinávských zemích, kde se ale běžně obejdete bez hotovosti.
Jak na dovolené nakládáte s vyšším objemem hotovosti, který máte?
I na dovolené bychom měli mít přehled, co se děje s našimi penězi na bankovních účtech.
Přihlašujte se proto do mobilního bankovnictví alespoň jednou za pár dní a zkontrolujte, že všechny platby odešly tak, jak měly a žádná nepřebývá. Mnoho lidí tímto způsobem zjistí zneužití své platební karty, o kterém by jinak neměli ani tušení.
Podle Hládka je také vhodné před zahraniční cestou ověřit, zda má banka naše telefonní číslo. Může nás tak kontaktovat v případě, když zaznamená, že se na našem účtu odehrává něco nestandardního, například podivné nákupy nebo výběry z bankomatů v nezvyklých destinacích.
Ukazuje se, že spousta Čechů se v cizině do svého mobilního bankovnictví nepřihlašuje vůbec. Mohou tak zbytečně přijít o spoustu peněz. Podle bezpečnostních expertů je vhodné zkontrolovat účty alespoň jednou za pár dní.
Před připojováním na internet si nejprve ověřte, zda máte nainstalovaný kvalitní antivirový program a dále buďte opatrní ve způsobu přihlašování do mobilního bankovnictví. Pokud to jde, přihlašujte se přes svá mobilní data, případně přes zabezpečenou wifi síť nebo VPN.
Nejbezpečnější cesta vede skrz aplikaci vaší banky. Bezpečnostní experti ale varují před falešnými aplikacemi, které se tváří jako ty oficiální, zřízené bankami. „Letos jsme falešných aplikací pozorovali mnoho. Jsou nesmrtelné a všudypřítomné. Objevují se rychle a záhy nahrazují ty, které již byly v obchodě označeny k odstranění,“ říká Vojtěch Boček, expert na mobilní bezpečnost ve společnosti Avast.
„Letos mezi mobilními hrozbami evidujeme, že se na scénu hojně vrátil malware cílící na internetové bankovnictví. Meziročně jejich počet vzrostl o 150 procent. Útočníci bohužel považují bankovnictví za spolehlivý způsob, jak si vydělat peníze.“
Vojtěch Boček, Avast
DCC je na cestách nebezpečné
Při platbách a výběrech v zahraničí si dejzte pozor na službu Dynamic Currency Conversion, kterou nabízejí jak bankomaty, tak platební terminály u obchodníků. DCC je zdánlivě výhodná služba, místo místní měny nabízí úhradu v českých korunách, a tak máte pocit, že víte lépe, kolik přesně platíte. Háček je ale v kurzu. Zatímco při platbě v cizí měně bude převod proveden podle kurzu vaší banky, DCC používá kurz provozovatel bankomatu nebo terminálu. Ten může být značně nevýhodný, a vy tak můžete prodělat. Proto všechny transakce raději vždy uskutečňujte v místní měně.
Užitečná rada: Zřiďte si další bankovní účet
Cestovatelé radí zřídit si v bance pro účely cestování další účet, na který můžete průběžně převádět jen ty peníze, které budete potřebovat. Kartu k němu využívejte pro placení i pro výběry z bankomatů. To pomáhá zmírnit riziko, že někdo vaši kartu zkopíruje nebo jinak zneužije, a vy tak přijdete o veškeré vaše úspory.