Seznam Native ve spolupráci s

Bezpečně na hory

Za lyžováním na hory, ať už do Česka nebo za hranice, se podle odhadů každoročně chystá polovina dospělých Čechů. Mnozí lyžaři a snowboardisté ale přeceňují své síly a dovednosti, riskují na sjezdovkách a ohrožují nejen sebe, ale i ostatní. Lyžařům ani snowboardistům se bohužel úrazy nevyhýbají.

Co nepodcenit před cestou na hory?

Jak předejít úrazům a co dělat, když se stane nehoda?
Buďte v bezpečí i na horách.

Kolik Čechů jezdí na hory

  • do Rakouska jezdí 360 000 Čechů
  • do Itálie jezdí 250 000 Čechů
  • do ostatních zemí jezdí 40 000 Čechů

Když si dám na svahu jedno pivo, pojištění už mě nekryje.

Ano
Ne

Vždy záleží na tom, jakou pojišťovnu využíváte. Některým, například Direct pojišťovně, jedno pivo nevadí, pokud alkohol nemá vliv na případnou nehodu nebo úraz. To, zda alkohol na vznik škody měl vliv, posuzuje lékař.

Balíme se na hory

Na co nesmíme zapomenout?

Ještě před tím, než na hory vyrazíte, je potřeba zařídit spousta záležitostí. Zkontrolujte, zda máte správně seřízené lyže a zda máte funkční helmu, brýle, páteřák a další chrániče. Projděte si pravidla ski areálu, kde plánujete lyžovat. Některé zahraniční areály mají svá vlastní pravidla ohledně nošení helem nebo pití alkoholu.

Podívejte se, jaké bude v cílové destinaci počasí.

Zároveň se ale připravte na to, že povětrnostní podmínky se mohou rychle měnit. Báječné slunečné počasí v údolí může střídat mlha a vichr nahoře. Sbalte si teplé oblečení a sluneční krém.

Jestli na hory vyrážíte autem, měli byste mu věnovat náležitou pozornost.

Rozhodně nevyrážejte bez zimních pneumatik a řetězů. Zkontrolujte stav baterie, osvětlení a stěračů. V autě by vám neměla chybět škrabka, nemrznoucí směs v ostřikovačích, rozmrazovací sprej na zámky, teplé rukavice, lopata na sníh, startovací kabely a reflexní vesty pro všechny členy posádky. Je dobré vybavit se také teplými dekami a dostatkem jídla a pití pro případ, že byste potřebovali čekat na odtahovku nebo někde uvázli. Pro případ, že byste potřebovali dlouho topit, si nechte v nádrži dostatek benzinu a nejezděte „nadoraz“.

x
Jak převážet lyže?

Lyže, lyžáky a snowboard můžete v Rakousku, v Německu i ve Francii převážet jak na střešním nosiči, tak uvnitř auta, kde ale musí být řádně upevněné a nesmí se hýbat. Jinak hrozí poměrně vysoké pokuty.

Pokud využíváte střešní nosič, ujistěte se, že jej máte dobře pojištěný.

V zahraničí mě ošetří i bez cestovního pojištění.

Ano
Ne

Lékaři všude na světě pomáhají nemocným a zraněným lidem bez ohledu na okolnosti. Bez cestovního pojištění vás však může zaskočit částka, kterou si v zahraničí za ošetření účtují. Budete ji totiž muset zaplatit z vlastní kapsy.

Cestu si předem naplánujte

Zjistěte, kde můžete odpočívat, kde můžete čekat kolony a které horské průsmyky jsou uzavřené. Ověřte si maximální povolenou rychlost za hranicemi a další předpisy, jejichž nedodržení vás může stát tučnou pokutu. To platí třeba i pro „zbytečné“ volání policie k menším autonehodám.

Domov Hory

623 km

3 zastávky

28 € poplatky

I na českých horách je dobré mít cestovní pojištění.

Ano
Ne

Některé pojišťovny nabízejí krátkodobé cestovní pojištění platné i v Česku. To zahrnuje také pojištění odpovědnosti a úrazu. Pojištění vám pokryje situace, kdy se zraníte nebo způsobíte škodu někomu jinému.

Pojištění

Pojištění pro všechny případy

Spousta řidičů vyráží na hory pouze s povinným ručením a bez uzavřeného havarijního pojištění, které zákon neukládá. Havarijní pojištění se však dá jednoduše zřídit i na krátkou dobu a vyplatí se zejména v případech, když v zahraničí zaviníte nehodu, srazíte zvěř nebo když vaše auto poškodí živelná událost.

Všichni, kdo míří na hory, by měli mít sjednané kvalitní cestovní pojištění s dostatečnými limity pro léčebné výlohy a pro odpovědnost za škody a újmy. Jestli se chystáte sportovat, uzavřete pojištění, které takové aktivity kryje.

To mě zajímá

0 korun

je částka, kterou zaplatila pojišťovna za ošetření českého lyžaře v Itálii, který upadl na sjezdovce a narazil si koleno. Kdyby do nemocnice nezvládl dojet sám, náklady by byly daleko vyšší.

Zdroj: Direct pojišťovna

Na Slovensko nepotřebuji cestovní pojištění, je to kousek.

Ano
Ne

Slovensko je zahraniční země jako každá jiná. České zdravotní pojištění vám tam nepokryje všechny náklady spojené s úrazem či nemocí. Cestovní pojištění oceníte třeba tehdy, když budete potřebovat dovézt zpět domů nebo ze sjezdovky do nemocnice.

Jsme na horách

Pohoda na sjezdovce

Jestli pravidelně nesportujete během celého roku, vaše tělo bude asi hodně překvapené i z několikadenní lyžovačky. Pokuste se před obutím lyží protáhnout, při jízdě předvídejte nebezpečné situace, vyvarujte se alkoholu a nejezděte sami.

„Češi na horách nejčastěji přeceňují své síly a lyžují celý den bez odpočinku a za každého počasí. Zatímco se naučili nosit helmy, páteřáky u dětí zas tak časté nejsou.”

Barbora Vernerová z Direct pojišťovny

Stejně jako na silnici i na sjezdovce platí pravidla, která jsou mezinárodně uznávaná a závazná. Jejich dodržování zkoumají i soudy v případě, že se stane nehoda a její účastníci se nedokážou domluvit na tom, kdo ji zavinil. Pokud se pravidly nebudete řídit, je možné, že vám v případě nehody pojišťovna nepomůže.

0 korun

je částka, kterou pojišťovna zaplatila za ošetření klientky v Rakousku. Když se při výstupu z lanovky vyhýbala jinému lyžaři, spadla a narazila si ruku, kyčel a hlavu. Protože se nemohla hýbat, ze sjezdovky ji dolů dovezla horská služba. Pak letěla vrtulníkem do nemocnice.

„Mnoho lyžařů a snowboardistů zapomíná na pojištění odpovědnosti. To je stejně důležité, jako mít pojištění léčebných výloh. Ke srážkám na sjezdovkách bohužel dochází poměrně často.”

Barbora Vernerová z Direct pojišťovny

Na dovolené v Evropě mi stačí moje kartička zdravotní pojišťovny.

Ano
Ne

Kartička zdravotní pojišťovny kryje pouze náklady na nezbytnou zdravotní péči v části lékařských zařízení. Bez cestovního pojištění proto riskujete zbytečné výdaje a komplikace.

Co dělat, když se stane úraz

Úrazy řešte s chladnou hlavou

I když možná patříte mezi zkušené lyžaře, ti ostatní tak zkušení být nemusí. Helmy a chrániče sice mohou pomoci v nebezpečných situacích, zcela předejít úrazům ale nedokážou.

Počet výjezdů české horské služby během zimní sezóny

0 Rok 2016
0 Rok 2017
0 Rok 2018

Zdroj: Horská služba

Podle některých odborníků úrazů přibývá právě kvůli rostoucímu počtu lyžařů na sjezdovkách, kde se sice zvyšuje kapacita lanovek, ale nerozšiřují se plochy pro sjezd. Stejně tak moderní vybavení umožňuje, a zároveň dává, lyžařům rychlejší pohyby a zároveň dávají lyžařům falešné pocity bezpečí.

Ať už jste způsobili nehodu na sjezdovce nebo jen byli jejím svědkem, zachovejte klid. Odjet coby svědek od nehody je trestné. Pokud zraněný leží na zemi, označte jej zkříženými hůlkami nebo lyžemi. Příliš s ním nemanipulujte, abyste mu ještě více neublížili. Co nejdříve zavolejte na číslo 112 nebo horskou službu. Neotálejte s první pomocí, v zahraničí ji běžně ovládají také vlekaři. Sledujte základní životní funkce zraněných.

Mezi nejčastější úrazy na sjezdovkách patří poranění kloubů, pohmožděniny, zlomeniny a poranění vazů. Nejzávažnější úrazy zpravidla bývají ze srážek s jiným lyžařem či snowboardistou.

Pořiďte fotografie nehody pro případ pozdějších komplikací. Vyfoťte jak zranění a místo nehody, tak zničené lyže a další následky. Viníka srážky požádejte o jeho kontaktní údaje, stejně tak případné svědky. Co nejdřív kontaktujte asistenční službu vaší pojišťovny. V případě, že viník od nehody ujel, volejte policii.

V žádném případě nepodepisujte dokumenty, kterým nerozumíte.

Požádejte o pomoc překladatele nebo volejte asistenční službu v pojišťovně.

„Často se stává, že v protokolu najdeme podpis klienta pod prohlášením, že je viník. To proto, že nevěděl, co podepisuje.“

Barbora Vernerová z Direct pojišťovny

I malé dítě potřebuje pojistit na hory. Nestačí, že jsou pojištění jeho rodiče.

Ano
Ne

Cestovní pojištění platí vždy pro jednu osobu a nelze jej přenést na někoho jiného. Každý člen rodiny musí mít svoji vlastní pojistku.

Drahá cesta

Vrtulníkem

Ošetření zlomeniny v soukromé nemocnici v Alpách se může pořádně prodražit. Převoz sanitkou nebo vrtulníkem se šplhá k astronomickým částkám. Pokud nemáte sjednané cestovní pojištění, budete vše hradit z vlastní kapsy. V Evropě vám tuzemské pojištění kryje pouze základní ošetření ve státních nemocnicích.

Úraz

Způsobili jste úraz?
Můžete platit za lyže i výpomoc v domácnosti

Když dojde ke kolizi a zranění, je viník povinen uhradit bolestné, náklady na léčbu, zničený majetek jako lyže nebo bundu, ale i ztrátu na výdělku a snížené společenské uplatnění v případech, kdy následky úrazu přetrvávají. Postižený může nárokovat i náklady na výpomoc v domácnosti nebo na ošetřování. Částky kompenzující úrazy se v zahraničí šplhají k milionům korun.

Jak sjednat

správné pojištění?

Jak sjednat správné pojištění? Rozhoduje destinace, váš věk, délka pojištění a sjednaná rizika a jejich limity. Sportování mimo vyznačené trasy nebo akrobacie patří do skupiny rizikových sportů, pro které nestačí základní pojistka. Při pojištění po Evropě jsou dostatečným limitem 3 miliony korun, do Asie, Spojených států nebo Kanady se vyplatí pojištění vyšší než 6 milionů korun, ideálně limit neomezujte. V těchto místech jsou vysoké ceny za ošetření a zároveň vysoké náklady na případný transport zpět do Česka.

Letos chci být na horách v bezpečí