Seznam Native ve spolupráci s

Bulharsko

překvapí novou, modernější tváří

Na dovolenou k Černému moři se každý rok vydává čím dál více turistů. Vyrazit sem můžete nejen do luxusních hotelů na zlatavých plážích, ale také za poznáním starobylých památek nebo na túry po horských hřebenech.

Hornatá země na východě Balkánského poloostrova je známá především díky rozlehlému pobřeží, kam se často jezdilo na dovolenou už v 70. a 80. letech. Od té doby byla v Bulharsku vybudována řada moderních hotelů a služby se tady výrazně zlepšily. Areály jsou velmi dobře udržované, s personálem se bez problému domluvíte anglicky a stejně tak se zlepšila i úroveň gastronomie. Kdo zažil dřívější Bulharsko, změny pozná hned po příletu na moderní terminály na letištích ve Varně i Burgasu. Navíc země láká turisty na služby za příznivé ceny.

Bulharsko ve zkratce

Hlavní město

Sofie

Rozloha země

110 994 km²

Počet obyvatel

6,5 milionu

Časový posun:

+1 hodina (v létě)

Doba přímého letu z Prahy

2 hodiny

Náboženství

85 % pravoslaví

13 % islám, 2 % katolictví

Měna

lev

= 1 BGN = 13 CZK

Úřední jazyk

bulharština

Státní zřízení

parlamentní republika

Za památkami i nekončící party

na Slunečné pobřeží

Největším bulharským letoviskem je Slunečné pobřeží vzdálené asi 35 kilometrů od města Burgas na východě země, kam létají pravidelné linky z Prahy.

V centrální části Slunečného pobřeží to žije nejen ve dne, ale i v noci. Ulice jsou plné barů a nočních klubů. Přes léto tady party pořádají každý den a díky bujaré atmosféře se tomuto místu dokonce přezdívá „východní Ibiza“. Na rozdíl od španělského party ostrova je tady ale o polovinu levněji. Kromě nočních podniků tu na každém rohu narazíte na půjčovny vodních skútrů. Objednat si tam můžete také jízdu na nafukovacích banánech nebo parasailing, kdy vás zavěsí do popruhů padáku připojeného ke člunu a proletíte se nad pobřežím.

Nesebar

Písčité pláže se táhnou od poklidného města Svatý Vlas směrem na jih až k historickému Nesebaru. Podle archeologických nálezů v tomto městě ve středověku existovalo přes čtyřicet kostelů. Dnes tady můžete vidět pozůstatky zhruba desítky z nich, pro turisty jsou však stále velkým lákadlem. Jedním z nejnavštěvovanějších je kostel svaté Sofie. Trojlodní chrám, postavený na přelomu pátého a šestého století, se nachází v samotném centru Nesebaru a patří k nejstarším sakrálním stavbám v zemi.

Největším přístavním městem Slunečného pobřeží je Burgas. Univerzitní město s historickým centrem a řadou muzeí nabídne i spoustu zábavy. Na širokých bulvárech můžete narazit na pouliční hudebníky a umělce nebo si vybrat z nepřeberného množství restaurací či kaváren. V jižní části města je čtvrť s kostely. Jedním z nejzajímavějších je kostel svatého Kříže vystavěný pro arménskou komunitu – spojuje v sobě prvky arménské a bulharské architektury a patří k nejstarším dochovaným svatostánkům v Bulharsku. Kulturní vyžití nabídne Mořský park na pobřeží, kde se v létě konají různé festivaly, koncerty či divadelní představení pod širým nebem.

false
Burgas

Koupání s výhledy

na pohoří Strandža

Poblíž Burgasu leží také o něco menší přímořské letovisko Primorsko.

Ubytovat se zde můžete v hotelech s výhledem na moře i malých penzionech. V okolí města byla nalezena starověká thrácká pohřebiště a svatyně. Nejznámější z nich je zasvěcena kultu slunce. Najdete ji na nejvyšším místě mysu Beglik Tash. Odhaduje se, že pochází už z dob zhruba 1 500 let před naším letopočtem. Ve městě můžete navštívit také muzeum, které vám thráckou historii přiblíží i prostřednictvím moderních technologií. Například promítáním holografického filmu, který vyobrazuje, jak probíhaly antické rituály v thráckých svatyních.

Primorsko

Odpočinout si můžete na čtyřech místních plážích s pozvolným vstupem do vody. Pokud budete chtít zažít trochu dobrodružství, můžete si vyzkoušet surfování, vodní skútry nebo si jen zahrát volejbal. Během koupání se můžete kochat výhledy na zalesněné pohoří Strandža, které je největším chráněným územím v Bulharsku. Horská oblast je spojena se starověkým rituálem zvaným „nestinarstvo“, který pochází ještě z dob Thráků. Jde o tanec na žhavých uhlících, jenž vítá přicházející léto a oslavuje boha slunce. Lidé věřili, že rituální oheň také vyhání zlé duchy a nemoci a očišťuje je od hříchu. Rituál místní horalové provádějí každoročně 3. a 4. června.

Z Primorska můžete vyrazit na výlet do přírodní rezervace Ropotamo, kterou protéká stejnojmenná řeka pramenící právě v pohoří Strandža. Během turistické sezony po řece plují lodě, ze kterých můžete pozorovat vodní ptáky či plazy a také rozmanité druhy rostlin, například pro tuto oblast typické bílé lekníny či písečné lilie.

Řeka Ropotamo
Carevo

Jiný druh zážitku nabízí město Carevo, které leží na třech menších skalnatých poloostrovech. Zdejší pláže jsou menší a klidnější, protože jsou většinou v zálivu. Příjemné koupání je například v zalesněné zátoce Arapya nacházející se přibližně půl hodiny chůze z centra města. Dojít sem můžete po promenádě, která je zároveň ideálním místem pro večerní procházku, kdy je přilehlý přístav nádherně osvětlený. Město je známé svou pohostinností a množstvím zábavních podniků, restaurací a kaváren.

Horské městečko Malko Tarnovo

Pokud byste si chtěli dát pauzu od opalování na pláži, můžete navštívit malebné městečko Malko Tarnovo, které leží uprostřed pohoří Strandža. Z Careva se sem autem dostanete za hodinu. Najdete tu jen pár obchůdků, kostel a malé rodinné penziony. Horské město je však obklopené hustými lesy s prameny a kapličkami, které vybízejí k procházkám. Místo má také strategickou polohu pro ty, kdo by se chtěli vydat na horskou túru. Golyamo Gradishte, nejvyšší vrchol Strandži, je z Malko Tarnovo vzdálený jen pět kilometrů. Z něj se vám za jasného počasí naskytne výhled nejen na celé pohoří, ale i na Černé moře.

Minerální prameny i skalní klášter

Druhým největším letoviskem v Bulharsku jsou Zlaté Písky. Řadou vilových čtvrtí a hotelových komplexů jsou propojené s Varnou, třetím největším městem Bulharska.

Hotely se nachází v blízkosti národního parku, ve kterém převažují listnaté stromy a žijí tam různé druhy zvířat od želv až po jeleny nebo divočáky. Vyvěrá zde také mnoho léčivých minerálních pramenů. Přímo ve Varně je hned několik kašen, kde můžete vodu z pramenů také ochutnat. V letovisku Svatý Konstantin a Helena, které v minulosti fungovalo jako sanatorium pro pacienty s tuberkulózou, pak nabízejí lázeňské procedury. Nejznámější v celém lázeňském komplexu je sirný pramen o teplotě 46 stupňů Celsia, který je vhodný zejména na revmatická a autoimunitní onemocnění.

Skalní klášter Aladzha

Jen pár kilometrů od pláží Zlatých Písků narazíte na skalní klášter Aladzha. Jde o středověký jeskynní komplex, který vznikl mezi 10. a 12. stoletím a byl využíván křesťanskými mnichy. Na třech podlažích se nachází mnišské cely propojené úzkými chodbami, jídelna s kuchyní a malá kaple. Zajímavostí je, že klášter začátkem 20. století objevili bratři Škorpilovi, čeští archeologové. Sourozenci z Vysokého Mýta se stali průkopníky archeologie v Bulharsku. Založili zde první muzeum a archeologický spolek. Je po nich dokonce pojmenovaná vesnice Škorpilovci na jih od Varny.

Stopy dávné
říše

Území Balkánského poloostrova ve starověku obývali Thrákové. Šlo o kmenový národ proslulý chovem koní, pěstováním vína a tím, že jeho muži byli zdatní válečníci.

Byli známí svou bojovností a Římané si je najímali jako námezdní žoldáky a gladiátory. Po jejich stopách se vydejte do bulharského vnitrozemí, kde zůstalo zachováno několik thráckých památek. Jednu z nich můžete spatřit ve městě Kazanlak v Údolí růží. Na kopci zde stojí hrobka urozeného thráckého náčelníka se zachovalými nástěnnými malbami ze čtvrtého století. Samotná hrobka sice veřejnosti přístupná není, ale o několik metrů dál stojí její věrná kopie, do které můžete nahlédnout. Z Kazanlaku pak můžete zamířit do nedalekého Údolí thráckých králů s hrobkami a ruinami starověkého města, kde dříve stávala například citadela, královské paláce, akropole či chrám zasvěcený bohu Dionýsovi. Na místě stále probíhají archeologické práce, při nichž byly nalezeny zlaté masky thráckých králů, brnění válečníků či stříbrné poháry a konvičky.

Země damašské růže

Bulharsko je největším producentem růžového oleje na světě. Vyrábí se tu už více než 360 let, tedy od chvíle, kdy sem byly dovezeny první růžové keře ze Sýrie. Damašské růže se pěstují pouze v jedné oblasti, která se nazývá Údolí růží. Jde o 120 kilometrů dlouhý pás mezi pohořím Stará planina a Sredna Gora, kde je pro jejich pěstování ideální klima. Pásma hor tuto oblast chrání před zimními větry, zároveň sem ale proniká teplý vzduch od Středozemního moře. Sběr růží neboli „rosober“ trvá celý červen a je velkou společenskou událostí, jejíž součástí je také třídenní Festival růží ve městě Kazanlak. Květy se sbírají po východu slunce, dokud se na nich třpytí ranní rosa a okvětní plátky obsahují největší množství éterického oleje.

Hory s byzantskými kláštery

Velkým turistickým lákadlem Bulharska jsou kromě pláží také místní hory. Na jihu země, podél hranic s Řeckem, se táhne pohoří Rodopy.

Mezi turisty jsou oblíbené hlavně kvůli mírnému počasí, které bývá teplé a málo deštivé. Hustě zalesněné hory a kopce jsou protkané řekami a stezkami, na nichž můžete narazit na boudy, takzvané chyže, a otevřené sruby, ve kterých je možné zadarmo přespat. V hustých lesích se také nacházejí pravoslavné kláštery. Mniši je záměrně stavěli na těžko přístupných místech, která jim poskytovala ochranu před Turky, pod jejichž nadvládou bylo Bulharsko více než pět století. Jediným větším městem v této oblasti je oblíbené lyžařské středisko Pamporo. Za návštěvu ale stojí také lázně Devin, známé pro své léčivé minerální prameny, které prospívají lidem s onemocněním srdce.

Musula

Druhým největším bulharským pohořím je Rila v jihozápadní části země. Zaujme skalními štíty alpského typu, průzračně čistými horskými potoky a ledovcovými jezery. Mezi ta nejznámější patří Ribni, Prekorečki a také Smradlivoto – největší ledovcové jezero na Balkáně. Oblíbeným cílem turistů a horolezců je vrchol Musala. S výškou 2 925 metrů nad mořem je nejvyšší horou v Bulharsku. Procházky po zdejších lesích pak ozvláštní návštěva Rilského kláštera. Jde o jednu z nejvýznamnějších bulharských památek. Byl postaven v 10. století u jeskyně, kde podle legendy žil poustevník a patron Bulharska svatý Ivan Rilský. Klášter je krásnou ukázkou byzantské architektury, pro níž jsou typické barevné fresky, kopule a hojné užití mramoru. Navštívit zde můžete například klášterní knihovnu se starými rukopisy, muzeum historie a umění či kostel svaté Bohorodičky zdobený pestrobarevnými freskami s biblickými výjevy.

Sirene, čubrica a maso na rožni

Sýr sirene

V bulharské kuchyni se mísí vlivy turecké a řecké kuchyně. Mezi zdejší speciality patří salát z pečených paprik zvaný katak a polévka tarator. Jde o studenou a osvěžující polévku z kyselého mléka, okurek a kopru. Ochutnat můžete i bulharské rizoto džuveč nebo kebabche, což jsou grilované karbanátky z kořeněného mletého masa. K dochucení můžete použít třeba směs zvanou čubrica. Obsahuje saturejku, pískavici neboli řecké seno a další ingredience, jako jsou libeček, chilli, paprika, petržel, celer a sůl. Čubrica je nejoblíbenější bulharské koření a používá se právě při grilování masa, ale i do zapékaných jídel se zeleninou a masem a hustých zeleninových polévek. Za ochutnávku stojí také sýr sirene. Vyrábí se z kravského či ovčího mléka. Přidává se do šopského salátu, tradičního slaného koláče banica nebo se často podává jen s pečivem a olivovým olejem.

Bulhaři jsou zkušenými vinaři

Pěstování vinné révy má v zemi více než tisíciletou tradici. Bulharské červené víno znalci považují za jedno z nejlepších v Evropě. Už starověcí Thrákové, kteří žili na území dnešního Bulharska, ho používali při náboženských rituálech. Bulhaři vyrábí vína z klasických odrůd jako Merlot či Cabernet Sauvignon, ale také z odrůd specifických pro zdejší regiony. Typické jsou Mavrud nebo Gamza. Pro pěstování vína má země ideální geografické podmínky. Díky vlhkému a teplému vzduchu je – kromě malé části území v okolí hlavního města Sofie – celá země uznána jako vinařská oblast. Celkem se v Bulharsku nachází pět hlavních vinařských oblastí, z nichž nejznámější je Thrácké údolí. Téměř v každém místním vinařství vás pozvou do svých sklípků, kde můžete víno ochutnat přímo ze sudu.

Vyrazte na rodinnou dovolenou

do Bulharska s cestovní kanceláří Blue Style

Vydejte se za sluníčkem do bezpečné země, kam z Prahy doletíte za necelé dvě hodiny. Bulharské pobřeží je charakteristické rozlehlými plážemi s pozvolným vstupem do vody i menšími opuštěnými zátokami, kde si dopřejete nerušný odpočinek. Kromě pobytu u moře můžete vyrazit za poznáním starověkých památek i horskou turistikou. Bulharsko je skvělou kombinací pro ty, kdo hledají výjimečné služby za přijatelné ceny.

1/7
Hotel Aqua Paradise Resort
Tam chci
Hotel Tiara Beach
Tam chci
Hotel Grifid Hotel Bolero
Tam chci
Hotel Ihotel Sunny Beach
Tam chci
Hotel Marina Sunny Day
Tam chci
Hotel Rome Palace Deluxe
Tam chci
Chci poznat Bulharsko