Seznam Native ve spolupráci s

Bydlete zdravě

Jednoduché triky pro zdravý domov

V uzavřených budovách trávíme většinu života. Pokud nejsou dobře postavené, mohou ovlivnit nejen naši náladu, ale i zdraví. Jestli býváte často unavení, pálí vás oči, máte rýmu nebo hůř dýcháte, tělo vám může dávat najevo, že trávíte příliš času v nezdravém prostředí. Jak zajistit zdravé bydlení?

Zdravé budovy by měly svým obyvatelům poskytovat čerstvý vzduch, teplo, světlo a ticho.

Čerstvý vzduch

Teplo

Světlo

Ticho

Čerstvý vzduch

Základem zdravého bydlení je čerstvý vzduch. Spousta lidí si ale nevšímá toho, že žije v bytě či domě, kde je ve vzduchu příliš prachu a nečistot, vlhkosti nebo výparů a chemikálií. Zajistit čerstvý vzduch v interiéru je přitom docela snadné. Stačí správně větrat a dodržovat pár pravidel.

Jak tedy správně větrat?

ideálně několikrát denněpři vaření, kdy se do ovzduší uvolňují výparypři uklízení, kdy se do ovzduší uvolňují chemikálie a prachideálně okny, která jsou co nejdál od silnice

Starší budovy paradoxně „dýchají“ lépe než špatně postavené novostavby. Jak je to možné?

Nejsou dokonale izolované, jejich okna nejsou těsná a tak vlastně neustále větrají. Nové stavby, které sice mají kvalitní nepropustná okna, ale jejich stavitelé zapomněli na automatické větrání, tak mohou způsobit svým obyvatelům zdravotní problémy.

Vlhkoměr

Jestli chcete mít o kvalitě vzduchu ve vašem bytě přehled, pořiďte si senzory pro měření oxidu uhličitého a vlhkoměr. Lidský organismus si po delší době strávené ve špatně vyvětraném pokoji zvykne. Když ale do takového pokoje přijdete zvenčí, těžký vzduch vám nebude dělat dobře.

Světlo

Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Ujistěte se proto, že do vašeho bytu proudí co možná nejvíc slunečních paprsků. A nezapomínejte chodit ven.

Jak dostat přírodní světlo do interiéru?

Umyjte okna a zbytečně je nezatahujte závěsy či žaluziemiSvětlo se dobře odráží od světlých ploch, lesklých povrchů a zrcadelV interiéru volte spíš světlejší barvy

Světlo

Když potřebujete pracovat do noci, volte bílé světlo, díky kterému nebudete unavení. Pokud máte potíže s usnutím, nechte na sebe působit žluté světlo připomínající západ slunce. Pro kvalitní spánek je potřeba úplná tma. Kromě lustrů investujte i do kvalitních lampiček. Rozmístěte je na místa, kde se často věnujete práci, čtení a dalším činnostem, které namáhají zrak. Kvalitu světla v interiéru zlepšují také žárovky s tzv. plnospektrálním světlem, které kromě jiného dokážou napodobit i přirozené sluneční světlo. Vyhněte se levným žárovkám, prospějete tím vašemu zdraví.

Ticho

Možná máte pocit, že váš byt je tichý. Tedy když zavřete okna a zamezíte tak hluku ze silnice. Jenže zvuky, kterých si mnohdy ani nevšimneme, nás podvědomě unavují a rozptylují od soustředění. Může se jednat o tikající hodiny, hlučné sousedy, vrzající dveře, kapající kohoutek nebo zvuky v potrubí. Důležité je zvuky rozklíčovat a snažit se jim zamezit.

Následky těchto nepatrných zvuků mohou být docela vážné: od nespavosti přes obezitu až k oslabení imunity, depresím nebo cukrovce. Zatímco krátkodobé zvuky, třeba při vysávání, lidské tělo zvládne, dlouhodobé zvuky jsou obrovskou zátěží. Nejdůležitější je mít ticho a klid v ložnici. Jen tak si skutečně odpočinete.

Jak na ticho v interiéru?

Utěsněte dveře těsnicí páskou nebo pořiďte protihlukové dveřeJestli přes stěnu slyšíte sousedy, snažte se k ní postavit knihovnu nebo šatní skříněAkusticky izolují také závěsy nebo dřevěné obloženíOpravte kapající kohoutky a zbavte se tikajících hodin, pokud vám vadíPři nákupu spotřebičů si všímejte jejich hlučnostiPokud jsou hluky silné, zvažte investici do akustických předstěn

Teplo

Najít optimální teplotu, kdy nikomu v domácnosti není ani horko a ani zima, je občas složité. Ženy jsou na vnější teplotu citlivější, a tak zpravidla topí víc. Jenže přetopený interiér většinou znamená suchý vzduch, kvůli kterému vysychají dýchací cesty, způsobuje dráždivý kašel nebo škrábání v krku. V takovém bytě vás brzy začnou pálit oči, jste unavení nebo žízniví. V takovém případě pomůže i mokrý ručník položený přes ústřední topení.

V zahraničí se teplota uvnitř bytů a domů zpravidla nevyšplhá výš než ke 20 stupňům, což je ideální teplota, Češi ale své domovy vytápějí i na 25 stupňů. Ještě před pár desítkami let přitom bylo normální chodit doma ve svetrech. Žili jsme ve větším chladu a zahřívali jsme se teplým oblečením a v noci peřinou. Dnes jsme nesmírně zhýčkaní.

Teplota v bytě ovlivňuje myšlení, náladu, energii i zdraví. Jak ukočírovat teplo domova?

Jestli chcete topit méně, nainstalujte si termoregulační ventily a poměrové měřiče teplaK většímu pocitu tepla přispívá správná vlhkost vzduchuSnižte teplotu při odchodu do prácePamatujte na to, že optimální teplota je okolo 20 stupňů, v koupelně je lepší mít přitopeno, v ložnici zase chladněji

Problém je, že zbytečným přetápěním místností plýtváte nejen energií a penězi, ale snižujete i odolnost vašeho organismu na chlad. To pak vede k častějším nemocem, protože snadněji nachladnete.

Interiér vytopený na více než 22 stupňů je vhodný v případě, že máte malé děti nebo když k vám na návštěvu přijdou starší lidé.

4 pilíře zdravých bytů

JRD - Zdravíme zdravé domovy

Čerstvý vzduch

je zajištěný chytrým systémem řízeného větrání s rekuperací.

Venkovní vzduch navíc prochází filtry, a tak obsahuje o mnoho méně prachu, nečistot a dráždivých alergenů. Navíc jsou interiéry vybavené zdravotně nezávadnými materiály, které do ovzduší nevylučují nebezpečné látky.

Stabilní teplotu

v interiéru pomáhají zabezpečovat kromě rekuperace také exteriérové žaluzie.

Bytové domy JRD mají odskočené konstrukce a zelené střechy.

Ticho

v interiéru je zajištěné konstrukcí s akustickou a kročejovou neprůzvučností a okny s izolačními trojskly, která odcloní hluk z vnějšího prostředí.

Okna mají izolační trojskla a celá budova je vzduchotěsná.

Světlo

se do interiérů dostává velkoryse prosklenými plochami.

Chci vědět víc o zdravém bydlení