Seznam Native ve spolupráci s

Carpe

diem!

Zažijte romantiku pařížských ulic

Po stopách spisovatelů, malířů a milenců

Vyrazte do města zamilovaných. Projděte si místa, kam si páry chodí vyznávat lásku a která se stala inspirací pro mnoho umělců. Prožijte den v Paříži netradičně.

Je mnohem menší než Londýn, Berlín nebo Řím a dá se přejít z jednoho konce na druhý za několik hodin. Nikdy však nepřestane překvapovat, za každým rohem na vás čeká něco úžasného. Může to být jen křupavá bageta, skrytá zahrada nebo, kdo ví, třeba opravdová láska. Zažijte den v Paříži bez front u známých památek a na místech, kde budete mít čas objevit nejen atmosféru její velkoleposti, ale i šarmantní všednosti.

Snídaně na Place Vendôme a věhlasný hotel Ritz

Začněte den přímo v srdci města. Francouzskou snídani, ve které nesmí chybět křehký croissant, čerstvé ovoce i výborné sýry, si můžete vychutnat v některé z kaváren, které jsou rozesety v uličkách okolo slavného náměstí Place Vendôme.

Právě v jeho okolí bydlelo několik známých osobností, například hudební skladatel Frédéric Chopin nebo módní návrhářka Coco Chanel. Na Place Vendôme se točila řada reklam luxusních značek, které tam mají své butiky, ale objevilo se i na filmovém plátně. Zahlédnout jej můžete třeba v akční komedii Fantomas, v dramatu příznačně nazvaném Place Vendôme, nebo v romantickém snímku Woodyho Allena Půlnoc v Paříži.

No. 15 Place Vendôme

Jedna z nejslavnějších pařížských adres patří hotelu Ritz, který je už od svého otevření v roce 1898 symbolem přepychu. Za tu dobu se v něm ubytovalo mnoho významných osobností, mezi kterými byli státníci Winston Churchill a Theodore Roosevelt nebo herečky Marilyn Monroe a Audrey Hepburn. Posledně jmenovaná ztvárnila hlavní roli ve filmu Odpolední láska z roku 1958, který se dokonce v jednom z hotelových apartmá natáčel. Ubytovaný zde byl i spisovatel Francis Scott Fitzgerald, jenž prostředí Ritzu promítl do knihy Něžná je noc, nebo Ernest Hemingway, který jej zmínil v románu I slunce vychází.

Na připomínku nejznámějších hostů nesou některá apartmá jejich jména. Coco Chanel si zde pronajímala 35 let stejný pokoj, ačkoliv měla nedaleko vlastní byt. Když zemřela, vedení hotelu po ní toto apartmá pojmenovalo. Jeho součástí je i vybavení a osobní věci, které tam zanechala.

Gurmánská procházka čtvrtí myslitelů Saint-Germain-des-Prés

Od náměstí Place Vendôme se vydejte přes krásné Tuilerijské zahrady a řeku Seinu do čtvrti Saint-Germain-des-Prés, kde na vás čekají jazzové bary a kavárny i trhy s čerstvými potravinami.

Tato oblast se ve 20. století proslavila jako místo, kde se setkávali intelektuálové a umělci. Patřili mezi ně zakladatelé existenciální filozofie Jean-Paul Sartre a Simone de Beauvoir, Hemingway s Fitzgeraldem nebo malíř Pablo Piccaso. Do kaváren Café de Flore a Les Deux Magots, ve kterých pobývali a tvořili, můžete zavítat i dnes. Když budete mít štěstí, potkáte se s potomky těch, kteří slavně osobnosti obsluhovali. Obě kavárny od jejich založení provozují stejné rodiny. Navštívit zde ale můžete i nejstarší kavárnu v Paříži Le Procope, která byla otevřená už v roce 1686.

Trhy plné čerstvých potravin a cukrovinek

Ve čtvrti Saint-Germain-des-Prés se vám bude líbit i díky široké nabídce lokálních lahůdek. Zakoupit je můžete hned na několika trzích. Jeden z nich najdete na ulici Rue de Buci, který je oblíbeným místem pro nákup ovoce, zeleniny, sýrů, uzenin i řezaných květin. Nasávejte vůně, ochutnávejte a nakupte si na pozdější piknik. Jeho součástí by měl být i tradiční dezert, například makronky. V ulici Saint-Germain najdete prodejnu cukráře Pierra Hermé, kterému se přezdívá cukrářský Piccaso. Je považován za jednoho z nejlepších výrobců makronek na světě.

Piknik v Lucemburských zahradách, kde se scházeli milenci a umělci

Po procházce a nákupech je čas na odpočinek. Nabízí ho třeba Lucemburské zahrady neboli v řeči místních zkráceně Luco. Najdete je jen kousek od čtvrti Saint-Germain-des-Prés.

Místo ke klidnému rozjímání či odpočinku tam v minulosti nacházelo mnoho známých spisovatelů, umělců i zamilovaných párů. Barokní malíř Peter Paul Rubens zde v 17. století namaloval cyklus čtyřiadvaceti obrazů ze života královny Marie Medicejské, které jsou dnes vystavené v Louvru. Spisovatel Victor Hugo sem zase umístil slavnou scénu svého románu Bídníci, ve které se jedna z hlavních postav Marius poprvé setkává se svou milovanou Cosettou. Na procházky sem pak chodili spisovatelé a partneři Jean-Paul Sartre a Simone de Beauvoir, a dokonce i spisovatel Vítězslav Nezval, kterého zahrady inspirovaly při tvorbě několika básní.

V oáze klidu

Lucemburské zahrady jsou ideálním místem pro piknik. Zapomeňte na rušné ulice, sedněte si do měkké trávy, vychutnávejte si delikatesy nakoupené na trhu a užívejte si pohled na okolí. Zahrada ze 17. století byla běžným Pařížanům zpřístupněna až o dvě století později. Za malý poplatek se tu mohli projít a natrhat si jablka a hrušky v sadech, které jsou v zahradách dodnes. Ovoce z nich zásobuje Lucemburský palác, který je dnes sídlem senátu. Součástí sadů je od 19. století také včelín, na jehož počest se tu konají každoroční Slavnosti medu.

Jak zní léto v Paříži?

Poslechněte si playlist Summer of Amour.

Paříž jako na dlani a večeře v umělecké čtvrti Montmartre

Pokud jste si v Lucemburských zahradách dostatečně odpočinuli, vydejte se na zhruba čtyřkilometrovou procházku do umělecké čtvrti Montmartre.

Přejít můžete přes řeku Seinu po mostě Pont des Arts, na kterém visí tisíce zámků. Nechávaly je zde zamilované páry jako symbol své lásky. Připravte se na to, že půjdete do kopce, nasednout ale můžete i na pařížské metro, které bylo otevřeno jako jedno z prvních na světě v roce 1900. Čtvrť Montmartre je známá především díky kabaretu Moulin Rouge, který zde funguje od roku 1889. Proslavilo ji i náměstí Jehan-Rictus, kde je na jedné ze zdí ve 250 jazycích napsáno vyznání lásky – Miluji tě. Včetně toho v češtině.

Čtvrť Montmartre byla ještě v polovině 19. století vesnicí plnou vinic a větrných mlýnů. Do jednoho z nich se můžete vydat na výbornou večeři a ochutnat místní speciality, třeba kohouta na víně nebo knedlíčky ze štiky. Než se však mlýn Moulin de la Galette stal restaurací, fungoval chvíli jako kabaret. Na svých obrazech jej zachytili malíři August Renoir i Vincent van Gogh. Montmarter se stal domovem mnoha slavných umělců, kteří za nájem nebo útratu v podnicích často platili svým uměním. V této čtvrti se také na počátku 20. století zrodil kubismus. Pablo Picasso v místním pronajatém ateliéru namaloval první kubistický obraz známý jako Avignonské slečny.

Sacré Coeur, šampaňské a západ slunce

Na vrcholu Montmartru můžete celodenní putování romantickou Paříží také zakončit. Oblíbeným místem zamilovaných dvojic jsou mramorové schody baziliky Sacré Coeur, z nichž je nádherný výhled na celou Paříž. Pokud jste si s sebou nevzali lahev šampaňského, můžete si pro sklenku dojít do některého z mnoha okolních podniků. Scenerii se zapadajícím sluncem často doprovázejí tóny houslí a harmoniky pouličních umělců. Umíte si představit dokonalejší tečku za dnem stráveným ve městě lásky?

Summer of Amour

Ochutnejte kousek Francie, ať jste kdekoliv na světě. Zažijte letní lásku schovanou v kelímku zmrzliny.

Vychutnejte si dokonalé propojení lahodné zmrzliny Häagen-Dazs a makronek od cukrářského Picassa Pierra Hermé ve dvou příchutích.

Häagen-Dazs vyrábí zmrzlinu již od roku 1960.

Výroba každého kopečku začíná pouze čtyřmi kvalitními surovinami – smetanou, mlékem, cukrem a vajíčky.

Chci ochutnat