Seznam Native ve spolupráci s

Češi jsou příliš líní na to, aby každý den sáhli po mezizubním kartáčku

Zubní lékaři se shodují na tom, že čeští pacienti často podceňují péči o svůj chrup. Kromě špatné techniky čištění zubů nepoužívají mezizubní kartáčky nebo jiné pomůcky pro čištění mezizubních prostor. „Nejčastějším zákrokem je odvrtávání bočního kazu,“ potvrzuje zubař Jakub Váša to, že mezi nejběžnějšími příčinami problémů se zuby jsou špatně vyčištěné prostory mezi zuby.

Ačkoliv se za posledních 10 let situace velmi zlepšila, podle letošní studie se více než polovina populace svým mezizubním prostorům věnuje nejméně jednou za týden. Třetina Čechů své prostory mezi zuby nečistí vůbec.1

Kdo si správně nečistí zuby, u dentisty si připlatí

Zanedbání péče o zuby může vést k vysokým nákladům, které lidé hradí z vlastní peněženky. Za každou minutu v zubařském křesle pacienti platí v průměru 66 korun. Zásadní roli ale hraje to, ve kterém městě či regionu zubař ordinuje.

V Praze se v roce 2022 pohybují tzv. minutové sazby mezi 40 a 90 korunami. Do minutové kalkulace zubaři započítávají náklady na nájem, energie, dobu ošetření i výši mzdy. Do výsledné ceny zákroku se kromě minutové kalkulace počítají také náklady na použitý zdravotnický materiál.

„Ceny výkonů ovlivňuje zejména čas. Záleží často na pečlivosti lékaře, čím více času danému zákroku věnuje, tím je dražší. Zároveň se už na školách učíme postupy, které jsou časově mnohem náročnější než ty, které využívají předchozí generace zubařů. Proto nezvládneme ošetřit tolik lidí,“ popisuje zubařka Hedvika Kaplánová některé z důvodů, proč se ošetření zubu může vyšplhat až do desítek tisíc korun.

Na zubní péči se dá ušetřit pečlivou hygienou

Řešením zdražování dentální péče je lépe pečovat o vlastní chrup. A to i pomocí mezizubních pomůcek.

Češi mají nejčastěji problémy se zubními kazy či parodontitidou. „Spousta lidí si myslí, že problémy se zuby zdědili po rodičích. Predispozice ale většinou nehrají významnou roli. Mnohem důležitější je každodenní pečlivá hygiena,“ říká dentální hygienistka Jana Prchal Křepelková.

Problémy se zuby může zapříčinit špatná technika čištění, roli ale hraje i jídelníček a nápoje. Problém je především v případě, kdy během dne často jíte či pijete sladké a kyselé potraviny a nápoje.

Zubní kaz

Parodontitida

„Zvýšená kazivost zubů může být dána tím, že pacient často jí sladké anebo během dne popíjí kyselé džusy a šťávy. Cukr i kyselost oslabují zubní sklovinu,“ dodává dentální hygienistka. Podle ní ten, kdo se o zuby dobře stará, nemusí řešit kazy ani záněty dásní, a může ušetřit třeba i desítky tisíc za rok.

Kolik kazů a dalších dentálních problémů Češi mají, ale známé není, potřebné statistiky neexistují. Stomatoložky a stomatologové proto mohou jen odhadovat. Dentální hygienistka Jana Prchal Křepelková se setkává jak s těmi, kteří mají jen pár kazů z dětství, tak i s takovými, kteří mají plomby na 20 zubech. „Při vstupní prohlídce většinou najdu 5 až 10 problémů, ať už se jedná o kazy, záněty nebo nevyhovující staré korunky,“ dodává zubař Jakub Váša, spolumajitel Dentálního centra Rosmarin.

Na kolik vyjde ošetření zubního kazu?

V rámci ošetření zubního kazu hradí zdravotní pojišťovny lokální anestezii. Bílé fotokompozitní plomby pojišťovny u dospělých pacientů hradí jen u předních zubů včetně trojek. Cena za ošetření malého zubního kazu v Praze většinou začíná na 2 000 korunách, výjimečně lze najít praxi s ošetřením kazu za 1 500 korun. V ostatních velkých městech po celé zemi je většinou o pár stovek korun levnější. V Česku se ale najdou i soukromé kliniky, které za ošetření kazu účtují 3 500 korun a víc. Vždy záleží na použitých materiálech, preciznosti lékaře a rozsahu kazu.

Zbytky jídla neškodí zubům tolik jako usazený zubní plak

Zubní kaz patří mezi nejčastější infekce v lidském těle. Dlouho neléčený kaz může ohrozit i srdce.

Zubní kaz způsobují bakterie, které se nacházejí v zubním plaku. Ten se vytváří na každém zubu ihned po jeho vyčištění a zůstává na zubu, dokud není opět mechanicky odstraněn. Čím déle na zubu ulpívá, tím je nebezpečnější.

Skrytý mezizubní kaz může poškodit i zubní nerv

Každý zubní kaz nemusí být na první pohled patrný a zjistitelný při pouhé kontrole zrakem. Proto lékaři využívají rentgenologické vyšetření. U pacientů, kteří nedochází na preventivní prohlídky a neabsolvují tento typ vyšetření, hrozí, že kazy natolik prostoupí tkání, že dojde k poškození zubního nervu. V takovém případě je nutné nerv odstranit a vyčistit zubní kanálky během endodontického ošetření. Jedná se o náročný stomatologický výkon, který vyžaduje nemalé finance, ale i čas, zkušenosti a zručnost lékaře.

Zatímco klasický kartáček zvládne vyčistit zhruba 70 procent plošek zubů, zbylých 30 procent je nutné čistit mezizubními pomůckami.

Mezizubní prostory je potřeba čistit alespoň jednou za 24 hodin. „Když vím, že před spaním nemám dost trpělivosti a ráno zase nestíhám, tak klidně odpoledne po příchodu z práce. Ani jídlo zubům neškodí tak jako usazený zubní plak,“ říká dentální hygienistka Jana Prchal Křepelková.

Mezi nejčastější důvody, proč si Češi nečistí mezizubní prostory, patří lenost a pocit, že pro zdravé zuby a dásně stačí běžný kartáček.2

Zubní kaz je infekční onemocnění, a tak se postupně šíří tkání a může vést až k chronickému zánětu dásně nebo úplnému rozpadu zubu. Infekce ale může proniknout ještě dál, závažnou komplikací je, když se dostane do krevního oběhu. Infekce poté může ohrozit vnitřní orgány a zatížit i srdce. Proto není dobré zubní kaz podceňovat.

Čím čistit prostory mezi zuby?

Kombinujte tři způsoby čištění mezizubních prostorů pro zdravý chrup.

Na trhu existuje několik velikostí mezizubních kartáčků. Tam, kam se nevejde, se hodí dentální nit nebo ústní sprcha, která prostory proplachuje čistou vodou. „Ideální je nástroje zkombinovat, před spaním vyčistit prostory mezi zuby mezizubním kartáčkem a ráno po snídani doplnit klasický nebo elektrický kartáček ústní sprchou, která se vypořádá se zbytky jídla,“ říká dentální hygienistka Jana Prchal Křepelková.

Krvácení dásní signalizuje zánět

Podle dentálních hygienistek řada lidí čištění mezizubních prostor vzdává kvůli krvácejícím dásním. „Pravděpodobnost krvácení je v prvních dnech vysoká, s tím se musí počítat a u čištění vydržet. Nejedná se totiž o poranění, ale o zánět. Pokud budete mezizubní prostory každý den čistit, během prvního týdne by měl zánět vymizet a krvácení ustat,“ přibližuje Jana Prchal Křepelková a dodává, že mezizubní kartáček je třeba vkládat do míst co nejblíž k dásni.

Mezizubní kartáčky

Mezizubní kartáčky používejte jednou denně. Jejich velikost a výběr konzultujte v zubní ordinaci. Vyměňujte je hned, jakmile se štětinky kartáčku opotřebují nebo se drátek ve štětince ohne.

Dentální nit

Dentální nit vnikne i do velmi úzkých prostor mezi zuby, je tenčí a ohebnější. Voskované zubní nitě lépe kloužou, a nezpůsobují tak poranění dásní.

Ústní sprcha

Ústní sprcha dokáže dočistit i nedostupná místa v ústech. Ideální je plnit ji vlažnou vodou, abyste měli během vyplachování příjemný pocit. Čistou vodu můžete naředit ústní vodou pro větší svěžest.

Naučte se používat ústní sprchu

Ústní sprchy odstraňují nečistoty i ze špatně dostupných míst. Hodí se pro ty, které trápí záněty dásní a parodontitida, ale i pro majitele fixních rovnátek, korunek a můstků nebo protetických náhrad. Philips Sonicare Power Flosser je přístroj pro dočištění míst, kam nedosáhne kartáček. K rozrušení zubního plaku využívá mikrokapičky vody a vzduchu, které pod vysokým tlakem vstřikuje mezi zuby a zároveň nezpůsobuje zranění dásní.

  • Philips Sonicare Power Flosser je v odstraňování plaku dvakrát účinnější než mezizubní kartáček.
  • Inovativní technologie Quad Stream čistí proudem vody, který je pomocí hlavice ve tvaru X rozdělený do čtyř vodních trysek.
  • Ústní sprcha Philips Sonicare Power Flosser odstraní až 99,9 % zubního plaku a nečistot z mezizubních prostor.
  • Pro každodenní čištění se hodí režim Clean. Režim Deep Clean využívá jednotlivých pulzů k ještě důkladnějšímu čištění. Ústní dutinu kompletně vyčistí již za jednu minutu.

Pečujte o svoje zuby a dásně. Buďte důslední, každý den čistěte své mezizubní prostory a ušetřete svůj čas i peníze během návštěvy zubaře.