Seznam Native ve spolupráci s

Češi mají obavy o své úspory

Jak v těžkých dobách uchovat hodnotu majetku?

Rostoucí ceny potravin, benzinu a energií nutí české domácnosti stále více zvažovat výdaje a šetřit. Rekordní inflace ohrožuje také jejich úspory a postupně jim ubírá na hodnotě. Jak své peníze co nejlépe dlouhodobě ochránit?

2,6 bilionu korun1

mají Češi uloženo na běžných a spořicích účtech v bankách. Sedm lidí z deseti si dokáže odložit alespoň tisíc korun měsíčně.2 Odborníci se shodují, že i s takovou částkou je možné dlouhodobě dosáhnout zajímavého zhodnocení. Pokud ale peníze nemají ztrácet na hodnotě, měli by je lidé investovat a nedržet je na běžném nebo spořicím účtu.

95 %

Čechů se podle průzkumu Generali Investments bojí o své finance. Jako nejčastější důvod uvádějí válku, vysokou míru inflace či zdražování energií.

Neumíme rozumně investovat

Přestože si Češi uvědomují, jak jejich úspory ohrožuje inflace, více než polovina z nich neumí své peníze před znehodnocením efektivně ochránit. Vyplývá to z letošního průzkumu Index investiční gramotnosti, který už podruhé měřil úroveň vědomostí v oblasti investic, spoření, rizika a akciových trhů.

„Patříme k nejspořivějším národům, ale své úspory neumíme investovat rozumně. Málo využíváme akcie, byť jsou průměrně nejziskovější. Jakmile má něco nálepku investování, lidé se toho bojí a raději sáhnou po stavebním nebo penzijním spoření,“

říká Pavel Ryba, analytik a zakladatel společnosti Golden Gate, která obchoduje s investičním zlatem.

Jak začít s investováním, když nemáte statisíce ani zkušenosti?

Pro úspěšné investování platí jedno pravidlo. Nikdy nesázet všechno na jednu kartu. Ať už jsou to akcie jediné firmy, dluhopisy, nebo nákup realit či drahých kovů. Rozdělením investic se vyhnete tomu, že byste o všechny své úspory přišli najednou.

Dobře poskládané portfolio umí překonat inflaci i výkyvy na finančních trzích tak, aby měly na vaše úspory co nejmenší dopad. Různé typy investic se totiž chovají odlišně. Některé rostou v dobách krize, jiné zase v časech prosperity. Když například dojde k pádu akcií a dluhopisů, hodnota zlata v reakci na to vzroste.

„Jednotlivá aktiva jdou proti sobě a díky tomu v portfoliu zlato funguje jako pojistný mechanismus. Když se na trzích nic neděje, cena zlata klesne a vydělávají zase akcie, nemovitosti nebo dluhopisy,“

vysvětluje Pavel Ryba s odkazem na takzvané permanentní portfolio, které v 70. letech sestavil Harry Brown, významný americký analytik a ekonom.

Z čeho je složené permanentní portfolio?

Brownovou hlavní myšlenkou bylo vymyslet koncept portfolia, jehož různé typy investic se vzájemně ovlivňují jen minimálně. Pokud tedy bude jeden typ aktiv klesat, hodnota druhého se bude držet nebo poroste. Takto diverzifikované portfolio pak bude dobře fungovat za inflace či deflace, při ekonomickém růstu i při recesi.

Finanční aktiva
Akcie
Státní dluhopisy
Reálná aktiva
Hotovost
Drahé kovy
Podle průzkumu 55 % lidí důvěřuje drahým kovům a vnímá je jako nejlepší variantu pro ukládání úspor.3

Zlato jako kotva v rozbouřených dobách

Ať už lidstvo sužovaly války nebo hladomor, žlutý kov si dokázal uchovat svou hodnotu.

„Za 6 000 let lidské historie zlato ještě ani jednou neselhalo. Nikdy nepřestalo být platidlem a nikdy neztratilo svou cenu. A proto k němu lidé utíkají, jakmile přijde období nejistoty,“

říká Pavel Ryba.

Odborník odpovídá

Pavel Ryba, zakladatel Golden Gate

Jak vypadalo investování před sto lety?
Jaké jsou hlavní výhody investování do zlata?

Pojistka proti nedůvěře a krizi

Už ve starověkých civilizacích hledalo lidstvo platidlo, kterému by mohlo věřit. A tím je právě zlato. Je to kov, který odolává zkáze, je vzácný a v jeho ryzí podobě ho umíme na rozdíl od platiny získávat již po několik tisíc let. Na začátku prostým rýžováním, dnes těžbou. „Ke zlatu jako jistotě tíhneme z historické zkušenosti. Po tisíce let fungovalo jako platidlo, které se nedá natisknout ani uměle vyrobit. Což se s penězi, akciemi i dluhopisy dá udělat velice snadno,“ vysvětluje Pavel Ryba, proč právě tento kov představuje jistotu.

„Zlato je fyzické, nejde množit, a funguje tak jako pojistka vůči mnoha nenadálým věcem. A to nejen proti inflaci, ale hlavně proti nedůvěře a při krizích. Ve chvíli, kdy se v ekonomice něco pokazí, umí zlato významně vzrůst na ceně,“

dodává.

Zlaté sny

Mezi nejčastější důvody, proč lidé začínají vkládat peníze do zlata, patří úspory pro děti, zajištění na penzi, zabezpečení hypotéky, splnění snů či životních cílů, ale třeba i diverzifikace firemních peněz.

Češi se však podle Pavla Ryby učí investovat do zlata teprve v posledních letech. „Zatímco v Německu nebo ve Francii má zlato přes dvacet procent populace, u nás jsou to pouze dvě až tři procenta,“ vypočítává. Podle něj je to dané tím, že západní Evropa se zlatem volně obchoduje už od 70. let, kdežto Česko začalo teprve po ekonomické krizi v roce 2008.

„Většina Čechů má peníze na účtu a jediné, do čeho je masivně investovali, byly nemovitosti, protože to byla jediná investice, kterou z dob totality znají,“ vyjmenovává Pavel Ryba s tím, že v posledních třech letech se to začíná měnit.

„Když budeme takhle pokračovat, trh se zlatem má potenciál vzrůst klidně i pětkrát až desetkrát,“

odhaduje.

Odborník odpovídá

Pavel Ryba, zakladatel Golden Gate

Víte, jaký je rozdíl mezi zlatými slitky a mincemi ze zlata?
V čem se mezi sebou liší investice do zlata a do stříbra?

Jak investovat do zlata a nespálit se?

Odborník odpovídá

Pavel Ryba, zakladatel Golden Gate

Kolik zlata vlastní Češi?
Víte, proč byl dolar vázaný na zlato?
Podívejte se, jak by se vám od roku 2000 zhodnotilo 50 000 korun vložených do zlata.4

50 000 Kč

20002001200220032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022

Do zlata můžete investovat statisíce i pár stovek měsíčně

Způsoby, jak si pořídit zlato, jsou dva. Buď si ho můžete jednorázově koupit, nebo do něj můžete spořit prostřednictvím komoditního účtu, který nabízí společnost Golden Gate. Ten funguje na jednoduchém principu. U obchodníka si otevřete účet, na který pravidelně spoříte.

„Můžete si sem odkládat pětistovku měsíčně, ale také mimořádně vložit klidně desetitisíce korun. Peníze se na účtu hned přeměňují na zlato. Jakmile naspoříte celý slitek, zlato si vyzvednete a spoříte další cihličku,“

vysvětluje Pavel Ryba. Tento způsob nákupu zlata u Golden Gate využívají zhruba dvě třetiny klientů.

Chcete ochránit své úspory, ale nevíte, jak začít?

Obraťte se na zkušené odborníky, kteří pomohou vrátit vašim penězům hodnotu. Společnost Golden Gate patří k lídrům na českém trhu s drahými kovy.

  • Více než 50 poboček po celé České republice, kde vám rádi s investicí do drahých kovů poradí
  • Přes 56 000 spokojených klientů
  • Ryze česká společnost s více než 11 lety zkušeností
  • Zlato a stříbro můžete nakupovat jednorázově i průběžně přes Komoditní účet
  • Garance zpětného výkupu
  • Spolupráce s nejlepšími slévárnami drahých kovů ve světě
Chci se dozvědět více