Seznam Native ve spolupráci s

Český rybníček je malý

Rychle se rozkřikne, když se tu objeví talentovaný herec nebo herečka,

říkají castingové režisérky

Prorazit v Hollywoodu může být pro české herce a herečky životní jackpot. Aby oslovili hvězdné producenty a režiséry, musí skvěle ovládat angličtinu, nepřestávat na sobě pracovat a chodit na castingy.

Madla Zachariášová a Petra Dienstbierová

pomáhají režisérům už téměř 30 let obsadit ty správné tváře do českých i zahraničních reklam, seriálů a filmů.

Najít mezi českými herci a herečkami takové, kteří budou přesně sedět do role ve scénáři, je umění. V případě filmu to může trvat i měsíce. Spolumajitelky castingové agentury přitom žonglují mezi scénářem, vizí režiséra, plnými diáři herců a podmínkami jejich agentů. Aby herci na roli kývli, potřebují znát kromě příběhu a svého údělu i to, kdo je ve štábu, s kým budou hrát a pro jaký televizní kanál seriál vzniká.

„Zkušenější nebo slavnější herci jsou náročnější, víc si vybírají. Mají zájem jen o role, kde je co hrát, kde jim přijde něco zajímavého. A je pak jedno, jestli jde o menší nebo větší roli.“

Madla Zachariášová

Dvojice castingových režisérek pracuje jak na projektech, kde režiséři vědí, jaké typy lidí hledají, tak i na těch, kde vizi nemají. „To pak pořádáme casting, kam zveme několik desítek herců. V každém případě má rozhodující slovo režisér. My jim jen pomáháme s předvýběrem skupiny těch správných tváří,“ říká Petra Dienstbierová.

Budou si herci v páru sedět?

To režisér zjišťuje na kamerových zkouškách

Nové talenty hledají především v divadlech. Když dojde na poptávku produkce, herce na začátku vybírají z fotek v databázi. Několik vytipovaných pak Madla s Petrou zvou na kamerové zkoušky. Ty ale herci nemají příliš v oblibě. Musí se naučit zpaměti malou část scénáře a pak spolu s režisérem zkouší, jak situaci co nejlépe pojmout. „Když se jedná o roli, pro kterou je zásadní fungovat v páru, tak i to tam zkoušíme. Zda bude daný herec nebo herečka sedět k tomu druhému, již obsazenému. Osobní setkání je při finálním výběru herce nejdůležitější,“ říká Madla Zachariášová.

S tím, kdo na kamerových zkouškách uspěje, pak produkce jedná napřímo nebo přes svého agenta, pokud herec nějakého má. „Někteří herci si svoji agendu a termíny hlídají a vykomunikovávají rádi sami a jde jim to skvěle. Já si myslím, že mít svého agenta je fajn, protože můžou nastat situace, ve kterých není dobře nikomu a křehká a emocionální herecká duše by toho měla být ušetřena,“ dodává Petra Dienstbierová.

Kryštof Hádek

Viktória Jurištová

v novém seriálu Vytoč mého agenta

Naše práce vyžaduje taktiku

Vysvětlujeme hercům, v čem jsou pro ně role zajímavé

Česko je malý rybníček a rychle se tu rozkřikne, když se objeví talentovaný herec nebo herečka. „Komunikace s herci vyžaduje dávku diplomacie a taktiky. Snažíme se, aby se herci cítili co možná nejlépe a je na nás, abychom jim vysvětlili, v čem je nabízená role pro něj zajímavá a jak ho může posunout dál,“ usmívá se Madla Zachariášová.

„Agenti hercům pomáhají především v organizování a ladění termínů. Vyjednávají také finanční a další podmínky pro práci. V Česku stovky osobností zastupuje jen desítka agentů.“

Petra Dienstbierová

Mít přehled o českých herečkách a hercích je základem profese castingových režisérek. „K tomu patří i vědět o tom, kdo se s kým snese a kdo nikoliv. A to i proto, abychom předešli nepříjemnostem třeba při setkání na castingu,“ říká Madla Zachariášová.

Zuzana Kronerová

v novém seriálu Vytoč mého agenta

Zlata Adamovská

Hrát samu sebe je to nejtěžší, co mě kdy potkalo, popisuje Zlata Adamovská natáčení české adaptace světového hitu

„Raději bych hrála někoho, kdo se jmenuje jinak a má jiné vlastnosti,“ začíná vyprávění Zlata Adamovská, která v seriálu Vytoč mého klienta hraje samu sebe.

„Musím říct, že to bylo to nejtěžší, co mě kdy potkalo. Zůstat autentická a nesnažit se ukázat v nejlepším světle bylo obtížné,“ říká česká herečka.

Rozdíly mezi skutečnou a seriálovou Zlatou jsou podle ní minimální. „Ten jediný je asi v tom, že já se o své role nervu, nesoupeřím o ně. Buď mě někdo do svého projektu chce, nebo ne. Nevyvádím psí kusy, abych získala roli. Když mě režisér v roli nevidí, je hloupost o ni usilovat,“ dodává.

Klára Issová

Pro roli jsem se učila taj-či, hrát na klavír i jezdit na koni, říká Klára Issová

Podle Kláry Issové touží každá herečka po velké roli nebo zahraničním projektu. Takové sny má společné i se seriálovou postavou stejného jména. V české adaptaci netflixového seriálu Call my agent hraje samu sebe.

„Podobné se seriálovou Klárou Issovou máme i to, že upřednostňujeme přirozenost nad plastickými zákroky, zahradničíme a jsme zapálené pro to, co děláme,“ říká.

Pro role se neváhá pustit do učení nových věcí. „Většinou to vítám, naučila jsem se tak jezdit na koni, přičichla k taj-či, hře na klavír, na housle nebo třeba umím jezdit na kánoi,“ vyjmenovává naučené dovednosti oblíbená česká herečka.

Jiří Langmajer

Je strašně nepříjemné točit s někým, s kým jsme si nesedli, říká Jiří Langmajer

Český herec, který bývá obsazován do mnoha českých filmů, to zažil mockrát. Situaci, kdy měl točit s herečkou, se kterou si nerozumí.

„Je to nesnesitelné. Nejen pro nás dva, ale i pro všechny kolem. Zažil jsem to mockrát, ale víc v divadle než u filmu. V divadle je to o to horší, protože to může být dlouhotrvající trápení o desítkách repríz,“ říká Jiří Langmajer.

V jednu dobu měl s tím, že se často v rámci své role svléká a natáčí intimní scény, problém. „Říkal jsem, že jsem se vlastně proprcal českým filmem. Stěžoval jsem si, proč se pořád musím před kamerou svlékat, když zrovna já nikdy nebudu vypadat jako Brad Pitt. Vypadá to, že mě to čeká i v důchodu, takže se pořád budu muset udržovat,“ žertuje.

Michal Dlouhý

Agent Michala Dlouhého ho chrání i před citovým vydíráním

O letních prázdninách většinou nepracuje, rád zkouší nové věci, nevyhýbá se kaskadérským kouskům a nesní o rolích, aby nebyl zklamaný. Herec Michal Dlouhý má vlastního agenta, který mu vyjednává podmínky pro práci.

„Málo točím, protože chci, aby to stálo za to. Agent řeší věci, na které by se herec neměl soustředit,“ říká.

Dlouho byl svým vlastním agentem, a tak se potkal s různými nepříjemnými tlaky. „Všichni se v branži znají a někteří i citově vydírají. Zažil jsem přátelské nátlaky, abych něco udělal z kamarádství. Je lepší, když mě někdo zastupuje, abych se tomu vyhnul,“ vysvětluje Michal Dlouhý.

Osmidílný seriál

Pronikněte do světa agentů a manýrů hereckých hvězd

Osmidílný seriál Vytoč mého agenta vypráví příběhy z castingové agentury. Snaha uspokojit náročné herecké hvězdy, neustálý boj s konkurencí a komplikované osobní vztahy je každodenní boj lidí ve filmové branži. Herecké hvězdy v sérii hrají samy sebe.

Zhlédněte sérii na platformě 

Chci se podívat