Seznam Native ve spolupráci s

Cesta k příjmu bez práce

Udělejte první krok pomocí investic

O pasivní příjem, který bývá založený na investovaní, se už desítky let zajímají lidé po celém světě. Není přitom určený jen boháčům a vysoce postaveným lidem. Je možností pro každého, kdo dokáže ze svého příjmu pokrýt svoje výdaje a ještě mu nějaké peníze zbydou. Zásadní je mít tu správnou motivaci a dosažitelný cíl.

Pasivní příjem

Pasivní příjem je označován jako příjem, k jehož zisku není třeba vynakládat velké úsilí. Může se jednat o vyplacené zisky z investic do dluhopisů či akcií, úroky z poskytnutých půjček nebo příjem z pronájmu nemovitostí. Pasivního příjmu dosahují také podnikatelé, kteří se nemusí příliš angažovat ve vedení svých firem.

Pokud chcete i vy méně pracovat a více vydělávat, zajímejte se o to, jak hospodaříte se svými penězi. S promyšlenými investicemi můžete dosáhnout svého cíle snadněji, než si myslíte.

Lidé, kteří jsou částečně nebo i zcela finančně svobodní, svůj čas většinou věnují svým blízkým a koníčkům. Mohou si dovolit zpomalit anebo si najít práci, která jim přináší radost. Užívají si život podle svých představ. Nechcete čekat na důchod? Začněte se zajímat o to, jak ke svému cíli dojít.

I s průměrným zaměstnaneckým platem můžete díky promyšleným investicím přilepšit svému rozpočtu. Průměrná čistá měsíční mzda aktuálně činí více než 36 000 korun.* Je ale jedno, zda vyděláváte 20 000 nebo 200 000 korun za měsíc, pokud do další výplaty všechny peníze utratíte.

*Zdroj: Průměrná hrubá mzda v Praze – 3. čtvrtletí 2021, Český statistický úřad

Jak se vydat na cestu za pasivním příjmem?

Inspirujte se několika jednoduchými kroky, jak se dopracovat ke zhodnocování peněz bez práce.

Udělejte si jasno v současných příjmech a výdajích

Prvním krokem je mít přehled o tom, kolik peněz spolknou náklady na bydlení, dopravu, potraviny, dovolené nebo dárky.

Pokud si nevíte rady, podívejte se do výpisu z účtu či do internetového bankovnictví anebo svoje příjmy a výdaje pár měsíců pozorujte. Možná budete překvapení, jak rychle a často i nesmyslně se peníze rozkutálí.

Základem zdravého rozpočtu je neutrácet víc, než vyděláte, a udržet balanc mezi šetřením a pohodlným životem.

Někomu vyhovuje vzdát se drahých dovolených nebo šetřit na večeřích v restauracích, ale investovat mohou i ti, kteří rádi cestují a plní si své sny. Bez ohledu na příjem by každý člověk měl být schopný ušetřit čtvrtinu svých příjmů.

A jaké jsou vaše zbytné náklady?

Cigarety
/ měsíc
Alkohol
/ měsíc
Jídlo z restaurace
/ měsíc
Spočítat

Každý rok můžete ušetřit 0 korun.

Co na to říkáte?

Zaměřte se na svoje cíle a motivaci

Z předchozího kroku už víte, jak si se svými financemi stojíte.

Teď je potřeba stanovit si cíl. Jak nákladný je způsob života, po kterém toužíte? Chcete pracovat méně nebo nepracovat vůbec? To jsou ty nejdůležitější otázky, které vás o krůček přiblíží představě o tom, jak hospodařit s penězi.

Nezapomínejte na inflaci

Pokud dojdete k tomu, že byste v rámci udržení svého životního stylu potřebovali pasivní příjem ve výši 30 000 korun čistého, nezapomínejte na inflaci. Ta veškeré finanční prostředky každý rok znehodnocuje zhruba o 3 %. V současnosti je na úrovni 6 %. To znamená, že zboží a služby jsou o 6 % dražší než ve stejném období před rokem. Proto by váš pasivní příjem by měl být každým rokem vyšší, abyste pokryli své potřeby navzdory inflaci.

Odborníci na finanční nezávislost používají termín spořicí míra. Ta určuje, jak dobře hospodaříte se svými prostředky. Každý člověk by měl být schopný ušetřit alespoň čtvrtinu svých příjmů (to znamená, že spořicí míra činí 25 %), aby si zvládl naspořit dobrou finanční rezervu. V takovém případě si totiž za 3 roky našetříte tolik, že byste mohli žít celý rok jen ze svých úspor. Pokud vaše spořicí míra činí více než třetinu, jste na dobré cestě k pohodlnému životu bez nutnosti živení se prací.

spořicí míra ( v % ) =
( čisté příjmy – výdaje )čisté příjmy

A jak jste na tom vy? Zadejte svůj čistý měsíční příjem.

0
Spočítat

Každý měsíc byste měli uspořit 0 korun.

Plánujte rozumně. Jak dojdete k cíli?

Teď už máte představu o tom, kolik peněz potřebujete, abyste se mohli přiblížit ke svému cíli.

Základem je peníze zhodnotit, je tedy načase svoje finance chytře investovat. Jen tak odolají inflaci a budou pracovat pro vás.

Co uděláte s bonusem, který jste dostali v práci? Anebo s vyplaceným stavebním spořením? Čím větší část příjmu dokážete ušetřit a následně investovat, tím více si zkrátíte cestu za svobodou.

Co takhle zpomalit za 10 let?

Možná máte pocit, že i s větším šetřením finanční svobody nedosáhnete. Vaším cílem ale může být jen částečná nezávislost. To znamená, že kromě pasivního příjmu budete výdaje financovat prací na částečný úvazek. Anebo na plný úvazek, ale jen část roku. Takový sen si můžete splnit poměrně brzy, opět je ale potřeba motivace, cíl a plán.

Najděte způsob života, který bude vyhovovat vám i vašemu rozpočtu. Nachází se někde mezi zvažováním každého výdaje a zbytečným utrácením ve stylu „žijeme jen jednou“.

Investice jsou cestou k finančně zajištěnému životu.

Čím dříve začnete své peníze zhodnocovat, tím lépe. Jaké jsou výhody a nevýhody investování do akcií, nemovitostí a dluhopisů?

Nemovitosti

Investice do nemovitostí patří k těm konzervativním, podobně jako státní dluhopisy.

 • Hodnota nemovitostí většinou neklesá, a tak odolává inflaci
 • Investicí můžete získat další příjem z pronájmu
 • Investice je hmotná a přináší skutečný užitek
 • O nemovitost je se třeba starat a udržovat ji, vybírat vhodné nájemníky apod.
 • Investice není snadno obchodovatelná a její likvidita je nízká
 • Pro investici do nemovitostí je třeba mít vyšší peněžní prostředky

Akcie

Do akcií investují začínající i pokročilejší investoři. Jedná se o jeden z nejrozšířenějších investičních nástrojů. Akcie jsou cenné papíry, které vyjadřují podíl na majetku společnosti, jež je investorům nabízí.

 • Velký potenciál výnosů a možnost zajímavého zhodnocení
 • Už nepotřebujete profesionálního brokera, k burze se můžete dostat prostřednictvím on-line služeb
 • Obchodování probíhá nepřetržitě
 • Investice do akcií vyžadují pevné nervy, jejich hodnota se může dramaticky měnit
 • Akciový trh vyžaduje znalosti a čas pro analýzu, abyste se nedostali do problémů

Dluhopisy

Dluhopisy patří oproti akciím k méně rizikovým investičním produktům.

 • Pravidelné a zajištěné výnosy
 • Snadné investování on-line
 • Možnost okamžitého nákupu a prodeje
 • Neustálý přehled o vývoji investice, nižší výkyvy
 • Dluhopisy vyžadují prostudování eminenta, který je vydává
 • Vyžadují finanční prostředky v desetitisících korun, nejsou vhodné pro drobné investory

Investice do úspěšných firem

Uvažujete, jak zhodnotit svoje peníze a zároveň podpořit českou firmu? Společnost AG CHEMI GROUP vyvíjí patentované technologie pro celý svět.

„Máme tým špičkových vědců, kteří pro naše zákazníky vyvíjejí produkty na míru. Trh s nanotechnologiemi roste a nano je budoucností chemického průmyslu. Protože chceme vybudovat výzkumné nano centrum a výrobní závod, rozhodli jsme se dát příležitost investorům a vydat dluhopisy,“ přibližuje Jan Koudelka z chemicko‑technologické společnosti.

 • Investujte svoje peníze už od částky 10 000 korun.
 • Nechte si každý měsíc vyplácet úroky.
 • Na konci května 2024 vám společnost vrátí investici v původní výši.

Přidejte se k více než osmi stovkám investorů, kteří do firmy vložili své peníze.

Na úrocích vydělali více než 5 milionů korun. Investujte prvních 10 000 korun, podpořte český byznys a udělejte první krůček na cestě k finanční nezávislosti.

Chci začít investovat