Seznam Native ve spolupráci s

Interiér nového století

Cesta ke
komfortnímu
a kvalitnímu
bydlení

Design a vybavení bytů se mění

Světově proslulí bytoví designéři udávají trendy barvám a odstínům, materiálům, tvarům a atmosféře interiéru. Domácnosti fungují díky různým technologiím jednodušeji a šetří více energie. Základem je pohodlné bydlení, ať už patříte mezi vyznavače moderního, industriálního, přírodního či minimalistického stylu.

Pomocníci do domácnosti? Technologie volte s rozumem, radí architekt

V posledních zhruba 10 letech se do domovů čím dál více dostávají chytré technologie. „Trend je v přístupu k domácnosti jako k výkonnému pomocníkovi. Světlo nemá jen svítit, ale můžeme volit jeho intenzitu i barvu dle potřeb a chutí.

Lednice nám nahlásí, jaké potřebujeme doplnit potraviny. Luxují za nás samočinné vysavače, které dokážou i vytřít,“ vyjmenovává architekt Marek Povolný. Jedním dechem ale zároveň i varuje. „Přetechnizované domácnosti častokrát mohou přinášet více stresu než klasické interiéry bez chytrých vychytávek,“ dodává.

číst více

„Aktuálním trendem je materiálová nedokonalost. Lidé vpouštějí do svých domovů přírodní materiály a akceptují barevné odchylky u dřeva nebo to, že je beton pokaždé jiný. V současných interiérech se objevují také odhalené konstrukční materiály, ze kterých je dům postavený.“

architekt Marek Povolný

Interiér současnosti:

Moderní žárovky, čistý vzduch a odolné ovládání dveří

Co se týče vybavení interiérů, došlo k podstatným změnám, které si v mnoha případech možná ani neuvědomujeme. Před 20 lety přitom v bytech topily těžké radiátory, kuchyním vévodily hlučné digestoře a věčně protékající toalety s „provázkovým“ splachováním se špatně udržovaly čisté.

Úsporné a výkonné osvětlení

V současném interiéru už nenajdete klasické žárovky s vláknem ani halogenové či úsporné žárovky. Všechny převálcovala LED technologie, jejíž základem jsou malé výkonné čipy, které zajišťují dokonalé světlo s velikou úsporou energie a dlouhou životností. Zdroje se nezahřívají a světlo nabíhá rychleji než u klasických žárovek.

„Dříve v interiérech bývalo pouze pár světelných zdrojů, málokdy se světlo používalo pro orientační svícení, nasvěcování nábytku či dokreslení atmosféry, a to hlavně kvůli účtům za energii. Nyní díky malé náročnosti se vyrojily všude LED pásky a LED žárovky, které vypadají jako klasické s vláknem, ale ani v tomto případě by se to nemělo s množstvím světel přehánět,“

doporučuje architekt Marek Povolný

Neviditelné topení pro dobrý pocit

Radiátory v místě pod okny, jak je známe, vyklízí postupně pole před podlahovým vytápěním, které je stále oblíbenější. Takzvaná podlahovka přináší teplo, které naše tělo vnímá jako velmi příjemné. Jeho velkým bonusem je také to, že podlahové topení spoří místo v interiéru, dostanete se lépe k oknům a teplo je rozprostřené po celém prostoru.

Marek Povolný řeší při své práci i podobu radiátorů. „Dříve hojně používané litinové radiátory byly postupně skoro vytlačeny plechovými. Nyní však litina zaznamenává comeback a uplatňuje se jak v rekonstrukcích, tak i v industriálněji laděných interiérech. Alternativou jsou ocelové radiátory, které jsou v designu litinových.“

Tiché šuplíky s minimalistickým designem

Dnes už se v interiérech téměř nesetkáme s dvířky či šuplíky, které při vysunutí vypadávají z pojezdů a při zavírání mlátí do nábytkového korpusu. Většina současných výrobků je opatřována tichými dojezdy a velmi komfortními otevíracími mechanismy, které nahrazují běžné úchytky. Šuplíky mají praktické plnovýsuvy, takže v nich máte přehled a snadno můžete používat i věci uložené vzadu.

„Dnešní doba je doba bezúchytková. Většina klientů vyžaduje kuchyně, komody a šatní skříně bez úchytek, resp. bez viditelných vyčnívajících úchytek. Je to velmi praktické i estetické. Kuchyně a úložné prostory mají kompaktnější tvary, nejsou ničím ‚rozbité‘. Přispívá to k modernímu minimalistickému vzezření interiérů,“

zdůrazňuje architekt

04

Čistý vzduch bez výparů v kuchyni

Další oblastí, kde došlo k poměrně radikálním změnám, jsou systémy pro odsávání výparů z vařicích ploch. Stále platí, že pořádné okno v kuchyni je výhra, ale pryč jsou nevzhledné a hlučné digestoře.

„Současným trendem jsou odsavače plně integrované do horních skříněk, popř. zapuštěné do sníženého stropního podhledu. Stále více se prosazují i varné desky, jejichž součástí je zabudovaný odsavač, který sbírá výpary přímo z hrnců. Další alternativou jsou výsuvné odsavače, které vyjíždějí přímo z pracovní desky. Toto řešení se uplatňuje úspěšně především u ostrůvků s varnou deskou orientovanou do prostoru kuchyně či obývací části,“

vyjmenovává typy odsavačů Marek Povolný

Moderní splachovací systémy

Znatelnou proměnou prošly hygienické nároky a komfort v koupelnách a na toaletách. Zaměříme-li se jen na splachovací systémy, tak dnes už většinou nepoužíváme záchodovou mísu s nádržkou na vodu u stropu a  splachovadlem v podobě řetízku. Dnešním standardem je zavěšená toaletní mísa s neviditelnou nádržkou zabudovanou do stěny, kdy máme k dispozici dvě tlačítka pro regulaci spotřeby vody.

„Současné toalety umí odsávat pachy přímo z mísy a filtrovaný vzduch vrací zpět do místnosti, tlačítka mají senzory, tudíž není nutné se dotýkat splachovací desky. Toalety nabízejí i komfort vyhřívaných prkének či kombinace WC mísy a bidetu se sprchováním a vysoušením, orientační světlo, které se rozsvítí, když se někdo přiblíží k míse,“

popisuje architekt moderní hygienické toalety

Pohodlné a odolné otevírání dveří

V současných interiérech se dostávají ke slovu nové technologie, které dovedou ovládat dveře bez klik a zámků. „Systém Magnetic značky M&T důmyslně využívá magnety tak, aby díky magnetické síle nedocházelo ke kontaktu dveří a zárubně. Díky tomuto systému se dají sjednotit všechny dveře v interiéru a, to jak otočné, tak i posuvné. Všude může být použito stejné madlo,“ zdůrazňuje výhody tohoto systému architekt. Díky magnetické síle se součástky neopotřebovávají, magnety lze jednoduše seřídit a tím změnit sílu dovírání dveří.

„Systém Magnetic značky M&T důmyslně využívá magnety tak, aby díky magnetické síle nedocházelo ke kontaktu dveří a zárubně.“

M&T kliky:

Tradiční česká výroba získává mezinárodní ocenění

Značka M&T vznikla v roce 1997, kdy ji založili bratři Ivo, Roman a Petr Ulichovi. Firma se věnuje výrobě designových klik z masivní mosazi, staví na technologiích, ale i na ruční práci. „Díky novým technologiím ve výrobě můžeme vyvíjet nová konstrukční řešení a postupy. Věnujeme se preciznímu řešení detailů výrobků i inovativnímu designu,“ říká Ivo Ulich, jeden ze zakladatelů firmy.

Designové kliky bratří Ulichových dokonce získávají mezinárodní ocenění

Pro svoji výjimečnost obdržel systém Magnetic loni v červnu ocenění double Red Dot – s černými matnými madly Konzerva 220 a YES!, za oběma stojí designér Roman Ulich. V září získal v Austrálii Magnetic nejprestižnější ocenění na poli designu, Good Design Award Gold 2020. Systém Magnetic zaujal svým sofistikovaným, čistým a ničím nerušeným designem, který se navíc i pohodlně a tiše používá.

„Magnety lze jednoduše seřídit a tím změnit sílu dovírání dveří.“

Chci objevit dveře ovládané magnety

Jak funguje systém Magnetic?

Stejně jako u dveří ledničky, i běžné interiérové dveře můžete ovládat s lehkostí díky magnetům. Díky magnetům umístěným v zárubni a ve dveřích, které se míjejí a působí na sebe pouze magnetickou silou, nedochází k mechanickému kontaktu. Když se dveře přiblíží k zárubni, magnetická síla dveře plynule a téměř neslyšně dovře. „Do desky s magnety jsme zakomponovali regulaci, takže sílu dovření dveří můžeme ovládat tím, jak magnety přibližujeme nebo oddalujeme,“ popisuje Ivo Ulich, jeden ze zakladatelů firmy M&T.

M&T v číslech

0

kompletů klik M&T vyrobených za rok

0

kompletních výrobků M&T

0

modelů klik M&T

0

registrovaných vzorů a patentů M&T

0

zemí, ve kterých je na dveřích kování M&T

Držte krok s dobou a bydlete
komfortně a kvalitně.

Ovládejte svoje dveře s lehkostí a ušetřete čas i peníze.

Chci objevit dveře ovládané magnety

Ing. Marek Povolný

www.archgama.cz