Chcete se dožít více jak 100 let ve zdraví?
Člověk žije tak dlouho jako nikdy v minulosti. Průměrný věk se za posledních sto let téměř zdvojnásobil. Lékaři umí léčit mnoho nemocí, které ještě před pár desítkami let platily za smrtelné. Neumírají ve velkém matky ani děti při porodech a šance na dožití se neustále zvyšuje. Podle odborníků tak bude během poměrně krátkého času běžné, že se budeme dožívat 100 let a více.
Umíme ale prožít léta ve zdraví a spokojenosti?
0 let
O tolik let jste mladší, než je průměrný věk dožití v ČR.
O tolik let jste blízko či přesně průměru dožití v ČR.
O tolik let je vám více, než je průměrný věk dožití v ČR.
0 let
O tolik let jste mladší, než je průměrný věk dožití v EU.
O tolik let jste blízko či přesně průměru dožití v EU.
O tolik let je vám více, než je průměrný věk dožití v EU.
Užívejte si života. Nezapomínejte ale, že prevence je nejlepší způsob, jak předcházet nejrůznějším nemocem. Přečtěte si, proč je životní spokojenost pro dobré zdraví zásadní a jak ji budovat.
I když se blížíte nebo jste na zlomu průměrného věku dožití, který je podle statistik běžný v Česku, podle vědců a lékařů se délka života neustále prodlužuje. Je však třeba se o své tělo a mysl starat. Nezapomínejte na své zdraví a přečtěte si, jaké jsou klíče k prožití života naplno a ve zdraví.
I když se blížíte nebo jste na zlomu průměrného věku dožití, který je podle statistik běžný v Česku a Evropě, podle vědců a lékařů se délka života neustále prodlužuje. Je však třeba se o své tělo a mysl starat. Nezapomínejte na své zdraví a přečtěte si, jaké jsou klíče k prožití života naplno a ve zdraví.
Gratulujeme! Překonali jste statistický průměr délky života v tuzemsku. Kdy jindy se začít o sebe i své zdraví starat než nyní? Přečtěte si, jak velkou roli hrají geny v délce života a jak si můžete pomoct vy sami.
Gratulujeme! Překonali jste statistický průměr délky života v tuzemsku a Evropě. Kdy jindy se začít o sebe i své zdraví starat než nyní? Přečtěte si, jak velkou roli hrají geny v délce života a jak si můžete pomoct vy sami.
Užívejte si života. Nezapomínejte ale, že prevence je nejlepší způsob, jak předcházet nejrůznějším nemocem. Přečtěte si, proč je životní spokojenost pro dobré zdraví zásadní a jak ji budovat.
I když se blížíte nebo jste na zlomu průměrného věku dožití, který je podle statistik běžný v Evropské unii, podle vědců a lékařů se délka života neustále prodlužuje. Je však třeba se o své tělo a mysl starat. Nezapomínejte na své zdraví a přečtěte si, jaké jsou klíče k prožití života naplno a ve zdraví.
Gratulujeme! Překonali jste statistický průměr délky života v Evropě. Kdy jindy se začít o sebe i své zdraví starat než nyní? Přečtěte si, jak velkou roli hrají geny v délce života a jak si můžete pomoct vy sami.
Kdy nastal zlom v délce dožití?
Za posledních přibližně 200 let se délka života nejen v Česku protáhla z 30 na téměř 80 let. Co stojí za tak dramatickou změnou? Dříve se mělo za to, že hlavní roli v dlouhověkosti lidí hraje genetická predispozice. Podle vědců ale geny přispívají jen zhruba 7 %.* Jak si zajistit klidný a spokojený život ve zdraví? Inspirujte se u národů, které se dožívají vysokého věku, a objevte jejich jednoduché recepty na dlouhověkost.
* Zdroj: Family tree of 400 milion people shows genetics has limited influence on longevity, 2018
Průměrná délka dožití
Doba kamenná
Středověk
Počátek 20. století
Počátek 21. století
Na severu ostrova Okinawa v Japonsku leží vesnice Ogimi. Na první pohled se nijak neliší od jiných. Až na to, že zde žije spousta lidí, kteří se přiblížili k magickému věku 100 let a nemoci je trápí minimálně. Japonsko má celkově jednu z nejstarších populací na světě.
Proč žijí tak dlouho?
Když vědci začali zkoumat způsob života Japonců, zaujala je skladba jejich jídelníčku. Ten je bohatý především na ovoce, zeleninu a ryby. Maso si dopřávají spíše střídmě. Na talíři tedy mají hodně živin, ale mnohem méně kalorií, než je u nás běžné. Podle lékařů jde o ideální kombinaci, která napomáhá spouštět v těle enzymy podporující dlouhověkost.
Jak dlouho žijí Evropané a Češi?
Evropané žijí v průměru 81 let. Střední délka života tak neustále roste. Ještě před 30 lety se Češi dožívali v průměru 71,5 roku. Nyní je to v průměru 79,5 roku. Ne všechny národy stárnou stejně rychle. Kromě Japonska žijí lidé déle v Singapuru, Španělsku a také Švýcarsku.*
Evropané žijí v průměru 81 let. Střední délka života v roce 2021 a 2022 mírně poklesla kvůli pandemii, ale v loňském roce se už opět zvyšovala. Ještě před 30 lety se Češi dožívali v průměru 71,5 roku. Nyní je to v průměru 79,5 roku. Ne všechny národy stárnou stejně rychle. Kromě Japonska žijí lidé déle v Singapuru, Španělsku a také Švýcarsku.*
* Zdroj: Eurostat, 2020
* Zdroj: State of Health in the EU, Česko, Zdravotní profil země, 2023
Buďte šťastní a jděte zdraví naproti
Ze 30 zkoumaných států EU jsme se ve statistice zdravého života umístili na 15. místě. Za evropským průměrem tak zaostáváme. Nejvíce let se ve zdraví dožívají lidé na Maltě a ve Švédsku. Nejméně pak v Lotyšsku. Důležitou otázkou tedy je, jestli si léta, která i díky medicíně dostáváme navíc, umíme užít a prožijeme je ve zdraví.
Ze 27 zkoumaných států EU jsme se ve statistice zdravého života umístili na 15. místě. Za evropským průměrem tak zaostáváme. Nejvíce let se ve zdraví dožívají lidé na Maltě a ve Švédsku. Nejméně pak v Lotyšsku a Bulharsku. Důležitou otázkou tedy je, jestli si léta, která i díky medicíně dostáváme navíc, umíme užít a prožijeme je ve zdraví.
Proč hraje životní spokojenost důležitou roli v dlouhověkosti?
Lidé v severských zemích dobře vědí, co to znamená životní spokojenost a jak ji budovat. Finsko, Dánsko a Švýcarsko se pravidelně umísťují na předních příčkách ve Světové zprávě o štěstí, kterou každoročně vypracovává OSN. Hodnotí se v ní příjmy, svoboda, střední délka života, důvěra, štědrost a sociální podpora. V loňském roce se na první příčce umístilo již počtvrté za sebou Finsko. Česká republika skončila na 18. místě ze 149 zkoumaných zemí.
Ve Světové zprávě o štěstí pro rok 2021 se Česká republika umístila na 18. místě ze 149 zemí.
Co pro seveřany znamená štěstí?
Podle zprávy OSN jde především o kvalitu institucí, jejich spolehlivost a rozsáhlé sociální dávky. Dále nízká korupce a dobře fungující demokracie a státní instituce. Díky těmto oblastem mají občané severských zemí větší pocit autonomie, svobody a vzájemné sociální důvěry.*
* Zdroj: World Happiness Report 2021
3 klíče k budování štěstí podle severských zemí
HyggeHledejte radost v maličkostech
O současné společnosti se v mnoha ohledech mluví jako o konzumní. Kupujeme si věci, které nepotřebujeme, abychom se cítili lépe. Severský koncept – způsob života hygge – naopak klade důraz na maličkosti. Naučte se radovat z východu slunce nebo z toho, že si večer uděláte čas na svou oblíbenou knížku. Obklopte se lidmi, se kterými je vám dobře, a nezapomeňte ani na odpočinek a útulný domov, kde se budete cítit v bezpečí.
LykkeObjevte cestu k vlastnímu štěstí
Tento životní koncept je o něco sofistikovanější než hygge. V překladu z dánštiny lykke znamená štěstí a souvisí s několika zásadami. Naslouchejte druhým a důvěřujte lidem, se kterými budujete jakýkoliv vztah. Poznávejte sami sebe, buďte pozitivní a sbližujte se s ostatními, budete tak zdravější a spokojenější. Nezapomeňte se také odměňovat maličkostmi za dobře odvedenou práci. Stanovte si vlastní pravidla a zásady, jejichž plnění vám bude dělat radost.
LagomBudujte správný životní balanc
Znáte české přísloví „všeho s mírou“? Přesně tak by se dal popsat koncept lagom. Nalezení té správné rovnováhy mezi rodinou, pracovními povinnostmi a zábavou je totiž opravdovým uměním. V severských zemích se klade důraz na hodnoty, jako je skromnost a střídmost, a tak se hledá správný balanc ve všem. Lagom se týká i nakupování věcí, jako je oblečení nebo nábytek. Podle tohoto konceptu se totiž rovnováha týká všech aspektů života.
Proč se vyplatí starat se o své duševní zdraví?
Stres je jedním z největších problémů nejen moderní doby. Mnohdy se staráme o tělo, ale zapomínáme na naši mysl. Klidná mysl a dlouhověkost k sobě přitom neodmyslitelně patří.
„Duševní hygiena je důležitá jako každá jiná. Stejně jako si myjeme tělo, je potřeba očistit mysl od myšlenek, které nám nedělají dobře,“
říká psycholog Matěj Krejčí z organizace Hedepy.
Co pro sebe můžete udělat?
Wim Hofova metoda
Jednoduchá dýchací metoda vám pomůže s posílením imunity a nastolením duševního klidu, pomůže eliminovat příznaky chronických onemocnění, zmírnit stres a zlepšit spánek.* Propagátorem dýchacího cvičení je Holanďan Wim Hof, kterému se přezdívá „Ledový muž“. Kromě dechu považuje za důležité otužování a také pravidelné meditace.
* Zdroj: „Brain over body“. A study on the willful regulation of autonomic function during cold exposure, 2018
Meditace
Výzkumy ukázaly, že meditace vede nejen ke klidné mysli. Pomáhá i se snížením krevního tlaku anebo při úzkostech a depresích.* Uvolňuje tělo od stresu a únavy a zaměřuje vaši mysl na tady a teď. Meditace vyžaduje především trénink a trpělivost. Stáhněte si meditační aplikaci do svého mobilu a věnujte sami sobě pět minut denně.
„Pro koho je meditace příliš obtížná, může vyzkoušet techniku bdělé pozornosti. Jde o systém chování, který nás plnou pozorností udržuje u toho, co zrovna děláme. Při obědě si k jídlu přičichněte a soustřeďte se na kousání a každé sousto. Snažte se vyhnout multitaskingu, který mysl stresuje a unavuje,“ radí psycholog Krejčí.
* Zdroj: Mindfulness research, Harvard University, 2018
Sex
Milování přispívá podle vědců k dlouhověkosti. Doktor David Weeks popsal ve své knize The Proven Way to Stay Young Forever desetiletý výzkum, ze kterého vyplynulo, že starší ženy a muži, kteří se pravidelně milují, vypadají o 5 až 7 let mladší. Jak je to možné? Po orgasmu se v těle vytváří pětinásobek steroidu DHEA, který je známý jako hormon proti stárnutí. Sex ale neuspokojuje jen naše fyzické touhy. Pozitivní účinky má i na naše duševní zdraví. Čím niternější je vztah mezi dvěma lidmi, tím větší efekt má na jejich zdraví.
Užívejte si slunce
Sluneční paprsky pomáhají tělu produkovat vitamin D, který je důležitý pro silnější kosti a lepší koordinaci svalů. Pobyt na slunci vám tak pomůže snížit riziko pádů a zlomenin. Na slunce choďte mimo poledne, kdy je sluneční záření nejsilnější, a vždy se chraňte opalovacím krémem.
* Zdroj: Hollick, M. F., et al. (2018). Sunlight and vitamin D improve bone density and muscle function in frail older adults. Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 103(11), 3763-3770
Zklidněte tělo i mysl
Jóga spojuje fyzické cvičení s meditací a dýcháním. Dokáže zklidnit mysl, navodit pocit klidu a harmonie či uvolnit stres a napětí. Vhodné je věnovat se józe, kterou si navíc přizpůsobíte své fyzické kondici či zdravotním omezením. Součástí cvičení jsou také relaxační a dechové techniky, což prospívá vašemu srdci i cévám.
* Zdroj: Smith, M., et al. (2017). Effects of an 8-week yoga intervention on stress, anxiety, and depression: A randomized controlled trial. Frontiers in Psychology, 8, 1492.
** Zdroj: American College of Cardiology. (2023, September 26). Yoga improves quality of life, cardiovascular function in heart failure patients.
Najděte si nové koníčky
Zpomalení přicházející s věkem je příležitostí věnovat se zálibám, které jste si vždy přáli vyzkoušet. Můžou to být kurzy malování, studium cizího jazyka nebo třeba organizace dobrovolnické sbírky. Prospějete tím i svému zdraví. Lékařské studie totiž potvrzují, že činnosti, které v nás vyvolávají pocit štěstí, pomáhají snížit vysoký krevní tlak a udržují ideální hladinu kortizolu v těle. Ten bývá označovaný jako hormon stresu a jeho vysoká hladina může vést například k problémům se spánkem.
Zdroj: Association of Enjoyable Leisure Activities With Psychological and Physical Well-Being, Sarah D. Pressman, 2009
Zdraví začíná ve střevech
Ne nadarmo platí heslo „Jste to, co jíte“. Už antický Hippokrates hlásal, že všechny nemoci začínají v oblasti břicha. Podle lékařů se totiž ve střevech nachází náš druhý mozek a také velké množství neuronů. Ve chvíli, kdy dojde ve střevech k přemnožení mikrobů, mohou se objevit psychické problémy, jako je úzkost či deprese. Správné fungování střev tedy kromě trávení pomůže i s dobrou náladou.*
* Zdroj: Ať žijou mikrouti, Radkin Honzák, str. 198
Vyhněte se zbytečným a drastickým dietám. Drtivá většina z nich je z dlouhodobého hlediska neudržitelná a vy pak budete muset bojovat s jo-jo efektem a pracně shazovat další kila navíc. Přizpůsobte si životní styl tak, aby vás bavil. Pokud si sem tam dopřejete třeba něco sladkého, na tělo to nemá žádný negativní dopad.
Víte, které potraviny se vyplatí mít na talíři?
Kvašená zelenina
- Ulehčuje trávení
- Přispívá k psychické pohodě
Proces fermentace prospívá zdraví střev. Během něj dochází k přeměně organických látek, které ulehčují trávení, a tak zelenina obsahuje prospěšná probiotika. Mluví se také o přímém vlivu na imunitu a psychickou pohodu. Mikroorganismy, které vám navodí dobrou náladu, se nazývají psychobiotika. Co si můžete dopřát? Kysané zelí, kimči (korejské národní jídlo), kefír nebo perlivý nápoj kombuchu.
Kozí sýr či mléko
- Má protizánětlivé účinky
- Dobrý pomocník při hubnutí
Kozí mléko se tráví lépe než to kravské. Jeho složení je totiž velmi podobné mateřskému mléku. Je také vhodnou alternativou pro ty, kdo trpí intolerancí na kravské mléko. Obsahuje totiž o 10 % méně laktózy. Chcete zhubnout? Kozí mléko má o třetinu méně cholesterolu než to kravské. Výborný je kozí sýr například s červenou řepou, která je koktejlem mnoha vitaminů a antioxidantů.
Poctivý vývar
- Pomáhá kloubům a vazům
- Podporuje mozkovou činnost
Sílu vývarů znaly už naše prababičky. Kostní vývar je nutriční bombou, obsahuje řadu vitaminů, minerálů a aminokyselin. Podporuje trávení, spalování tuků i imunitu. V poctivém vývaru je obsažen kolagen, který posiluje klouby a vazy. Silný vývar se také využívá jako podpůrný prostředek při léčbě onemocnění střev spojených s neurologickými či psychickými problémy. Dejte si několik doušků ráno a zahřejte žaludek.
Dobrý spánek je jedním z klíčů k dlouhověkosti
Kvalitnímu spánku škodí zejména modré světlo, které vyzařuje elektronika, jako jsou tablety a počítače. Potlačuje hormon melatonin, který je známý jako spánkový hormon. Dává totiž tělu signál, kdy je čas uložit se do postele.
„S digitálními technologiemi trávíme téměř stejný čas jako spánkem. Někteří lidé i daleko více, což razantně ovlivňuje kvalitu jejich života. Dobrý spánek je jedním z pilířů psychohygieny, kterému bychom měli věnovat pozornost,“
říká psycholog Krejčí. Usínat se proto vyplatí třeba s knihou.
Kolik hodin byste měli ideálně spát?
Méně než 4 hodiny
Dopřejte si více hodin v posteli. Spánková deprivace si může časem vybrat svou daň. Kromě únavy a podrážděnosti budete mít oslabenou imunitu.
4 až 6 hodin
Dospělí by měli spát ideálně 7 až 9 hodin denně. Tělo může lépe regenerovat a máte dostatek energie do dalšího dne.
7 až 9 hodin
Dodržujete jednu ze zásad spánkové hygieny a dopřáváte si dostatek odpočinku. Odborníci doporučují chodit spát a vstávat přibližně ve stejnou hodinu.
10 hodin a více
Nadměrným vyspáváním si můžete uškodit. U dospělých totiž zvyšuje riziko srdečních potíží nebo mrtvice.
Jak se zamilovat do sportu?
Začněte maličkostmi
Dopřávejte si pravidelné procházky, nejlépe v přírodě. Přirozený pohyb je totiž pro tělo nejlepší. Ze studií vyplývá, že pravidelná chůze alespoň 6 hodin týdně ochrání vaše srdce i cévy a snižuje riziko vzniku rakoviny. Podle vědců můžete snížit riziko vzniku závažnějších nemocí už při dvou hodinách chůze týdně.*
* Zdroj: Walking below minimum recommended levels linked to lower mortality risk, American Cancer Society, 2017
Vyměňte výtah za schody
Až budete stát před volbou, jestli použít výtah, nebo schody, dopřejte si pohyb. A to i v případě, že byste měli vyjít jen několik pater. Na své zdraví by měli myslet zejména ti, kdo mají sedavé zaměstnání. Lidské tělo totiž není biologicky uzpůsobeno k dlouhému vysedávání.
Najděte takovou aktivitu, která vás bude bavit
Pokud chcete u cvičení vydržet, měl by vás pohyb bavit. Nedávejte si zbytečně velké cíle. Zkuste sporty, které vás lákají, a poté si vyberte. S pohybem souvisí i regenerace. Dopřejte si v týdnu masáž či saunu, která podpoří váš imunitní systém. Po větším fyzickém výkonu se nezapomeňte odměnit, třeba kouskem kvalitní vysokoprocentní čokolády.
Téměř polovina Čechů se v roce 2019 potýkala s dlouhodobou nemocí nebo zdravotním problémem. Nejčastějším chronickým onemocněním byl vysoký tlak a bolesti krční či bederní páteře. S věkem se počet lidí potýkajících se s vleklými zdravotními potížemi výrazně zvyšuje. Mezi lidmi ve věku 45 až 59 let trpělo zdravotními problémy 47 % a u seniorské populace ve věku 75 let a více to bylo už 86 %.*
* Zdroj: Zpráva o zdraví a nemocech, Statistika & My, 2021
47%
lidí ve věku mezi 45 a 59 trpí zdravotními problémy
86%
lidí ve věku 75 a více trpí zdravotními problémy
Starat se o své zdraví a kondici je důležité v každém věku. Nikdy ale nemůžete předvídat, co se stane. I proto se vyplatí myslet na zadní vrátka. Pojišťovna Kooperativa nabízí životní pojištění FLEXI, které si už sjednal více než milion lidí.

V jakých případech vám bude krýt záda?
- Při vážných nemocech a úrazech
- Při trvalých následcích nemoci a úrazu
- Při vzniku invalidity nebo snížené soběstačnosti
- Při pracovní neschopnosti
- Při úmrtí pomůže vašim blízkým
- Denní odškodné za dobu léčení úrazu a další typy pojištění
V Kooperativě vědí, že život může být někdy jízda, pojištění se vám proto přizpůsobí v jakékoliv životní etapě. Nejdůležitější je mít dobře pojištěné vážné situace, které mohou mít dlouhodobý negativní dopad a způsobit velký propad příjmů. Příjmy mohou v případě delší nemoci klesnout o třetinu až polovinu podle výše příjmu a délky nemoci. Klidné spaní a mysl vám zaručí spolehlivé pojištění, které v případě potřeby dorovná váš rozpočet.
Prožijte svůj život bez zbytečných obav z budoucnosti.Chci mít klidné spaní
I lidé, kteří se celý život starali o své fyzické i mentální zdraví, mohou být ve stáří odkázaní na pomoc ostatních. A proto se hodí pojištění soběstačnosti FLEXI od Kooperativy.

JAK A KDY VÁM POMŮŽE POJIŠTĚNÍ?
- PŘI SNÍŽENÍ SOBĚSTAČNOSTI OD II. STUPNĚ, KDY POTŘEBUJETE POMOC DRUHÝCH
- PENÍZE OD NÁS ZAČNETE DOSTÁVAT JEŠTĚ PŘED PŘIZNÁNÍM STÁTNÍHO PŘÍSPĚVKU NA PÉČI
- PENÍZE VÁM BUDEME VYPLÁCET KAŽDÝ MĚSÍC, DOKUD BUDETE ZÁVISLÍ NA POMOCI DRUHÝCH
- ZÍSKÁTE PORADENSTVÍ O SLUŽBÁCH A POMŮCKÁCH, KTERÉ MŮŽETE VYUŽÍT
Kooperativa ví, že na pomoci druhých se můžeme stát závislí ze dne na den. Příčinou může být náhlá zdravotní příhoda, ale také postupné ubývání sil. Ve chvíli, kdy si uvědomíme, že běžné činnosti v životě už nezvládneme sami, je důležité najít rychlé řešení.
Ti, kteří mají sjednané Pojištění soběstačnosti FLEXI, získají pomoc během pár dní. Pracovníci Kooperativy pomůžou zařídit vše potřebné, od podání žádosti o příspěvek až po hledání pečovatele, který navštěvuje své klienty u nich doma.