Seznam Native ve spolupráci s

Chcete se dožít více jak 100 let ve zdraví?

Člověk žije tak dlouho jako nikdy v minulosti. Průměrný věk se za posledních sto let téměř zdvojnásobil. Lékaři umí léčit mnoho nemocí, které ještě před pár desítkami let platily za smrtelné. Neumírají ve velkém matky ani děti při porodech a šance na dožití se neustále zvyšuje. Podle odborníků tak bude během poměrně krátkého času běžné, že se budeme dožívat 100 let a více.

Umíme ale prožít léta ve zdraví a spokojenosti?
Zadejte svůj věk a pohlaví a porovnejte, jak blízko či daleko jste k průměrnému věku dožití v Česku a Evropě.

0 let

O tolik let jste mladší, než je průměrný věk dožití v ČR.

O tolik let jste blízko či přesně průměru dožití v ČR.

O tolik let je vám více, než je průměrný věk dožití v ČR.

0 let

O tolik let jste mladší, než je průměrný věk dožití v EU.

O tolik let jste blízko či přesně průměru dožití v EU.

O tolik let je vám více, než je průměrný věk dožití v EU.

Užívejte si života. Nezapomínejte ale, že prevence je nejlepší způsob, jak předcházet nejrůznějším nemocem. Přečtěte si, proč je životní spokojenost pro dobré zdraví zásadní a jak ji budovat.

I když se blížíte nebo jste na zlomu průměrného věku dožití, který je podle statistik běžný v Česku, podle vědců a lékařů se délka života neustále prodlužuje. Je však třeba se o své tělo a mysl starat. Nezapomínejte na své zdraví a přečtěte si, jaké jsou klíče k prožití života naplno a ve zdraví.

I když se blížíte nebo jste na zlomu průměrného věku dožití, který je podle statistik běžný v Česku a Evropě, podle vědců a lékařů se délka života neustále prodlužuje. Je však třeba se o své tělo a mysl starat. Nezapomínejte na své zdraví a přečtěte si, jaké jsou klíče k prožití života naplno a ve zdraví.

Gratulujeme! Překonali jste statistický průměr délky života v tuzemsku. Kdy jindy se začít o sebe i své zdraví starat než nyní? Přečtěte si, jak velkou roli hrají geny v délce života a jak si můžete pomoct vy sami.

Gratulujeme! Překonali jste statistický průměr délky života v tuzemsku a Evropě. Kdy jindy se začít o sebe i své zdraví starat než nyní? Přečtěte si, jak velkou roli hrají geny v délce života a jak si můžete pomoct vy sami.

Užívejte si života. Nezapomínejte ale, že prevence je nejlepší způsob, jak předcházet nejrůznějším nemocem. Přečtěte si, proč je životní spokojenost pro dobré zdraví zásadní a jak ji budovat.

I když se blížíte nebo jste na zlomu průměrného věku dožití, který je podle statistik běžný v Evropské unii, podle vědců a lékařů se délka života neustále prodlužuje. Je však třeba se o své tělo a mysl starat. Nezapomínejte na své zdraví a přečtěte si, jaké jsou klíče k prožití života naplno a ve zdraví.

Gratulujeme! Překonali jste statistický průměr délky života v Evropě. Kdy jindy se začít o sebe i své zdraví starat než nyní? Přečtěte si, jak velkou roli hrají geny v délce života a jak si můžete pomoct vy sami.

Kdy nastal zlom v délce dožití?

Za posledních přibližně 200 let se délka života nejen v Česku protáhla z 30 na téměř 80 let. Co stojí za tak dramatickou změnou? Dříve se mělo za to, že hlavní roli v dlouhověkosti lidí hraje genetická predispozice. Podle vědců ale geny přispívají jen zhruba 7 %.* Jak si zajistit klidný a spokojený život ve zdraví? Inspirujte se u národů, které se dožívají vysokého věku, a objevte jejich jednoduché recepty na dlouhověkost.

* Zdroj: Family tree of 400 milion people shows genetics has limited influence on longevity, 2018

Průměrná délka dožití
25let
Doba kamenná
33let
Středověk
47let
Počátek 20. století
76let
Počátek 21. století

Japonský ostrov Okinawa

Jaké je tajemství nejstarších a nejspokojenějších lidí na světě?

Chci číst dál

Na severu ostrova Okinawa v Japonsku leží vesnice Ōgimi. Na první pohled se nijak neliší od jiných. Až na to, že zde žije spousta lidí, kteří se přiblížili k magickému věku 100 let a nemoci je trápí minimálně. Japonsko má celkově jednu z nejstarších populací na světě.

Proč žijí tak dlouho?

Když vědci začali zkoumat způsob života Japonců, zaujala je skladba jejich jídelníčku. Ten je bohatý především na ovoce, zeleninu a ryby. Maso si dopřávají spíše střídmě. Na talíři tedy mají hodně živin, ale mnohem méně kalorií, než je u nás běžné. Podle lékařů jde o ideální kombinaci, která napomáhá spouštět v těle enzymy podporující dlouhověkost.

OgimiOkinawa
Skrýt

Jak dlouho žijí Evropané a Češi?

Evropané žijí v průměru 81 let. Střední délka života tak neustále roste. Ještě před 30 lety se Češi dožívali v průměru 71,5 roku. Nyní je to v průměru 79,5 roku. Ne všechny národy stárnou stejně rychle. Kromě Japonska žijí lidé déle v Singapuru, Španělsku a také Švýcarsku.*

* Zdroj: Eurostat, 2020

Buďte šťastní a jděte zdraví naproti

Ze 30 zkoumaných států EU jsme se ve statistice zdravého života umístili na 15. místě. Za evropským průměrem tak zaostáváme. Nejvíce let se ve zdraví dožívají lidé na Maltě a ve Švédsku. Nejméně pak v Lotyšsku. Důležitou otázkou tedy je, jestli si léta, která i díky medicíně dostáváme navíc, umíme užít a prožijeme je ve zdraví.

Proč hraje životní spokojenost důležitou roli v dlouhověkosti?

Lidé v severských zemích dobře vědí, co to znamená životní spokojenost a jak ji budovat. Finsko, Dánsko a Švýcarsko se pravidelně umísťují na předních příčkách ve Světové zprávě o štěstí, kterou každoročně vypracovává OSN. Hodnotí se v ní příjmy, svoboda, střední délka života, důvěra, štědrost a sociální podpora. V loňském roce se na první příčce umístilo již počtvrté za sebou Finsko. Česká republika skončila na 18. místě ze 149 zkoumaných zemí.

Ve Světové zprávě o štěstí pro rok 2021 se Česká republika umístila na 18. místě ze 149 zemí.

Co pro seveřany znamená štěstí?

Podle zprávy OSN jde především o kvalitu institucí, jejich spolehlivost a rozsáhlé sociální dávky. Dále nízká korupce a dobře fungující demokracie a státní instituce. Díky těmto oblastem mají občané severských zemí větší pocit autonomie, svobody a vzájemné sociální důvěry.*

* Zdroj: World Happiness Report 2021

3 klíče k budování štěstí podle severských zemí

1/3

Proč se vyplatí starat se o své duševní zdraví?

Stres je jedním z největších problémů nejen moderní doby. Mnohdy se staráme o tělo, ale zapomínáme na naši mysl. Klidná mysl a dlouhověkost k sobě přitom neodmyslitelně patří.

„Duševní hygiena je důležitá jako každá jiná. Stejně jako si myjeme tělo, je potřeba očistit mysl od myšlenek, které nám nedělají dobře,“

říká psycholog Matěj Krejčí z organizace Hedepy.

Co pro sebe můžete udělat?
Wim Hofova metoda
Chci číst dál
Meditace
Chci číst dál
Sex
Chci číst dál

Zdraví začíná ve střevech

Ne nadarmo platí heslo „Jste to, co jíte“. Už antický Hippokrates hlásal, že všechny nemoci začínají v oblasti břicha. Podle lékařů se totiž ve střevech nachází náš druhý mozek a také velké množství neuronů. Ve chvíli, kdy dojde ve střevech k přemnožení mikrobů, mohou se objevit psychické problémy, jako je úzkost či deprese. Správné fungování střev tedy kromě trávení pomůže i s dobrou náladou.*

* Zdroj: Ať žijou mikrouti, Radkin Honzák, str. 198

Vyhněte se zbytečným a drastickým dietám. Drtivá většina z nich je z dlouhodobého hlediska neudržitelná a vy pak budete muset bojovat s jo-jo efektem a pracně shazovat další kila navíc. Přizpůsobte si životní styl tak, aby vás bavil. Pokud si sem tam dopřejete třeba něco sladkého, na tělo to nemá žádný negativní dopad.

Víte, které potraviny se vyplatí mít na talíři?

Kvašená zelenina

  • Ulehčuje trávení
  • Přispívá k psychické pohodě
Další benefity

Kozí sýr či mléko

  • Má protizánětlivé účinky
  • Dobrý pomocník při hubnutí
Další benefity

Poctivý vývar

  • Pomáhá kloubům a vazům
  • Podporuje mozkovou činnost
Další benefity

Dobrý spánek je jedním z klíčů k dlouhověkosti

Kvalitnímu spánku škodí zejména modré světlo, které vyzařuje elektronika, jako jsou tablety a počítače. Potlačuje hormon melatonin, který je známý jako spánkový hormon. Dává totiž tělu signál, kdy je čas uložit se do postele.

„S digitálními technologiemi trávíme téměř stejný čas jako spánkem. Někteří lidé i daleko více, což razantně ovlivňuje kvalitu jejich života. Dobrý spánek je jedním z pilířů psychohygieny, kterému bychom měli věnovat pozornost,“

říká psycholog Krejčí. Usínat se proto vyplatí třeba s knihou.

Kolik hodin byste měli ideálně spát?
Méně než 4 hodiny

Dopřejte si více hodin v posteli. Spánková deprivace si může časem vybrat svou daň. Kromě únavy a podrážděnosti budete mít oslabenou imunitu.

4 až 6 hodin

Dospělí by měli spát ideálně 7 až 9 hodin denně. Tělo může lépe regenerovat a máte dostatek energie do dalšího dne.

7 až 9 hodin

Dodržujete jednu ze zásad spánkové hygieny a dopřáváte si dostatek odpočinku. Odborníci doporučují chodit spát a vstávat přibližně ve stejnou hodinu.

10 hodin a více

Nadměrným vyspáváním si můžete uškodit. U dospělých totiž zvyšuje riziko srdečních potíží nebo mrtvice.

Mějte radost z pohybu

Lidské tělo je zrozeno k pohybu. Má pozitivní vliv na kosterní soustavu, imunitní systém a dobrou náladu.

„Není třeba ničit se každý den v posilovně a zvedat těžké váhy. Postačí přirozený pohyb, procházky a čerstvý vzduch,“

podotýká psycholog Krejčí.

Jak se zamilovat do sportu?
Začněte maličkostmi
Chci číst dál
Vyměňte výtah za schody
Chci číst dál
Najděte takovou aktivitu, která vás bude bavit
Chci číst dál

Téměř polovina Čechů se v roce 2019 potýkala s dlouhodobou nemocí nebo zdravotním problémem. Nejčastějším chronickým onemocněním byl vysoký tlak a bolesti krční či bederní páteře. S věkem se počet lidí potýkajících se s vleklými zdravotními potížemi výrazně zvyšuje. Mezi lidmi ve věku 45 až 59 let trpělo zdravotními problémy 47 % a u seniorské populace ve věku 75 let a více to bylo už 86 %.*

* Zdroj: Zpráva o zdraví a nemocech, Statistika & My, 2021

47%

lidí ve věku mezi 45 a 59 trpí zdravotními problémy

86%

lidí ve věku 75 a více trpí zdravotními problémy

Mějte silného partnera v zádech za každé situace

Starat se o své zdraví a kondici je důležité v každém věku. Nikdy ale nemůžete předvídat, co se stane. I proto se vyplatí myslet na zadní vrátka. Pojišťovna Kooperativa nabízí životní pojištění FLEXI, které si už sjednal více než milion lidí.

Zelený deštník
V jakých případech vám bude krýt záda?
  • Při vážných nemocech a úrazech
  • Při trvalých následcích nemoci a úrazu
  • Při vzniku invalidity nebo snížené soběstačnosti
  • Při pracovní neschopnosti
  • Při úmrtí pomůže vašim blízkým
  • Denní odškodné za dobu léčení úrazu a další typy pojištění

V Kooperativě vědí, že život může být někdy jízda, pojištění se vám proto přizpůsobí v jakékoliv životní etapě. Nejdůležitější je mít dobře pojištěné vážné situace, které mohou mít dlouhodobý negativní dopad a způsobit velký propad příjmů. Příjmy mohou v případě delší nemoci klesnout o třetinu až polovinu podle výše příjmu a délky nemoci. Klidné spaní a mysl vám zaručí spolehlivé pojištění, které v případě potřeby dorovná váš rozpočet.

Prožijte svůj život bez zbytečných obav z budoucnosti.Chci mít klidné spaní