Seznam Native ve spolupráci s

Chcete se víc hýbat?

Vzdejte se výtahů nebo se vydejte na jízdu koloběžkou

Sport pro spoustu lidí představuje posilovnu plnou zpocených svalovců.

Jenže pohyb neznamená jen dřinu a náročné tréninky. Svému zdraví prospějete i zdánlivě snadnou procházkou nebo každodenním vyběhnutím schodů. Chcete být fit a přitom se vyhnout sportovištím? Inspirujte se našimi tipy, jak dostat více pohybu do svého života.

Více než 0 % mladých lidí a více než čtvrtina dospělých trpí nedostatkem pohybu.

Zdroj: Průzkum Světové zdravotnické organizace, listopad 2020

Pokud si nedokážete vzpomenout, kdy jste naposledy necítili své nohy po dlouhé procházce, měli byste se mít na pozoru. Pravidelný pohyb totiž pomáhá předcházet celé škále závažných onemocnění, jako je mrtvice nebo cukrovka. Kromě toho ale zlepšuje také duševní zdraví, a tak si pomocí pohybu můžeme zlepšit náladu nebo se odreagovat od stresu. Lidem, kteří se hýbou, děkuje jejich srdce i klouby. Udělejte něco pro své zdraví i vy.

Chůze
jako lék?

Zlepšete svoji kondici i náladu

Chůze je pro člověka nejpřirozenějším pohybem. Hodí se pro všechny, od dětí až po seniory, pro zdravé i pro ty, které trápí třeba problémové klouby. Chůzí se dá nastartovat spalování kalorií a pravidelná chůze je jedno z nejsnadnějších cvičení. Ať už chodíte do práce, nebo jen vystoupíte o pár zastávek dříve z autobusu, každý krok se počítá. Když začnete vzdálenost postupně prodlužovat, můžete zlepšit svoji kondici. Pravidelné a svižné procházky vám zlepší náladu, ale i zpevní svaly a šlachy.

Chcete posílit i vrchní polovinu těla?

Zkuste chůzi s holemi, tedy nordic walking. Budete cítit paže, ramena i horní část zad.

Pejskaři jsou zdravější

Výzkumy ukazují, že majitelé psů jsou zdravější než majitelé ostatních domácích mazlíčků.* Studie Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně objevila, že chovatelé psů vykazují ve srovnání s ostatními majiteli zvířat menší výskyt vážných nemocí. Venčení zvířat snižuje riziko srdečně-cévních onemocnění, jako je srdeční infarkt nebo mozková mrtvice, na které jen v Česku každoročně umírá více než 50 000 lidí. Pokud nemůžete vyrazit na procházku s vlastním psem, nabídněte pomoc s venčením svým blízkým nebo sousedům. Určitě je to potěší.

* Zdroj: Průřezová analýza dat projektu Kardiovize Brno 2030, květen 2019

Schody místo výtahu

Ačkoliv se to může zdát jako malichernost, chození po schodech je skvělá fyzická aktivita. Snažte se proto vyhýbat výtahům a eskalátorům a raději posilujte svoje nohy. Pokud se málo hýbete, vystupte jen o patro níže a začněte s chůzí po schodech zlehka. Postupně zvyšujte počet pater, která se vám podaří zdolat. Tělo si na aktivitu zvykne a budete se zlepšovat. Stoupáním po schodech posílíte svaly na nohách a tvarujete své hýždě, navýšíte kapacitu svých plic a můžete předejít i problémům s klouby.

Podle švýcarských vědců snižuje chůze po schodech riziko předčasného úmrtí 0 procent.

Zdroj: Stairs instead of elevators at workplace: cardioprotective effects of a pragmatic intervention,

University of Geneva, 2010

Buďte neustále v pohybu

Stačí maličko, abyste podpořili svoje zdraví. Snažte se při každé příležitosti vstát ze židle. Pokud pracujete dlouhé hodiny vsedě, nezapomínejte využít každou možnost, jak se během dne hýbat.

Domluvte se s kolegy a uspořádejte poradu vestoje, při procházení se po kanceláři nebo venku v parku. Užijete si čerstvý vzduch a zároveň můžete přijít na neotřelé nápady, jelikož pohyb podporuje kreativní myšlení.

Jakmile potřebujete telefonovat,
vstaňte ze židle.

Obědovou pauzu využijte pro krátkou procházku. Nenechávejte si jídlo dovézt, raději si pro něj dojděte.

Pořiďte si do kanceláře polohovatelný stůl a k práci si stoupněte.

Nastavte si budík a každých 30 minut vstaňte a protáhněte se.

Pokud jezdíte z práce hromadnou dopravou, snažte se co nejvíc stát.

Pokud chcete do svého života dostat co nejvíc pohybu a zároveň se nechcete hodiny mučit v posilovnách, začněte zlehka. Zkuste se protahovat při vaření nebo zkuste stát na jedné noze při čištění zubů. Protáhněte si záda nebo svírejte prsty u nohou při čekání ve frontě v obchodě. Nezapomínejte, že pohyb je přirozenou součástí uklízení, mytí auta nebo zahradničení. A že i u televize se dá protáhnout.

3 hodiny pohybu za týden významně snižují riziko deprese.

Zdroj: odborný časopis Depression & Anxiety, listopad 2019

Chůze zvyšuje kreativitu až o 0 procent.* Není divu, že se pracovním procházkám věnují zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg nebo zakladatel Twitteru Jack Dorsey.

*Zdroj: Give Your Ideas Some Legs: The Positive Effect of Walking on Creative Thinking, Stanford University, 2014

vyzkoušejte koloběžku

Příjemný sport
pro děti i dospělé

Jízda na koloběžce není jen pro děti. Je to zábava a zároveň fyzická aktivita pro malé i velké. Koloběžka vás doveze do školy i do práce, stejně jako na nákup nebo do přírody. Posílíte na ní celé tělo a zároveň si nemusíte lámat hlavu s parkováním.

Koloběžka posiluje hlavně stehna, lýtka a hýždě.

Při správné technice jízdy na koloběžce nezahálí ani břišní svaly a trup. Pomáhá ale i s bolavými zády, hubnutím nebo s jemným rozhýbáním celého těla po úrazu. Oproti jízdě na kole si jízdu na koloběžce můžete lépe uzpůsobit svým potřebám a výkonnosti. Obrovskou výhodou koloběžky je to, že v porovnání například s běháním méně zatěžuje pohybový aparát, tedy klouby a páteř. Je ideální i pro lidi s nadváhou nebo cukrovkou, ale i pro ty se srdečními a cévními nemocemi. Jako doplňková aktivita se hodí pro zkušené sportovce, stejně jako pro ty začínající.

Jak jezdit na koloběžce?

Střídejte nohy pro rovnoměrnou zátěž

Abyste správně posílili celé tělo, nejprve se naučte, jak správně koloběžku používat:

Nedávná studie potvrdila, že jízda na koloběžce má zásadní vliv na zdraví, zlepšuje hybnost celého těla a posiluje fyzickou kondici. A to i u majitelů koloběžek v seniorském věku. Jízda na koloběžce zlepšuje funkci celého pohybového aparátu a posiluje rovnováhu. Prokázala se větší hybnost páteře, bederní páteře i hybnost kloubů dolních končetin.

Zdroj: Studie společnosti KOSTKA – kolobka, prováděná na 45 osobách v průměrném věku 68 let, 2020

Příběh českých koloběžek

Z Hanušovic do světa

Malá zámečnická dílna, dávka nadšení a dobrý nápad. Takové byly začátky rodinné firmy KOSTKA, která v současnosti patří mezi přední světové výrobce koloběžek. Z Hanušovic v Jeseníkách putují každý rok za svými majiteli tisíce koloběžek.

„Náš příběh začal před 23 lety, kdy mi táta chtěl k Vánocům pořídit koloběžku. Jelikož je ale zručný konstruktér, žádná tehdy nesplňovala jeho nároky. A tak se ji rozhodl vyrobit,“

vypráví s úsměvem Marek Kostka mladší, který úspěšnou firmu v současnosti vede. České koloběžky si postupně našly cestu až do Austrálie nebo do Japonska.

Ať už se chcete začít víc hýbat, anebo jen vyzkoušet nový sport, sáhněte po koloběžce. Poslouží vám ve městě, stejně jako v náročnějším terénu v přírodě. Vyberte si mezi skládacími, elektrickými nebo závodními variantami tu svou. Udělejte něco pro svoje zdraví, vyhněte se nemocem a zlepšete svoji kondici.

Chci si vybrat koloběžku