Seznam Native ve spolupráci s

Čistíte si své zuby

správně?

Průvodce pro zářivě bílý úsměv

jak se lépe
starat o své zuby?

Ačkoli se péče Čechů o chrup v posledních desítkách let zlepšuje, spousta z nás si zuby čistí špatně. Co se zubní sklovinou provede příliš tvrdý kartáček nebo mlsání sladkostí? Podívejte se na to, jak se vyvarovat nejčastějších chyb při čištění ústní dutiny a jak vrátit zubům zářivý lesk.

Ušetřete za péči o zdraví vašich zubů.

Slevový kód najdete po přečtení článku.

Vyšperkujte svoji techniku

čištění zubů

Jste si jistí, že o svůj chrup pečujete správně? Pokud vaše dásně často krvácejí při podráždění, trpíte zápachem z úst, krčky vašich zubů se odhalují nebo váš zubař při každé návštěvě najde kaz, zpozorněte. Patříte totiž mezi většinu Čechů, kteří své zuby čistí špatně nebo nedostatečně.

5 zásad

pro správné čištění zubů

  • 1

    Vyhraďte si na čištění zubů dostatek času. Méně než 2 minuty vám rozhodně stačit nebudou. A to ani v případě, že si čistíte zuby elektrickým kartáčkem.

  • 2

    Neopomíjejte žádnou část chrupu. Pozornost si zaslouží zuby vpředu i vzadu, všechny plošky zubů, ale i dásně a krčky.

„Praváci často vynechávají dvojky a špičáky napravo, a leváci zase ty vlevo. Dávejte si proto pozor, abyste obě strany svého chrupu čistili rovnoměrně.“

Dentální hygienistka Jana Křepelková

  • 3

    Každý den se věnujte čištění prostorů mezi zuby, kde se často usazují zbytky jídla, a jsou tak častým domovem nebezpečných bakterií.

  • 4

    Zakažte si vyvíjet na kartáček přílišný tlak. Zkuste kartáček uchopit jako propisku, zamezíte tak přebytečnému tlaku, který způsobuje poškození zubů a dásní. Pokud si zuby čistíte elektrickým kartáčkem, dejte si na přílišné tlačení obzvlášť pozor. Anebo si pořiďte pokročilejší elektrický kartáček, který vás díky senzorům na nebezpečný tlak upozorní.

  • 5

    Nacvičte si správné pohyby. Místo horizontálního přejíždění zubů, které k ničemu nevede, postupujte s kartáčkem pomalu krouživými pohyby, zub po zubu. To platí jak pro manuální, tak i pro elektrický kartáček.

jak na to?

manuální kartáček
elektrický kartáček

Pro perfektně vyčištěné zuby je na ně potřeba nanášet spoustu zubní pasty.

Špatná odpověď

To je špatná odpověď.

Víc pasty váš úsměv nezachrání, pokud nedokážete správně používat zubní kartáček.

Správná odpověď

To je správná odpověď.

Zubní pasta sice má vliv na rozrušení plaku, není ale potřeba víc než kvalitní zubní kartáček a správná technika čištění.

„Nejdříve si vyčistěte všechny vnější plošky zubů, poté všechny vnitřní plošky zubů nebo začínejte v místech, která se vám obtížně čistí. Věnujte čištění dostatek času a soustřeďte se na každý zub.“

Dentální hygienistka Jana Křepelková

Při čištění zubů si dejte pozor na pečlivé vyčištění prostoru za poslední stoličkou a nezapomeňte ani na vnitřní plochy předních zubů, kde se často usazuje zubní kámen. Poslední stoličku čistěte kmitavými nebo krouživými pohyby. I u vnitřní plochy dolních předních zubů provádějte drobný kmitavý pohyb.

„Řada lidí má pocit, že svůj chrup čistí kvalitně. Jenže indikátor zubního plaku je většinou přesvědčí, že tomu tak není. Speciální roztok nebo žvýkací tabletky, které jsou běžně k dostání, dokážou barevně zvýraznit místa v ústech, kde se nachází zubní plak. Umí také rozeznat mladý plak od plaku, který zapomínáme na zubech několik dní i týdnů. Hodí se pro všechny a speciálně pro děti, které si chtějí ověřit, jak moc dobře se o své zuby starají,“

říká dentální hygienistka Jana Křepelková.

Elektrické kartáčky jsou vhodné i pro citlivé zuby.

Špatná odpověď

Ne, to není pravda.

Pokročilé elektrické kartáčky dokonce dovedou analyzovat, jak moc na svůj chrup při čištění tlačíte, a podle toho vás upozorní, jak zlepšit svoji techniku.

Správná odpověď

Ano, správně.

Pokročilé elektrické kartáčky dokonce dovedou analyzovat, jak moc na svůj chrup při čištění tlačíte, a podle toho vás upozorní, jak zlepšit svoji techniku.

Jak si správně čistit zuby?

Hlavní je trpělivost
a pečlivost

Jídlo versus zdravý úsměv

Čistit před snídaní, nebo až po ní?

Účel čištění zubů je jednoduchý, zbavit je zbytků jídel a zubního plaku. Mistrům v provádění dentální hygieny, kteří dovedou pečlivě vyčistit každý zub zvlášť, pro pevné zdraví zubů stačí, když se čištění věnují jen jednou denně. Jelikož ale většina lidí čistí své zuby špatně, stomatologové doporučují čistit zuby dvakrát denně.

Ráno si zuby čistíme před snídaní, abychom odstranili zubní plak, kterému tak nedáme možnost živit se naší snídaní. Po snídani je vhodné si vypláchnout ústa vodou.*

Při čištění zubů bezprostředně po snídani dochází k mechanickému odstranění částečně změklé skloviny na povrchu zubu. Tento proces se ještě urychlí, když si k snídani dáváte ovocné džusy a šťávy.*

Před spaním si zuby čistíme pečlivěji – i pomocí mezizubních kartáčků a dentální nitě. Po čištění už nic nejezte a pijte jen vodu.

Proč čistit zuby večer? Sliny a rty pomáhají během dne odstranit zubní plak a nečistoty. V noci se ale tvoří jen málo slin, a tak se bakterie více množí, zatímco spíme.

* Zdroj: Doporučení a postupy v prevenci zubního kazu u dětí a mládeže, Česká společnost pro dětskou stomatologii

„Abychom nepoškodili zubní sklovinu, je nejlepší s čištěním zubů počkat alespoň 30 minut po jídle a pití. Během této doby sliny dovedou snížit množství kyseliny v ústech, a tak bude mnohem šetrnější.“

Dentální hygienistka Jana Křepelková

jaké jídlo ničí zuby?

Na co BYSTE si měli dát pozor

Pro chrup jsou nejnebezpečnější kyseliny, které narušují zubní sklovinu, a cukry, které poskytují výborné podmínky pro množení bakterií a vznik zubních kazů. Proto zubaři nedoporučují popíjet vodu s citronem nebo během celého dne zobat sladkosti či čokoládu. Vyhněte se dlouhému pojídání kyselých potravin a celodennímu pití džusů a sladkých limonád. Nejlepší tekutinou pro naše tělo je voda. Ta působí blahodárně i v případech, kdy si dopřejeme cukrovinku, pomeranč nebo agresivní kyselé okurky. Po každém takovém jídle bychom si měli vypláchnout ústa vodou, abychom o něco snížili účinky kyselin na chrup. Pokud se nedokážete obejít bez sladkých limonád, pijte je společně s obědem, jídlo kyseliny dokáže zmírnit a žvýkání mechanicky čistí zuby.

Kombinace citronu s jedlou sodou patří mezi nejšetrnější metody bělení zubů.

Špatná odpověď

To je špatná odpověď.

Citron se sodou vám úsměv jistě vybělí, ale zároveň nebezpečně naleptá povrch zubů.

Správná odpověď

Správně!

Citron se sodou sice dokážou bělit zuby, jejich používání pro tento účel je ale velmi nebezpečné.

Vybíráme kartáček:

Manuální, nebo elektrický?

Pro zdravé zuby je důležitá dobrá technika čištění zubů, ale i kvalitní kartáček na zuby. Možností je spousta. Od klasických manuálních kartáčků přes rotační a oscilační až k sonickým, které zuby čistí pomocí vysokofrekvenčního stírání, a jsou tudíž vůči chrupu šetrnější než kartáčky rotační.

Co by měl splňovat

kvalitní
kartáček
na zuby?

  • 1

    Malá hlavička, se kterou vyčistíte i obtížně dostupná místa.

  • 2

    Hustá a měkčí vlákna, která zubní plak odstraní bez poškození dásní.

V případě, že patříte mezi majitele elektrických kartáčků, vybírejte si z hlaviček podle svých potřeb a určení kartáčkových hlavic. Dávejte si při čištění pozor na přílišný tlak a kartáček jemně přikládejte k zubům bez zbytečných pohybů.

Sonické kartáčky jsou vhodné pro zdravé i citlivé zuby a dásně. Jemné, ale rychlé stíravé pohyby jsou u pokročilých sonických kartáčků doplněné tlakovým senzorem, který každého uživatele upozorní na nesprávnou techniku čistění zubů. Funkce Timer pomáhá s dodržováním doby určené pro čištění zubů a několik intenzit a režimů čištění v kombinaci s řadou kartáčkových hlavic dokáže každému uživateli pomoci k zářivějšímu úsměvu.

Ačkoli jsou elektrické kartáčky velmi výkonné, co se týče odstraňování plaku z mezizubních prostor, je vhodné (stejně jako při používání manuálních kartáčků) používat kvalitní mezizubní kartáčky. Pokud vám čištění zubů s nimi není příjemné, vyzkoušejte ústní sprchu. Ta dásně masíruje jemným proudem vody a zároveň účinně odstraňuje zubní plak.

U elektrických kartáčků není potřeba měnit hlavice tak často, jako měníme klasické manuální kartáčky.

Špatná odpověď

To je špatná odpověď.

I hlavice elektrických kartáčků je třeba měnit nejméně jednou za 3 měsíce.

Správná odpověď

Ano, správně!

I hlavice elektrických kartáčků je nutné měnit jednou za 3 měsíce, protože se časem opotřebovávají a ztrácejí svoji čisticí schopnost.

Jakým typem kartáčku si čistíte zuby?

Mám manuální kartáček

Mám elektrický rotační/ oscilační

Mám elektrický sonický kartáček

Manuální kartáček

0 %

čtenářů

Rotační kartáček

0 %

čtenářů

Sonický kartáček

0 %

čtenářů

Sonické zubní kartáčky Philips Sonicare dokážou efektivně a šetrně odstranit bakteriální zubní povlak. Můžete si vybrat z nabídky typů hlavic tu, která splní všechny vaše nároky. Ať už trpíte parodontitidou, citlivými zuby, odhalenými krčky, nebo vás trápí pigmentace na zubech.

Získejte bělejší a zdravější zuby se slevou 20 %.

Pro slevu zadejte kód SEZNAM20.