Seznam Native ve spolupráci s

Cyklistická sezona se blíží.

S prvními teplejšími dny se cesty začínají plnit cyklisty. U Čechů se jízda na kole těší velké oblibě, mnoho z nich na něj usedá i několikrát do týdne. Než letos poprvé šlápnete do pedálů, nezapomeňte svoje kolo zkontrolovat a pořádně ho na novou sezonu připravit.

Příležitostného cyklistu, který jezdí na starším kole, může na jaře čekat rozhodování, zda si pořídit nový stroj nebo zda to ten stávající zvládne s řádnou péčí a servisem ještě další sezonu. Připravte se však na to, že cykloservisy už teď mají plné ruce práce, a budete tedy muset být velmi trpěliví. Pokud ale chcete letošní sezonu odstartovat se zbrusu novým kolem, měli byste se zamyslet, jaký typ pro vás bude nejvhodnější. Jak vybrat mezi silničním, městským či horským kolem?

Kontrolu jízdního kola zvládnete i sami

Cykloservisy bývají na jaře přeplněné, proto na kontrolu a servis svého kola myslete včas. Anebo to zkuste vlastními silami. Jak na to? Nejprve kolo důkladně umyjte a vytřete do sucha, abyste mohli odhalit i závady, které pod nánosem zaschlého bláta nejsou vidět.

Nikdy nezapomeňte zkontrolovat brzdy, ty bývají většinou hydraulické, a tak je u nich potřeba vyzkoušet těsnost hadiček. Nejprve se tedy zlehka projeďte na rovince a naplno zabrzděte jak předními, tak zadními brzdami. Všímejte si toho, zda nepovolí těsnění.

Problematické může být také zavzdušnění brzd. To se pozná tak, že brzda reaguje „se zpožděním“, až po silnějším stlačení. „Důležité je vyzkoušet, jak moc „měkká“ je brzdicí páčka, a zkontrolovat destičky, zda nejsou opotřebované. Dejte pozor také na to, zda brzdový kotouč neškrtá o destičky – pokud ano, je buď ohnutý a je potřeba ho srovnat speciálními kleštěmi, nebo může být vyosený třmen, který je třeba povolit, maximálně zabrzdit a pak v dané poloze utáhnout,“ radí Lukáš Turek, provozovatel cykloservisu nechcislapat.cz.

Co se týče plášťů, ty sjeté nebo zpuchřelé vyměňte. Dále se ujistěte, že duše neuchází a drží tlak. Po zimě je časté, že kolo tlak ztratí a je třeba ho dofouknout. „Než šlápnete do pedálů, doporučuji nafouknout kola a druhý den je zkontrolovat, jestli tlak vydržel,“ dodává Lukáš Turek.

tip

Každé kolo by mělo jednou za rok zajet do servisu

Odborníci se shodují, že i když máte s péčí o své kolo bohaté zkušenosti, je dobré jej alespoň jednou za rok nechat prověřit v servisu. Tady vám vše nejen zkontrolují, ale také seřídí, zkontrolují vidlice i řetěz, zkontrolují a případně vymění brzdové destičky a vycentrují výplet kol. Mohou také odhalit skryté vady a správným servisem prodloužit životnost jednotlivých komponent.

Po zimní přestávce neopomeňte prověřit ani řazení. „Důležité je zjistit, zda nedošlo k zatuhnutí lanek. Zkontrolujte i rozsah krajních poloh přehazovačky a případně přesmykače. Pozor, ať se při zařazení na krajní převody nedostane přehazovačka do výpletu zadního kola,“ radí Kristian Hynek. Na závěr dotáhněte všechny šroubky a zkontrolujte správný tlak ve vidlici a tlumiči.

Během testovací jízdy pozorně poslouchejte a všímejte si podezřelých zvuků. ty mohou znamenat jak špatně seřízené kolo, tak nějakou větší závadu.

Zůstaňte na cestách v bezpečí. Dejte pozor na odrazky i světla

Každé jízdní kolo by pro bezpečnou jízdu mělo mít dvě na sobě nezávislé brzdy a zaslepené konce řídítek. Ty jsou obzvlášť důležité v případě nehody a pádu, kdy tlak namíří tělo přímo na řídítka a v případě jejich nezaslepení hrozí, že jezdci ublíží. Zakončení ovládacích páček brzd a měničů převodu by mělo být obalené materiálem pohlcujícím energii. Důležité jsou také odrazky.

přední odrazka bílé barvy

zadní odrazka červené barvy

oranžové odrazky na obou stranách pedálů

oranžové odrazky na paprscích kol

cyklistická
helma

zaslepené konce řidítek

dvě nezávislé brzdy

Při jízdě za snížené viditelnosti by vám pak neměl chybět přední světlomet bílé barvy, svítilna se zadním obrysovým světlem červené barvy a náhradní baterie, abyste i po setmění zůstali na kole viditelní.

tip

Helma je samozřejmostí pro rozumné cyklisty

Pro děti je helma povinná, dospělí cyklisté by na ni ale také neměli zapomínat. Cyklistická helma výrazně omezuje možnost vážného poranění hlavy při pádech. Tlumí sílu nárazu a rozloží úder. Podle policejních statistik má cyklista bez přilby 19× vyšší riziko úmrtí než ten, který ji nosí. Pokud dojde k nárazu, vyměňte helmu za novou, i kdyby na první pohled vypadala v pořádku.

Jak vybrat kolo pro děti? Nechte si poradit

Častý omyl rodičů spočívá v tom, že kupují raději větší kolo s tím, že do něj děti dorostou. Takové kolo je ale zbytečně těžké a dětem může projížďky zprotivit. Navíc jim špatně zvolená velikost kola ničí kolena i záda.

tip

Postavte své dítě ke kolu, tak poznáte to pravé

Správnou velikost kola zjistíte tak, že dítěti při stoji rozkročmo nad horní rámovou trubkou zbývá nad rozkrokem ještě asi na pěst místa. Dítě by také mělo vždycky v pohodě dosáhnout na pedály a u prvních kol, kdy se ještě učí jezdit, také na zem. I řídítka by mělo dítě mít na dosah, aby se k nim nemuselo příliš natahovat.

Při výběru dětského kola se zaměřte na to, zda bude možné řídítka i sedlo jednoduše nastavit. Později si tak ušetříte čas a nervy. Záleží ale i na zkušenostech malého jezdce. Zatímco první dětská kola by neměla mít přehazovačku a nechráněný řetěz, pro větší děti se už hodí vícerychlostní kola s odpruženou vidlicí, abyste mohli vyrazit na delší výlety.

velikost kola

12″

vzdálenost od rozkroku na zem

45 cm

velikost kola

14″

vzdálenost od rozkroku na zem

47 cm

velikost kola

16″

vzdálenost od rozkroku na zem

50 cm

velikost kola

20″

vzdálenost od rozkroku na zem

55 cm

Pokud nechcete dětem shánět stále větší kola, řešením je cyklistické předplatné BikeUp. Stojí za ním čtveřice kamarádů, kteří pro své děti nechtěli kola kupovat, ale půjčovat si je. „Zjistili jsme, že taková služba na trhu není. Mluvili jsme proto s dalšími rodiči a příběhy byly ve všech rodinách stejné – koupit drahé kolo, do dvou let ho vyměnit za nové a odložit ho do garáže, sklepa nebo na půdu,“ vypráví Pepa Macák z firmy BikeUp, která rodičům i dětem usnadňuje první cyklistické vyjížďky i delší cesty pro zkušené.

Nekupujte dětem každý rok nové kolo. Vyzkoušejte předplatné a šetřete svou peněženku i životní prostředí. Jak to funguje?

„Kola jsme testovali na vlastních dětech, máme tak jistotu, že se hodí pro řádění na chodnících i v terénu.“

Pepa Macák z BikeUp

Nabízená hliníková kola se řadí k těm nejlehčím na trhu, a tak je děti snadno ovládají.