Seznam Native ve spolupráci s

Děti v době technologické

Mohou mít
i videohry smysl?

3

5

12

13

8

5

12

25

1

Tomáš

Dneska ti to ve škole moc slušelo <3

Kačka

Už máš úkol z matiky?

Tablety se vedle stavebnic, knížek a omalovánek staly přirozenou součástí dětství

Teenageři zase v online světě navazují přátelství a mobilní telefon je pro ně nepostradatelný. Řada dětí i rodičů ale vliv a sílu digitálních zařízení podceňuje. Pomoc specialistů, kteří se zabývají závislostmi na technologiích, tak vyhledává stále více rodin.

Děti se s technologiemi potkávají už v době, kdy teprve skládají svoje první věty

Získávají tak potřebné dovednosti, které se jim budou hodit. Roste totiž počet profesí, které se bez znalosti technologií neobejdou. Kromě manažerů, programátorů a učitelů budou brzy nevyhnutelné i pro zubaře, prodavače nebo řidiče.

Používání sociálních sítí, hraní her a sledování videí s sebou ale nese i problémy. Některé děti na nich tráví příliš mnoho času, mohou zažívat kyberšikanu nebo narazit na nepravdivý či škodlivý obsah. Proto je potřeba děti v digitálním světě chránit a vychovávat k tomu, aby jim technologie pomáhaly, ale neubližovaly. Jak využít aplikace a hry k rozvoji dětské mysli nebo posílení rodinných vztahů?

Ťup

Ťup

Ťup

Ťup

Ťup

0

66 % rodičů dětí mladších 18 let potvrdilo, že rodičovství je dnes těžší než před 20 lety. Důvodem jsou podle nich digitální technologie, se kterými si nevědí rady.*

* Zdroj: Pew Research Center, Parenting Children in the Age of Screens, 2020

1/4

Aplikace a videohry mohou pomoci s matematikou i pozorností

Zvídavost je dětskou přirozeností. Ovládat počítač, vyhledávat videa na YouTube nebo používat různé programy se většina dětí naučí sama. Ale nabídka je obrovská a pravděpodobnost, že si samy najdou kvalitní hry nebo aplikace, je malá.

Mami, pustíme si film o zvířátkách?

A nebo si zahrajeme puzzle!

Obzvlášť u malých dětí do tří let je důležité, aby je rodiče digitálním světem provedli a našli pro ně vhodné aplikace. V malých školácích mohou aplikace pomoci vzbudit zájem o předměty, které je ve škole nebaví. Teenageři naopak potřebují volnost. Žádné zákazy ani omezování. Dialog je v pubertálním věku tou nejlepší cestou.

1

Jan Kulhánek píše

„Klasické puzzle moji dvouletou dceru nezajímaly. Když jsem jí je ale ukázal na tabletu, kde během hry hrála písnička a lítaly tam vtipné obrázky, nemohla odtrhnout oči. Na tabletu se naučila skládat puzzlíky a pak sama přešla k těm papírovým,“

popisuje vlastní zkušenost s výchovou dětí psycholog Jan Kulhánek.

Já vyhraju!

To určitě, tati!

Akční střílečky nemusejí být zakázané ovoce

Hraní akčních her může být pro děti obrovským přínosem. Nemusí sloužit jen k odreagování, ale i ke i zlepšení ostražitosti, hbitosti nebo logického myšlení.

1

Jan Kulhánek píše

„Žádná studie nepotvrdila, že by děti, které hrají akční střílečky, měly větší sklon k násilí. Výzkumy ale prokázaly vliv takových her na dětskou náladu. Jakmile se totiž dítě věnuje něčemu, co v něm vyvolává příjemný stres, začne jeho tělo přirozeně vyplavovat adrenalin. A zatímco při hraní fotbalu vyplavený adrenalin spotřebuje pohybem, u akčních her se v něm nahromadí. To způsobuje nervozitu, nesoustředěnost nebo problémy se spánkem. Ideální tak je, aby po takové vzrušující hře dítě strávilo nějakou dobu i pohybem,“

říká psycholog Jan Kulhánek.

2/4

Společné chvilky,
které si užije celá rodina

Průzkumy ukázaly, že 70 % Čechů věnuje sledování televize průměrně 3,5 hodiny denně. * V obývacím pokoji při tom může trávit čas společně celá rodina. Ať už sledováním filmů, seriálů nebo online koncertů.

* Zdroj: Peoplemetrové měření ATO – Nielsen Admosphere, 2020

1

Lucia Vašková píše

„V každém věku děti potřebují s rodiči zažít i zábavu. Ať už na hřišti, na dovolené, nebo večer u televize. I krátké chvilky, které si rodiče užívají spolu s dětmi, jsou důležité pro budování vztahů. Děti jsou zároveň velmi citlivé na to, když je rodiče neberou vážně nebo si jich doma nevšímají. Mají pak pocit, že je jedno, jestli s nimi tráví čas nebo ne, a raději si jdou do svého světa k počítači,“

vysvětluje psycholožka Lucia Vašková.

0

71 % rodičů se obává, že jejich děti tráví v digitálním světě příliš mnoho času. *

*Zdroj: Pew Research Center, Parenting Children in the Age of Screens, 2020

3/4

Jak si vypěstovat zdravý vztah k technologiím?

U dětí je potřeba čas strávený u displejů a monitorů limitovat. Ideální je domluvit se společně na několika jednoduchých pravidlech. Mějte na paměti, že čím méně zásad stanovíte, tím lehčí bude pro ratolesti je dodržet.

25

1

13

8

3

5

12

U předškoláků není používání digitálních zařízení zdravé. Takto malé děti by neměly trávit nad tabletem, mobilem nebo jiným displejem déle než 30 minut v kuse. U větších dětí je důležité, aby digitální technologie nebyly jediným zdrojem zábavy, ale aby šlo o jednu z mnoha aktivit, která je baví.

U teenagerů je naopak potřeba respektovat, že mobil je pro ně nástrojem k udržování vztahů s vrstevníky a přirozeně tak na něm tráví více času. Potřebu být online výrazně posílil lockdown, kdy se pro ně digitální technologie a internet staly jediným pojítkem s okolním světem.

5 varovných signálů nezdravého vztahu k technologiím

Dítě ztrácí zájem o jiné aktivity.

Není schopné bez technologií strávit ani jeden den.

Opakovaně se stává, že kvůli zábavě na digitálních zařízeních odkládá úkoly a další povinnosti.

Jeho výsledky ve škole se zhoršují.

Trpí spánkovým deficitem a špatně se soustředí.

Digitální technologie neodmyslitelně patří k životu celé rodiny. Využijte propojení mobilního telefonu, internetu a televize díky balíčku Spojte služby.

Chci využít digitální technologie

Kačka

Už jsi viděla konec toho seriálu? Fakt hustej!

Šťépa

Hrozně se nudím, můžeš volat?

Babička

Přijdeš o víkendu na svíčkovou?

4/4

Držte krok s digitálním světem

Zábava, výuka nebo utužování vztahů s kamarády. Děti tráví na internetu čím dál tím více času. Digitální svět sám o sobě je bezpečným místem, nebezpečí se ale ukrývá v lidech, kteří jej využívají. Co jako rodič můžete udělat pro bezpečí svého dítěte na internetu?

1

David Šmahel píše

„Z našich výzkumů vyplývá, že větší dovednosti v digitálním světě pomáhají nejen k lepším výsledkům v učení, ale i při ochraně vlastního soukromí,“

vysvětluje profesor David Šmahel z výzkumného týmu IRTIS Masarykovy univerzity. Tou nejlepší cestou, jak děti na internetu chránit, je zdokonalovat jejich digitální dovednosti a zajímat se o to, co v online světě dělají.

0

56 % českých dětí říká, že s nimi rodiče téměř nikdy nemluví o tom, co na internetu dělaly, zatímco v Německu má takový pocit jen 19 % dětí.*

* Zdroj: Studie EU Kids Online, 2020

Mluvte s dětmi a teenagery o tom, co je na internetu baví, držte s nimi krok a nechte se vtáhnout do jejich online světa. Stačí k tomu opravdu málo. Třeba hodina strávená společným hraním online her nebo sledováním oblíbených youtuberů. Čím více jejich online světu porozumíte, tím větší vliv na ně budou mít vaše rady a doporučení.

Zjednodušte si život v době technologické

Mobilní telefony, počítače a televize se staly nepostradatelnou součástí našich rodinných i pracovních životů. Digitální zařízení jsou navíc čím dál chytřejší a jejich ovládání jednodušší. Udržují nás v kontaktu s našimi nejbližšími, usnadňují nám práci a zároveň nás baví ve volném čase. Rychlý internet je tak pro vzdělávání, navazování přátelství i čas s rodinou stále důležitější.

Využijte propojení

mobilního telefonu, internetu a digitální televize

Digitální technologie neodmyslitelně patří k životu celé rodiny. Spojte váš online svět na jednom místě a využijte výhodného balíčku Spojte služby od Vodafonu.

Čím více služeb využijete, tím výhodnější cenu získáte.

S převedením služeb od ostatních poskytovatelů vám pomůže zákaznická péče.

V samoobsluze Můj Vodafone můžete mít tarif, pevný internet i televizi na jednom místě. Budete tak mít lepší přehled o platbách.

Získejte balíček služeb na míru pro celou domácnost

Ušetřete spojením mobilních tarifů, pevného internetu a digitální televize. Mějte přehled o službách i platbách na jednom místě a navíc získejte službu Vodafone TV na 3 měsíce zdarma.

Internet na doma

Užijte si internet až s gigabitovou rychlostí.

Spolehněte se na stabilní datovou síť, která pokrývá až 1,4 milionu českých domácností a firem.

Dopřejte si komfort. Vybavení, instalaci i servis Vodafone vyřeší za vás.

Vodafone TV

Využijte zpětné přehrávání pořadů až 7 dní po jejich odvysílání.

Mějte přístup k aplikacím na všech typech televizí.

Mějte přehled o tom, na co se vaše děti dívají. S dětským režimem máte jistotu, že nenarazí na nevhodný obsah.

Neomezená mobilní data

Užijte si internet v mobilu naplno, ať už jste kdekoliv.

Neomezujte se daty. Neomezený tarif oceníte při sledování filmů a videí v HD, hraní her nebo videohovorech.

Získejte slevu na nový telefon nebo výměnu rozbitého displeje zdarma.

Chci výhodnou nabídku
služeb od Vodafonu