Seznam Native ve spolupráci s Dvectis

Dlouhé sezeníje podceňovaným zabijákem dnešní doby

Počet lidí, kteří každý rok zemřou po žraločím útoku, je desetkrát nižší než počet obětí včelího bodnutí. I létání letadlem je daleko bezpečnější než jízda autem. Jakých „zabijáků“ se bojíme zbytečně a jaké naopak podceňujeme? Statistiky ukazují, že řadě smrtelným nemocem se dá předejít dostatkem pohybu. Pouhá lenost a často i sedavé zaměstnání mají podle odhadů na svědomí miliony obětí každý rok.

Jací jsou nebezpeční světoví zabijáci a kterých z nich se bojíme zbytečně?

Sedavé zaměstnaní vede k předčasné smrti

Sedavé zaměstnání se v Česku týká třetiny lidí v produktivním věku, ale také žáků základních a středních škol. Lidské tělo přitom potřebuje dostatek aktivního pohybu, aby zůstalo zdravé a funkční. „Jsme vyrobení k pohybu, který by se měl střídat s odpočinkem,“ shrnuje fyzioterapeutka Alena Katčinetzová. Sedavá práce se častěji týká žen a také vysokoškolsky vzdělaných lidí.

Do ordinace fyzioterapeutky Ivy Bílkové přichází více lidí z kanceláří než těch, kteří se živí fyzicky náročnými profesemi. „Lidi, kteří pracují s počítačem, nejčastěji trápí bolesti zad v oblasti krční a bederní páteře, bolesti hlavy nebo zápěstí,“ dodává. Podle Bílkové postihují nemoci pohybového aparátu stejně teenagery jako lidi nad 50 let. I proto se vloni zvažovalo, zda bolest zad nezařadit mezi nemoci z povolání.

Práce vyžadující hodiny sezení způsobuje lidskému tělu řadu obtíží. Od zdánlivě banální bolesti zad až po obezitu, cukrovku nebo srdeční onemocnění. Studie dokonce dokázaly, že lidé se sedavým zaměstnáním častěji čelí Parkinsonově a Alzheimerově nemoci.

Sezení kromě jiného také zabraňuje správnému trávení, dýchání a oběhu krve. Podle fyzioterapeutky Martiny Karasové by si všichni měli najít čas na pohyb jak po práci, tak během víkendů. „Používejte chytrý náramek k monitorování aktivit a jako motivaci k dalšímu pohybu,“ radí.

Podle studie americké organizace Medical Billing & Coding mají ti, kteří sedí více než 6 hodin denně o 40 procent vyšší pravděpodobnost, že zemřou během 15 let, než ti, kteří sedí méně než 3 hodiny denně. Nedávná studie American Cancer Society zase ukázala, že nadměrné sezení přispívá k 8 z 10 nejčastějších příčin smrti včetně rakoviny, sebevražd, mrtvice a infarktu.

Ačkoliv se o sezení mluví jako o novodobém kouření, protože je příčinou milionů úmrtí ročně, sedavé práci se v mnoha případech nedá vyhnout. Jak tedy pracovní den přežít ve zdraví?

10 tipů,jak přežít v práci

Dynamicko-směrový pohyb

Podle zkušeností fyzioterapeutky Katčinetzové je nejlepší kompenzací dlouhého sezení pohyb. „Ideální je si lehnout na chvíli na zem, kdo chce prospět svým nohám, může je zvednout ke stropu a pak se jít projít. Řada lidí tvrdí, že to v pracovní době nelze, ale vše je jen otázkou priorit. Mám klienty, kteří i v open space vyndají jednou za hodinu karimatku a na pět minut si lehnou. Považují to za levné a účinné řešení,“ vysvětluje.

Když už musíte v práci trávit hodiny na židli, zkuste sedět aktivně. „Pořiďte si klekačku, sedací podložku nebo míč. Ten je sice na celodenní sezení nevhodný, ale pokud se na něj posadíte dvakrát denně místo židle, poslouží skvěle. Jakékoliv balancování pomáhá zlepšit držení těla a aktivuje drobné stabilizační svaly, které vzpřimují páteř,“ vysvětluje fyzioterapeutka Martina Karasová.

Strnulé sezení je pro lidské tělo velmi náročné a nepřirozené, proto je třeba i při sezení zapojovat co nejvíce svalů. Ještě o něco zdravější než pouhé balancování je pro lidské tělo tzv. dynamicko-směrový pohyb, při němž dochází k rozproudění krevního oběhu a lymfatického systému. Člověk sedící na podložce umožňující takový pohyb spálí více než dvakrát tolik energie než sezením na běžné židli. Podložka napomáhá k posilování zádových svalů, předchází tak bolestem zad.

Technika správného sedu

Jak správně sedět nejen u PC?

Monitor by měl být umístěn v úrovni očí a přímo před vámi.

Židle by měla podporovat vzpřímené držení zad.

Lokty by měly svírat úhel 90 stupňů, předloktí by měla být vodorovně s podlahou.

Sezení na dynamicko-směrové podložce aktivně posiluje a rehabilituje zádové, břišní, hýžďové a sedací svalstvo.

Nohy je vhodné držet v pravém úhlu.

Podložka Lonys Podložka Lonys Podložka Lonys Podložka Lonys Podložka Lonys

Ke zdravějšímu sezení pomáhají různé druhy dynamicko-směrových podložek.

Jednu takovou vyvinula brněnská firma ve spolupráci s lékaři. Dynamicko-směrová podložka Dvectis vytváří kinetickou energii, díky které sedící člověk posiluje a zároveň rehabilituje hluboké svaly. Předchází tak negativním dopadům sezení na lidský organizmus a dalším zdravotním obtížím.

Zjistit více