Seznam Native ve spolupráci s

Dopřejte si
hladkou pokožku
bez chloupků

Toužíte se zbavit otravných chloupků? Existuje několik metod, jak je odstranit na dlouhé týdny, nebo dokonce i roky. Jaký je rozdíl mezi depilací a epilací? Jak moc bolí depilace pomocí tekutého vosku nebo cukrové pasty? A jak se zbavit problémů se zarůstajícími chloupky nebo pupínky?

Žiletka, karamelizovaný cukr a vosk patří k nejstarším technikám, které pro epilaci používali už obyvatelé starověkého Egypta.

Holá kůže tehdy byla symbolem vyšší společenské vrstvy, která se tak vyhýbala vším a nečistotám.

Egypťanky si holily vlasy pemzou a mušlemi, aby si pak hlavy mohly zkrášlit parukou.

Depilace

je účinná metoda v případě, že se chcete zbavit jen viditelné části chloupků.

Depilátor, holicí strojek nebo depilační krém chloupek oholí, ale nevytrhnou jeho kořínek. Jedná se o bezbolestnou metodu. Pokud vám ale chloupky rostou rychle, hebká pokožka vám vydrží den, nanejvýš dva. Proto je nutné depilaci často opakovat.

Depilační metody

Depilační strojek
Depilační krém
Jednorázové holítko či žiletka

Častá depilace s sebou však nese riziko. „Běžné holení může u citlivé pokožky způsobovat řadu komplikací. Po holení se může objevit podráždění, začervenání či pálení,“ vysvětluje lékařka Monika Arenbergerová. Chloupky se depilací přeruší těsně nad pokožkou a některé tak mohou zarůst pod kůži. „Časem se na takových místech může projevit zánět vlasového váčku a vytvořit nepříjemnou folikulitidu, tedy bolestivé červené pupínky nebo bouličky s hnisem,“ dodává.

Monika Arenbergerová je renomovaná česká lékařka a profesorka dermatovenerologie. V současnosti působí také jako předsedkyně Společnosti korektivní a estetické dermatologie.

Se zarůstajícími chloupky se doktorka Arenbergerová nejčastěji setkává u mladých žen, které se často holí, a to zejména na nohou a v oblasti intimních partií. „Kůže je podrážděná, červená, svědí a je to nepříjemné. Pokud se tyto problémy neřeší hned, zůstávají na kůži malé bouličky či tmavší místa. V akutním stadiu je potřeba, aby lékař předepsal desinfekční roztoky, mycí gely, antibiotické masti nebo krémy s retinoidy,“ vysvětluje.

4 tipy
pro účinné mokré holení se strojkem nebo holítkem

1

Nikdy nepoužívejte strojek či žiletku na suchou kůži. Holte se ve sprše nebo vaně, když je pokožka mokrá.

2

Holte se pouze ostrými a tenkými břity. Tupé holítko dráždí pokožku a zvyšuje riziko pořezání. Mezi jednotlivými tahy žiletku dobře vyčistěte.

3

Použijte kvalitní gel nebo pěnu na holení. Ty chloupky změkčí a břity díky nim snadněji klouzají po kůži. Navíc chrání pokožku před podrážděním.

4

Po holení sáhněte po zklidňujícím hydratačním krému bez alkoholu a parfemace.

Jak se zbavit jahodových nohou?

Nohy poseté červenými pupínky a zvětšenými ucpanými póry jsou důsledkem špatné techniky holení, suché pokožky nebo geneticky daných silnějších chloupků. Jak se jich zbavit? Vyzkoušejte pravidelný peeling, který byste ale nikdy neměla provádět ve stejný den jako holení. Tak zbavíte póry nečistot, mazu a odumřelých buněk. A také se nikdy nezbavujte chloupků proti směru jejich růstu.

Epilace

na rozdíl od depilace odstraňuje chloupek i s kořínkem, takže hebká pokožka vydrží i několik týdnů.

S opakováním epilace chloupky dorůstají pomaleji, často i řídnou a jejich struktura je jemnější. Epilace voskem nebo cukrovou pastou patří mezi bolestivé metody. Kůže vám po ní může zarudnout a někdy může trvat i několik dní, než dojde k jejímu zklidnění. Odměnou za bolest je dlouhotrvající příjemný pocit z hebké kůže.Existují ale i méně bolestivé epilační metody, které využívají účinek laserového nebo intenzivního pulzního světla IPL.

Epilační metody

Epilační strojek
Vosk
Cukrová pasta
Laser

Kdy se pustit do epilace?

Na místa ošetřená laserem by nemělo dopadat příliš silné sluneční záření, aby nedošlo k vytvoření tmavých pigmentových skvrn. Ideálním obdobím je tedy především podzim a zima, ale i jaro je pořád vhodné. Pamatujte ovšem na to, že laserovou proceduru je třeba opakovat čtyřikrát až osmkrát a mezi ošetřeními je potřeba čekat nejméně šest týdnů. Může proto trvat i celý rok, než se chloupků pomocí laseru zcela zbavíte. Možnou variantou je pořízení domácího epilátoru s IPL technologií, díky kterému dosáhnete hebké pokožky v pohodlí domova. Intervaly mezi použitími jsou oproti klasickému laseru kratší, pouze dva týdny. Navíc ho lze, při dodržení několika pravidel, používat i v letních měsících.

Epilační strojky využívají rotující pinzety

Čím více jich strojek má, tím rychlejší a důkladnější epilace je. Připravte se ale na to, že tato epilace je bolestivá. Obzvlášť pokud jste nikdy předtím žádnou epilační techniku nevyzkoušeli. Dobrou zprávou je, že kůže si na epilaci postupně zvyká, a tak je s každou procedurou bolest menší. Aby byla epilace o něco příjemnější, sáhněte po strojku, který dovede provádět epilaci namokro.

Ať už se rozhodnete pomocí strojku provádět epilaci podpaží, nohy, nebo obličej,
dodržujte tyto zásady šetrné epilace:

1

Epilujte se vždy jen večer, kůže tak bude mít přes noc čas na regeneraci.

2

Abyste mohli provést epilaci strojkem, délka chloupků by měla být alespoň půl milimetru. Záleží však na technologii konkrétního strojku.

3

Myslete na to, že epilace bolí méně, když jsou póry rozšířené. Proto je dobré lehnout si před epilací do horké vany. Pokud váš epilátor dokáže fungovat jen nasucho, nezapomeňte se dobře osušit.

4

Epilátor přikládejte kolmo k pokožce a pak s ním pohybujte proti směru růstu chloupků.

5

Po epilaci nezapomeňte na zklidnění pokožky šetrným krémem bez alkoholu a parfemace.

Vosk i cukr vyžadují zručnost

Epilace horkým voskem nebo zkaramelizovaným cukrem jsou pradávné metody, jak se zbavit přebytečných chloupků. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Epilace voskem
nebo voskovými pásky

je pracná a vyžaduje zručnost, protože se s voskem musí manipulovat ještě předtím, než ztuhne.

Hodí se pro epilaci nohou, podpaží nebo třísel, pro epilaci intimních partií je ale příliš hrubá.

Vosk vždy odstraňujte z těla proti směru růstu chloupků.

Epilace
cukrovou pastou

se hodí především na citlivá místa na těle: podpaží, obličej nebo intimní partie.

Je šetrnější a méně bolestivá než epilace pomocí vosku. Vyznavačky této metody si ji oblíbily i proto, že zpravidla nezpůsobuje zarudnutí pokožky.

Cukrovou pastu nanášejte vždy proti směru růstu chloupků a strhávejte rychle a švihem po směru růstu chloupků.

Epilace voskem i cukrovou pastou jsou oblíbené metody odstraňování chloupků, mají však svá rizika. U obou metod může dojít k podráždění a zarudnutí kůže, vzniku pupínků či zarůstání chloupků. Pokud máte drobné ranky na pokožce, dejte si pozor na možnou infekci, zejména pokud nástroje a prostředí nejsou dostatečně sterilní.

Laserová epilace

Epilace pomocí laseru patří k metodám, které dokážou chloupky na těle odstranit na dlouhou dobu.

Provádí se především v salonech krásy a cena jednoho ošetření laserem se může vyšplhat až k několika tisícům korun.

Laserové odstranění chloupků nefunguje v případě, že chloupek není dostatečně tmavý. To proto, že světlo z laserového paprsku míří na melanin, což je pigmentové barvivo v chloupcích. Laserový paprsek pak směřuje přímo do cibulky chloupku, kterou teplem zničí. Tak dojde k poškození chloupku a jeho růst se zastaví, a to i na několik let. Když se chloupky po čase zase objeví, většinou jsou velmi slabé a světlé.

Laserová epilace není bezbolestná, přece jen je jejím účelem zničení cibulky chloupku. Někdo cítí jemné štípání, někdo pálení. Každý totiž vnímá bolest jinak.

Fotoepilace pomocí pulzního světla

Pokud toužíte po hladké pokožce, která vydrží až 12 měsíců, a zároveň nechcete docházet do kosmetických salonů, výsledku můžete dosáhnout i v pohodlí domova. V takovém případě sáhněte po epilátoru založeném na IPL technologii. „Svým klientkám ji doporučuji především proto, že holení může u citlivé pokožky způsobovat řadu nepříjemných komplikací,“ říká Arenbergerová.

Barva chloupků a kůže

hraje v účinnosti IPL důležitou roli. Technologie je účinná na chloupky v barevné škále od tmavě blond po černou a nehodí se pro ty šedivé, zrzavé nebo světle blonďaté. Nejlépe funguje na světlé nebo snědé pokožce. Naopak na příliš tmavé pokožce nefunguje.

S IPL epilátorem Philips Lumea si můžete hladkou pokožku užívat po celý rok*

– bez podráždění, zarůstajících chloupků nebo pupínků.

Laserové ošetření v salonu tak můžete vyměnit za několik minut epilace v pohodlí svého domova. První výsledky navíc uvidíte rychle – už po 3 ošetřeních se můžete těšit na víc než 90% redukci chloupků.** Navíc s mobilní aplikací s funkcí SkinAI, která využívá umělou inteligenci, můžete dosáhnout ještě lepších výsledků.

Díky speciálně tvarovaným nástavcům můžete epilovat různé části těla. Větší plochy jako nohy, ruce a břicho, hůře dostupné partie s hustšími chloupky, jako je podpaží či linie bikin, ale také citlivou oblast pokožky nad horním rtem. IPL epilátor by neměly používat těhotné ani kojící ženy.*** Nehodí se na tetování ani na znaménka nebo v případech, kdy je vaše pokožka citlivá na světlo.****

* Průměrná redukce chloupků po 12 ošetřeních: 86 % na nohou, 70 % v oblasti bikin, 67 % v podpaží

** Při dodržení doporučeného schématu ošetření, měřeno na nohou, individuální výsledky se mohou lišit.

*** Přístroje Philips Lumea IPL nebyly z etických důvodů testovány na těhotných ani kojících ženách.

**** V případě pochybností kontaktujte svého lékaře.

Jak používat Philips Lumea:

Jak uživatelky hodnotí výsledky
po 3 ošetřeních?

0 %

žen spokojeno s redukcí chloupků na nohou

0 %

žen spokojeno s redukcí chloupků v podpaží

0 %

žen spokojeno s redukcí chloupků v oblasti bikin

0 %

žen spokojeno s redukcí chloupků na tváři

Zdroj: Studie realizovaná společností Philips Consumer Lifestyle B.V. v Holandsku a Rakousku. Zúčastnilo se jí 61 žen, po 3 ošetřeních podpaží, oblasti bikin a nohou a po 2 ošetřeních tváře.