Seznam Native ve spolupráci s

Drahé teplo držte doma

Uspořte energie se správně zatepleným domem

Plánujete stavět nebo rekonstruovat dům? Zateplením můžete ušetřit více než 60 procent nákladů na vytápění.

Máte doma v létě příliš velké horko a v zimě moc chladno? Tepelný komfort není nedosažitelný. Správně provedená izolace dokáže významně omezit tepelné ztráty, a tím i spotřebu elektřiny či plynu na vytápění. V létě zase brání přehřívání interiéru, takže ušetříte také za klimatizaci. Zateplení navíc snižuje riziko plísní v interiéru, protože zvyšuje vnitřní povrchovou teplotu obvodových stěn.

Tepelněizolační systém také chrání konstrukci domu před povětrnostními podmínkami a celkově zvyšuje hodnotu stavby. Kvalitní zateplení vám navíc pomůže splnit očekávané požadavky na energetickou náročnost budov.

Teplo z domu běžně uniká střechou, podlahou, obvodovými stěnami, okny i dveřmi. Je proto důležité zvolit vhodná stavební řešení i materiály. Díky tomu můžete tepelné ztráty výrazně snížit.

Teplo z domu běžně uniká střechou, podlahou, obvodovými stěnami, okny i dveřmi. Je proto důležité zvolit vhodná stavební řešení i materiály. Díky tomu můžete tepelné ztráty výrazně snížit.

Od základů až po střechu

1

Prvním krokem na cestě ke spokojenému bydlení je kvalitně provedené založení domu. Tomu nesmí chybět hydroizolace, která chrání stavbu před vlhkostí. Důležitou součástí je také zateplení soklu. Ten totiž přichází do přímého styku se zeminou. K izolaci soklu slouží perimetrický polystyren, který se vyznačuje velmi nízkou nasákavostí. Základy domu slouží jako opora pro nosné konstrukce. Poté přichází na řadu stavba střechy a následně příček.

Důležité je používat materiály, které splňují požadavky na ně kladené.

Jde například o stabilitu, pevnost, požární bezpečnost a ochranu zdraví. Soustředit byste se ale měli i na tepelněizolační a akumulační vlastnosti materiálů. Právě ty totiž zamezují energetickým ztrátám.

Obvodové stěny

2

Při stavbě domu je důležité brát v úvahu tepelněizolační vlastnosti obvodových stěn. U materiálu je rozhodující součinitel tepelné vodivosti. Ten udává, jak materiál vede teplo. Čím nižší hodnota, tím méně tepla přes materiál uniká.

Další stěžejní veličinou je tepelný odpor. Jde o schopnost materiálu bránit prostupu tepla z interiéru do exteriéru v zimě a opačně v létě. Čím vyšší tepelný odpor, tím méně tepla prochází.

Také je důležité dbát na akumulaci, tedy schopnost materiálu podržet v sobě teplo. Díky tomu materiál lépe udržuje stabilní teplotu uvnitř místnosti. A nesmí se zapomenout ani na vzduchotěsnost stavby, to aby nedocházelo k únikům tepla netěsnostmi.

V současné době se při stavbě rodinných domů využívají různé typy stavebních materiálů s různými izolačními a akumulačními vlastnostmi. Jaké to jsou?

Obvodové stěny je možné zateplit dvěma způsoby. Jedním z nich je kontaktní systém, kdy se izolační vrstva lepí přímo na podklad. V Česku se používá nejčastěji. Druhý způsob je systém s provětrávanou mezerou, ve kterém je mezi fasádním obkladem a izolačním materiálem z minerálních vláken vzduchová mezera. Díky ní z konstrukce domu odchází vlhkost, a proto se tento systém hodí pro zateplení starších domů a vlhkých staveb.

Vnitřní příčky

3

Tyto nenosné stěny oddělují jednotlivé místnosti. Izolační materiál se u nich používá většinou v případě, kdy je potřeba místnosti odhlučnit. Vhodná je k tomu minerální izolace v kombinaci s akustickým sádrokartonem.

Příčky se dnes často staví ze sádrokartonových desek. Moderní sádrokartony jsou vyrobené z kvalitních materiálů, které zaručují dobrou akustiku, protipožární bezpečnost a odolnost proti vlhkosti. Podle těchto vlastností dělíme sádrokartony na několik typů: akustický (pro odhlučnění), protipožární (pro zvýšení požární odolnosti konstrukce) a impregnovaný, který lze použít i v prostorách s vyšší vlhkostí, jako jsou třeba koupelny. Existují také sádrokartony s kombinací několika nebo všech zmíněných vlastností.

Podlahy

4

Nezateplenou podlahou může unikat až 10 procent tepla, proto nezapomeňte na odpovídající tepelnou izolaci. Ta je nutná u podlahy v přízemí domu nebo v suterénu, kde vás chrání před chladem ze země. Izolovat byste měli také podlahu rozdělující dva prostory s velkým rozdílem teplot, například mezi obytným prostorem a nevytápěnou půdou.

Podlaha, která dělí dva prostory s podobnou teplotou, například dva pokoje nebo dva byty, nevyžaduje tepelnou, ale zejména kročejovou izolaci. Ta tlumí hluk vznikající chůzí, posouváním nábytku nebo pádem předmětů na zem.

Kalkulace materiálu

Stropy a podhledy

5

Základním požadavkem na strop je jeho nosnost. Musí unést zatížení vlastní konstrukcí, podlahami, příčkami, nábytkem i lidmi. Zatímco například monolitické stropy z železobetonu vznikají až na stavbě, montované stropy z železobetonových desek nebo panelů se na stavbě skládají z předem vyrobených dílů.

Monolitické stropy jsou velmi variabilní a snadno zakryjí i nepravidelné půdorysy včetně velkých otvorů. Je důležité, aby stropy a podhledy, tedy spodní plochy stropu, minimalizovaly přenos zvuku. U místností s velkým rozdílem teplot je potřeba minimalizovat také přenos tepla, což pomůže snížit náklady na vytápění či klimatizaci.

Stropní podhledy se vyrábí z různých materiálů včetně dřeva, sádrokartonu či kovu. Ty ze sádrokartonu nabyly na popularitě díky jednoduché instalaci a tvárnosti. Snadno jimi snížíte příliš vysoký strop, zlepšíte akustiku v místnosti nebo zvýšíte požární odolnost stávajícího stropu. Kovové podhledy jsou odolné vůči vlhkosti a plísním. Dřevěné podhledy pak dodávají interiéru přírodní a útulný vzhled.

Střechy

6

Střešní konstrukce chrání dům před povětrnostními vlivy a udržuje uvnitř tepelnou pohodu. Střechy rozlišujeme na ploché a šikmé, dále na jednoplášťové, dvouplášťové a víceplášťové. Jednoplášťové střechy oddělují vnitřní prostředí od vnějšího jedním střešním pláštěm a používají se zejména u plochých střech. U dvouplášťových střech je vnější plášť od stavby oddělen větranou mezerou. Zde jde obvykle o šikmé střechy. Hydroizolace je nutná pro ochranu střechy a domu před vlhkostí a zatékající vodou z deště či sněhu.

Nezateplenou nebo špatně izolovanou střechou vám může unikat až 30 procent tepla. K zateplení se běžně používá minerální izolace, pro ploché střechy pak často expandovaný polystyren.

Pokud chcete zvýšit energetickou nezávislost svého domu, nainstalujte na něj fotovoltaické panely.

Ty přeměňují solární energii na elektrickou a snižují tak náklady na energie. Přestože jejich pořizovací cena představuje značnou investici, z dlouhodobého hlediska se vyplatí.

Nezateplenou nebo špatně izolovanou střechou vám může unikat až 30 procent tepla. K zateplení se běžně používá minerální izolace, pro ploché střechy pak často expandovaný polystyren.

Okna a dveře

7

Mimo to, že nám okna a dveře poskytují výhled a umožňují přístup světla a vzduchu do domu, jsou také jedním z hlavních estetických prvků. Při výběru je třeba zaměřit se nejen na materiál rámu, ale zejména na zasklení, tak aby mělo optimální zvukověizolační a tepelněizolační vlastnosti. Vhodnými skly můžete výrazně ovlivnit výdaje za vytápění.

Větrání pro zdravé vnitřní prostředí

8

V bytě a domě je potřeba pravidelně větrat, abychom zajistili přísun kvalitního čerstvého vzduchu. Jak ale nepřijít o teplo v chladných měsících? Skvěle k tomu poslouží rekuperační jednotka, která snižuje potřebu tepla na vytápění až o 30 procent. Jednotka využívá teplo vzduchu odsávaného z místnosti k ohřevu chladného vzduchu přiváděného zvenku. Díky filtru prachových a pylových částic také zachovává čisté vnitřní prostředí, udržuje optimální úroveň vlhkosti a v neposlední řadě odvětrává radon. V létě pak můžete využít funkci bypass, která zabrání příchodu teplého vzduchu dovnitř.

Jak správně větrat?

Pokud nemáte rekuperační jednotku a větráte okny, pak je důležitá pravidelná výměna vzduchu zhruba každé dvě hodiny. Větrání „ventilačkou“ je nedostatečné, protože dochází k výraznému ochlazení povrchů okolo oken. Otevření celého okna sice přivede čerstvý vzduch do interiéru, ale neodvede znehodnocený vzduch pryč. Nejefektivnějším způsobem přirozeného větrání je tedy průvan, který na jedné straně přivede čerstvý vzduch, na té druhé odejde vzduch znečištěný.

Vnitřní omítky a štuky

9

Omítka se nanáší na stěnu, aby zakryla nerovnosti a vytvořila hladký povrch. Při aplikaci omítek a štuků je důležité dbát na správnou přípravu povrchu, aby se minimalizovaly nedostatky a vytvořila se kvalitní finální vrstva. Po nanesení musíte nechat omítku a štuky pořádně zaschnout, než začnete s dalšími pracemi v interiéru.

Dnes se používají hlavně suché omítkové směsi v podobě cementových, vápenocementových nebo sádrových malt. Štuky se vyrábí také ze sádry, cementu nebo vápna. Používají se k vytvoření finálních povrchů, ale třeba i ornamentů na stěnách nebo stropě. Je důležité, abyste si vybrali správný materiál pro konkrétní prostor a minimalizovali tak pravděpodobnost popraskání.

Věděli jste, že…?

Prvním krokem k úspoře nákladů na vytápění je zateplení obálky domu, jejíž významnou součástí je fasáda. Teprve po zateplení obálky domu má smysl přistupovat k dalším krokům, jako je například výměna zdroje tepla či instalace solárních panelů.

Věděli jste, že…?

Prvním krokem k úspoře nákladů na vytápění je zateplení obálky domu, jejíž významnou součástí je fasáda. Teprve po zateplení obálky domu má smysl přistupovat k dalším krokům, jako je například výměna zdroje tepla či instalace solárních panelů.

Vnějšek domu a jeho zateplení

10

Fasáda chrání a izoluje dům před vnějšími vlivy, jako jsou déšť, sníh, mráz, horko, vítr a sluneční záření. Vybírat byste ji měli podle faktorů jako náklady, umístění a orientace domu, klimatické podmínky a vaše estetické preference.

Existuje několik typů fasád – od klasických jádrových omítek přes tepelně izolující systémy až po moderní omítky. Materiály, které se používají pro fasády, zahrnují minerální, silikátové a silikonové omítky a další. Dnes se na fasády používají takzvané chytré omítky, které mají delší životnost, nešpiní se a odolávají růstu řas a plísní, čímž snižují náklady na údržbu.

Výhodou tepelněizolačních fasádních systémů je vysoká izolační schopnost, moderní vzhled a vysoká trvanlivost. Jsou sice o něco dražší než klasické omítky, ty ale mají tu nevýhodu, že jsou náchylné k trhlinám, což snižuje jejich odolnost proti srážkové vodě. Moderní fasádní omítky jsou neustále zdokonalovány, aby zvládaly intenzivní působení vnějších vlivů.

Fasádou může unikat až 30 procent veškerého tepla z domu. Jeho úniku dokáže zabránit ucelený zateplovací systém s přesně danou skladbou materiálů.

Lidé, kteří chtějí na zateplení ušetřit, občas koupí polystyren nebo vatu s tloušťkou jen kolem 14 centimetrů. Silnější izolant, který je jen o něco málo dražší, rozhodně představuje rozumnější volbu.

Na novostavbu i rekonstrukci můžete získat dotaci

Zateplení domu, které je důležité nejen pro pohodlnější bydlení, ale také pro úsporu energií a snížení nákladů na vytápění, sice vyžaduje prvotní investice, ale v budoucnu celkově snižuje provozní náklady. Úsporná řešení však podporují dotační programy, jako jsou kotlíkové dotace či dotační programy Nová zelená úsporám. Dotace se mohou se pohybovat až do výše 50 procent nákladů a návratnost prvotní investice může v této době vycházet i na pouhých šest a půl roku.

Na novostavbu i rekonstrukci můžete získat dotaci

Zateplení domu, které je důležité nejen pro pohodlnější bydlení, ale také pro úsporu energií a snížení nákladů na vytápění, sice vyžaduje prvotní investice, ale v budoucnu celkově snižuje provozní náklady. Úsporná řešení však podporují dotační programy, jako jsou kotlíkové dotace či dotační programy Nová zelená úsporám. Dotace se mohou se pohybovat až do výše 50 procent nákladů a návratnost prvotní investice může v této době vycházet i na pouhých šest a půl roku.

Objednejte si kalkulaci materiálu na zateplení zdarma

Kontaktujte tým technických specialistů Saint-Gobain. Navrhnou vám optimální skladbu zateplení, spočítají spotřebu materiálu a připraví cenovou kalkulaci. Saint-Gobain nabízí řešení pro zateplení, úsporu energií, snadnou stavbu i rekonstrukci. Pod hlavičkou společnosti najdete hned několik značek, všechny s portfoliem vysoce účinných materiálů a technologií.

kalkulace zdarma

Weber

fasádní zateplovací systémy

Isover

tepelné a akustické izolace

Rigips

sádrokartonové příčky, podhledy i suché podlahy

V-systém

PENB, dotace, řízené větrání, vytápění a fotovoltaika

Ecophon

řešení prostorové akustiky

Adfors

sklovláknité výztužné textilie

Glassolutions

izolační skla a skleněné příčky

Výrobky jednotlivých značek se navzájem doplňují. Všechny jsou vyvinuté tak, aby usnadnily výstavbu či rekonstrukci, zajistily maximální funkčnost a zároveň vám ušetřily čas a peníze.