Seznam Native ve spolupráci s

Dřív, než padne gól.
Jak vypadá cesta na vrchol?

Za každým výkonem je plán, pot a disciplína. Pohled na trénink současných, ale i budoucích fotbalových hvězd

Každodenní realita elitních fotbalistek

V televizi nebo z tribun vidíme velké výkony, góly a nadšení. K nim však vede dlouhá cesta a pečlivě naplánovaný režim. Každý týden fotbalistky pracují na taktice, fyzičce i herní inteligenci. U ženského týmu Slavie to prakticky znamená čtyři až pět tréninků týdně s jasně danou strukturou.

„Dopoledne máme sraz v 9.30. Hráčky mají prostor na individuální trénink, kompenzaci svalových dysbalancí nebo posilovnu. Následuje taktická příprava, která je vždy zasazená do širšího kontextu celého týdne. Po hlavním tréninku mají hráčky k dispozici maséry a fyzioterapeuty, aby mohly co nejlépe regenerovat,“ popisuje běžný den hráček trenér A týmu Jiří Vágner.

Jeho tým patří společně se Spartou k těm nejlepším v České republice. Pražská „S“ ostatně pravidelně soupeří o titul hlavně mezi sebou a zároveň tvoří páteř ženského národního týmu. Hráčky Slavie během ligové přípravy tréninkem na hřišti či v posilovně tráví kolem sedmi hodin čistého času týdně. Tím to ale nekončí. Jejich rozvrh zahrnuje také detailní analýzu soupeřů, ladění herního projevu týmu, ale i přípravu standardních situací nebo cílené herní simulace.

Tréninkový týden profesionálních hráček Slavie

  • Pondělí „Nájezdový“ trénink – společná agilita (obratnost a koordinace), následné rozdělení hráček podle víkendové zápasové vytíženosti. Hráčky s menším vytížením trénují herní formy a výběhy.
  • Úterý Silová příprava – zaměření na rozvoj fyzické kondice a síly.
  • Středa Dopoledne – individuální dovednosti, technika, práce s míčem. Odpoledne – taktický trénink a běžecké úseky.
  • Čtvrtek Volno nebo regenerace – dle individuální zátěže. Prostor pro kompenzaci, fyzioterapii, případně odpočinek.
  • Pátek Předzápasový trénink – důraz na standardní situace a doladění herního plánu.
  • Víkend Zápas – hlavní zátěž týdne, aplikace natrénovaných prvků do hry.
  • Navíc Fyzioterapie, kompenzační cvičení, individuální regenerace a péče po každém tréninku. Masáže, mobilizační a stabilizační cvičení, práce na prevenci zranění.

Nepředvídatelné standardky

Poměrně specifickou disciplínou je například nácvik standardních situací, jako jsou přímé kopy nebo zahrávání rohů. „Věnujeme se jim přibližně dvakrát týdně, trénujeme různé varianty kopů a možnosti náběhů. Vždy ale nakonec záleží na odvaze zkusit zahrát to, co trénujeme. Někdy je jí víc, jindy méně, což samozřejmě ovlivňuje vývoj zápasu. Důležité také je neustále je obměňovat, aby nebyly snadno čitelné. Standardky jsou proces, který nikdy nekončí,“ vysvětluje trenér.


Klíč k úspěchu je také v hlavě

Kromě fyzické přípravy je pro každého trenéra důležité mít hráčky připravené i psychicky, protože právě mentalita nakonec ovlivňuje průběh zápasu v těžkých chvílích. „Práce s ní je určitě příjemnější, když se daří a máme dobré výsledky. V opačném případě je pak klíčové dobu zklamání co nejvíce zkrátit, aby se hráčky mohly rychle vrátit k plnému soustředění a zlepšování. Myslím, že to nejvíc ovlivní komunikace a otevřenost,“ přibližuje Jiří Vágner.

Co je pro hráčky na tréninku
nejtěžší?

„Nejtěžší jsou pro mě přípravná zimní období, kdy se klade důraz na nabírání objemu a hodně se běhá. Tyhle tréninky bývají fyzicky náročné, tělo dostává pořádně zabrat a člověk často trénuje i přes únavu. Psychicky je to taky výzva – občas chybí herní motivace, protože se moc nehraje. Ale vím, že právě tahle dřina se později vyplatí.“ Klára Cvrčková útočnice, 23 let
„Nejvíc bolí zimní přípravy, a to nejen z kondičního hlediska, ale hlavně kvůli tréninkům v nepříznivých podmínkách. Prsty na nohou nám často promrznou už během prvních minut. Sem tam pomůže hřejivá mast, ale většinou už v půlce tréninku nebo zápasu nohy v kopačkách skoro necítíme.“ Tereza Szewieczková záložnice, 26 let
„Nejtěžší je pro mě se do tréninku dostat a plně přepnout. Často se před tréninkem cítím bez energie, ale je to spíš takový mentální blok. Když se mi ho povede překonat, i kondičně náročnější věci až tak těžké nejsou.“ Ingrid Blechová obránkyně, 17 let
„Na tréninku pro mě není nic vyloženě těžké, spíš mám některé věci méně oblíbené – třeba běhání bez míče nebo fyzickou přípravu.“ Tereza Kučerová záložnice, 16 let
„Na tréninku je pro mě nejtěžší přepnout se z náročného školního režimu do plného soustředění na fotbal. Občas mě mrzí, když udělám zbytečné chyby. U brankářky je to obzvlášť viditelné, ale i proto mě post brankářky tolik baví.“ Gabriela Sobotková brankářka, 16 let

Jak se rodí hvězdy? Trénink juniorek pěstuje sebedůvěru

Fyzické dovednosti, taktika a mentální odolnost jsou klíčové nejen pro hvězdné hráčky, ale i pro všechny, kdo mají ambici se jimi stát. Zatímco u dospělých jde nakonec hlavně o výsledek, trénink juniorek se liší už v základním přístupu. „U juniorek je stále na prvním místě rozvoj hráček, a to někdy i za cenu výsledku,“ vysvětluje Petr Mathauser, trenér juniorského týmu Slavie.

Trenéři juniorek se tak soustřeďují hlavně na individuální rozvoj dovedností a podporu sebevědomí. Hodin strávených trénováním je tak o něco méně, zpravidla jsou to čtyři tréninky týdně s možností individuálních a dobrovolných tréninků navíc. Přičemž vliv má také školní docházka. Mladé hráčky jednoduše na fotbal nemají tolik času jako ty profesionální: „Škola je někdy tak vysílí, že nejsou schopny podat nejlepší výkon,“ dodává Mathauser.

Psychika je proto naprosto zásadní. U dospělých hráček je třeba pečlivě pracovat s motivací a zvládáním frustrací. U juniorek však trenéři věnují zvláštní pozornost práci se sebedůvěrou.

„Snažíme se hráčkám vštípit, že chyba není nic špatného – je to součást procesu učení. Chceme, aby se holky nebály riskovat,“ říká Mathauser.

Tréninkový týden juniorek Slavie

  • Pondělí: Náročnější trénink (až dvě hodiny) – komplexní zátěž, kombinace herních prvků a fyzické připravenosti.
  • Úterý: Plnohodnotný trénink – pokračování v rozvoji týmových i individuálních dovedností.
  • Středa: Trénink dle školního rozvrhu – individuální přístup podle možností hráček.
  • Čtvrtek: Trénink s nižší zátěží – postupné zklidnění před zápasem, důraz na techniku.
  • Pátek: Lehký trénink – zaměření na detaily, doladění herních prvků, příprava na zápas.
  • Víkend: Zápas – většinou v sobotu, hlavní herní zatížení týdne.
  • Navíc: Dobrovolný ranní trénink (pro hráčky, kterým to umožní škola), individuální tréninky dle domluvy s trenérem.

Bez podpory v rodině to nejde

Pro budoucí úspěch jsou nezbytnými ingrediencemi talent, píle i odhodlání hráček. Ovšem jedním z nejzásadnějších faktorů u mladých sportovkyň je podpora rodiny. A to nejen ta logistická a materiální, ale také psychická. Právě rodiče mladým hráčkám nejčastěji pomáhají překonávat krize, zvládat náročný rozvrh mezi školou a tréninky nebo udržet motivaci v době, kdy se nedaří.

„Rodiče často musí ustoupit ve spoustě věcí a podřídit je fotbalu – od dovolených až po to, že jejich dcera třeba nebydlí doma, ale na internátu, nebo s ní dojíždějí na tréninky. Myslím si, že většina holek, které to ve fotbale dotáhly daleko, měla ohromnou podporu rodiny,“ shrnuje trenér juniorek Petr Mathauser.

Kdo hráčky ve fotbale nejvíc podporoval?

„Táta hrával fotbal, celá rodina ho sleduje a vždycky mě podporovali. Vozili mě na každý trénink, každý zápas, stáli při mně i v těžších chvílích. Kromě nich hráli velkou roli i moji nejbližší kamarádi a trenéři, kteří mi věřili a motivovali mě.“
Klára Cvrčková útočnice, 23 let
„Za svůj fotbalový rozvoj vděčím hlavně rodičům. Měli možnost a ochotu mě vozit každý víkend na zápasy do Prahy i po celé republice a většina jejich života se tehdy podřizovala fotbalu. Díky nim jsem mohla v patnácti odejít do Prahy a začít se osamostatňovat.“
Tereza Szewieczková záložnice, 26 let
„Moji rodiče byli ze začátku proti tomu, abych hrála fotbal, hlavně kvůli časové náročnosti. Nakonec ale povolili. Teď chodí na všechny domácí zápasy a vždy mi pomůže, když je tam vidím.“
Ingrid Blechová obránkyně, 17 let
„Oba rodiče mě odjakživa ve všem podporovali, ale s tátou jsme fotbal rozebírali do hloubky. Pomáhal mi se zlepšovat po každém tréninku i zápase. Právě díky němu jsem dnes tam, kde jsem.“
Tereza Kučerová záložnice, 16 let
„Největší podporou byla moje mamka. I když se mi ze začátku nedařilo a slyšela jsem spoustu negativních komentářů, vždy mi dodávala sílu a sebejistotu. Její podpora mi pomohla překonat i všechny rady, abych zkusila jiný sport.“
Gabriela Sobotková brankářka, 16 let

Co hráčky na fotbale nejvíc baví?
Proč si vybraly právě fotbal?
A kdo je jejich vzor?

Co vás na tréninku nejvíc baví?

1

Klára Cvrčková

Hlavně práce s balonem a herní cvičení. Mám ráda, když je v tréninku tempo, něco se děje a můžu být kreativní.

1

Tereza Szewieczková

Bago, nácvik střelby a standardních situací. Na fotbalu celkově mám ráda, že se můžeme neustále posouvat. Technicky, kondičně, silově, ale posouváme i vlastní hranice.

1

Ingrid Blechová

Když hrajeme zkrátka fotbal – cokoli od 3 na 3 do plné hry. Celkově mám radši intenzivnější cvičení. Vím, že náročné věci, u kterých se musím překonávat, mě posunou dál.

1

Tereza Kučerová

Cvičení zaměřená na střelbu nebo krátké intenzivní hry, jako třeba 3 na 3 a podobné.

1

Gabriela Sobotková

Baví mě chytat bezchybně, to mi dělá největší radost. Fotbal je můj život a dělat to, co miluji, profesionálně je splněný sen.

Co vás přivedlo k fotbalu?

2

Klára Cvrčková

Ve čtyřech letech jsem šla s tátou na bráchův trénink. Trenér se mě tehdy zeptal, jestli si to nechci zkusit taky. A já řekla, že jo.

2

Tereza Szewieczková

Přivedli mě k němu děda s mamkou a v pěti letech mě vzali na fotbalový trénink ke klukům. Od mala jsem chodila s míčem nebo do něj kopala.

2

Ingrid Blechová

Fotbal hraji závodně od 12 let, ale už dříve jsem si chodila kopat s kamarády, tátou a bratrem nebo jen tak sama. Do Slavie jsem se dostala tak, že jsem za covidu chodila (nelegálně) na slávistické hřiště a tam mi dal jeden trenér telefonní číslo na tehdejšího trenéra mladších žákyň.

2

Tereza Kučerová

Fotbal jsem si vybrala sama – každý den po škole jsem chodila na zahradu kopat, ať už sněžilo, pršelo nebo svítilo slunce, bylo mi to jedno.

2

Gabriela Sobotková

Fotbal mě začal bavit už ve školce, kdy jsme s kluky odpoledne hráli na hřišti. Neustále jsem prosila rodiče, aby mě zapsali do fotbalového týmu.

Máte nějaký fotbalový vzor, který vás motivuje?

3

Klára Cvrčková

Někdy mě motivovala konkurence – touha být lepší než ostatní, jindy zase moje vlastní vnitřní motivace. Každý den se snažím být lepší verzí sebe sama, a to mě posouvá nejvíc.

3

Tereza Szewieczková

Velkou motivací je pro mě Honza Bořil. Po těžkém zranění kolene se dokázal vrátit do formy a znovu být platným hráčem Slavie. Jeho bojovné srdce je pro mě skutečnou inspirací.

3

Ingrid Blechová

Mým nejoblíbenějším fotbalistou je Billy Gilmour, který hraje za Neapol a skotskou reprezentaci. Líbí se mi jeho styl hry – přehled o hřišti, kontrola míče, široká škála přihrávek, ale také jeho povaha mimo hřiště.

3

Tereza Kučerová

Mým největším vzorem je už od raného dětství Cristiano Ronaldo. Svým přístupem k fotbalu i tím, jaký je profesionál.

Gabriela Sobotková

Jako malá jsem měla veliký vzor v Petru Čechovi. Jeho úspěchy a oddanost fotbalu mě motivovaly a inspirovaly k tomu, abych usilovala o své vlastní sny.

Další fotbalové naděje na obzoru

Za každým výkonem fotbalistek Slavie je spousta práce, odhodlání a vůle vydat ze sebe to nejlepší. Ve fotbale je to o to těžší, že až do nedávna šlo v Evropě hlavně o mužský sport, a začínající hráčky často narážely na spoustu předsudků.

Vždy dokážete to nejlepší

Partnerem, který chce nastupujícím generacím fotbalistek dodat nejen sebevědomí, ale i materiální podporu, se pro rok 2025 stává Persil, tradiční expert v oblasti praní prádla. Značka už více než sto let posouvá hranice čistoty a dělá tím nejen praní, ale i naše životy jednodušší. Jak mladým fotbalistkám pomůže?

  • Za každý prodaný výrobek v období od května do června 2025 daruje jednu korunu na rozvoj fotbalových nadějí. Nejméně to bude 800 000 korun.
  • Po celé České republice od května až do října Persil uspořádá sérii fotbalových tréninků a kempů za účasti profesionálních hráček a trenérů Slavie.
  • Zároveň značka finančně podpoří pětidenní příměstský Slavia kemp pro dívčí kategorie.