Seznam Native ve spolupráci se

Emoce musí ven

Jak zvládnout těžké životní situace

Destruktivní sílu dlouhodobého stresu pociťujeme zejména v obtížných situacích. Zemře nám někdo blízký, rozvádíme se, přijdeme o práci. Připravit se na náročné chvíle sice úplně nejde, existují ale techniky, které pomáhají předejít tomu, aby se silné emoce později nevrátily jako nemoc.

Když je tělo vystaveno větší a zejména dlouhodobé stresové zátěži, dochází v něm k řadě složitých reakcí, které mu pomáhají zachovat rovnováhu. Pokud z nějakého důvodu nedojde k jejímu zpětnému nastolení, mohou se objevit zdravotní obtíže.

Už v průběhu 20. století začali odborníci upozorňovat na možnou souvislost mezi těžkými životními situacemi a jejich neblahým vlivem na zdraví.

Nejhorší je ve složitých životních situacích zapomínat na své emoce, nebo je dokonce potlačovat. „Mohou se pak přetavit ve vleklý stres, úzkosti nebo deprese. Objevují se problémy se spánkem a postupně se vytrácí radost ze života,“ říká terapeutka Zuzana Steigerwaldová z Hedepy, platformy pro online terapie. Zlé věci se v životě dějí, je proto dobré připustit si, že se mohou přihodit i nám.

ruka

Problémy a konflikty se šéfem v práci

Jak vnímáte náročnost této životní situace? Ohodnoťte na škále 0 až 100 (sto je nejvíce):

Vybrali jste . Psychologové konfliktům s nadřízeným přiřadili hodnotu 23 bodů.

Podle tabulky životních událostí, kterou sestavila dvojice amerických psychologů Holmes a Rahe, byla na stresové škále od 0 do 100 konfliktům se šéfem přidělena hodnota 23 bodů. Odborníci se shodují, že riziko se zvyšuje, když člověk během roku zažívá více těžkostí.

Roli hraje genetika, ale i dětství

Kromě psychických potíží si ale můžeme zadělat i na jiné zdravotní problémy, jako jsou nemoci srdce, revmatické a infekční choroby, dýchací potíže, alergie, sexuální poruchy i poruchy imunity.1

„Součástí každé stresové situace je, že se nám do těla vyplavují hormony, jako je třeba kortizol. Ten nás sice krátkodobě vyburcuje k aktivitě, ale pokud ho tělo vyplavuje pořád, pak zatěžuje orgány a celé fungování našeho organismu. To se pak může projevit také ve formě nemoci, zranění či bolesti,“ doplňuje terapeutka.

V 60. letech 20. století sestavili dva američtí psychologové se svým týmem tabulku2 několika desítek nejstresovějších událostí v životě člověka. T. H. Holmes a R. H. Rahe vypozorovali u stovek účastníků výzkumu, že po prožití určité životní tragédie mnoho z nich onemocnělo. Začali si proto i s dalšími badateli lámat hlavu, proč tomu tak je.

Důležitou roli hrají podle psychologů dědičné faktory, se kterými toho moc nenaděláme. Zásadní jsou ale i zážitky z našeho dětství. „Dítě by mělo mít prostor pro jakékoliv emoce, i ty hodně silné. Když zemře dědeček, je třeba nechat dítě truchlit, plakat. Je důležité, aby mu to rodina umožnila,“ vysvětluje terapeutka Steigerwaldová. Pokud se naučí své pocity potlačovat, pravděpodobně v tom bude pokračovat i v dospělosti, což se může odrazit na jeho zdraví.

Emoce podle terapeutky hrají v životě člověka klíčovou roli. Ve chvíli, kdy odmítáme ty negativní, připravujeme se i o ty pozitivní. „Nemůžeme si vybrat, kterou emoci chceme a kterou ne. Zásadní je jim naslouchat, všímat si, co nám sdělují. Mnohdy nám totiž ukazují, jestli jsme opravdu šťastní,“ dodává.

Rozvod

Jak vnímáte náročnost této životní situace? Ohodnoťte na škále 0 až 100 (sto je nejvíce):

Vybrali jste . Psychologové rozvodu přiřadili hodnotu 73 bodů.

Podle tabulky životních událostí, kterou sestavila dvojice amerických psychologů Holmes a Rahe, byla na stresové škále od 0 do 100 rozvodu přidělena hodnota 73 bodů. V hodnocení se tak tato událost umístila na druhém místě.

Stres může být i dobrý

Každou těžkou životní situaci provází určitá míra stresu.

Ten ale nemusí být vždy špatný. Z krátkodobého hlediska má za úkol nás chránit. Naznačuje nám, kdy se máme mít na pozoru, a nutí nás k aktivitě. Na druhou stranu nás ale může zcela paralyzovat a znemožnit jakoukoliv další akci. „Důležité je, aby ho nebylo příliš a netrval dlouho, pak se totiž stává chronickým,“ říká terapeutka Steigerwaldová.

Stresové pro nás ale mohou být i události, které jsou obecně vnímány jako ty šťastné.

V tabulce nejstresovějších událostí od amerických psychologů Holmese a Raheho se proto objevuje i narození dítěte nebo svatba. „Každý vnímá prožitky jinak. I když je třeba narození miminka radostnou událostí, mohou ji provázet obavy a nejistoty, jak náročnou úlohu zvládnu,“ říká terapeutka.

Odchod do důchodu

Jak vnímáte náročnost této životní situace? Ohodnoťte na škále 0 až 100 (sto je nejvíce):

Vybrali jste . Psychologové odchodu do důchodu přiřadili hodnotu 45 bodů.

Podle tabulky životních událostí, kterou sestavila dvojice amerických psychologů Holmes a Rahe, byla na stresové škále od 0 do 100 odchodu do důchodu přidělena hodnota 45 bodů. Překvapivě se tak na žebříčku nejnáročnějších událostí, které mohou během života někoho potkat, nachází v první třetině.

I když se každý z nás vyrovnává s těžkými životními událostmi po svém, existují techniky, které nám mohou pomoci těžké období nejen překonat, ale dokonce se z něj poučit.

Jak trénovat psychickou a fyzickou odolnost?

Úmrtí životního partnera či partnerky

Jak vnímáte náročnost této životní situace? Ohodnoťte na škále 0 až 100 (sto je nejvíce):

Vybrali jste . Psychologové úmrtí partnera přiřadili hodnotu 100 bodů.

Podle tabulky životních událostí, kterou sestavila dvojice amerických psychologů Holmes a Rahe, byla na stresové škále od 0 do 100 úmrtí partnera či partnerky přidělena hodnota 100 bodů. Řadí se tak na první místo. Přijít o životního partnera je pro většinu populace tím nejtěžším okamžikem v životě.

Nádech a výdech

Dobrým pomocníkem při zvládání stresu jsou mindfulness techniky.

Jde o vědecký přístup inspirovaný východní filozofií. Tyto techniky mají pozitivní efekt na mozkovou činnost a dokážou tak zlepšit osobní i profesní život. Mindfulness znamená být v přítomnosti, žít přítomným okamžikem bez zbytečného hodnocení. Díky tomu se dostáváme do kontaktu se sebou samými a svými potřebami. Lépe tak rozpoznáme, co potřebujeme.

„Klientům také doporučuji meditace. Jde o další formu pozornosti zaměřenou na sebe a své emoce. Často se cítíme být pod tlakem, musíme být úspěšní v práci, vydělat dost peněz, zaplatit hypotéku. Zapomínáme pak ale také na to, že se potřebujeme cítit dobře,“ říká terapeutka.

Jak začít meditovat?

Stanovte si kratší čas

Stanovte si
kratší čas.

Začněte meditovat dvě až pět minut denně po celý týden. Postupně si čas navyšujte a trénujte svou pozornost.

Stanovte si kratší čas

Zvolte pohodlnou pozici.

Meditovat můžete vsedě, na gauči, na židli nebo na posteli. Nezabývejte se příliš tím, která pozice je ta nejideálnější. Důležité je, aby vás a vaše tělo během meditace moc nerušilo.

Stanovte si kratší čas

Prozkoumejte svou mysl.

Cítíte se unaveně, úzkostně, je vaše mysl příliš zaměstnaná? S tím vším vám může meditace pomoct. Nesnažte se zbytečně myšlenky kontrolovat, nechte je plynout, aniž byste je hodnotili nebo potlačovali.

Stanovte si kratší čas

Pracujte
s dechem.

Jakmile si zvyknete na meditaci, věnujte pozornost svému dechu. Zprvu to může být těžké, pomozte si proto počítáním. Nádech jedna, výdech dva a takto pokračujte.

Stanovte si kratší čas

Rozutekly se vám myšlenky?

Jemně se vraťte k počítání. Nestresujte se, že vám meditace v začátcích nejde. Jde o trénink mysli, podobně jako posilujete svaly během cvičení. Chce to hlavně čas a trpělivost.

Stresovou zátěž způsobí úmrtí blízkého člověka, ale i sňatek či vyšší půjčka

Hodnoty v tabulce nejstresovějších událostí jsou podle jejích autorů, psychologů Holmese a Raheho, pouze orientační. Jednotlivé okamžiky v životě mohou na každého člověka působit jiným způsobem a s různou intenzitou.

Změna pracovní doby nebo pracovních podmínek
Problémy a konflikty se šéfem v práci
Děti opouštějí domov
Změna bydliště
Vyšší půjčka
Závažné neshody s partnerem
Úmrtí blízkého přítele
Změna zaměstnání
Těhotenství
Odchod do důchodu
Ztráta zaměstnání
Sňatek
Úraz nebo vážné onemocnění
Úmrtí blízkého člena rodiny
Rozvrat manželství
Rozvod
Úmrtí partnera

Hořčík nad zlato

Hořčík nad zlato

Významným pomocníkem nejen v péči o duševní zdraví je hořčík.

V těle plní nezastupitelnou roli. Podílí se na funkci několika stovek enzymů a má velký vliv na fungování srdce, cév i dalších orgánů. Podle hodnocení stravovacích návyků, které provádí Státní zdravotní ústav, přijímá podstatná část české populace méně hořčíku, než jsou doporučené denní dávky.3

Přibližně každý třetí Čech trpí nedostatkem hořčíku.4

Nedostatek hořčíku může způsobit mnoho zdravotních komplikací. Problémy se spánkem, svalové křeče, tik v oku, únavu, podrážděnost, vypadávání vlasů, lámavost nehtů či bušení srdce. Může mít také vliv na vysoký krevní tlak, úzkost či cukrovku.5

Kolik hořčíku potřebujeme?

375 miligramů

hořčíku denně6

Dospělý muž

muž

Dospělá žena

muž

Hořčík je esenciální prvek, který si tělo neumí samo vyrobit. Je tak třeba přijímat ho ve stravě anebo v doplňcích stravy. Magnezium je hojně zastoupené v mandlích, banánech, hořké čokoládě, fazolích, ovesných vločkách, špenátu nebo různých druzích koření. Je možné také pít minerální vodu bohatou na hořčík anebo vsadit právě na doplňky stravy.

Dodejte tělu potřebný hořčík s doplňkem stravy Magne B6 Forte

Magne B6 Forte
  • Hořčík společně s vitaminem B6 přispívá ke snížení míry únavy a k normální činnosti nervové soustavy.
  • Při dlouhodobém stresu lidský organismus ve velké míře hořčík vylučuje. Proto je velmi důležité ho doplňovat.
  • Vitamin B6 pak zvyšuje vstřebatelnost hořčíku.
  • Hořčík i vitamin B6 přispívají k normální funkci imunitního systému.
  • Magne B6 Forte je skvělým pomocníkem také při sportu či větší psychické zátěži.
Vyzkouším jeho účinek

Magne B6® Forte je doplněk stravy.

Hořčík a vitamin B6 přispívají k normální nervové a psychické činnosti, k normálnímu energetickému metabolismu a ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Hořčík přispívá k normální funkci svalů.

MAT-CZ-2201033-1.0.-10/2022