Seznam Native ve spolupráci s

Energetická drahota jen tak nezmizí

Jak vysoké ceny plynu a elektřiny trápí české podnikatele

Růst cen potravin, pohonných hmot, služeb a v neposlední řadě také záloh na energie. To je realita posledních měsíců. Právě vysoké ceny elektřiny a plynu přitom silně dopadají nejen na domácnosti, ale také na podnikatele. Zdražování se ve větší či menší míře týká všech – od řemeslníků přes rodinné firmy až po nadnárodní podniky. Ekonomové ve svých předpovědích navíc v blízké době zastavení růstu, natož pokles cen neočekávají.

Vývoj cen elektřiny1

CZK/Megawatthodina

Vývoj cen elektřiny

Vývoj cen zemního plynu2

CZK/MMBtu*

Vývoj cen elektřiny

*1 milion British termal unit, někdy se uvádí mmBTU – v těchto jednotkách je zemní plyn obchodován na komoditních burzách

Příčina růstu cen

Ceny zemního plynu i elektřiny začaly strmě stoupat na podzim roku 2021. U obou komodit byly důvody částečně propojené.

Růst cen zemního plynu

Na růstu cen zemního plynu se podepsala zvýšená světová poptávka při ekonomickém oživení po předchozí recesi, kterou způsobila pandemie covidu-19. Přispěla k tomu ale také řada nepříznivých klimatických jevů. Například chladné počasí v Asii a Severní Americe, které zvyšovalo spotřebu zemního plynu, nebo výpadky těžby a produkce LNG, tedy zkapalněného zemního plynu.3 Ty způsobila mimo jiné pravidelná údržba těžebních zařízení nebo jejich poruchy.

Růst cen elektřiny

Co se týká cen elektřiny, rovněž rostly pozvolna spolu s obnovou ekonomiky po předchozích pandemických lockdownech. Se začátkem podzimu pak její cena kopírovala skokové zdražování zemního plynu. Při prodeji elektřiny na burze totiž její cenu určuje nejdražší zdroj, ze kterého se v danou chvíli vyrábí, a to byly právě plynové elektrárny.4 Zvedla se také cena dalšího výrobního zdroje – uhlí, a počasí nepříznivě ovlivnilo i výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Roli sehrály rovněž dražší emisní povolenky. Na přelomu roku ceny plynu, ale hlavně elektřiny na čas poklesly. Od konce února roku 2022 pak ceny obou komodit tlačí prudce vzhůru hlavně ruská invaze na Ukrajinu.

Řadu odvětví zdražování ničí

Někteří provozovatelé firem nebo živnostníci zatím nemuseli dopad zdražování příliš pocítit. Podle hlavního ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy jde hlavně o ty, kteří před válkou na Ukrajině měli vysoké marže nebo je jejich podnikání energeticky méně náročné. „Podstatné také je, jak měli či mají nastavené fixace,“ upřesňuje Kovanda.

„Mnozí podnikatelé či firmy v odvětvích náročných z hlediska spotřeby plynu typu pekárenství, výroba hnojiv, sklářství, ale i pohřebnictví, začali vážnější potíže registrovat už loni v říjnu.“

Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity bank

krize

Právě fixace cen energií zatím před zvyšováním záloh, konkrétně na plyn, uchránily například regenerační centrum Náskok v Brně. V září jim ale fixace končí, a čeká je tak několikanásobné navýšení. Nebude to však první vlna zdražování energií, která letos toto soukromé zdravotnické zařízení zasáhne. „Na začátku roku nám dodavatel dusíku zvedl cenu o 30 procent. Tento plyn potřebujeme hlavně k provozu kryokomory a na lokální kryoterapii, tedy léčbu chladem. Elektřina šla také už několikrát výrazně nahoru,“ říká majitel centra Štěpán Wagner.

Nejvíce zasažené jsou firmy podnikající v zemědělství, stavebnictví nebo potravinářství. „Například pět procent pekařů už zkrachovalo. Může to být dalších dvacet procent,“ odhaduje Kovanda. Ukončování provozů menších českých firem potvrzuje i Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, a zmiňuje například sklárny. „Šestnáct procent německých firem snižuje objem výroby, tudíž každá druhá česká firma se bojí, co nastane,“ říká s tím, že naše ekonomika je s tou německou úzce provázaná.

Náklady na energie ještě porostou

Podle Lukáše Kovandy mohou burzovní ceny plynu i elektřiny vyrůst v extrémech klidně o další stovky procent. A firmy i domácnosti by se tak měly připravit na to, že jim náklady na energie v této a dalších topných sezonách stoupnou dohromady o vyšší desítky až stovky procent.

Ke konci letošního roku mají být náklady na elektřinu oproti říjnu 2021 vyšší o 86 procent a u zemního plynu o 59 procent.

Analýza Ministerstva průmyslu a obchodu

Zdražování se má pak nejvíc projevit v roce 2023. K zastavení růstu cen by mohlo dojít až v dalších dvou letech, podle odborníků se však na úroveň z roku 2021 už nevrátí. „Dodavatelé budou prodávat energie nakoupené za nynější vysoké ceny – nakupují v předstihu. Takže situace by se v nejlepším mohla stabilizovat v roce 2024. Ale to stále neznamená pokles cen. Jenom to, že ceny energií už tak dramaticky neporostou,“ vysvětluje Kovanda.

Drahé energie nejsou jediným problémem

Další náklady, jejichž růst podnikatelé pociťují, jsou na mzdy zaměstnanců.

„Mzdy jsme zvyšovali na začátku roku. Spolu s náklady na energie u nás tvoří největší část výdajů,“ říká majitel Náskoku Wagner. Zmiňuje i dražší servis zařízení a náhradní díly. „Ceny vstupů jsou vysoké také například u kovů v průmyslu, stavebního materiálu nebo krmiva a hnojiva v zemědělství. Byť třeba u kovů nebo stavebního materiálu už se hlavní vlna zdražování přehnala,“ dodává Kovanda. S rekordní inflací podle něj souvisí další zvyšující se položky. První jsou náklady na úvěr. Česká národní banka totiž v boji proti inflaci sáhla několikrát k navýšení základní úrokové sazby, od níž se ceny komerčních úvěrů odvíjejí. Další jsou pak ceny nájmů. Od těch si podnikatelé, kteří vlastní kanceláře tolik nepotřebují, mohou ulevit zřízením virtuálního sídla. Díky tomu ušetří až tisíce korun měsíčně.

Firmy šetří a plánují zdražovat

Aby podnikatelé neprodělávali, musí na zdražování nějakým způsobem reagovat. Podle průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a rozvojové platformy DoToho! se nejčastěji snaží snížit provozní náklady na energie.

„V letošním prvním pololetí jsme registrovali citelné omezení spotřeby energií jak u domácností, tak u firem, a to zhruba o 15 procent. Je otázka, zda se dá ještě něco výrazného ušetřit. Spíše ne – a musíme se tak připravit na růst počtu bankrotů a od příštího roku o citelnější nárůst propouštění,“ předpovídá Kovanda. Snižování personálních výdajů je podle průzkumu hned další oblastí, v níž podnikatelé sahají ke škrtům.

„Řada firem nenahrazuje odcházející pracovníky nebo připravuje jejich redukci.“

Eva Svobodová, generální ředitelka AMSP ČR

Mezi dalšími opatřeními, která mají snížit náklady, je pozastavení části aktivit firem nebo utlumení investic. Z průzkumu Hospodářské komory také vyšlo, že 84 procent podnikatelů plánuje zdražovat. V regeneračním centru Náskok drželi až do září stejné ceny, ale nyní je již museli zvýšit alespoň o inflaci. „Pokud však dojde k očekávanému obecnému šetření lidí, protože musí platit nutné výdaje v domácnostech, tak nižší návštěvnost provoz ještě více prodraží. Jde trochu o začarovaný kruh, ze kterého není moc úniku,“ říká Wagner.

Investice do úsporných projektů

Řada firem na vzniklou situaci podle Hospodářské komory reaguje také investicemi do úsporných projektů. To vidí jako možnost, jak lze ušetřit, i ekonom Lukáš Kovanda, neboť ceny energií v blízké době nejspíš neklesnou. Podle Evy Svobodové ale podnikatelé potřebují pomoc co nejdříve. „Úspora cestou například fotovoltaiky je běh na dlouhou trať, velkou investicí, realizací za jeden až dva roky a vůbec neřeší náhradu technologií zcela závislých na plynu. Mezi firmami se šíří velká nervozita z nadcházejícího podzimu, kdy očekávají velký tlak na ceny energií i na mzdy a podobnou, ne-li horší situaci v příštím roce,“ upozorňuje Svobodová.

Cestou, jak ušetřit, je i virtuální sídlo

Od vysokých cen energií nebo nájmů může podnikatelům pomoci převedení sídla firmy do virtuální podoby.

Kancelář v Praze

15 000 Kč/měsíc

Průměrná výše nájmu kanceláře v Praze se pohybuje kolem 600 korun za metr čtvereční. Měsíčně tak kancelář o 25 m² vyjde asi na 15 000 korun.

Virtuální sídlo

od 90 Kč/měsíc

Virtuální sídlo je oproti tomu možné pořídit už od 90 korun za měsíc. Takovou službu nabízí například Sídlo bez limitu, společnost s více než 10 lety zkušeností.

krize

Jaké jsou výhody virtuálního sídla?

Máte zajímavý nápad na podnikání a nebojíte se založit firmu ani v současné nelehké době?

Komplexní servis při zakládání společnosti poskytuje společnost Firmus. Vše zařídí za vás už během 24 hodin.