Seznam Native ve spolupráci s

Energie ze slunce i zeleň na střeše

Bydlení budoucnosti musí stát na udržitelných základech

Rostoucí ceny elektřiny a plynu či ohled na životní prostředí motivují stále více k lidí tomu, aby si pořídili energeticky úspornější bydlení. Do větších či menších úprav domova, které mají výdaje na energie snížit, se chce letos pustit každý desátý Čech.1 Na jakých technologiích stojí udržitelné bydlení a jak vypadá dům, který si vyrábí elektřinu sám?

Lidé i firmy ve velkém přecházejí na energii ze slunce. Jen za první pololetí tohoto roku bylo instalováno více solárních elektráren než za celý loňský rok.2 Češi také rekordně využívají státní podporu na úsporné bydlení. „Nárůst zájmu o dotace na fotovoltaiku z programu Nová zelená úsporám je letos opravdu enormní, což je dáno především aktuální situací na trhu s energiemi a plynem,“ říká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

Navzdory tomu, že se vláda snaží například i dotacemi na zateplení domů motivovat lidi k úsporným řešením, zůstává v Česku stále velké množství energeticky neefektivních budov.

Nejvíce tepla z domu obvykle uniká skrze okna, dveře nebo fasády. Značná část spotřebované energie tak přichází nazmar, což vede i k vyšším nákladům na bydlení. Zhruba za polovinou produkce tepla stojí uhelné zdroje a stav našeho životního prostředí je i kvůli tomu pátý nejhorší v Evropské unii. Ideálním řešením pro snížení energetických ztrát i závislosti na uhlí je koncepce udržitelných domů. Ty spoléhají na energii z obnovitelných zdrojů a při jejím využití jsou velmi hospodárné. To se týká i zacházení s vodou.

Jaké typy rodinných domů šetří energii i peníze?

Ekologické domy spojuje nižší spotřeba energií na vytápění či ohřev vody, kvalitní izolace a systém řízeného větrání s rekuperací. Často mívají velká okna, jimiž do interiéru pronikají sluneční paprsky, které ho ohřívají, a technickou místnost s domácí elektrárnou.

Nízkoenergetický dům

Má dobrou tepelnou izolaci, kvalitní okna a systém řízeného větrání s rekuperací, díky kterému z domu uniká velmi málo tepla. Roční spotřeba se pohybuje okolo 50 kWh/m2.

Pasivní dům

Dokáže efektivně využít všechny zdroje tepla. To znamená, že nejenže čerpá teplo ze slunce, ale dokáže využít i teplo produkované lidským tělem či zapnutým elektrickým spotřebičem nebo žárovkou. Pasivní budovy jsou velmi dobře izolované, a tak z nich neuniká téměř žádné teplo. Roční spotřeba nepřesahuje 15 kWh/m2.

Nulový dům

Většinu energie, kterou potřebuje na vytápění či ohřev vody, si tento dům zvládne vyrobit sám. Díky kvalitní izolaci a rekuperaci v něm nedochází téměř k žádným tepelným ztrátám a roční spotřeba je menší než 5 kWh/m2.

Udržitelné domy nejsou nic nového

V úsporných stavbách se žilo už dávno. Budovaly se z lokálních materiálů, například ze dřeva nebo nepálených cihel, a byly menší, aby se snáze vytopily. Například ve středověku měl průměrný domov dvanáct metrů čtverečních. Udržitelné bydlení je tak v mnoha ohledech vlastně jen návratem ke způsobu, jakým domy stavěli naši předci.

„Technologie jsou určitě cestou k nižší spotřebě energie, ale nejsou spásou,“ říká Tomáš Vanický z Centra pasivního domu, zájmového sdružení sta firem, které se zabývá osvětou udržitelného bydlení mezi architekty, projektanty i širokou veřejností. Řešení domů podle něj musí být komplexní. Dům, který funguje podle principů pasivního standardu, by měl být správně orientován směrem ke světovým stranám a promyšlený do posledního detailu. „Dům stavíte na sto let. Proto je důležité přemýšlet nad vašimi potřebami, konstrukcí, tvarem a hlavně použitými materiály domu. Technologie se neustále vyvíjejí, ale zdi, podlahy nebo střecha zůstávají po desetiletí stejné,“ doplňuje.

Život s čistou energií: „Jsme svobodnější a ceny energií se nás tolik nedotýkají“

Jan Staněk je nadšenec do čisté energie a jeho ambice míří hodně vysoko. K energii z obnovitelných zdrojů chce přivést 1 milion lidí v Česku. Po návratu z Číny před 10 lety se začal zajímat o získávání energie ze slunce i udržitelnější způsob bydlení.

Už při stavbě domu proto přemýšlel o jeho energetické náročnosti. Dbal na kvalitní zateplení a chtěl se co nejvíce přiblížit pasivním domům. Dnes má na střeše instalovaných 32 fotovoltaických panelů. Vyrobenou elektřinu ukládá do baterie a v domě ji využívá také k ohřevu teplé vody, vytápění, provozu běžných spotřebičů a nabíjení elektroauta. „Bez úložiště fotovoltaika nedává smysl, proto nám přišlo přirozené pořídit si elektroauto poháněné energií, kterou si sami vyrobíme,” dodává Staněk.

Jeho domácnost je energeticky soběstačná od února do října. Navíc každý rok posílá zhruba 13 procent vyrobené energie coby přebytek do sítě, odkud přes zimu chybějící elektřinu naopak přikupuje.

„Během letního dne vyrobíme 10x víc elektřiny než v prosinci.”

Nadšenec do energie z obnovitelných zdrojů žije s rodinou na Jižní Moravě, kde bývá slunečních dní v roce o něco více než na severu země. Z využívání solární energie se pro Jana Staňka stal koníček. Během dne sleduje předpověď počasí a nastavuje nabíjení auta a zapínání pračky, sušičky či myčky podle toho, kdy bude slunce svítit. „Všechno je to jen o správném rozvržení času. S fotovoltaikou se přirozeně napojíte na rytmus sluníčka a tu největší spotřebu se naučíte plánovat na dobu, kdy nejvíce svítí,“ dodává Staněk s tím, že to je jediné, čím solární panely ovlivňují chod domácnosti.

„Mám štěstí, že pár dní v týdnu pracuju z domu, a tak si můžu počkat na sluníčko,“ vysvětluje Staněk s tím, že takový způsob využívání elektřiny je podle něj nejefektivnější. Díky solární energii ročně ušetří přes 80 000 korun ročně.

„Elektřina tak naši pětičlennou domácnost průměrně stojí jen 3 082 korun měsíčně,“ vypočítává.

Vedle nižších výdajů za domácnost je pro Staňka ale daleko důležitější také to, že dělá něco pro lepší budoucnost svých dětí i zdraví planety.

Jaké jsou základní pilíře udržitelného bydlení?

V udržitelných domech je možné kombinovat několik různých technologií, které se vzájemně doplňují a tím zvyšují energetickou soběstačnost. Odborníci doporučují vybírat systémy, které jsou jednoduché, dodávané s kompletní dokumentací, a tedy snadno opravitelné. Případný servis pak zvládne i běžný elektrikář nebo topenář ve vašem okolí.

Dešťovka

Systém přes okapy zachytí dešťovou vodu, zbaví ji hrubých nečistot a uschová do nádrže. Odtud ji pomocí čerpadla rozvádí do zahrady nebo jako užitkovou vodu do domu.

Tepelné čerpadlo

Čerpadlo odebírá energii z venkovních zdrojů, jako jsou voda, vzduch nebo země, a přetváří ji na teplo. To pak využívá pro ohřev vody nebo vytápění.

Izolace

Podstatně snižuje energetickou náročnost domu. Kvalitní zateplení obvodových stěn, stropů a podlah může ušetřit až polovinu nákladů na vytápění.

Stínicí technika

Reguluje množství světla a tepla, které proudí do domu skrze okna a fasádu. Brání tak přehřívání interiéru a zlepšuje komfort v domě.

Řízené větrání s rekuperací

Řízené větrání s rekuperací vyměňuje vzduch v interiéru. Tepelný výměník vrací do domu teplo, které by jinak uniklo ven, a zároveň čistí vzduch. To má výrazný vliv na úsporu energie spotřebované pro vytápění i na kvalitu ovzduší v domácnosti.

Zelené střechy

Zabraňují výkyvům teplot v domě, a tím snižují náklady na vytápění i chlazení. Zároveň redukují prašnost, tlumí hluk a vytvářejí lepší klima v okolí.

Fotovoltaika

Solární panely se skládají z jednotlivých fotovoltaických článků, které mají schopnost přeměnit dopadající sluneční záření na elektrický proud. Výroba elektřiny je tak zdarma a neznečišťuje ovzduší.

Víte, na co a kolik litrů pitné vody
spotřebujete za jeden den?3

Přetáhněte obrázek ke správnému počtu litrů.

18 l
5 l
41 l
26 l
2 l
10 l
Správně: 26 l
Splachování
Správně: 41 l
Sprchování
Správně: 18 l
Praní a úklid
Správně: 10 l
Mytí nádobí v myčce
Správně: 5 l
Zalévání
Správně: 2 l
Pití

Průměrně spotřebujeme 113 litrů pitné vody denně. Nádrž na dešťovou vodu přitom spotřebu dokáže snížit až o polovinu. Dešťovkou totiž můžete zalévat zahradu, splachovat toaletu nebo používat na praní i úklid.

Fotovoltaika je prvním krokem k energetické nezávislosti

Solární panely zvládnou energeticky utáhnout provoz domu od jara do podzimu, kdy slunce svítí nejvíce. Elektrickou energii ze slunce je možné využívat na provoz spotřebičů a ohřev vody nebo k topení, a tak podstatně snížit náklady na bydlení.

„V Česku budete mít nejvyšší zisk v Jihomoravském a Zlínském kraji. Naopak nejhůře jsou na tom Liberecký a Karlovarský kraj. Klima se mění a neměli bychom se vrhat z jedné závislosti na druhou,“ doporučuje Vanický s tím, že silné poryvy větru či velké kroupy mohou solární panely poškodit. Pro zachování energetické bezpečnosti je podle něj důležité nespoléhat pouze na jeden zdroj energie.

Víte, na co se v domácnosti spotřebuje nejvíce energie?4

Přetáhněte obrázek ke správnému počtu procent.

6,2 %
68,4 %
16,5 %
7,2 %
Správně: 68,4 %
Vytápění
Správně: 16,5 %
Ohřev vody
Správně: 7,2 %
Světlo
Správně: 6,2 %
Vaření

Zatímco životnost fotovoltaiky se pohybuje okolo třiceti let, její ekonomickou návratnost už tak snadno spočítat nelze. „Záleží na tom, v jaké lokalitě váš dům stojí, jak velkou plochu panelů na něj instalujete a na jakou světovou stranu panely směřují,“ vysvětluje Vanický. Podle něj je v našich zeměpisných podmínkách ideální orientovat panely na jižní, východní nebo západní stranu a instalovat je pod úhlem 40 stupňů. Fotovoltaiku je dobré kombinovat se zelenými střechami. „Panely totiž mnohem lépe pracují, když jsou ochlazované,“ doplňuje Vanický s tím, že právě zeleň zabraňuje jejich přehřívání a zvyšuje tak jejich výkon.

Jakou mohu získat dotaci na fotovoltaiku?

Majitelé dokončených rodinných domů a novostaveb mohou získat dotaci ve výši až 200 tisíc korun. Návratnost investice může být už za sedm let. U velkých domů s rozlohou do 200 metrů čtverečních je roční úspora zhruba 45 tisíc korun.

Zeleň na střeše nahradí drahou klimatizaci

Zatímco teplota běžné střešní krytiny může v létě dosáhnout až 80 stupňů Celsia, u zelených střech se teplota pohybuje maximálně okolo 40 stupňů. Hlavně ve městech tak pomáhají vytvářet přívětivější klima.

„Zelená střecha je skvělé řešení, které navíc chrání konstrukci stavby a prodlužuje životnost střechy. Příroda se s deštěm, sněhem, větrem i prudkým sluncem naučila za miliony let pracovat lépe než lidé,“ doplňuje Vanický s tím, že zeleň na střeše oceníte i při větrání. „Je rozdíl, jestli vám střešním oknem jde do domu vzduch ze střešní krytiny rozpálený na 80 stupňů, nebo vzduch ze zelené střechy o teplotě 40 stupňů,“ doplňuje.

Extenzivní, nebo intenzivní?

Zelené střechy jsou zjednodušeně řečeno zahrady, které mají otvor na odtok vody. Na extenzivních zelených střechách rostou sukulenty nebo podobné suchomilné rostliny. Zeleň na nich bují sama a vyžaduje jen minimální péči. Tloušťka vrstvy substrátu je přibližně pět až patnáct centimetrů a neklade tak velké nároky na zatížení střešní konstrukce. „Extenzivní zelená střecha je vhodná pro většinu budov a s trochou šikovnosti si ji zvládnete zrealizovat svépomocí. V každém případě je ale vždy důležité pozvat statika, který posoudí nosnou konstrukci domu,“ doporučuje Vanický.

Oproti tomu intenzivní zelené střechy se už více podobají zahradám. Rostou na nich menší stromy, keře i luční kvítí. Vrstva zeminy může být až metr vysoká, proto se hodí hlavně na domy, které snesou větší zatížení. „Intenzivní zelené střechy můžete umístit na nové i starší budovy. U nich je ale potřeba počítat s tím, že budete muset řešit nosnost konstrukce, a to se může prodražit,“ dodává Vanický s tím, že životnost obou typů zelených střech je prakticky nekonečná.

Víte, jaké jsou teploty různých typů střech v horkých letních dnech?

Přetáhněte obrázek ke správné teplotě střechy.

40° Celsia
až 100° Celsia
až 100° Celsia
80° Celsia
Správně: až 100° Celsia
Plechové krytiny
Správně: až 100° Celsia
Asfaltové šindele
Správně: 80° Celsia
Pálené střešní krytiny
Správně: 40° Celsia
Zelené střechy

Propojení technologie a přírody

Takzvané biosolární střechy v sobě spojují výhody zeleně a fotovoltaiky na střeše. Stín poskytovaný fotovoltaickými panely tvoří ideální podmínky pro růst více druhů rostlin, brání nadměrnému vysušování střechy a podporuje také biodiverzitu. Mozaika kvetoucích rostlin přitahuje různé druhy motýlů, včel a dalšího hmyzu. Zeleň na střeše zase zabraňuje přehřívání solárních panelů, a tím zvyšuje jejich výkonnost. Substrát a rostliny zelené střechy navíc fungují jako zátěž konstrukce pro fotovoltaiku a díky tomu odpadá nutnost kotvení panelů. Biosolární zelené střechy tak mohou představovat funkční řešení, které pomáhá v oblasti obnovitelné energie a také dělá život ve městech příjemnější. I proto jsou tyto střechy v posledních letech stále populárnější například v Rakousku nebo Anglii.

Jakou mohu získat dotaci na zelenou střechu?

Majitelé rodinných domů nebo jiných nadzemních staveb, jako je například garáž, mohou získat dotaci až do výše 100 tisíc korun.

Jak bude vypadat bydlení za dvacet let?

Podle inovátora Pavla Podruha budou domy sice stále připojené na infrastrukturu, ale většinu elektrické energie si budou vyrábět a ukládat samy. „Umím si představit, že se spojí i několik domů dohromady a vytvoří si nějakou formu sdíleného úložiště energií,“ říká Pavel Podruh s tím, že tyto změny si vynutí okolnosti. Elektřina bude čím dál dražší, a proto bude stále více lidem dávat smysl si ji vyrábět.

Chystáte se stavět, rekonstruovat nebo koupit dům? Myslete na to, jak snížit energetickou náročnost vašeho nového domova.

Hypotéka pro budoucnost vám otevře cestu k ekologickému a úspornému bydlení, které šetří přírodu i váš rozpočet.

  • Můžete ji využít na nové bydlení, nebo na rekonstrukci, díky které snížíte energetickou náročnost vašeho domu.
  • Tým specialistů vám poskytne všechny potřebné informace v oblasti dotací.
  • Na poplatcích ušetříte až 15 900 korun.

Zdroje informací: