Seznam Native ve spolupráci s

soutěž E.ON
Energy Globe

Podívejte se, kteří inovátoři pomáhají měnit svět

O vaši přízeň se utkaly dva projekty, které spojuje snaha udržet co nejvíc vody v krajině. Zjistěte, jak se dají snadno zachránit stromy, které ničí sucho, a jak mohou pásy zeleně a recyklované materiály omezit vibrace a hluk ve městě, a navíc nachytat potřebnou vodu. Podívejte se na slavnostní vyhlášení, kterých se zúčastnili ambasadoři projektů a další známé osobnosti.

Michal Polanský

iniciátor projektu Zalej mě

Tvůrci mapy pomáhají zajistit vláhu usychajícím stromům

Cílem webu Zalejmě! je spojit aktivní lidi, kterým záleží na životním prostředí se stromy, které potřebují zalít. Na mapě si každý může najít strom, který usychá, a postarat se o něj tak, aby ve zdraví přežil suché dny. Systém dokáže stromy rozřazovat podle toho, kolik vláhy potřebují. „Projekt vznikl na jaře roku 2019, když jsem chodíval do práce parkem a pozoroval jsem, jak se stromům nedaří. Navázaly na to myšlenky, že by stromům mohli pomoct sami občané,“ přibližuje Michal Polanský ze spolku ClimaCare, který za projektem stojí.

Patronka projektu

Emma Smetana

Emma pomáhá usychajícím stromům. Co ty?

Jan Eisenreich

ředitel společnosti BRENS EUROPE, a.s.

Chytré řešení pro koleje zachytává vodu a tiší hluk

Recyklované textilie a pryže tvoří základ materiálu, který města používají pro zakrytí míst mezi kolejemi. Látka dovede tlumit hluk a vibrace od projíždějících vlaků a tramvají, slouží ale i pro osazení travinami a mechy. Účinně tak dokáže pojmout dešťovou vodu, a v parných dnech chladí. „Materiál vyrábíme z recyklovaného automobilového odpadu, o jehož zpracování jsme začali uvažovat už před deseti lety, další čtyři roky pak trval vývoj,“ dodává Jan Eisenreich, který stojí za zelenými tramvajovými tratěmi značky Brens.

Patronka projektu

Tereza Kostková

Tereza fandí zadržování vody. Přidáš se k ní?

Jak to dopadlo

Podívejte se na slavnostní vyhlášení ze zajímavých míst České republiky a užijte si koncert Monkey Business, Emmy Drobné a dalších.

Zhlédnout další vyhlášení s koncerty

Které projekty soutěžily?

V kategorii Voda soutěžily projekty využívající vodu. Výrobky na bázi vody, využití vodní energie, šetrné zacházení s vodou v přírodě a další inovace.

Zachraňte stromy na mapě, které si žádají zalít

Když usychající stromy přežívají díky obyvatelům měst

Sucho každý rok ničí spousty čerstvě vysazených stromků stejně jako staletých matadorů. V horkých dnech přitom každý z nás může stromu pomoci, aby přežil. Cílem projektu Zalej mě! je vzbudit v obyvatelích měst zájem o záchranu stromů, které jim v létě poskytují příjemný chládek.

„Po cestě do práce jsem si začal všímat usychajících stromků. A tak jsme vymysleli mobilní aplikaci. Ti, co zalévají stromy, tak mohou sledovat, jak se jim daří,“ říká Michal Polanský, který stojí za iniciativou. Mapa v současnosti chrání 100 000 stromů.

Aby zálivka stromům opravdu prospěla, je třeba je zalívat buď večer nebo brzy ráno a vodu lít dál od kmene. „Uživatelé naší mapy v aplikaci pak potvrdí zalití každého stromu, abychom mohli hlídat stav zálivky. Stav stromu vyhodnocuje náš algoritmus, který vyvíjíme ve spolupráci s experty z Mendelovy univerzity. Bere v potaz historické srážky, vlhkost vzduchu, teplotu i roční období,“ přibližuje iniciátor.

Autoři projektu mysleli i na to, aby zalévání příliš neplýtvalo vodou. Inspirují lidi k tomu, aby stromy zalévali odpadní vodou. Ta by jinak odtekla do kanalizace. „Chceme, aby zalévači využívali vodu, kterou nastřádají v domácnostech. Může se jednat o nedopitou vodu a neslazené čaje, voda z mytí rukou nebo ze sprchy, kterou užijí ještě před namydlením, anebo voda, kterou využívají při omývání ovoce a zeleniny. Důležité je, aby v sobě neměla chemikálie a tuky,“ dodává Michal Polanský.

Galerie projektu

Sdílet projekt

Emma Smetana

„Iniciativa Zalej mě je poetická, prospěšná, hravá a zároveň maximálně moderní záležitost. Připadá mi to jako perfektní způsob, jak k tematice životního prostředí přitáhnout i děti a teenagery. A je mi ctí, že toho můžu být patronkou!“

I vlakové koleje dokážou zachytávat dešťovku

Ve městech se počítá každý krok k většímu tichu a chladu

Nepříjemné sucho, všudypřítomný hluk, emise v ovzduší a přemíra odpadu. To jsou některé z problémů, které sužují každé větší město. „Vyvinuli jsme materiál, který dovede přispět k řešení všech těchto zátěží životního prostředí. Materiál vyrábíme z recyklovaného odpadu, textilií a pryže, který vzniká při výrobě a likvidaci automobilů, a jinak by skončil bez využití na skládkách,“ přibližuje Jan Eisenreich z plzeňské společnosti BRENS EUROPE.

Města materiál pokládají ke kolejím vlaků a tramvají. Dokáže totiž tlumit vibrace, snižovat hluk a zadržovat dešťovou vodu. „Díky tomu, že patentovaná technologie funguje jako zásobárna vody, osvědčuje se také v horkých dnech, protože odpařováním vody snižuje povrchovou teplotu kolejí. Ty obyčejně sálají teplo až dlouho do noci,“ vysvětluje zástupce firmy. Materiál je navíc možné osadit mechy, travinami a dalšími nenáročnými rostlinami.

Prvním velikým úspěchem inovativního materiálu patří jeho využití v Košicích u téměř 2,3 km dlouhé tramvajové trati. „Povedlo se nám snížit tepelnou kapacitu o 45 % oproti původnímu stavu. Nedochází tak přehřívání tratí, jako například u klasického štěrku, nebo betonových panelů, které pak teplo vyzařují do prostoru. To se u syntetických výplní neděje, fungují totiž jako tepelné izolanty,“ dodává zakladatel projektu s tím, že zelené koleje už dnes pomáhají také v Ostravě a v Plzni.

Galerie projektu

Sdílet projekt

Tereza Kostková

"Voda je čistota. Voda je proud, tok, pohyb a život. Voda je většinou nás samotných. Na vodě to stojí, ač stát se na ní nedá. A já jsem ráda, že při ní stojím i teď jako patronka jednoho z projektů v této kategorii."

Další duely

Kategorie Oheň

Uspěje šetrná tepelná izolace, nebo inovace ve výrobě textilu?

Více o projektech

Kategorie Země

Zaboduje úsporná čtvrť, anebo pohodové bydlení pro seniory?

Více o projektech

Kategorie Vzduch

Získá více hlasů monitorování ovzduší, anebo skutečná data o klimatu?

Více o projektech

Kategorie Iniciativa

Vyhraje recyklace jedlého oleje, anebo obnova vnitrobloků ve městech?

Více o projektech

O soutěži

Soutěž E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energie. I letos se do soutěže přihlásilo mnoho inspirativních lidí, kterým záleží na životním prostředí a na udržitelné budoucnosti. Hlavní cenou v soutěži bylo zapůjčení auta Jeep 4xe na půl roku. Který z projektů vyhrál? Podívejte se na záznamy ze slavnostního vyhlášení, které proběhly na zajímavých místech Česka a zjistěte, kdo pomůže měnit svět k lepšímu. Každým galavečerem provázeli ambasadoři jednotlivých projektů a doprovodné koncerty Monkey Business, Emmy Drobné nebo Lenky Filipové.

Podmínky soutěže

Partneři