Seznam Native ve spolupráci s

soutěž E.ON
Energy Globe

Podívejte se, kteří inovátoři pomáhají měnit svět

O vaši přízeň se utkaly dva projekty, které spojuje ambice zlepšit kvalitu ovzduší. Zjistěte, jak studenti přišli s řešením pro kontrolu kvality vzduchu v kancelářích, ve školách i v domácnostech. A také na to, jak mohou srozumitelná vědecká data přispět k řešení klimatické krize. Podívejte se na slavnostní vyhlášení, kterých se zúčastnili ambasadoři projektů a další známé osobnosti.

Josef Tatíček

spoluzakladatel a ředitel Luftio

Čistý vzduch pro lepší výkony v práci i ve škole

Nejen firmy, ale i školy a domácnosti se potýkají se špatnou kvalitou vzduchu. Tři studenti proto přišli s řešením, jak monitorovat kvalitu vzduchu v místnosti, aby vzduch neubližoval jejich pozornosti a soustředění. „Základem systému je zařízení s čidly, které neustále monitoruje teplotu, vlhkost, koncentraci oxidu uhličitého a dalších látek v ovzduší. Lidé výsledky měření mohou sledovat v mobilní aplikaci,“ popisuje Josef Tatíček

Patron projektu

Ondřej G. Brzobohatý

Ondřej fandí čistému vzduchu. Přidáš se k němu?

Ondráš Přibyla

zakladatel a ředitel Otevřená data o klimatu, z.ú.

Boj proti lživým informacím týkajících se klimatu

S mýty a polopravdami okolo klimatické krize bojuje projekt Fakta o klimatu. Využívá k tomu přehledná data podložená věrohodnými vědeckými studiemi. Zájemcům zprostředkovává informace o skleníkových plynech, počasí i energetice a o tom, jak se může vyvíjet klima na naší planetě, která se neustále otepluje.

Patron projektu

Matěj Ruppert

Matěj podporuje české vědce. Přidáš se k němu?

Jak to dopadlo

Podívejte se na slavnostní vyhlášení ze zajímavých míst České republiky a užijte si koncert Monkey Business, Emmy Drobné a dalších.

Zhlédnout další vyhlášení s koncerty

Které projekty soutěžily?

V kategorii Vzduch soutěžily projekty, které využívají vzduch. Ochrana vzduchu a klimatu, využití větru jako energie, snižování emisí skleníkových plynů a další inovace.

Chytré čidlo dovede upozornit na nezdravý vzduch

Špatná kvalita vzduchu vede k bolestem hlavy, nízké soustředěnosti a dalším obtížím

Pandemie zavřela žáky a studenty do jejich dětských pokojů. V náročné distanční výuce se zrodil podnikatelský nápad. „Rychle nám došlo, že existuje spojitost mezi tím, jak často větráme, a tím, jak dlouho jsme efektivní při práci na počítači,“ říká Josef Tatíček, jeden ze zakladatelů start-upu Luftio.

Začínající firma staví na chytrém čidle, které dovede monitorovat kvalitu vzduchu. Tak pomáhá zlepšovat ovzduší v domácnostech, školách a podnicích, které díky čistému vzduchu benefitují z vyšší produktivity zaměstnanců. „Pracovníci si mohou stáhnout mobilní aplikaci a sledovat kvalitu vzduchu ve vlastní kanceláři. Zaměstnavatelé mají k dispozici přehled o kvalitě ovzduší v celé jejich firmě. Dovedeme ale vyhodnotit i vliv vzduchu na produktivitu a nemocnost a další zajímavé informace. Vycházíme přitom z vědeckých studií i z vlastního výzkumu,“ přibližuje jeden ze zakladatelů start-upu.

Zařízení s čidlem vzniká na 3D tiskárně českého výrobce Josefa Průši, která je napájená solárními panely, a tak šetří konvenční elektrickou energii. „Chceme naučit firmy, jak mohou zajistit zaměstnancům kvalitnější vzduch, a přitom ušetřit peníze za energie,“ dodává Josef Tatíček.

Galerie projektu

Sdílet projekt

Ondřej G. Brzobohatý

„Jsem rád, že můžu být patronem projektu Luftio. Je totiž jasné, že právě kvalita vzduchu, který dýcháme, je přímo úměrná kvalitě našeho zdraví, a tak když budeme pečovat o vzduch, pečujeme vlastně i o sebe samotné.“

Dobrovolníci sbírají fakta o klimatických změnách

Do boření mýtů okolo globálního oteplování se pustila parta nadšenců

Mýtů, polopravd a konspiračních teorií se v diskuzi o klimatické změně hemží spoustu. Projekt Fakta o klimatu se proto snaží dávat dohromady zajímavá data, statistiky a další výsledky výzkumů, které na toto téma publikují vědecké týmy z celého světa. Zpřístupňuje tak jinak obtížně dohledatelné informace a poskytuje všem zájemcům spoustu podkladů pro to, aby si udělali vlastní názor na globální oteplování.

Právě obtížný přístup k informacím vedl zakladatele projektu k jeho spuštění. „Studie a zajímavé informace jsou novinářům a veřejnosti jen stěží přístupné, a tak vznikají dezinformace, které se nezakládají na pravdě. Chtěli jsme připravit materiál pro všechny, kteří se o tématu chtějí dozvědět nezávislé názory a fakta. Málokdo si chce číst zprávy, které mají i několik set stránek,“ přibližuje Ondráš Přibyla, který dal dohromady tým dobrovolníků, kteří se starají o věrohodnost a aktuálnost informací. Za projektem stojí parta programátorů, přírodovědců, pedagogů a expertů na komunikaci. „Neexistence rozcestníku se srozumitelnými informacemi nám přišla jako chyba v matrixu, kterou jsme chtěli opravit,“ dodává zakladatel projektu.

Na platformě se dozvíte více o emisích skleníkových plynů, vývoji počasí, ale i o energetice nebo o možném vývoji společnosti v souvislosti s globálním oteplováním. Jedná se o ověřené informace, které popisují dopad klimatu na společnost.

Galerie projektu

Sdílet projekt

Matěj Ruppert

„Je mi ctí být patronem! Naše planeta je důležitá a měli bychom se k ní chovat líp. Žádnou jinou totiž nemáme.“

Další duely

Kategorie Oheň

Uspěje šetrná tepelná izolace, nebo inovace ve výrobě textilu?

Více o projektech

Kategorie Voda

Zvítězí záchrana usychajících stromů, anebo materiál zadržující vodu?

Více o projektech

Kategorie Země

Zaboduje úsporná čtvrť, anebo pohodové bydlení pro seniory?

Více o projektech

Kategorie Iniciativa

Vyhraje recyklace jedlého oleje, anebo obnova vnitrobloků ve městech?

Více o projektech

O soutěži

Soutěž E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energie. I letos se do soutěže přihlásilo mnoho inspirativních lidí, kterým záleží na životním prostředí a na udržitelné budoucnosti. Hlavní cenou v soutěži bylo zapůjčení auta Jeep 4xe na půl roku. Který z projektů vyhrál? Podívejte se na záznamy ze slavnostního vyhlášení, které proběhly na zajímavých místech Česka a zjistěte, kdo pomůže měnit svět k lepšímu. Každým galavečerem provázeli ambasadoři jednotlivých projektů a doprovodné koncerty Monkey Business, Emmy Drobné nebo Lenky Filipové.

Podmínky soutěže

Partneři