Seznam Native ve spolupráci s

Extrémní počasí v Česku

Jak správně pojistit domov pro případ živelních pohrom?

Do nedávna ještě Českou republiku díky jejímu umístění v mírném podnebí netrápilo extrémní počasí tak jako teď. Rok 2019 byl nejteplejší za posledních 58 let. I letos bylo pár měsíců velmi suchých, zároveň ale Česko postihují silné bouřky, deště a vichřice.* Přicházejí častěji a často s nevyzpytatelnou intenzitou. Počasí se mění.**

* Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

** Zdroj: Ústav výzkumu globální změny Akademie věd ČR

Loňský i letošní rok doprovází řada přírodních katastrof, červen byl podle meteorologů neúnosně horký, dokonce patřil k nejteplejším v historii měření.* I z těchto důvodů je dobré informovat se, jak co nejlépe ochránit a správně pojistit nejen váš dům, ale i jeho vybavení.

* Zdroj: Copernicus. Program EU pro pozorování Země

Nečekejte, až přijde velká voda

Přívalové deště, krupobití a rozvodněné toky jsou každoročně tématem, které přímo i nepřímo ovlivňuje životy tisíců Čechů. Voda páchá na majetku velké škody. Když dobře zabezpečíte svůj domov, můžete následky povodní zmírnit.

Jak zabezpečit obydlí před bouří, krupobitím a silnými dešti?

3 kroky k lepší bezpečnosti při bouřce a intenzivních deštích

Povodně a záplavy přicházejí v důsledku přívalových dešťů, nemůžeme je ovlivnit ani se před nimi ubránit. Pojišťovny ale naštěstí dokážou pojistit rizika pokrývající škody způsobené zvýšenou hladinou vodních toků, záplavami po mimořádných dešťových srážkách a táním sněhu a ledu.

548 milionů korun

To je částka uhrazená Generali Českou pojišťovnou v roce 2020 za škody na majetku zapříčiněné záplavami, silným deštěm, blesky a krupobitím.

Zdroj: Generali Česká pojišťovna

Vítr, co vám nadzvedne střechu

Víte, odkud se bere vítr? Ve chvíli, kdy dojde k nerovnoměrnému zahřívání vzduchu v různých částech světa, dochází k rozdílu tlaku vzduchu. Čím větší jsou tlakové rozdíly, tím silnější je vítr.

V roce 2020 z pohledu našich klientů nejvíce ničila majetek vichřice, a to v 18 000 případech. Škody dosáhly částky 350 milionů korun,“ říká Jan Marek, mluvčí Generali České pojišťovny.

Jak zabezpečit vaši domácnost proti silnému větru?

„Červnové bouřky na jižní Moravě napáchaly prozatím škody za 1 461 000 000 Kč.

Z toho jen následky po tornádu mají účtenku 1,02 miliardy korun,“ popisuje Jan Marek.

Poznámka: Údaje o škodách nahlášených do Generali České pojišťovny k 13. 7. 2021

Ochrana domácnosti před požárem

Letní měsíce se už řadu let nesou ve znamení velkého sucha. Při horkém a suchém počasí meteorologové pravidelně vydávají varování před nebezpečím šíření požárů.

V domácnostech jsou požáry velmi časté a vznikají většinou nešťastnou náhodou a nepozorností. Často je příčinou neopatrnost při grilování, ať už na zahradách nebo na balkonech či v parcích.

6 tipů k tomu, jak předejít požárům

Za minulý rok hasiči vyjeli v České republice k 17 346 požárům.

Z toho 1 851 bylo v obydlích a 2 081 v lesích.

Zdroj: Statistical Yearbook 2020. Hasičský záchranný sbor České republiky

Pojistěte správně svůj byt, dům či chatu

Jak správně pojistit majetek? Nejlepší řešení je na počátku kontaktovat svého pojišťovacího poradce a následně (ideálně každé dva roky) si pojistnou smlouvu projít a zhodnotit zejména výši pojistných částek. Případně upravit i rozsah pojistného krytí.

Co si chcete nechat pojistit?

Vybavení domácnosti:

Víte, co všechno spadá do pojištění domácnosti? Představte si, že vaši nemovitost otočíte vzhůru nohama. Vše, co by z ní vypadlo, je vybavení domácnosti. Jedná se například o nábytek, dekorace, oblečení či spotřebiče.

Pouze stavbu:

Do pojištění stavby spadá zdivo, kuchyňská linka, vestavěné skříně anebo kotel. Pokud bydlíte v bytě, spadá do pojištění stavby i podíl na společných částech domu. U tohoto typu pojištění musí být vaše nemovitost dostavěná a zkolaudovaná.

Vybavení domácnosti i stavby:

Jak pojištění nemovitosti, tak i vybavení domácnosti se musí vztahovat ke stejné adrese. Toto komplexní řešení je většinou výhodnější.

Chcete dobře ochránit svůj dům, byt či chatu?

Nezapomínejte na správně nastavené pojištění.

Chci mít pojištěný majetek

K čemu je vlastně pojištění domácnosti, domu, či bytu?

Vybudovat domov stojí spoustu času, energie a peněz. Přijít o něj ale můžete během chvíle. Kde pak vzít peníze na opravu, koupi nebo stavbu nové nemovitosti?

„Častou chybu dělají lidé při pojištění majetku v tom, že své smlouvy neaktualizují.

Nechávají je dlouhé roky ležet v šuplíku a považují věc za vyřízenou. Vystavují se tak zbytečně riziku podpojištění,“ popisuje problém Jan Marek, mluvčí Generali České pojišťovny.

Co znamená podpojištění nemovitosti a jak mu předejít?

Podpojištění nemovitosti vzniká ve chvíli, kdy několik let svoji smlouvu neaktualizujete. Pojistná částka (tedy to, na kolik máte domov pojištěný) tak zůstává stejná, zatímco v reálném světě se ceny mění. Dojde-li pak ke škodě, pojistná částka je výrazně nižší než skutečná hodnota zničeného majetku.

Zjednodušeně řečeno: Podpojištění odpovídá situaci, kdy je předmět pojištění (např. nemovitost, její vybavení) pojištěný na nižší částku, než je jeho vlastní hodnota.

Podpojištění můžete předejít dvěma způsoby

„Pravidelně aktualizujte svoji pojistnou smlouvu a vyhněte se tak riziku podpojištění,“

doporučuje Jan Marek, mluvčí Generali České pojišťovny.

Podívejte se na 6 kroků, jak nejlépe pojistit svůj majetek

Podle odhadů expertů není v Česku stále pojištěná až polovina nemovitostí.

Chcete dobře ochránit svůj dům, byt či chatu? Nezapomínejte na správně nastavené pojištění.

Chci mít pojištěný majetek