Seznam Native ve spolupráci s
DER TouristikDER Touristik

Hola, Španělsko!

Nechte se svést krásou pláží a měst od Andalusie až po Katalánsko

Pobřeží Španělského království patří mezi jedno z nejrozmanitějších v Evropě. Okouzlí vás působivé historické stavby i zlatavé pláže s romantickými zátokami. Milovníky středomořské kuchyně potěší vydatná paella i chuťově pestré tapas.

Co byste měli vědět o Španělsku?

Hornatý stát na jihu kontinentu je hned po Švýcarsku druhou evropskou zemí s nejvyšší průměrnou nadmořskou výškou. Hlavní město Madrid je s průměrnými 657 metry nad mořem dokonce nejvýše položenou metropolí v Evropě.

Španělsko je rozděleno do sedmnácti autonomních oblastí, které mají vlastní vládu a parlament. Mimo ně patří ke Španělsku také Ceuta a Melilla, dvě autonomní města v severní Africe.

Země na Pyrenejském poloostrově je rozmanitá i etnicky. Španělé tvoří přibližně 73 % celkové populace. Doplňují je Katalánci (16 %), Galicijci (6 %) a Baskové (5 %).

Téměř všichni obyvatelé mluví španělsky, přesněji kastilsky. V některých oblastech lidé kromě španělštiny běžně hovoří i jazykem svého regionu, ať už katalánštinou, galicijštinou, nebo baskičtinou. Všechny zmíněné jazyky patří i mezi úřední.

Španělsko je konstituční monarchií. Současným králem je Filip VI. z rodu Bourbonů. Jeho pravomoci jsou omezeny ústavou a funkce je tak především reprezentativní. Spolu se svou manželkou a dcerami žije v paláci Zarzuela v Madridu.

Dotek antiky na Costa Dorada

Historická města na pobřeží jižního Katalánska

Přes osmdesát kilometrů dlouhé pobřeží Costa Dorada, doslovně zlaté pobřeží, podél Středozemního moře láká na celoročně příjemné teploty, pláže se zlatým pískem i starobylé památky. Hlavním městem oblasti je historická Tarragona, kde se dodnes nachází pozůstatky antického římského města Tarraco, které zde bylo vystavěno před více než dvěma tisíci lety.

Katedrála Santa Tecla, Tarragona

U městského pobřeží se zachovala poměrně velká část římského amfiteátru, který měl ve své době kapacitu 14 000 diváků a využíval se ke gladiátorským zápasům i popravám. V horní části města pak můžete navštívit gotickou katedrálu Santa Tecla vybudovanou na ruinách starořímského chrámu zasvěceného císaři Augustovi, známějšímu pod jménem Julius Caesar.

Lidské věže popírají zákony fyziky

Na konci 18. století se v malém městečku Valls v oblasti Tarragony zrodila kuriózní tradice. Z oblíbeného tance Ball de Valencians, který vždy končil takzvanou lidskou věží, se postupně stala soutěž o to, kdo dokáže vytvořit tu nejvyšší. Správný postup tvorby lidské věže, tedy castellu, se předává z generace na generaci. Zásadní je utvořit pevnou základnu. Čím více osob se do ní zapojí, tím vyšší může výsledná věž být. Obvykle ji tvoří ti nejsilnější s nejpevnější stavbou těla, protože musí nést většinu váhy celého castellu. Na základně vzniká centrální část věže, obvykle se čtyřmi patry. Na tu se pak postaví tři vrchní patra. První z nich je složeno z dívek a chlapců ve věku od devíti do čtrnácti let, kteří musí být dostatečně silní na to, aby unesli váhu dvou nejvyšších pater, ale zároveň lehcí a hbití, aby byli schopni na věž vylézt. Další patro pak tvoří jedno skrčené dítě ve věku pěti až deseti let, na jehož záda se postaví podobně staré dítě. To musí zvednout ruku, aby stavba mohla být považována za dokončenou.

Město REus

Zhruba dvacet minut jízdy autem z Tarragony směrem do vnitrozemí se nachází město Reus, které je rodištěm světově uznávaného architekta Antoni Gaudího. Na hlavním náměstí Plaça del Mercadal najdete Centrum Gaudí, kde se dozvíte všechny podstatné informace o jeho životě a díle. Po prohlídce pak můžete vyrazit přímo k rodnému domu tohoto modernistického vizionáře, který Španělsku zanechal obdivuhodné architektonické dědictví.

V Barceloně se ponořte do Gaudího fantaskního světa

Navštívit Park Güell nebo vidět nejznámější barcelonský dům Casa Batlló jsou mimořádné zážitky, které byste si během návštěvy katalánské metropole neměli nechat ujít. Patří mezi ně pochopitelně i návštěva stále nedokončeného chrámu Sagrada Família, jenž je Gaudího nejslavnější architektonickou prací. A pokud budete mít při procházce Barcelonou chuť na něco dobrého, můžete se zastavit na svačinu ve vyhlášené tržnici Mercado de La Boqueria nacházející se na hlavní třídě La Rambla. Při ochutnávce zde určitě nevynechejte jednohubky tapas, ke kterým se skvěle hodí nápoj sangria nebo Španěly oblíbený vermut.

Casa BatlLó, Barcelona

Znáte správnou výslovnost nejznámějšího španělského ostrova Mallorca?

Správná odpověď. Pokud uvidíte v jakémkoli španělském slově napsaná dvě písmena L za sebou, budou se ve většině případů vyslovovat jako J. Největší baleárský ostrov se tedy správně vyslovuje Majorka. Obdobně se i nejznámější španělské jídlo paella vyslovuje jako paeja.

Malebná Mallorca

Hornatý ostrov s tyrkysově modrými zátokami

Přibližně tři sta kilometrů pod Katalánskem leží uprostřed Středozemního moře souostroví Baleáry s jedněmi z nejhezčích pláží v Evropě. Největší z ostrovů je Mallorca s téměř milionem obyvatel, která je proslulá malými zátokami s tyrkysově modrou vodou zvanými calas. Díky hornatému pobřeží jsou na celém ostrově těchto malebných plážiček stovky.

katedrála panny marie, palma

Mallorské hory a celoročně příjemné klima sem lákají návštěvníky na horskou turistiku a cyklistiku. Obzvláště mimo letní sezonu je ostrov ideálním místem k aktivnímu odpočinku, za kterým sem jezdí turisté ze všech koutů Evropy.

Cestu po ostrově můžete začít v hlavním městě Palma, kde se přímo u pobřeží nachází impozantní katedrála Panny Marie s více než osmisetletou historií. Během letních měsíců v ní můžete vystoupat na střešní terasu a pokochat se výhledy na širé moře. Stavba potěší i obdivovatele Antoni Gaudího. Na počátku 20. století totiž místní biskup požádal tohoto modernistického architekta, aby přizpůsobil interiér katedrály tehdejším potřebám. V průběhu deseti let byl obnoven prostor pro věřící, některé z vitráží a také kaple Nejsvětější Trojice.

Na Baleárech se mluví katalánsky

Katalánština je románský jazyk, který stejně jako španělština vychází z latiny. Rozdíl si můžete představit podobně jako rozdíl mezi češtinou a slovenštinou. Katalánštinou se však nemluví jen v samotném Katalánsku, ale také na Baleárských ostrovech, v Andoře a v oblasti Carche v regionu Murcia. Ve Valencii se pak mluví jejím dialektem. Celkově tak tímto jazykem hovoří přes devět milionů lidí.

Město sóller

Z hlavního města Mallorcy si můžete udělat výlet do nedalekého historického městečka Sóller. Na začátku 20. století se na tomto místě začal rozvíjet textilní průmysl. Jeho další vývoj však brzdila špatná geografická poloha. Lidé museli za prací cestovat dostavníkem po úzkých strmých cestách mezi horami a stejně tak náročná byla i přeprava zboží.

V roce 1907 byl proto vypracován projekt na zřízení železničního systému. Ten se stal mistrovským dílem tehdejšího inženýrství, protože náročná byla nejen stavba velkého množství mostů, tunelů a prudkých zatáček, ale i fakt, že vlak dokáže na trati během hodinové jízdy překonat převýšení téměř dvě stě metrů. Historický vláček dodnes projíždí stejnou trasou mezi olivovými háji a starými usedlostmi a bezpochyby jde o jednu z nejoblíbenějších turistických atrakcí na celém ostrově.

Historický vlak, SÓLLER
Sant bartomeu, sóller

Sóller je díky svému historickému centru považován za jedno z nejhezčích měst ve Španělsku. Jeho název pochází z arabského slova suliar, což v překladu znamená zlatá mísa a odkazuje na úrodné údolí plné pomerančovníků, které město obklopuje. Výraznou tvář městu vtiskl architekt Joan Rubió y Bellver, známý žák Gaudího. Jeho nejzásadnějšími díly jsou zde novogotický kostel Sant Bartomeu a budova banky.

Víte, jak se španělsky řekne ahoj?

Správná odpověď. Španělé se nejčastěji zdraví slovíčkem hola, vyslovuje se ola, které v překladu znamená ahoj. Ve Španělsku si lidé běžně tykají, a to jak v obchodě, tak třeba i na úřadech nebo ve škole. Vyká se zpravidla jen starším osobám a lidem s vyšším postavením.

Ibiza má dvě tváře

Ostrov pro rodiny i milovníky party

Jižnější a o něco menší baleárský ostrov Ibiza je proslulý především díky bohatému nočnímu životu a bujarým party. Mezi nejvyhlášenější noční kluby patří Amnesia, Eden nebo Ushuaïa. Každé léto sem létají tisíce mladých lidí z celého světa, aby si užili jedinečný zážitek na nikdy nekončících večírcích. Ibiza je však mnohem víc než jen party ostrovem. Především na jihozápadním pobřeží se nachází rozlehlé písčité pláže s čistou tyrkysovou vodou, které jsou ideální nejen pro rodiny s dětmi. Za výlet pak rozhodně stojí přilehlý ostrov Formentera, kam se dostanete z Ibizy trajektem přibližně za půl hodiny.

Es Vedrà

Formentera je dlouhá asi devatenáct kilometrů a žije na ní jen kolem deseti tisíc obyvatel. Dostat se sem dá pouze lodí, a tak je zde menší počet turistů – jde tedy o ideální místo pro klidnou dovolenou. Ostrov omývají průzračné vody Středozemního moře, často se mu proto přezdívá evropské Maledivy. Pokud byste však neměli dostatek času dojet až na Formenteru, za návštěvu stojí vyhlídka na neobydlený skalnatý ostrůvek Es Vedrà, která je nejhezčím místem na celé Ibize, odkud můžete pozorovat západ slunce.

Paella jedině k obědu

Víte, že Španělé by si paellu nikdy neobjednali k večeři? I když je pokrm z rýže oblíbený i mezi místními obyvateli, podává se zásadně k obědu. Když lidé vidí někoho tento pokrm večeřet, je to pro ně jasným signálem, že se jedná o turisty. Pokud tedy chcete zapadnout mezi místní, objednejte si tohle jídlo v době oběda. Pokrm má mnoho variant, původní receptura však pochází z Valencie a skládá se z rýže, vývaru, králičího a kuřecího masa, fazolí, rajčat a šafránu. I když se do paelly často přidávají mořské plody, v originálním receptu byste je nenašli. Ve Španělsku je navíc pokrm vnímán spíše jako regionální, typický právě pro Valencii.

Léčivá Costa Cálida

Španělské mrtvé moře i pouštní krajina

Na jihovýchodě země se nachází pobřeží Costa Cálida neboli Teplé pobřeží. Známé je především díky největší španělské laguně Mar Menor se slanou mořskou vodou. Ta je od Středozemního moře oddělena 24 kilometry jemného písku. Kdysi byla tato vodní plocha malým zálivem, postupem času se ale od moře oddělila úplně. Laguna je hluboká nanejvýš sedm metrů. Díky mělkosti se voda ohřívá mnohem rychleji a je také slanější. Proto se Mar Menor někdy přezdívá „evropské mrtvé moře“. Vyšší koncentrace soli a minerálů ve vodě i v okolním vzduchu má léčivé účinky. Soli a minerály obsahuje i bahno z laguny, které se využívá k léčbě revmatismu, artritidy, dny nebo akné.

poušť abanilla

Pobřeží Costa Cálida patří pod provincii Murcia, která je charakteristická mikroklimatem s vysokými průměrnými teplotami. Některé oblasti jsou dokonce označovány jako poušť a polopoušť. Jedním z takových míst je Desierto de Mahoya, známé jako poušť Abanilla, což je název murcijské obce, v níž se tato plocha zvrásněná množstvím roklí nachází. Před deseti miliony let zde bylo mořské dno.

Murcijské speciality

V regionu jsou vyhlášené masové koláče z listového těsta, které se obvykle plní telecím masem, chorizem, vejcem a kořením. Další pochoutkou je murcijská jednohubka s názvem tapa marinera. Jedná se o křupavý krekr potřený salátem ensaladilla rusa, podobným našemu bramborovému, který je ozdobený ančovičkou. Z dezertů určitě ochutnejte paparajotes, což jsou smažené citronové listy obalené v těstu z mouky a vajec a posypané skořicovým cukrem.

masový koláč
tapa marinera
paparajotes

Víte, jak si španělsky říct o účet?

Správná odpověď. O Španělech se traduje, že je to národ, který nikdy nespěchá. Může se vám proto stát, že vás v kavárně nebo restauraci nechají sedět ještě hodně dlouho poté, co dojíte a dopijete. Nebojte se proto o placení přihlásit. A pokud spěcháte na autobus, nezapomeňte si o účet říct dostatečně dopředu.

Historická Costa de la Luz

Pobřeží láká na maurskou architekturu

Nejjižnější a zároveň jednou z nejnavštěvovanějších částí španělského pobřeží je Costa de la Luz v Andalusii, které v překladu znamená pobřeží světla. Oblast je oblíbená i mezi Španěly, a to nejen díky rozlehlým písčitým plážím, ale také pro velké množství historických památek. Centrem celého pobřeží je starobylé město Cádiz. Jeho dominantou se stala obrovská katedrála Catedral de Santa Cruz sobre las Aguas, na jejíž stavbě se během sto šestnácti let podílelo šest různých architektů. Během dlouhého období výstavby se do její podoby vepsalo hned několik architektonických stylů, monumentální budova katedrály tak je kombinací prvků baroka, rokoka a neoklasicismu.

město cádiz

Cádiz byl jediným městem, které Napoleon nedobyl při svém vpádu do Španělska. V roce 1812 zde také byla podepsána ústava známá jako La Pepa. Dokument je důležitým milníkem španělské historie. Jako první ve Španělsku totiž obsahoval základní principy moderního státu, které pomohly k dalšímu vývoji země. Byl podepsán 19. března na svátek svatého Josefa. A stejně jako u nás i ve Španělsku má toto jméno lidovou podobu Pepa. Nová ústava se proto v ulicích oslavovala pokřikem Viva la Pepa! a je pod tímto názvem známá dodnes.

Na výletní trasu tradičními vesnicemi s bílými domky můžete vyrazit do pohoří Sierra de Grazalema na severu provincie. Barva jejich fasády má především praktický význam. Bělostný nátěr totiž odráží světlo a tím pomáhá v horkých letních měsících udržet uvnitř budov chlad. Historie vesnic sahá až do doby, kdy Pyrenejský poloostrov obsadili Maurové z Afriky. Ti na území přišli v 8. století a zůstali zde po sedm set let. V celé oblasti Andalusie je maurský vliv patrný dodnes, a to především v architektuře. Příkladem je historické město Granada, kde se nachází středověký komplex paláců a pevností maurských panovníků. Mimo nádherné pláže a typicky bílé vesničky můžete v oblasti Cádizu navštívit i město Sanlúcar de Barrameda, odkud v roce 1519 vyplula na cestu kolem světa první Magalhãesova loď.

Sierra de Grazalema

Vyrazte do Španělska s CK FISCHER

Málokterá země nabízí tak rozmanité pobřeží jako Španělsko. Můžete zde obdivovat starobylé katedrály, vykoupat se v evropském mrtvém moři nebo se projít pouští. V podnicích u rozlehlých zlatavých pláží pak můžete ochutnat lahodné pokrmy středomořské kuchyně.