Seznam Native ve spolupráci s

Hvězda stříbrného plátna slaví 63. narozeniny

Kariéra herců většinou nemá dlouhého trvání. Slávy se dostane jen hrstce. My vám ale představíme legendu stříbrného plátna, která na scéně vydržela neuvěřitelných 63 let, má na svém kontě několik oscarových snímků a získala si srdce milionů fanoušků po celém světě.

Kdo se uplatnil v Bondovce, jedné z nejlepších romantických komedií i v animovaných pohádkách?

Fiat 500

Podívejte se na snímky, které ikonické autíčko proslavily po celém světě.

Fiat „Topolino” (1936 – 1955, předchůdce Fiatu 500)

Prázdniny v Římě

Romantická komedie, 1953

V ikonickém snímku 50. let si krásnou roli střihl předchůdce Fiatu 500, Fiat “Topolino”.

Auto si zahrálo po boku okouzlující Audrey Hepburnové a charismatického Gregoryho Pecka ve snímku Prázdniny v Římě. Film byl nominován na 10 Oscarů a tři z nich získal. Dodnes je považovaný za majstrštyk mezi romantickými komediemi. Málokdo taky ví, že jedním ze dvou kameramanů byl Franz Planer, původním jménem František Plánička, který má kořeny na Karlovarsku.

Na konci natáčení studio Paramount údajně darovalo Audrey Hepburnové celou garderobu z filmu. Jednalo se o svatební dar, protože se herečka měla zanedlouho vdávat. Jenže brzy po natáčení Audrey zásnuby zrušila. Proslýchá se, že po natáčení požádal Audrey o ruku i Gregory Peck, její filmový partner.

Fiat„Topolino”

Italskou přezdívku, která znamená „myška” si tento model Fiatu vyráběný v letech 1936 až 1955 vysloužil svými tvary.

Stejně obratně jako myš se dokázal proplétat uličkami rušných měst a parkovat i tam, kde ostatní auta neměla dostatek prostoru. V době jeho slávy byl jedním z nejmenších aut na světě. I tak se ho ale prodalo 520 tisíc. Se 13 koňmi dosáhl na rychlost 85 kilometrů v hodině.

Parťák Audrey Hepburnové

Jedna z nejpůvabnějších hereček všech dob Audrey Hepburnová se se v malém Fiatu svezla i o 13 let později.

Tehdy si luxusní sportovní verze Fiatu 500K s názvem Gardiniera zahrála v jedné z nezapomenutelných komedií šedesátých let s názvem Jak ukrást Venuši. Ve vozu se Audrey prohání pařížskými bulváry lemovanými honosnými domy. Nádherný červený kabriolet je dodnes vysněným autem fanoušků italské značky. Model Gardiniera, který byl na některých trzích označovaný jako Fiat 500K, je kombi verzí původní “pěstistovky”. Vyráběl se mezi lety 1960 a 1977 a měl větší kufr, protože motor byl uložený pod podlahou.

Fiat 500 (2007 – dosud)

007 Spectre

Akční film, 2015

Fiat 500 ale není jen hvězda romantických filmů. Zazářil i v Bondovce a jeho obsazení v tomto filmu vzbudilo po světě pořádný poprask.

Spousta filmových fandů totiž uvěřila drbu, že Fiat bude hrát parťáka samotnému Jamesi Bondovi. Blankytně modré autíčko hlavní roli nakonec nezískalo, svůj um ale předvedlo v perfektní honičce v křivolakých uličkách. Ty jsou pro Fiat jako stvořené.

Itálie na čtyřech kolech

Fiat 500 způsobil na italských silnicích malou revoluci.

Obyvatelé válkou zmátořené země po válce sahali spíše po levnějších skútrech, než aby si ve velkém pořizovali auto. To ale dostupný Fiat 500, kterého si mohla pořídit řada obyčejných rodin, navždy změnil. Mezi jeho největší přednosti bezpochyby patřila nízká spotřeba, která se pohybovala okolo 5,5 litru na 100 kilometrů. Za necelých 20 let se těchto praktických aut prodalo více než 3,5 milionu kusů. Auto se vyrábělo jak v Itálii, tak později i v Německu, v Rakousku nebo na Novém Zélandu.

Fiat 500 (1957 – 1974)

Animovaná Auta

Trilogie pohádek, 2006, 2011, 2017

Málokterý herec se uplatní jak ve filmu s Jamesem Bondem, tak v animované pohádce.

Univerzálnímu Fiatu 500 se to ale podařilo. Tvůrci filmu Auta mu ušili na míru roli srdečného Itala Luigiho. Předlohou jim byla “pětistovka” z roku 1959. A další Fiaty 500 si zahrály jeho početnou rodinu. Luigi je majitelem obchůdku s pneumatikami, který miluje vše původem z Itálie a obdivuje Ferrari. Jeho skvělý herecký výkon oslnil natolik, že si první díl Aut odnesl ocenění v podobě Zlatého glóbu.

Vozítko pro Papeže

Není divu, že italská auta si oblíbili i ve Vatikánu.

Papež František v roce 2015 cestoval po Americe v černém Fiatu 500L. Současná hlava katolické církve si lidový vůz vybrala záměrně, svoji první cestou po Spojených státech chtěla dát světu najevo, že je třeba pěstovat skromnost, pokoru a chovat se k šetrně k životnímu prostředí. Když se v roce 2013 František stal papežem, pověřil kněží, aby při výběru aut volili ta lidovější místo přehnaného luxusu.

Fiat 500 změnil svět automobilismu. Patří k několika autům, která získala miliony fanoušků po celém světě a přežila mnoho desítek let.

Jen první generace se prodalo 3,5 milionu kusů. Spočítat všechny jeho limitované edice by byl oříšek, jistě jich je více než 30. Zdá se, jakoby jeho šarm nestárnul. Možná i proto, že jeho heslem je dolce vita, svým majitelům dobře slouží, je čiperný, roztomilý a snadno zaparkovatelný. Vychutnává si jízdu do posledního kilometru.

Všechno nejlepší k 63. narozeninám

Chci vědět víc o Fiatu 500