Seznam Native ve spolupráci s

Investice jako štít proti inflaci

Nejrychlejší růst cen za posledních 30 let ukusuje lidem úspory

Investice jako štít

Investic se není třeba bát, i pro nezkušené investory existují zajímavé a jednoduché varianty, při kterých hraje čas ve váš prospěch.

Investice jako štít

V letošním roce na úspory Čechů tvrdě zaútočila inflace. Peníze, které mají uložené v bankách na svých účtech, kvůli ní ztrácejí hodnotu mnohem rychleji než dosud. I v této situaci se však dá leccos udělat a úspory ochránit. Protože když se o ně sami nepostaráte, nikdo další to za vás neudělá.

Nechat peníze jen tak ležet na účtu je jedno z nejhorších rozhodnutí.

Zkuste se přenést v čase o deset let zpět a představit si, že máte k dispozici volných deset tisíc korun. Možností, co s touto částkou udělat, se nabízí několik – každá s jiným výnosem i mírou rizika. Níže si společně na několika příkladech ukážeme, jak jednotlivé varianty v horizontu deseti let nakonec dopadly. Jedno je zřejmé už na první pohled, peníze by se více vyplatilo rovnou utratit než je nechávat na účtu v bance či doma v šuplíku.

10 000 Kč

-2 % zhodnocení

12 190 Kč

Spořicí účet

Spořicí účet je jistota, ale inflaci neporazí

Kdo před deseti lety vložil peníze na spořicí účet, udělal určitě lépe, než kdyby je nechal doma v hotovosti. Pokud by investor jednorázově uložil 10 tisíc korun na spořicí účet s 2procentním zhodnocením ročně, po deseti letech by měl po zdanění k dispozici částku 12 190 korun. Ani tato investice by jej však neochránila před inflací, neboť úroky na spořicích účtech bývají v průměru nižší než roční míra inflace.

?

Správná odpověď

Představte si, že úrok na vašem běžném účtu je 1 % ročně a inflace dosáhla 2 % ročně. Tipněte si, které tvrzení je správné:

 • a

  Po uplynutí jednoho roku si za peníze na účtu můžete koupit totéž co loni.

 • b

  Po uplynutí jednoho roku si za peníze na účtu můžete koupit více než loni.

 • c

  Po uplynutí jednoho roku si za peníze na účtu můžete koupit méně než loni.

2 000 Kč
ROČNĚ JAKO
STÁTNÍ PODPORA

Na stavební spoření je lepší ukládat průběžně

Stavební spoření volí řada lidí pro zhodnocování svých peněz zejména proto, že mohou dosáhnout na státní podporu. Ta činí maximálně 2 000 korun za kalendářní rok a vypočítá se jako 10 procent částky, kterou klient stavební spořitelny za rok naspoří. Při jednorázové investici 10 tisíc korun na 10 let by tak u stavebního spoření hrála státní podpora jen malou roli. Samotný produkt pak přináší zhodnocení srovnatelné s bankovními spořicími účty, proto dává smysl prakticky jen tehdy, když klient dokáže peníze vkládat pravidelně a čerpat po celou dobu trvání smlouvy státní podporu, popřípadě pokud si do budoucna plánuje ze stavebního spoření vzít úvěr. Pozor také na poplatky, jež se se stavebním spořením mohou pojit.

stavební spoření
?

Správná odpověď

Tipněte si, kde sídlí největší světová burza NYSE:

 • a

  Londýn

 • b

  Šanghaj

 • c

  New York

PŘÍSPĚVEK 230 Kč
MĚSÍČNĚ PŘI VKLADU
ALESPOŇ 1 000 KČ

penzijní připojištění

Ani penzijní připojištění není na jednorázový vklad nejvhodnější

Penzijní spoření využívá 4,4 milionu Čechů, dvě třetiny z nich ale stále ukládají peníze do takzvaných transformovaných fondů (starší typ fondů). Ty sice garantují, že jejich výnos nepůjde v žádném roce do minusu, ve skutečnosti to však znamená, že musí investovat velmi konzervativně a nemají šanci samy o sobě inflaci porazit. Nový typ fondů – takzvané doplňkové penzijní spoření – už dává klientům na výběr ze tří strategií. Kromě konzervativní, jež je podobná strategii transformovaných fondů, nabízejí také vyváženou a dynamickou strategii. Tyto varianty už zahrnují akcie, a mohou tak dosahovat řádově vyšších výnosů. Jejich hodnota ale může v čase rovněž klesat.

Jak starý, tak nový typ „penzijka“ navíc nabízí možnost čerpat státní podporu a daňové úlevy. Jejich výše se odvíjí od investované částky. Maximální státní podporu 230 Kč měsíčně si připíše každý, kdo si do penzijních fondů odkládá alespoň 1 000 korun za měsíc. Na maximální daňový odpočet pak dosáhnou ti, kdo si na penzi spoří alespoň 3 000 korun měsíčně. U penzijního připojištění platí to samé jako u stavebního spoření – smysl dává jen v případě, že zvolíme jinou než konzervativní strategii a spoříme pravidelně vyšší částky, abychom kromě státní podpory dosáhli i na maximální daňový odpočet.

?

Správná odpověď

Tipněte si, kdo je „věštec z Omahy“:

 • a

  Přezdívá se tak jednomu z nejúspěšnějších investorů v historii.

 • b

  Jde o člověka, který dokáže předvídat chování akciových trhů.

 • c

  Označení pro někoho, kdo manipuluje s trhy.

PRŮMĚRNÉ
ZHODNOCENÍ
U MÉNĚ RIZIKOVÝCH
FONDŮ:
18,7 %

U podílových fondů záleží na jejich typu

Další možnost nabízejí otevřené podílové fondy. Investor obdrží takzvané podílové listy, jejichž hodnota odpovídá části jím investovaných prostředků v poměru k vlastnímu jmění fondu. Za posledních deset let dosáhlo průměrné zhodnocení podle Partners indexu podílových fondů v případě méně rizikových smíšených fondů asi 18,7 procenta. Z investovaných 10 tisíc korun by tak měl investor 11 870 korun před zdaněním. Zhodnocení podílových fondů se však v posledních deseti letech velmi liší v závislosti na podkladových aktivech a strategiích jednotlivých fondů. Investor musí počítat i s poměrně vysokými poplatky.

fondy

Máte obavy o své úspory? Dlouhodobé investice jsou cestou, jak peníze před inflací ochránit.

Chci investovat s nulovými poplatky
paka

Finanční páka

Někdy se též nazývá finanční pákový efekt. Investor v tomto případě použije k nákupu aktiv nejen svoje vlastní peníze, ale vypůjčí si k obchodování od svého brokera další kapitál navíc. Protože jde de facto o formu úvěru, pojí se s využitím páky poplatky, jež mají brokerovi především kompenzovat skutečnost, že peníze nemůže použít jinak.

Finanční páky se pohybují od 1 : 2 až po 1 : 1 000. Pokud by například investor chtěl za svých 10 tisíc korun nakoupit akcie, které stojí tisíc korun, získal by do portfolia deset kusů akcií.

Kdyby jejich cena vzrostla na 1 200 korun, bez páky by z vložených 10 tisíc korun vydělal dva tisíce korun navíc. V případě využití páky 1 : 10 by si však na začátku mohl pořídit sto kusů akcií a výdělek by tak činil 20 tisíc korun.

Páka však podobným způsobem funguje i při poklesu trhu. V závislosti na velikosti páky tak může investor o původní prostředky o to rychleji přijít. Pokud by cena výše zmíněné akcie klesla o 10 % na 900 korun za kus, přišel by investor v případě páky 1 : 10 o celý svůj původní desetitisícový vklad. Používání finanční páky se proto doporučuje jen zkušeným investorům.

Zhodnocení
za posledních
10 let:
38 %

zlato

U zlata pozor na výkupní cenu

Pokud by člověk koupil zlato v hodnotě 10 tisíc korun na začátku roku 2012, vystačilo by mu to tehdy na nákup asi třetiny trojské unce čili přibližně 10,15 gramu zlatého kovu. Po deseti letech by hodnota takového množství činila 13 838 korun. Za tuto dobu by si tak investor polepšil o 38 procent. Velká část výnosu jde ovšem na vrub výraznému posílení dolaru vůči koruně v posledních deseti letech. V případě nákupu fyzického zlata je ale potřeba dávat pozor také na rozdíly mezi prodejní cenou zlata a cenou, za kterou obchodníci kov vykupují zpět. Výkupní cena je vždy menší, což celkové zhodnocení investice o něco snižuje.

byk

Co je býčí
a co medvědí trh?

O býčím trhu (bull market) hovoříme v situaci, kdy akcie během určitého časového období vykazují setrvale rostoucí trend. Většinou se jedná o nárůst cen o 20 procent oproti předcházejícímu minimu a tedy konci cyklu předcházejícího medvědího trhu (bear market). Obvykle k němu dochází v situacích, kdy se ekonomice daří. Naopak v případě, že trh klesne do 20 procent, hovoří se o korekci. Propad o 20 a více procent je už obvykle považován za medvědí trh.

byk

20

Nárůst cen

20

Pokles ceny

Větší výnos,
ale i větší
riziko

Akcie znamenají šanci na vyšší výnos, roste ale i riziko

Akciových titulů je na trhu celá řada. V závislosti na tom, který z nich by investor zvolil, by za deset let dosáhl velice různorodého výsledku – od mnohonásobného zisku až po ztrátu celé částky. Obecně se proto doporučuje akciové investice takzvaně diverzifikovat, tedy rozložit mezi více akciových titulů tak, aby se jejich kolísání navzájem kompenzovalo. Nicméně platí, že obchodování s jednotlivými akciemi, takzvaný stock picking, je vhodné spíše pro pokročilé investory.

akcie

Co je long a co short pozice?

Označení long a short pozice nemá nic společného s dobou investice, i když by to tak podle jejich pojmenování mohlo na první pohled vypadat. Při long pozici spekuluje investor na budoucí růst ceny daného aktiva. Pokud věří tomu, že cena akcie poroste, nakoupí cenné papíry, které později se ziskem prodá.

V případě, že si naopak myslí, že daná akcie bude v nejbližší době klesat, zaujme takzvanou short pozici. V praxi to znamená, že si investor za poplatek vypůjčí od brokera cenný papír, který obratem na trhu prodá za aktuální cenu. Akcie později plánuje koupit zpět levněji, a to díky poklesu ceny. Když se tak stane, vrátí původní množství vypůjčených akcií a rozdíl mezi cenami je jeho realizovaný zisk.

Zhodnocení
za posledních
10 let:
38 %

etf

ETF fondy mají nízké poplatky a riziko rozkládají na více titulů

Pro laika či začínajícího investora, který neví, jak a podle čeho jednotlivé akciové tituly do portfolia vybrat, je mnohem jednodušší investovat do akcií prostřednictvím takzvaných ETF fondů. Ty kopírují určitá burzovně obchodovaná aktiva a vyznačují se nižší nákladovostí ve srovnání s přímým nákupem. Nejčastěji se ve formě ETF dají obchodovat akciové indexy, ale existují například i dluhopisová nebo komoditní ETF.

?

Správná odpověď

Tipněte si, jaký je rozdíl mezi investováním do ETF fondů a do akcií:

 • a

  ETF fondy investují do burzovních indexů, zatímco akcie představují vlastnický podíl v jednotlivých firmách.

 • b

  Akcie představují investici do burzovních indexů, zatímco ETF investují do jednotlivých firem.

Při investici 10 tisíc korun do burzovně obchodovaného fondu (ETF), dejme tomu například do iShares Core S&P 500 ETF, který kopíruje nejznámější index amerických akcií Standard and Poor’s 500, by měl investor po deseti letech 35 850 korun před zdaněním, což je více než 3,5násobek původní sumy. Opět k tomu přispělo výrazné posílení dolaru vůči koruně. V roce 2012 stál dolar asi 20 korun, nyní je to kolem 25, takže při prodeji dolarového portfolia a převodu na koruny se výsledná částka ještě zhruba o čtvrtinu zvýšila.

Národní indexy

Nejpopulárnějším indexem je bezesporu index Standard and Poor’s (S&P 500). Jsou v něm zahrnuty akcie pěti set největších a nejdůležitějších amerických společností, které se obchodují na burze. V případě, že člověk investuje do fondu, který kopíruje tento index, sází na výkonnost koše předních amerických akcií, a tím pádem i na to, jak se bude dařit americké ekonomice. Podobně fungují i další národní indexy – například japonský Nikkei, německý DAX, britský FTSE a do jisté míry i český PX.

Na rozdíl od nakupování jednotlivých akcií přináší investice přes ETF výhodu v podobě rozložení rizika mezi více titulů obsažených v indexu. Bezpochyby největší výhodou investování pomocí ETF jsou však velmi nízké poplatky. „Běžné fondy si zpravidla účtují správcovské poplatky ve výši 1 až 3 % z investované částky ročně, což je při průměrném ročním zhodnocení 5 až 10 % relativně významná část. Naopak u ETF se roční náklady pohybují zpravidla do 0,5 %, ale výjimkou nejsou ani poplatky ve výši jen 0,07 % ročně. Investorům tak zůstane mnohem větší část výnosu,“ popisuje Vladimír Holovka ze společnosti XTB.

Získejte přístup
ke stovkám globálních trhů

Investujte do ETF fondů s brokerem XTB

 • Investujte do ETF s 0% poplatky
 • Vybírejte z portfolia až 300 globálních ETF
 • Začněte s minimální hodnotou transakce jen 10 eur
 • Získejte zákaznickou podporu 24 hodin denně 5 dní v týdnu
 • Obchodujte s inovativní platformou xStation5, ať už jste zkušený obchodník, nebo s obchodováním začínáte
štít
Chci investovat s XTB