Seznam Native ve spolupráci s

Lepší spánek:

Jak bojovat proti únavě a ospalosti?

Číst
více

1/3života

Tolik času strávíme spaním. Kvalitní spánek je důležitý jak pro fyzické, tak pro mentální zdraví. Spousta lidí ale spí málo, a tak si ubližují. Dobře vyspaní lidé podávají lepší sportovní výkony, v práci se lépe soustředí a odolávají stresu. Jak zjistit, zda spíte dostatečně dlouho a jak je na tom kvalita vašeho spánku?

Podívejte se na to, jak bojovat s únavou, nespavostí a jak se ráno probouzet s energií.

Únava
Podrážděnost
a nižší
soustředění
Dodělávání
povinností
večer
Nedostatek
spánku

Spousta lidí spánek podceňuje a spí příliš málo. Roztáčejí tak nekonečný kolotoč, nedostatečný spánek totiž vede k únavě, ale i podrážděnosti a nižší soustředěnosti. Tím, že se lidé musí věnovat povinnostem do pozdních večerních hodin, protože je vlivem stresu nebo únavy přes den nezvládli, jejich spánkový deficit stoupá.

Spánek je nezbytný pro správné fungování celého organismu. V průběhu života se ale naše potřeba spánku mění podle toho, zda se tělo vyvíjí, nebo podle toho, kolik potřebuje energie.

Kolik spánku potřebujete?*

Novorozenec

14 až 17 hodin

Předškoláci

11 až 14 hodin

Školáci

9 až 11 hodin

Teenageři

8 až 10 hodin

Dospělí

7 až 9 hodin

Senioři

7 až 8 hodin

* Zdroj: Výzkum National Sleep Foundation, 2015

Podle americké organizace National Sleep Foundation až polovina populace spí méně a věří, že tělo přesto dokáže fungovat na plné obrátky a podávat dobré výkony. To je bohužel jeden z nejčastějších mýtů. Stejně tak není pravda, že je možné zvyknout si na dlouhodobý nedostatek spánku.

Spánková deprivace si může vybrat svou daň v nejrůznějších podobách, kromě únavy a podrážděnosti může být jejím následkem oslabený imunitní systém, při dlouhodobém nedostatku spánku se rovněž zvyšuje riziko chronických onemocnění.

Jak si co nejlépe odpočinout?

Vyzrajte na modré světlo i na roztoče

Zatočte s roztoči
a vyhněte se alergiím

Jednou z nejčastějších alergií, které vás mohou v domácnosti sužovat, je alergie na roztoče. V některých případech bývá zaměňována za alergii na peří či prach, ve většině případů jsou to však právě roztoči, kteří potíže způsobují.

Roztoč

Velikost 0,1–20 mm

Ideální klima 22–26 °C

Vlhkost vzduchu 60–80 %

Roztoči jsou hlavní alergeny domácího prostředí. Představte si je jako mikroskopický hmyz. Milují teplo a tmu, proto rádi žijí v polštářích, přikrývkách a matracích. Je obtížné se roztočů zbavit, v běžném polštáři jich po dvou letech najdeme až dva miliony, v matraci i desítky milionů.

Alergie mohou propuknout kdykoli v průběhu života, roztoči jsou hlavní alergeny v prachu, na který je mnoho lidí alergických. Roztoči mohou vyvolávat astma, ekzémy, rýmu nebo zarudnutí a pálení očí. Roztoči ale mohou škodit také lidem, kteří nejsou alergičtí. Narušují sliznici dýchacího ústrojí a usnadňují tak nečistotám a nemocem přístup do těla.

Podle farmaceutky Andrey Zelinkové není vhodné celoročně řešit problémy medikací. Pochopitelně lze v případě zhoršení i volně prodejnými přípravky potlačit akutní fázi, ve které tělo reaguje na alergeny. Z dlouhodobého hlediska je však potřeba v boji proti alergii přijmout preventivní opatření a snažit se předcházet příčině alergických reakcí.

Jak se chránit
před roztoči?

V nanotkaninách roztoči nemohou žít

Nanotkanina je jako pavučina, velikost otvorů mezi jednotlivými vlákny se pohybuje v řádech několika desítek až stovek nanometrů. Nanometr je tisíckrát menší než mikrometr. Díky tomu do tkaniny nedokážou proniknout prachové částečky ani roztoči.

Jedná se o jednoduchou, ale velmi efektivní prevenci alergie. Aby ochrana proti roztočům a alergenům byla stoprocentní, musíte nanotkaninami chránit celé lůžko, polštář, přikrývku i matraci.

Investice do přikrývek, polštářů a matrací se vyplatí. V případě lůžkovin s nanotkaninou, ve kterých se nemůžou shromažďovat roztoči, se navíc jedná o bezpečnou prevenci proti alergickým reakcím. Pečujte o své zdraví a dopřejte si kvalitní spánek.