Seznam Native ve spolupráci s
Jak jsou na tom Češi s uklízením?

Zatímco někteří lidé vnímají uklízení jako relax a využívají jej k tomu, aby si kromě svého bytu vyčistili také hlavu, spousta lidí by se uklízení své domácnosti nejradši vyhnula.

Čisté prostředí má přitom blahodárný vliv na psychiku.

Jak uklízet efektivně, abyste měli doma útulno i bez hodin úmorného cídění?

A jak se uklízí
v českých domácnostech?

Nicole a Aleš jsou rodiče tří chlapců, a kromě dětí se starají také o psa a kočku. Každý člen této velké rodiny, tedy až na domácí mazlíčky, se do domácích povinností a úklidu zapojuje tak, jak mu jeho čas dovolí. „Naše kluky učíme, že si musí vždy a všude po sobě uklízet. Pořádek v jejich společném pokoji je jejich starost,“ přibližuje Nicole, jak to u nich doma chodí.

„Naše kluky učíme, že si musí vždy a všude po sobě uklízet.“

Oba s manželem pracují, a tak si dělí i péči o domácnost. „Přes týden se prostřídáme podle toho, kdo má zrovna víc času. O víkendu se u nás koná velký společný úklid,“ dodává mladá maminka Nicole, jejíž doménou je organizace věcí a vysávání. Vytírání podlah zase většinou zastane její manžel Aleš.

V českých rodinách a sdílených domácnostech přitom není obvyklé, že by se do každodenního vaření a uklízení zapojovali muži. Podle nedávno zveřejněné studie každý den vaří nebo uklízí téměř 70 % českých žen, ale jen 16 % českých mužů.

Nezáleží přitom na tom, zda žena chodí do zaměstnání nebo je doma na mateřské či rodičovské dovolené. Dělení úkolů nezáleží ani na věku nebo vzdělání.

Poměr mužů a žen se v této oblasti za posledních 15 let příliš nezměnil.*

* Zdroj: Index genderové nerovnosti 2020, Evropský institut pro genderovou rovnost

Jak na vánoční úklid
bez stresu?

Pokud si nedovedete představit Vánoce bez velkého úklidu, vrhněte se na něj včas, abyste si svátky mohli užít v klidu. Sledování oblíbených pohádek s nohama na stole a talířem cukroví na břiše by vám mohla neumytá okna kazit. Okna byste měli umývat během dní, kdy nemrzne. Nezapomeňte ani na vchodové a interiérové dveře a kliky, které můžete otřít dezinfekcí.

Vánoční čas znamená pro některé hospodyňky kompletní úklid kuchyně. Veškeré nádobí vyndávají ze skříní a šuplíků, čistí nábytek a vrací zpět jen věci, které jsou v kuchyni opravdu potřeba. Udělejte si dostatek času a podobný postup zopakujte se všemi úložnými prostory v bytě. Uvidíte, kolik nepotřebných věcí jste dokázali nahromadit.

Pokud máte v plánu využít služeb úklidové firmy, nenechávejte to na poslední chvíli. Některé z nich mají už do Vánoc plno. „Máme práce nad hlavu, zájem o naše služby je obrovský a nepolevil ani v pandemii,“ říká o současné situaci Petr Hejduk, který provozuje úklidovou firmu. V předvánočním čase dokonce musí nabírat další zaměstnance, aby množství zakázek zvládli.

3 zásady
pro správný
úklid

Nesnažte se uklidit naráz celý byt nebo dům.

Rozdělte si úklid podle pokojů, případně na zóny. Nebudete tak mít pocit, že postupujete příliš pomalu nebo že je úklid nekonečný a nad vaše síly. Uklízejte postupně, na každou místnost si vyhraďte určitý čas. Uklidit průměrně velký byt trvá profesionálům čtyři až pět hodin, nesnažte se jim ale vyrovnat.

Nejdříve pokliďte povrchy.

To znamená, že všechny věci, které se někde jen povalují, je třeba uklidit na jejich místo. Špinavé prádlo dejte do koše na prádlo, vyžehlete nevyžehlené oblečení a ukliďte je do skříní. Všude v bytě pozavírejte všechny skříňky a šuplíky a nezapomeňte dát nádobí do myčky, abyste měli čistou kuchyňskou linku. Takto připravený byt se pak lépe uklízí, nebude vám nic překážet ani odvádět vaši pozornost.

V rámci místností je ideální začít těmi,
které jsou nejvíce znečištěné.

Nejčastěji to bývá záchod a koupelna. Pak pokračujte kuchyní, následně se vrhněte na ložnici a další pokoje. Nakonec si nechte šatnu, komoru a balkon. Nezapomeňte i na vchod do bytu, který je vaší vizitkou.

Každý pokoj
jako ze škatulky

Pokud máte čas, nespokojte se jen s uklizenými podlahami a věcmi zavřenými do skříní a šuplíků. Jednou za čas také otřete dveře a parapety, dezinfikujte vypínače, opatrně otřete zásuvky a nezapomeňte se podívat do rohů a na strop, kde bývá potřeba vymést pavučiny.

Kolik času věnujete péči o domácnost
(úklid, praní a žehlení, vaření, nákupy)
během pracovního dne?

Nejčastější odpovědí bylo 1 až 2 hodiny (55 %) a méně než hodinu (41 %), více než čtyři hodiny se své domácnosti v pracovní dny věnuje pouhé jedno procento respondentů.

Zdroj: Průzkum společnosti Seznam.cz, kterého se zúčastnilo 106 lidí, listopad 2020

Úklid
podle barev

Zkuste techniku profesionálních uklízeček, které mají úklid v malíku.

Byt, který se chystají uklidit, si rozdělí na zóny a každou uklízí pomocí utěrek a přípravků v jiné barvě. Je to skvělá metoda proti přenosu bakterií a infekčních onemocnění. Praktické balení takto barevně i materiálově odlišených pomocníků seženete v drogerii.

V každé místnosti je potřeba postupovat s úklidem odshora dolů, abyste otíráním prachu nezašpinili podlahu, a ve směru hodinových ručiček, abyste na žádnou část pokoje nezapomněli. Úklid končí vysáváním, které prostory zbaví posledních nečistot.

Červená barva – záchod

Úklidové pomůcky červené barvy používejte v místnostech s vyšším výskytem bakterií, virů a dalšího znečištění. Červený hadřík použijte na úklid toalety či pisoáru. V domácnosti, kde žijí členové jedné rodiny, je zbytečné používat drastické dezinfekční prostředky. Důležité je, aby byly kyselé a rozpouštěly vodní kámen. Stejný prostředek aplikujte i na odtok umyvadla, kde se také usazuje vodní kámen.

Žlutá barva – koupelna

Úklid v koupelně provádějte žlutým hadrem. Rozhodně nepoužívejte hadřík, kterým jste otírali toaletu. Na dlaždičky použijte stejný přípravek a šedou utěrku, jakou jste leštili zrcadla.

Zelená barva – kuchyně a jídelny

Úklidoví pomocníci v zelené barvě patří do míst spojených s potravinami, což je kuchyň, případně i jídelna. Na fleky a nečistoty v kuchyni potřebujete na rozdíl od koupelny zásadité (alkalické) prostředky, které rozpouštějí tuky a bílkoviny. Každý povrch v kuchyni si žádá jiný prostředek na úklid, záleží na materiálu, který se chystáte vyčistit.

Modrá barva – pokoje

Úklidové pomůcky v modré barvě slouží pro místa s nízkou mírou výskytu bakterií, virů a dalšího znečištění. Jde například o obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, chodby a šatny. Prach stírejte vždy vlhkou utěrkou, jinak jej budete jen zbytečně vířit. Nezapomínejte ani na dvířka, šuplíky a boky skříní. Setřete prach i z rámů fotek nebo obrazů.

Na závěr úklidu podle barevných zón zbývá vyčistit podlahy včetně koberců.

Smeták v bytě vůbec nepoužívejte, jen s ním víříte prach. Tvrdé podlahy vysávejte a jednou za týden vytřete dobře vyždímaným hadrem nebo mopem. Vysoká vlhkost podlahám nedělá dobře.

Jak správě používat
utěrku z mikrovlákna

  • Utěrku několikrát přeložte, tím vznikne osm ploch. V případě většího hadříku takto vznikne i šestnáct ploch.
  • Stírejte vždy jednou plochou až do jejího zašpinění. Pak část utěrky otočte a stírejte další plochou.
  • Teprve až systematicky použijete všechny složené části, propláchněte celou utěrku čistou vodou.
  • Čisticí přípravek aplikujte na suchou utěrku, nikoliv na čištěný povrch.
  • Nakonec hadřík vymáchejte v čisté vodě a veškeré povrchy otřete znovu.

Průvodce
vysáváním

Výkonný stroj a správná technika jsou zásadní

Naučte se vysávat jako profík, abyste měli doma skutečně čisto. I když nepozorujete chuchvalce prachu nebo jiné viditelné nečistoty, vysávat byste měli dvakrát za týden. Pravidelnost vám ušetří práci, protože prach a další nečistoty nebudou tvořit nánosy.

Jak často se věnujete vysávání?

Několikrát za týden vysává svou domácnost 43 % respondentů, 40 % odpovědělo, že vysává několikrát měsíčně.

Zdroj: Průzkum společnosti Seznam.cz, kterého se zúčastnilo 106 lidí, listopad 2020

Nicole a Aleš, kteří mají 3 malé děti, kočku a psa, vysávají každý den. „Máme vysavač přímo přizpůsobený domácnosti s mazlíčky. Klasický akumulátorový vysavač máme vždy po ruce,“ přibližuje mladá maminka, která pro čistější vzduch v bytě používá také parní čistič na podlahy a ostatní povrchy i čističku vzduchu.

Vyberte si
ten správný vysavač

Nabídka typů vysavačů je široká, důležité je si stanovit, co přesně od svého pomocníka požadujete. Zda se chystáte vysávat suchou či mokrou špínu, koberce, čalounění nebo chlupy po domácích mazlíčcích.

Prověřte si výbavu, která k vysavači náleží, včetně různých nástavců a kartáčů.

Vyberte si, zda chcete vysavač, který nečistoty ukládá do sáčků, či do sběrné nádoby.

V jakém pokoji nejčastěji vysáváte?

Respondenti vysávají pokoje ve svém bytě spíše nahodile, ale nejčastěji je to v obývacím pokoji (36 %) a v kuchyni (13 %). Ze 100 % se lidé při vysávání zaměřují na podlahy, dále pak na čalounění (34 %) nebo nábytek (15 %).

Zdroj: Průzkum společnosti Seznam.cz, kterého se zúčastnilo 106 lidí, listopad 2020

Nejdříve se zbavte prachu a překážek

S vysáváním začněte až poté, co jste ze všech povrchů, stolů, skříněk a komod otřeli prach. Jinak by bylo vysávání neúčinné, protože byste jím prach rozvířili. Před vysáváním odstraňte z podlah vše, co by vám mohlo překážet. Židle otočte na stůl, menší koberce venku vyklepejte a položte je zpět až na vyčištěnou podlahu. Práce vám pak půjde rychleji od ruky a vysajete tak opravdu každý kout.

Jaká je průměrná doba vysávání?

Doba vysávání je nejčastěji kratší než 30 minut (59 %).

Zdroj: Průzkum společnosti Seznam.cz, kterého se zúčastnilo 106 lidí, listopad 2020

Ovládněte ideální techniku

Naučte se vysávat pomocí plynulých tahů, dopředu a dozadu, tak, aby se tahy vždy lehce překrývaly. Krátkými pohyby sem tam nevysajte všude a bude to i náročnější. V členitějším „terénu“ neváhejte vzít vysavač do ruky a netahejte jej za sebou.

Co vás nejvíc rozčiluje při vysávání?

Respondenti se v 30 % shodli, že jim vadí přílišný hluk nebo nízký sací výkon. Když měli vypsat další situace, které jim na vysávání vadí, kromě samotného vysávání to byl krátký elektrický kabel vysavače.

Zdroj: Průzkum společnosti Seznam.cz, kterého se zúčastnilo 106 lidí, listopad 2020

Sáček naplňte jen zčásti

U bezsáčkového vysavače je vyprazdňování jednoduché, stačí vyndat nádobu a její obsah vysypat do koše. Pak už jen odstraníte namotané vlasy a je hotovo. Pokud vlastníte sáčkový vysavač, zaplňte ho vždy jen ze dvou třetin.

U některých typů vysavačů by sáček neměl být plný, jejich výkon to může snížit. Toto pravidlo ale neplatí u vysavačů značky Bosch, které využívají technologii PowerProtect. Tato technologie umožňuje až o 60 % větší sací výkon, i když se sáček zaplní.

Kdy nejčastěji vysáváte?

Nejčastěji se vysává odpoledne (45 %), v noci vysává 1 % respondentů.

Zdroj: Průzkum společnosti Seznam.cz, kterého se zúčastnilo 106 lidí, listopad 2020

Vysavače
pro alergiky i domácí mazlíčky

Vysavače německé značky Bosch
se hodí do každé domácnosti, i do těch, které trápí nečistoty ve vzduchu nebo chlupy psů a koček.

Produktová řada ProAnimal

Hodí se pro majitele chlupatých domácích mazlíčků. „Vysavače ProAnimal zvládnou odstranit chlupy z pohovek, ale poradí si i s nepříjemnými pachy v ovzduší. K tomu slouží AirFresh systém. Hubice AirTurbo Plus a MiniAirTurbo zase z čalounění odstraňují srst, vlákna a prach,“ říká Marian Haluza, Senior Category Manager ze společnosti BSH domácí spotřebiče s.r.o.

Zjistit více

Koncept ProPower

Tento koncept potěší všechny, kdo při vysávání vyžadují pořádný výkon. Turbo hubice vysávají a zároveň kartáčují, a tak se hodí i pro koberce s vysokým vlasem.

Zjistit více

Vysavače ProSilence

Využijí je rodiče malých dětí a všichni, kdo nechtějí při vysávání rušit okolí přílišným hlukem. Ten může naštvat sousedy i zvířecí členy rodiny. Hlučnost vysavačů ProSilence činí 66 decibelů, což odpovídá šumění moře, takže je možné vysávat kdykoliv.

Zjistit více

Koncept ProHygienic

Tento koncept splňuje nároky alergiků citlivých na čistotu vzduchu. „Filtry Ultra Allergy snižují množství alergenů ve vzduchu. Značka Bosch získala pro řadu ProHygienic pečeť ECARF, kterou jsou označené výrobky vhodné pro alergiky,“ přibližuje výhody Marian Haluza, Senior Category Manager ze společnosti BSH domácí spotřebiče s.r.o.

Zjistit více

Vysavače ProFamily

Vysavače tohoto typu konceptu kombinují několik výhod spotřebičů pro domácnost. Nízkou míru hluku, hygienické prostředí pro alergiky a batolata a zachytávání malých předmětů, což zabraňuje jejich nasátí. Takové jsou výsady vysavačů Bosch z produktové řady ProFamily.

Zjistit více

K uklizenému bytu patří i čistá podlaha.
Aby byl úklid skutečně efektní, je nutné mít k dispozici ty správné pomocníky. Ideální je mít po ruce
vysavač, který splní vaše požadavky.

Chci vysavač,
který je přesně pro mě