který šetří čas a baví i děti
Udržet pořádek v bytě s dětmi bývá téměř nesplnitelný úkol. Když už se vám podaří byt uklidit, většinou jen na chvíli.
Máte pocit, že nepřetržitě zvedáte hračky ze země a sbíráte špinavé oblečení? Čím dříve budete děti vést k uklízení, tím více si usnadníte práci. Dávat věci na své místo dokážou i některá batolata.
Většina lidí neuklízí s nadšením, to platí pro děti i pro dospělé. Je přirozené, že se chceme místo uklízení věnovat zajímavějším činnostem. Existuje ale několik pravidel, díky kterým můžete děti pro pořádek alespoň trochu nadchnout.
Jen těžko se vám podaří dětem vysvětlit, že by neměly nechávat svoje oblečení poházené po pokoji, pokud si jej sami neuklízíte do skříní. Chovejte se tak, jak chcete, aby se chovali vaši potomci.
Menším dětem je potřeba čas od času opakovat, proč je dobré uklízet. Vysvětlete jim, že se doma chcete cítit dobře, nechcete poničit hračky poházené na zemi a chcete mít čisté prádlo, abyste si měli co obléknout. Můžete se zmínit i o bakteriích a roztočích, kteří se množí na neuklizené podlaze, ve špinavém oblečení nebo na neumytém nádobí.
Nevyžadujte po svých dětech nemožné. Smiřte se s tím, že každý člověk vnímá potřebu uklízet jinak. Zatímco vy vidíte dětský pokoj plný nepořádku, vašim dětem to tak připadat nemusí. Dopřejte jim jejich vlastní prostor, kde se mohou věnovat hře.
I děti ve věku 1 až 3 roky dokážou pomoci s drobnými úkoly. Když si dovedou vytáhnout své hračky ze skříně nebo z krabice, jistě je tam umí i vrátit.
Posílit v dítěti chuť uklízet můžete i tím, když mu svěříte lehké koště či mop, kterým může jezdit po podlaze.
1-3
roky
Důležité je uchovávat hračky a knížky v dosahu dítěte tak, aby je mohlo pohodlně uklízet na své místo. Ideální je mít pro hračky vyhrazenou jednu krabici.
Každá věc by měla mít v dětském pokoji své místo. Ujistěte se, že dítě ví, kam každá hračka patří, a dohlížejte na to, aby je tam vždy večer uklidilo.
pomoc při vyndávání
nakoupených potravin
odnášení špinavého
oblečení do koše
pomoc při plnění
pračky prádlem
podávání kolíčků
při věšení prádla
pomoc při plnění nebo vyprazdňování myčky
uklízení hraček
do krabice
Malé děti se rády zapojují do všech činností, kterým se věnují rodiče. Máte tak ideální příležitost naučit je pořádku. Už některé dvouleté děti jsou zapálenými pomocníky při všem, co děláte. Jediným úskalím je, že vám práci mohou spíše přidělávat. Je proto důležité udržet své nervy na uzdě a neodhánět je, aby neztratily zájem.
Smiřte se s tím, že s malými dětmi se váš byt či dům nebude blýskat čistotou. Ušetříte si tak spoustu drahocenného času, který můžete využít smysluplněji.
Každé dítko se nejprve učí starat o sebe a uklízet své věci. S tím, jak se postupem času stává šikovnějším a zodpovědnějším, jej můžete zapojovat do složitějších úkolů.
I malé dítě se může stát parťákem pro domácí úklid.
4-6
let
Jak na to? Stačí, když budete dítěti svěřovat úkoly, na které stačí, anebo je necháte vybrat, o co se chce postarat. Dítě se úklidem učí koordinovat celé tělo včetně jemné motoriky, posiluje svoji schopnost se soustředit a dokončením úkolu si uvědomuje, že je pro ostatní prospěšné a že přispívá k tomu, aby se všichni doma cítili dobře.
z většiny uklidit
svůj pokoj
naplnit a vyprázdnit
pračku
doplnit toaletní
papír
nakrmit domácí
mazlíčky
zalít rostliny
utřít prach z dobře
dostupných povrchů
vynést odpadky
vysát část pokoje nebo
celý menší pokoj
vytřít část pokoje nebo
celý menší pokoj
Díky lehkým bezdrátovým vysavačům mohou i malé děti pomoci s vysáváním podlahy. Vidí výsledek své práce, jak vysavač zbavuje podlahu nečistot, a tak je úklid může i bavit. Navíc se nemusíte obávat, že by zakoply o šňůru.
Tříleté děti velmi zajímá, jak a proč funguje svět. Nenechte se proto rozhodit jejich všetečnými dotazy a připravte se na to, že budete muset čas od času vysvětlovat, proč je uklízení potřeba. I malé děti dokážou pochopit, že nějaké věci mohou překážet, že by dílek stavebnice mohl spolknout mladší sourozenec nebo že je skvělé mít hračky uklizené, protože je tak vždycky spolehlivě najde.
4-6
let
Děti neudrží svoji pozornost po dlouhou dobu.
Úklid či jiný úkol by proto měl být rychlý a efektivní, nejvýše na 20 minut.
Dělejte vše pro to, aby se domácí práce staly běžnou součástí dne. Nevzdychejte a nestěžujte si, že je musíte provádět, tím můžete odradit i své potomky. Důležité je děti za uklízení nebo jinou pomoc s domácími pracemi ani neodměňovat, ani přehnaně nechválit. Zároveň není dobré dítě do úklidu nutit, ale spíš navrhovat a říkat, proč by se mělo uklízet. Dobré je dětem s částí úklidu pomoci, mohou se v nepořádku cítit ztracené a nevědí, čím začít. Vhodným argumentem je to, že čím dřív společně uklidíte, tím déle si spolu můžete hrát nebo být venku.
Některé vysavače dokážou úklid zásadně zkrátit tím, že s nimi můžete jedním tahem podlahu vysát a zároveň vytřít.
„V přístroji Philips 8000 Series Aqua kombinujeme 3 spotřebiče: výkonný bezdrátový vysavač, ruční vysavač a mop. Uklidíte s ním celý dům na jedno nabití a s maximálním výkonem,“ říká Dobroslav Šanda, produktový specialista ze společnosti Philips.
Zatímco podlahy je třeba nejméně jednou za týden vysát nebo vytřít, neměli byste zapomínat ani na vysávání hůře dostupných prostorů pod skříněmi, zdí se zachycenými pavučinkami a čalouněných potahů. „Ruční vysavač s vysokým výkonem bez problému odstraní nečistoty z křesel nebo třeba sedaček v autě,“ dodal Dobroslav Šanda.
Větším dětem můžete svěřit spoustu úkolů týkajících se chodu domácnosti.
Jestliže jste je k péči o domácnost vedli odmala, měly by ve vykonávání úkolů přirozeně pokračovat bez zbytečných konfliktů a hádek.
od 7
let
Mezi 10. a 12. rokem by děti měly být schopné vykonat téměř všechny práce spojené s domácností. Uvařit oběd či večeři, vyměnit žárovku, přitlouct hřebík nebo posekat trávník na zahradě.
uklidit svůj pokoj
umýt nádobí
(pozor na ostré nože!)
umýt umyvadlo
(dohlížejte na to, aby s chemikáliemi zacházely opatrně)
udělat jednoduchou
svačinu do školy
ustlat postel
prostřít stůl
vysát interiér auta
vysát podlahu
vytřít podlahu a vytřít
Zeptejte se svých dětí, jak podle nich vypadá uklizený pokoj. Dejte jim prostor vše konkrétně popsat. Je téměř jisté, že jejich představy se od těch vašich budou lišit. Je ale třeba jejich názor respektovat a domluvit se na pravidlech. Ta by se měla týkat nečistot, které v pokoji tolerovat nebudete: špinavé prádlo, poházené mokré ručníky, zbytky jídla nebo chomáče prachu.
Prach se nejurputněji drží na tkaninách, naopak hladké povrchy jsou z hlediska úklidu nejlépe udržovatelné. Parkety, dlažba nebo vinyl jsou pro uklízení mnohem lepší než koberce. Dřevěné podlahy vyžadují speciální péči, přírodní materiál by totiž neměl zůstat dlouho mokrý ani přicházet do styku s agresivními čističi a chemikáliemi.
„Při stírání parket nebo dřevěné podlahy nesmí na povrchu dlouho stát voda. Dřevo by mohlo vysokou vlhkostí nabobtnat nebo se jinak poškodit, při stírání je proto nutné vyvarovat se příliš mokrého hadru. Majitelům dřevěných podlah proto dobře poslouží vysavač, který je zároveň schopný vytírat,“ přibližuje Dobroslav Šanda, produktový specialista ze společnosti Philips.
Bezdrátový vysavač Philips 8000 Aqua 3v1 se dostane všude:
ke stropu, do rohů i pod nízký gauč. S bohatým příslušenstvím zvládnete rychle a důkladně uklidnit celý dům i auto.
Poradí si s vlasy na pohovce, s pavučinami v rozích, s drobky v autě nebo se zaschlými skvrnami na podlaze.
Pravidelný úklid je sice nutný, díky účinným a chytrým pomocníkům ale může být rychlý a snadný. Zapojte svoje děti do úklidu a užijte si více společného času v čistém bytě.