Seznam Native ve spolupráci s
Jak na zdravé klouby arrow

Podle statistik trpí bolestmi více než 50 % světové populace nad 50 let.

„Nejčastější příčinou bolestí jsou přitom bolesti kloubů,“ uvedl nedávno prezident Evropské federace proti bolesti (EFIC) Chris Wells.

„Bolesti kloubů se navíc brzy stanou jedním z nejzávažnějších problémů budoucnosti."

Představují pro lidi obrovskou zátěž finanční, výdaje za léčbu a zdravotní péči, tak i pracovní neschopnost, ztrátu produktivity a v nejhorší fázi i nepohyblivost.

Co s tím?

Pojďme se podívat na bolest kloubů z jiného úhlu. Co když je jediným signálem těla, který konečně slyšíme?

Bolest si totiž nevybírá, postihuje vrcholové sportovce, rekreační sportovce, lidi se sedavým zaměstnáním i fyzioterapeuty, kteří ideální držení těla studují.

Máme tendenci se více soustředit na fyzické aspekty, ale ignorujeme emocionální stránku - naše myšlenky a pocity. Nyní s ohledem na nové vědecké poznatky o emocích a psychosomatické síti je zřejmé, že i ony jsou součástí naší odpovědnosti za řízení našeho vlastního zdraví.

Když necítíme své tělo, emoce a potřeby, tak děláme špatná rozhodnutí, zacházíme se sebou necitlivě až do doby, kdy nastane větší problém v podobě bolesti, nemoci nebo úrazu. Jsme v bludném kruhu. Jednoduše si klouby přetěžujeme, nevíme o tom až do doby, kdy už to pro ně není únosné a projeví se bolest.

Podle kineziologie je nejdůležitější při jakémkoliv pohybu, abychom měli klouby v centrovaném nastavení. Je to optimální pozice kloubů při určitém pohybu v prostoru a čase.

5

základních
bodů pro zdravé
klouby

Podle fyzioterapeuta
Marka Kubánka

Marek Kubánek

Při studiu fyzioterapie jsem závodil na horském kole, mé držení těla na tom bylo dost špatně, měl jsem permanentní bolesti zad a ramene.

Jezdil jsem dál a signály těla ignoroval. Nakonec jsem si zlomil 2 krční obratle. Až tehdy jsem se rozhodl něco v životě změnit. Nechal jsem cyklistiky a začal jsem se věnovat naplno studiu těla. Pohybové návyky a držení těla se dají zlepšovat. Dejme mu lásku a pozornost a ono se odvděčí.

Vhodná
fyzická aktivita pro klouby

Pojďme se podívat, které aktivity pomáhají kloubům. Nějaká jedna univerzální, zázračná, asi neexistuje, ale jsou takové, které jsou prospěšné nebo vhodné aspoň částečně.

Co kloubům škodí, čeho se vyvarovat

!

  • Lékaři doporučují nepřehánět to s alkoholem ani kouřením.
  • Nepřehánět to s konzumací uzenin a masa – mohou vyvolat dnu.
  • Vyvarovat se nadváhy.
  • Nevystavovat klouby přílišné zimě.
  • Kloubům neprospívá ani stojací nebo namáhavá práce, posilování s těžkými činkami nebo časté běhání jen po tvrdém povrchu.

Doplněk stravy pro zdravé klouby.

Vyzkoušet zdarma arrow
FlexiMed