Seznam Native ve spolupráci s Raiffeisenbank

Jak najít práci snů?

V práci trávíme třetinu života. Koho práce baví a naplňuje, ten je méně ohrožený řadou psychických obtíží a syndromem vyhoření. Jak ale najít vysněnou práci? Výhodu v tomhle celoživotním hledání má ten, kdo ví, co od své práce očekává.

0 tisíc lidí

studuje na českých vysokých školách

0 tisíc lidí

každoročně absolvuje vysoké školy v Česku

Připravte se na to, že nebudete připravení

„Spousta studentů potřebuje především uklidnit, a to i když jsou naši absolventi výjimečně uplatnitelní na trhu práce. Je to přirozené, jsou v situaci, kdy 5 let měli před sebou jasný cíl v podobě diplomu a titulu, a teď už jasný cíl nemají. Řešíme s nimi, aby se toho nelekli a aby byli připravení na to, že nikdy nebudou zcela připravení,“ říká Nevšímal. Řada studentů podle něj řeší práci až na poslední chvíli, třeba až těsně před dokončením diplomky. Nedostatek času pro rozhodnutí přitom situaci jen ztěžuje. Při hledání práce by se podle něj mladí lidé neměli orientovat podle toho, kde je co nejrychleji přijmou, ale k jakému zaměstnavateli oni chtějí jít. „Musí zjistit, co je pro ně bytostně důležité. Stává se, že po hodině v poradně dojdou například k tomu, že chtějí, aby jejich zaměstnavatel neměl velký dopad na životní prostředí. A to už je trochu směrodatné,“ míní Nevšímal.

Richard Nevšímal je vedoucí Poradenského a kariérního centra při Vysoké škole chemicko-technologické v Praze.

1.Můžu dělat cokoliv. Ale co teda vlastně chci?

Že nemáte žádný talent? Hloupost. Každý má nějaký talent, ne každý ale svoje silné stránky zná. Trávili jste dětství ve skautu? Vedli jste dětské tábory nebo jste organizovali městské akce? To vše se při hledání práce hodí. Svoje talenty můžete také nalézt tak, že budete přemýšlet o tom, co umíte vy a vaši kamarádi ne.

Jakmile si ujasníte, co je pro vás v životě důležité, přemýšlejte nad tím, jaká práce vám vyhovuje. Dokážete si představit sedět celý den u počítače, nebo chcete hodně cestovat? Pracujete rádi s lidmi a v týmu, nebo jste nejraději o samotě? Potřebujete vidět hmatatelný výsledek své práce, nebo se pustit do řešení nějakého společenského problému?

Najít svůj potenciál ve firmě
Více

HR manažeři z různých firem doporučují získávat pracovní zkušenosti už při škole. „Studenti si tak vytvoří pracovní návyky, získají zkušenosti a uvědomí si, co je baví a co ne,“ říká Eliška Novotná, manažerka pro rozvoj a talent zaměstnanců IKEA v Česku, na Slovensku a v Maďarsku. Šéf HR v Alze Marek Premus brigádničil už od střední školy. „Čím dříve začnete pracovat, tím dříve si uvědomíte, co je pro vás důležité a zda jste si vybrali správný obor,“ dodává.

„Práce by ideálně měla odpovídat našim zájmům a znalostem a také by neměla jít proti našemu životnímu stylu. Pokud ze své povahy mám ráda řád a jistou míru stereotypu, časem mě bude dynamické prostředí plné změn stresovat. A to platí i naopak. Pokud jsem akční člověk hýřící nápady a energií, tak nebudu vyhledávat stereotypní práci,“ popisuje manažerka tréninků a HR produktů Lucie Blažková z T-Mobile.

2.Kde mi bude dobře?

Více
Více

Nejobtížnější část máte za sebou. Už víte, jací jste a co je pro vás důležité. Jak ale najít zaměstnavatele, který bude splňovat vaše požadavky? A jak vybírat mezi nabídkami firem? Nejhodnotnější informace o tom, jak to ve firmách chodí, získáte od lidí, kteří tam pracují.

Někteří zaměstnavatelé pořádají dny otevřených dveří nebo se účastní pracovních veletrhů. Neváhejte oslovit inspirativního manažera, který k vám do školy přišel udělat přednášku. Vyhledejte také informace na sociálních sítích, kariérních webech nebo na portálech, kde se se svými zkušenostmi se zaměstnavateli svěřují bývalí i stávající zaměstnanci. Dávejte si ale pozor na příliš rychlé soudy a věřte spíše vašim známým nebo přátelům. Pamatujte přitom na to, že pro každého je „ta správná“ firma jiná.

Mezi nabídkami firem se orientujte podle toho, zda splňují vaše požadavky a odpovídají vašim hodnotám. „Sama bych se rozhodovala podle toho, v jaké firmě se toho můžu hodně naučit, kde budu mít zodpovědnost a kde budu moct pracovat na vlastních projektech,“ popisuje Adéla Teplíková z talent management týmu Plzeňského Prazdroje, která má zkušenosti s náborem mladých zaměstnanců a stážistů.

0 % lidí

řeklo, že by zůstali v práci s nižším platem a skvělým šéfem

zdroj: Výzkum Randstad USA, 2018

Pokud se dostanete na návštěvu do firmy, všímejte si i takových detailů, jako jak chodí zaměstnanci oblečení, jak spolu mluví a jak se tváří. Atmosféra a pracovní prostředí mohou hodně napovědět. Leccos můžou prozradit i samotné pracovní inzeráty, jejich forma, jazyk a podané informace.

„Naší silnou stránkou je to, jak se u nás lidem věnujeme. Víme, že mladí lidé často nemají žádné zkušenosti a chtějí se u nás hlavně učit. Bereme je jako rovnocenné partnery, sdílíme s nimi naše know-how a junioři u nás nestojí u kopírky, ale pracují na skutečných projektech,“ říká Barbara Resnerová, HR manažerka z Raiffeisenbank.

„Hodně poznáte už jen z toho, když si na půl hodiny půjdete sednout k nim na recepci. Studentům nicméně doporučuji, aby se do firem podívali. Mohou se obrátit na někoho z HR nebo marketingu, případně na člověka, který zastává podobnou pozici. Většinou jsou lidé velmi ochotní, a když nejsou, je to opět k zamyšlení, zda je taková celá firma nebo jen daný člověk,“ přibližuje Richard Nevšímal z kariérního centra VŠCHT.

Podle Adély Teplíkové z Plzeňského Prazdroje není nic špatného na tom, když člověk zkouší pracovat ve více firmách v krátkém období. „Správná firma je ta, která splňuje očekávání daného člověka. Ta se ale mohou časem měnit. Proto není nic špatného na tom změnit firmu, musím ale vždy vědět, proč to dělám. Stejně tak není nic špatného na tom, když člověk pracuje hodně let v jedné firmě. Znamená to, že firma má člověku pořád co nabídnout,“ vysvětluje. Když při pohovoru v životopise uchazeče vidí, že často mění práci, vždy ji zajímá, co za každým jeho odchodem bylo. „Pokud je schopný podložit svá rozhodnutí, je vše v pořádku. Nejhorší je, když člověk odchází jen proto, že chce změnu, ale vlastně neví jakou a v čem by se měla projevit,“ dodává.

3.Jaké mám možnosti? Co velké firmy nabízí studentům a absolventům?

Spousta velkých firem nabízí studentům a absolventům různé talentové programy, brigády, stáže a zkrácené úvazky. Je to příležitost zjistit, co v práci můžete očekávat, jak firma funguje a co vás baví. Pro někoho může být práce v novém prostředí stresující, v takových situacích může pomoci mentor nebo „buddy“, kteří jsou nejčastěji seniorními zaměstnanci firmy a pomáhají nováčkům ve všem, co je potřeba.

Tyto programy firmy organizují především proto, aby získaly nové talenty, máte proto velkou pravděpodobnost, že ve firmě budete moci pracovat i po skončení stáže. Vybírejte proto pečlivě, kam se přihlásíte a snažte se být aktivní. Dávejte si pozor také na to, abyste se při stáži něco naučili a nezůstali jen u vaření kávy. „Počítáme s tím, že kdo u nás pracuje na částečný úvazek, po škole začne pracovat na plný. S tím studenty už nabíráme. Manažeři při pohovorech myslí na to, jestli za pár let uchazeč bude schopný naplno pracovat s týmem. Brigádník dostává svůj projekt, za který je zodpovědný,“ říká Adéla Teplíková z Prazdroje.

Kristýna Minářová Trainee v Raiffeisenbank

„Mám ráda výzvy“

Kristýna už jako středoškolačka věděla, že chce pracovat v bance. Do Raiffky přišla ve třeťáku na vysoké a dneska pracuje v oddělení Strategie a Change management. Podílí se tak na inovacích a na tom, kam firma směřuje. Není přitom ani zaměstnankyní společnosti, ale trainee. Kromě jejího nadřízeného je výš v bance už jen generální ředitel.

„Když jsem se před rokem a půl hlásila do trainee programu, překvapilo mě, kolik má banka různých oddělení a pozic. Netušila jsem, na kterou se mám přihlásit. Bylo skvělé, že i když jsem nějaké pozice vybrala, prošli jsme assessment centrem, kdy nám HR manažeři z banky poradili, na jakou pozici se hodíme,“ popisuje svůj první den v bance Kristýna. Do své nynější práce se dostala prostřednictvím pozice v byznysovém controllingu.

Více +

„Od mladých lidí čekáme, že firmě přinesou svůj vlastní pohled, nápady a znalost technologických vychytávek. Tím nám pomáhají posunout se dál. Proto rádi dáváme prostor aktivním mladým lidem,“ říká Barbara Resnerová, HR manažerka z Raiffeisenbank. V bance trainee program probíhá už řadu let a mladí lidé tak získávají první pracovní zkušenosti už při škole. Spousta z nich se pak stává klasickými zaměstnanci na plný úvazek.

O některé programy je takový zájem mezi mladými lidmi, že dostat se do nich vyžaduje úspěch v několika výběrových kolech. Do trainee programu v Alze se hlásí taková spousta lidí, že se do něj probojují jen 2 procenta uchazečů. Podobná úspěšnost je ale i mezi uchazeči o klasickou práci na plný úvazek.

Například společnost Vodafone má napříč odděleními 70 brigádníků a dalších studentů, se kterými spolupracuje na částečný i plný úvazek. „V Avastu pracujeme s více než 120 studenty, a to mluvím jen o Česku. Obvykle se jedná o studenty 2. a 3. ročníků bakalářského studia nebo studenty navazujícího studia,“ říká HR ředitelka Petra Vahalová a dodává, že bez „buddyho“ by stáže neměly smysl, zkušení zaměstnanci tak mohou mladým talentům předávat své zkušenosti a zároveň se od nich učit. „Někteří nováčci, ale i starší zaměstnanci jsou překvapení z otevřené a přímé komunikace. Říkáme to, co si myslíme. Jsme naprosto otevření, a to i ve zpětné vazbě,“ popisuje Vahalová z Avastu.

Mladí lidé mají v Kofole možnost začít na trainee programech, stážích brigádách nebo na juniorních pozicích. „Klíčové je nadšení, zápal a osobní nasazení, pokora, schopnost učit se a odvaha stále hledat nové cesty,“ popisuje vlastnosti nutné k nastartování kariéry Hana Caltová, šéfka HR v Kofole.

4.Pohovor Jak uspět při pohovoru?

Pokud vás vaše vysněná firma pozvala na pohovor, nepropadejte panice. Berte setkání jako způsob, jak se navzájem poznat, zjistit, co od vás zaměstnavatel očekává a říct, co od něj očekáváte vy. Máte možnost zjistit, jak to ve firmě opravdu chodí. Všímejte si i drobností a toho, jak s vámi lidé z firmy komunikují.

Nepodceňte přípravu a přijďte včas. Nedochvilnost může zkazit jinak dobrý dojem z pohovoru. „Dejte na dojem z pohovorujících, z diskuze, na pocit z pohovoru i z prostředí firmy. Pokud je výsledný dojem s otazníkem, doptejte se. Pokud i potom otazník přetrvává, hledejte dál,“ radí Kateřina Gábová, HR ředitelka v Kiwi.com.

„Personalisté poznají, zda máte skutečný zájem, nebo to ‚jen zkoušíte’. Proto je důležité mít srovnané, proč se na nějakou pozici hlásíte,“ říká Lucie Blažková z T-Mobile. Na pohovoru je podle ní vhodné vyžádat si setkání s budoucím týmem a ptát se na to, co vás v souvislosti s pracovní nabídkou zajímá. Podle Barbary Resnerové z Raiffeisenbank by si měl uchazeč o práci před pohovorem připravit pár otázek, aby tak firmě ukázal, že má o práci zájem. „Je trochu podezřelé, když uchazeče nic nezajímá. Je dobré se zeptat na to, jak je velký tým, s kým bude nejčastěji spolupracovat, jestli a jak jej někdo zaučí nebo co se od něj očekává v prvních pár měsících,“ jmenuje Resnerová.

Před pohovorem byste měli mít jasno v tom, čím se firma zabývá, jaké má cíle, co dělá tým, do kterého se hlásíte a co firma vyžaduje od pozice, které se pohovor týká. „Připravte si pár otázek, ty značí váš zájem a zvyšují vaše šance. Zformulujte si dopředu, co zaměstnavateli nabízíte a co očekáváte, včetně mzdy. Nemusíte mít v hlavě jednu cifru, dobrá odpověď je i rozmezí,“ radí Gábová z Kiwi.com. Podívejte se před pohovorem také na svůj životopis a vzpomeňte si, co jste měli v rámci svých předchozích pracovních zkušeností nebo dobrovolných aktivit na starosti. Personalisty to bude zajímat.

„Mluvte přirozeně a upřímně. Zdůrazněte, že máte o pozici opravdu zájem, buďte struční a nezabíhejte do velkých detailů,“ radí Andrea Bačíková z oddělení HR marketingu ve společnosti O2.

Při pohovorech v některých firmách čekejte i věci, které se přímo k vaší pozici nevážou. „Spousta uchazečů o práci u nás ztroskotá na tom, že při pohovoru hodně věcí nevymyslí. Musí umět základy počítání a matematického uvažování, které je v práci strašně platné. Zlomky a procenta a počítání z hlavy. Další část se odtaví na tom, že přicházejí ze škol a hlásí se na příliš vysoké pozice, pro které ale nemají odbornost. Nevědí rozdíl mezi marží a přirážkou. Usnadnili by si život, kdyby se přihlásili na traineeho. Největší škoda je, když se uchazeč při pohovoru snaží něco přikrášlit a hrát si na něco. To je vždy znát. Kdybych mohl něco doporučit, tak buďte při pohovorech sami sebou. Nabíráme osobnosti a ne někoho, kdo si na něco hraje. To myslím platí ve všech firmách,“ říká šéf HR v Alze Marek Premus.

Buďte sami sebou, připraveni a pokorní
Více

„Při pohovoru se snažíme dobrat k tomu, zda je práce u nás něčím, co by uchazeče mohlo bavit a zajímat. Nikoho nezkoušíme, nepotí se u nás jako na zkoušce,“ popisuje Veronika Zhao z poradenské a auditorské společnosti KPMG. Pomoci u pohovoru může mladému člověku v KPMG to, když má za sebou delší pobyt v zahraničí nebo stáž v zahraniční firmě. „To nám o člověku říká, že jen tak neproplouvá školou, ale snaží se dělat něco navíc,“ říká Zhao.

V Prazdroji se při pohovoru můžete setkat i s behaviorálními otázkami. „Jimi zkoumáme, jak by se uchazeč zachoval v různých situacích, které mohou v každodenní práci nastat. Spousta takových otázek se dá dohledat na internetu,“ radí Adéla Teplíková z Prazdroje. Podle ní by si uchazeči měli srovnat svoje slabé a silné stránky a zjistit si více informací o lidech v týmu. „Připravenost je pro nás jasným signálem a rozlišujícím faktorem mezi těmi, které přijímáme, a mezi těmi ostatními. Důležitý je také vyšperkovaný životopis,“ dodává Teplíková.

5.Kdo kariérně stoupá?

Pokud je vaší motivací kariérní postup, zamířili jste pravděpodobně do větší firmy. Rychlejší kariérní stoupání čeká lidi z talentových programů a všechny ty, kteří jsou v práci aktivní a zároveň nemají přehnané ambice. „Je radost pracovat se zdravě sebevědomými lidmi. Ve Slevomatu kariérně stoupají ti, kteří svoji práci dělají rádi a dávají do ní i něco navíc. Příkladem může být naše obchodní ředitelka, která začínala na infolince,“ říká Marcela Marešová ze Slevomatu.

„Talentovaní lidé umí říct, co si myslí, jsou to týmoví hráči, dobře spolupracují a chovají se slušně,“ jmenuje Magdalena Wavle z Vodafone, kde je 60 procent hodnocení založených na dosažení cílů a 40 procent na tom, jakým způsobem jich daný člověk dosahuje. „Lidé, kteří neumí spolupracovat, se u nás dál nedostanou,“ dodává Wavle.

Společnost KPMG má propracovaný kariérní systém pro mladé lidi. Ti nejtalentovanější z nich za 3 roky ve firmě mohou vést vlastní tým. „Hledáme lidi, kteří nechtějí 10 let strávit ve stejné kanceláři se stejnou prací, chtějí růst a mají drive,“ říká Veronika Zhao. Pro technologickou firmu Avast je zase důležité, aby daný člověk byl sžitý s firemními hodnotami. „Kariérně stoupají především rychlí, aktivní, spolupracující a zvídaví,“ jmenuje Vahalová.

„Máme kolegy, kteří kdysi začínali jako studenti u myčky nádobí a dnes jsou z nich vysoko postavení manažeři v zahraničí. Zajímavou kariéru u nás mají lidé, kteří mají vnitřní hnací sílu, chtějí se rozvíjet, jsou aktivní, zapojují se do projektů, shánějí si informace, nebojí se riskovat a zkoušet nové věci. Důležité také je, aby se hodně učili, nebáli se udělat chybu a přijmout zpětnou vazbu,“ říká Eliška Novotná z IKEA.

Gabriela Laušmanová vedoucí školicí pobočky Raiffeisenbank

Když se Gabriela před 8 lety vracela ze zahraničí, mohla si z nabídek práce vybírat. Dodělávala ještě vysokou školu, když kývla na nabídku Raiffky.

„Nakonec rozhodl jen můj dobrý pocit z pohovoru. Líbila se mi přátelská atmosféra, pracovní prostředí a to, jak se mnou lidé mluvili,“ vzpomíná manažerka, která má dnes na starosti tréninkovou pobočku pro nováčky.

Byla jednou z úplně prvních trainee a měla štěstí, protože své znalosti cizích řečí mohla uplatnit na pobočce v centru Prahy, kde se starala o movitější klienty. „Měla jsem fajn šéfa, po celý rok jsem si mohla vyzkoušet více pozic, stínovat své zkušenější kolegy nebo nakouknout do různých oddělení. Byl to pro mě skvělý rozjezd,“ popisuje Gabriela.

Více +

Raiffeisenbank obsazuje vedoucí pozice nejčastěji stávajícími zaměstnanci. „V průzkumech nám vychází, že se svým nadřízeným je spokojeno 9 lidí z 10. Ti často pracovali dříve na jejich pozici, vzešli z týmu, proto dané práci rozumí a neřídí své lidi „od stolu“. Procházejí také manažerskými tréninky, aby měli jasno v tom, jak co nejlépe lidi vést,“ říká Barbara Resnerová z HR oddělení banky. Ve firmě se podle ní snaží povyšovat lidi, kteří mají vizi a nadhled, jimiž nadchnou svůj tým, provedou jej změnami a postarají se o něj.

0 % lidí

uvedlo, že musí odejít ze stávající firmy, aby se posunulo v kariéře

zdroj: Výzkum Randstad USA, 2018

„Lidé vstupující na pracovní trh mají často zkreslené představy o rychlosti kariérního stoupání. Už po pár měsících mají pocit, že už se nemají co učit a je třeba se posunout. Zaměstnavatelé pak často mají nereálná očekávání, že lidé na jedné pozici vydrží alespoň několik let. Optimum je dnes někde mezi těmito protipóly, viditelné možnosti růstu a na druhé straně pravidelná zpětná vazba jsou pak nejlepší kombinací,“ říká Kateřina Gábová z Kiwi.com, kde se v minulém roce „interně posunulo“ 150 zaměstnanců.

Pro každého je vysněná práce jiná. Výhodu má na pracovním trhu ten, kdo zkouší nahlédnout do různých firem už při škole a zjistí tak, jak to u zaměstnavatelů může chodit, a ujasní si, co se mu v práci líbí a čemu by se chtěl věnovat. Pokud je pro vás důležitý kariérní postup, ideálním prostředím jsou velké firmy s propracovanými rozvojovými programy pro studenty, absolventy i zaměstnance.

Hledání „té správné“ práce je proces na celý život. Začít hned s Raiffeisenbank
Najít svůj potenciál ve firmě
Zpět

Všichni zaměstnanci včetně brigádníků se v nábytkářské společnosti IKEA mohou zapojit do akce Týden talentů. Odborníci z firmy jim pomohou odhalit, v čem jsou dobří, co je baví a jak se v Ikee mohou dále rozvíjet. „Stává se, že ani starší lidé si nejsou svých silných stránek příliš vědomí,“ dodává Eliška Novotná, manažerka pro rozvoj a talent zaměstnanců IKEA v Česku, na Slovensku a v Maďarsku.

Silné stránky pomáhají určit také stáže. Pro absolventy bakalářského studia má Vodafone přichystaný talentový program, kde každoročně 10 lidí rotuje po různých odděleních firmy, aby zjistili, čemu se chtějí věnovat, co je baví a co obnáší různé profese. Letos půjde dokonce o 20 lidí. „Je to cesta, jak se učit co nejrychleji. Hledáme lidi, kteří jsou schopní se přizpůsobit změnám v budoucnu, mají schopnost se učit, jsou aktivní a zvídaví. Jen takoví lidé v byznysu přežijí,“ říká Magdalena Wavle, vedoucí oddělení talentu a rozvoje Vodafone.

Zpět

Co byste chtěli mít na náhrobku?

Na trhu najdete spoustu kariérních poradců a koučů. Kariérní poradenství poskytují také vysoké školy. Kariérní centrum Masarykovy univerzity univerzitě využije každý rok více než 1000 studentů a čerstvých absolventů. „Nejvíce z nich navštěvuje naše rozvojové kurzy, které jsou zaměřené na organizační dovednosti, finanční gramotnost a další. Společně řešíme také kariérní směřování, tedy to, jak přistupovat k výběru povolání, kde hledat práci a podobně. Pomáháme s přípravou na výběrová řízení, konzultujeme životopisy a motivační dopisy a zkoušíme i pohovory nanečisto,“ jmenuje Libor Komárek z Kariérního centra MU.

Návštěvníci z řad studentů se často ocitají v situaci, kdy si musí zvolit mezi více kariérními směry. Rozhodují se mezi různými obory nebo pracovními nabídkami. „Přichází za námi třeba s tím, zda mají zvolit spíš vědeckou dráhu, nebo se vydat do korporátního světa. Nebo zda si mají vybrat pracovní nabídku s vyšším platem nebo tu, o které vědí, že je bude více bavit,“ popisuje Komárek a dodává, že čím lépe znají studenti sami sebe a vědí, co přesně od své kariéry chtějí, tím snáze najdou práci. „Musí si uvědomit, že by měli hledat práci na míru sobě a ne aby se sami přizpůsobovali na míru práci,“ říká.

Správná práce je podle kariérního poradce ta, která nás baví, jsme v ní dobří, máme chuť se zlepšovat, dokážeme se s ní uživit a má smysl. To jsou hlavní pilíře. „Pomůckou může být lehce morbidní, ale velmi efektivní cvičení. Představte si svůj epitaf, co byste si v něm chtěli o sobě přečíst a jak byste chtěli, aby vás vnímali ostatní.”

„Nevybírejte si firmu, ale šéfa“

Marek Premus Šéf HR v Alze, 29 let, stará se o 2000 zaměstnanců
Zpět

Kdybyste byl v roli vysokoškolského absolventa, jak byste se na pracovním trhu orientoval?

Hledal bych firmu, kde se toho můžu hodně naučit. Nenechal bych se limitovat nástupní mzdou, která se může velmi rychle zvýšit. Řada lidí po škole má na můj vkus v tomhle ohledu přemrštěné nároky. Určitě bych na to šel jinak a firmám říkal spíš přiměřené částky, abych sám sebe nevyšachoval a nepřipravil se o možnost získat zkušenosti a růst. Lehko se to řekne, ale určitě bych si hledal práci a firmu, kde mě baví trávit čas, protože v práci jsme obrovskou část života a byla by škoda být někde, kde to nedává smysl. Dával bych si pozor na šéfy a lidi, se kterými pracuji.

Jak jste hledal práci v začátcích své kariéry vy?

Věděl jsem, že chci pracovat ve firmě, která není konzervativní, mění se a podporuje změny. Chtěl jsem být ve firmě, která je rychlá a technologická. Dobrých technologických firem v Česku podle mě moc není. Jsem rád, že jsem našel takový veliký start-up, který je přátelský a zároveň má mnoho zaměstnanců a vysoký obrat. Člověk se tady toho může hodně naučit.

Co byste poradil lidem, kteří nevědí, v jaké firmě nebo v jakém oboru pracovat?

Myslím si, že by měli napsat lidem, kteří jsou profesně úspěšní. Možná budou překvapení, jak snadno a rychle mohou najít svého mentora. Jeho cenné rady a zkušenosti pro ně mohou být velmi inspirativní. Takový mentor dovede velmi dobře kariérně nasměrovat.

Čím by se podle vás měli mladí lidé řídit, když si vybírají mezi pracovními nabídkami?

Sám jsem dostal skvělou radu, kterou jsem se vždy řídil: nevybírejte si firmu, ale šéfa. Firma může být sebeúžasnější, ale když nad sebou nemáte člověka, který vás posouvá, od kterého se můžete učit a kterému na vás záleží, tak to nikdy nebude fungovat. Za každých okolností chci být ve firmě, kde mám okolo sebe inspirativní lidi, od kterých se můžu učit.

Zpět

Jak poznat „tu správnou“ firmu?

„Srdcem. Pokud sdílím hodnoty, kterým firma věří, a dává mi smysl práce, kterou ve firmě můžu dělat. Pak je to trefa do černého,“ říká zkušená šéfka HR v Kofole Hana Caltová. Kdyby byla sama v situaci čerstvé vysokoškolské absolventky, dala by před korporací nebo státní institucí přednost start-upu. „V menších firmách dostanete prostor a neřešíte udržitelnost, protože buď jednoho dne skončí, nebo se stanete součástí úspěšného projektu. A to je velmi inspirativní a naprosto unikátní zkušenost! Ochutnáte svobodu i odpovědnost a přitom se naučíte přicházet s nápady a neotřelými řešeními, pracovat s rizikem a zhodnocovat prohry. A to nikde jinde nezažijete,“ míní manažerka.

Jde o víc než o peníze a benefity

Zpět

„Pokud hledáte práci, nebuďte povrchní. Nekoukejte jen na hezké firemní fotky a na to, že firma nabízí masáže. Práce je o něčem jiném. Zjistěte, na čem pracují, jakou mají hierarchii a atmosféru,“ radí Eliška Novotná z IKEA.

„Lidi, kteří k nám přicházejí pracovat, od nás nechtějí stravenky, ale důvěru a flexibilitu. Za to se pak firmě odvděčují. Je nám jedno, odkud a kdy pracují. S takovou mírou flexibility ale každý neumí naložit, velice rychle se ukáže, kdo ji zneužívá. Motivace našich zaměstnanců nemůže být v benefitech, chceme pracovat s těmi, kteří tu chtějí pracovat, protože je to baví a zajímá,“ říká HR manažerka Marcela Marešová.

„Pro hodně lidí je velikým lákadlem to, že z Prahy můžeme ovlivňovat aktivity po celém světě. V pražské centrále pracujeme s lidmi 40 národností, a tak je práce hodně pestrá a u některých pozic vyžaduje i cestování,“ říká Petra Vahalová, HR ředitelka v technologické firmě Avast.

Buďte sami sebou, připraveni a pokorní
Zpět

„Na pohovoru mě vždy zajímá samotný člověk. O hodně méně pak jeho znalosti a zkušenosti, protože ty dokážeme doplnit, člověka ale nezměníme. Proto je nejlepší, když jsou lidé na pohovorech sami sebou a ukážou, co v nich je. Jen tak můžeme říct, jestli se danému člověku tady bude dobře pracovat nebo ne, případně dovedeme najít i jinou roli vyhovující jeho potenciálu a talentu,“ říká Eliška Novotná z IKEA. „Buďte hlavně sami sebou. Pracovní zkušenosti nejsou zas tak důležité, přijímáme lidi i bez nich. Je ale třeba se umět popsat a doložit, že jsem v něčem dobrý,“ říká Magdalena Wavle z Vodafone.

Nejčastější chybou při pohovorech je podle Marcely Marešové ze Slevomatu nepřipravenost a neznalost. „Když uchazečům voláme, ani nevědí, na jakou pozici se hlásili a co Slevomat vlastně dělá. Jsou přitom v situaci, kdy nás nemohou příliš oslnit svými zkušenostmi, a tak by se měli snažit oslnit alespoň svými vědomostmi a motivací u nás pracovat,“ říká. Spousta mladých lidí podle ní posílá své životopisy na všechny strany, místo aby usilovali o místo v několika vysněných firmách.

„Mezi lidmi vládnou nepřiměřená očekávání. Mají velké ambice, ale často bývají netrpěliví při budování vlastních znalostí a zkušeností. Setkáváme se také s nedostatečnou jazykovou vybaveností u uchazčů a s podceňováním některých základních dovedností jako je práce v Excelu nebo ve Wordu. Největší výzvou pro každého je přistupovat ke kariérnímu růstu s pokorou,“ říká HR ředitelka Kofoly Hana Caltová.