Seznam Native ve spolupráci s

Hlavně to nevzdatJak nastartovat podnikání a uspět?

Jedním z předpokladů k úspěšnému rozjetí vlastního byznysu je vědět, co všechno podnikání obnáší. Třeba to, jaký druh živnosti si založit a jestli musíte platit zálohy. Vlastní zkušenosti jsou sice nenahraditelné, ale pokud jste ještě žádné nezískali, je dobré se obrátit na odborníky. Univerzální návod na úspěšný start vám sice nedají, zato pár cenných rad určitě ano.

1,1 milionu

Přibližně tolik lidí v Česku provozuje samostatnou výdělečnou činnost.*

* Zdroj: Evidence České správy sociálního zabezpečení, 2022

Živnostníci mají na českou ekonomiku obrovský vliv, dokonce největší ve srovnání s ostatními státy Evropské unie.

Firmy s jedním až devíti zaměstnanci tvoří v Česku přibližně 95 procent z celkového počtu podniků a dávají práci více než třetině zdejších pracujících. „Větší i drobnější podnikatelé jsou páteří české ekonomiky. Bez nich by to nešlo,“ říká Pavel Hons, ředitel firemního centra České spořitelny v Liberci, který se svým týmem pomáhá podnikatelům s veškerými finančními záležitostmi, které se týkají jejich byznysu.

Nenechte se odradit překážkami

Vytrvalost je pro začínající podnikatele jednou z klíčových vlastností. Podle odborníků není důležitá ani tak originalita nápadu, jako spíš ochota nevzdávat se. „Viděl jsem už hodně podnikatelských záměrů, které vyčnívaly, a nakonec se nepovedly. Úspěšnější totiž byli ti, kdo vydrželi těžká období a nenechali se zaskočit problémy,“ říká Milan Švec, který šéfuje firemnímu centru České spořitelny v Plzni.

Na co podle odborníků začínající podnikatelé nejvíce zapomínají?

Chci to vědět

Životaschopný nápad je nutný základ

Před rozjezdem podnikání se vyplatí udělat si analýzu trhu, tedy najít odpověď na několik důležitých otázek. Kdo je vaše konkurence? Jaké produkty a služby prodává? A víte, komu budete nabízet své služby nebo výrobky vy? Lépe si tak budete schopni představit, kdo je váš zákazník, co potřebuje a co mu můžete nabídnout. Vámi předkládaný produkt nebo služba by totiž měly bavit nejen vás, ale i ty, kterých se týká.

„Vždycky se snažíme o individuální přístup a pomáháme při hledání vhodné cesty,“

říká Pavel Hons z České spořitelny.

Bankéři a specialisté z České spořitelny už dokážou poměrně rychle odhalit, jestli nápad na trhu uspěje nebo ne. „Pokud vidíme, že je návrh příliš riskantní, raději klientovi řekneme, že touhle cestou ne. To je to nejlepší, co pro něj v danou chvíli můžeme udělat,“ vysvětluje Hons. „Mnohdy se pak zamyslí a přijdou s něčím lepším,“ doplňuje Švec.

Buďte sebevědomí

Znát svou cenu se vyplatí nejen obecně v životě, ale i v podnikání. Zhodnoťte očekávané náklady na služby či produkty, které budete nabízet, a přičtěte k nim dostatečnou přirážku. Vyplatí se také sledovat konkurenci a její ceny. Sestavíte si díky tomu racionálnější finanční rozvahu – to vám v začátku hodně pomůže.

„Nejdůležitější je mít selský rozum a zdravé sebevědomí. To znamená uvědomovat si i možná rizika,“ říká Milan Švec. Začínající podnikatelé totiž podle odborníků často finanční stránku opomíjejí.

„Většinou jsou klienti odborníky ve svém oboru, ale někdy jim chybí ekonomické myšlení. S tím jim můžeme dobře pomoci,“

vysvětluje Švec.

Jak zhodnotit silné a slabé stránky podnikání?

Dobře sepsaný podnikatelský plán ukáže, jestli je váš nápad v praxi realizovatelný. Neměl by chybět hrubý finanční odhad, marketingový plán, analýza konkurence nebo takzvaná SWOT analýza vašeho byznysu. Právě díky ní snadno vyhodnotíte příležitosti i hrozby, které mohou nastat.

Jak sestavit SWOT analýzu?

Položte si otázky, díky kterým poznáte silné i slabé stránky svého podnikání.

Silné stránky

V čem vynikáte a čím se odlišujete od konkurence?

Slabé stránky

Co potřebujete vylepšit a co dělá vaše konkurence lépe?

Příležitosti

Jaké příležitosti ve svém okolí vidíte a jak je můžete využít?

Hrozby

Jaká rizika ve svém okolí vidíte a jak se jim můžete vyhnout?

Najděte si vlastní cestu

Chci to vědět

Připravte se na komunikaci s úřady

Ať už se rozhodnete pro podnikání na volné noze jako OSVČ, tedy osoba samostatně výdělečně činná, nebo si založíte společnost s. r. o., neobjedete se bez živnostenského oprávnění. Díky jednotnému formuláři ohlásíte svou živnost a zároveň se registrujete k placení daně z příjmů. Automaticky o vás budou také vědět i další úřady, například zdravotní pojišťovna a sociální správa. Výpis z rejstříku trestů už není potřeba, pracovníci si jej na úřadě obstarají sami.

V Česku existuje několik druhů živnostenských oprávnění. Podle toho, do které kategorie spadá váš byznys, zjistíte, jaké podmínky musíte splnit. Nejjednodušší je podnikat na základě volné živnosti. Podmínkou je jen plnoletost a bezúhonnost.

Různé živnosti, jiná pravidla

U řemeslných živností, jako je řezník nebo zedník, musíte u žádosti o živnost doložit svou odbornou způsobilost. Tu prokážete dokladem o řádném ukončení studia, uznáním odborné kvalifikace nebo dostatečnou praxí v oboru. U profesí, jako je například advokát nebo daňový poradce, je nutné předložit diplom o státní zkoušce. Uznání odborné kvalifikace vás bude stát 2 000 korun.

Po schválení žádosti dostanete výpis z živnostenského rejstříku a bude vám přiděleno osmimístné identifikační číslo, zkráceně IČO.

Co si vzít na živnostenský úřad s sebou?

Chci to vědět

Jde to i elektronicky

Pokud vám vyhovuje spíše elektronické založení živnosti, prostřednictvím bankovní identity je možné se přihlásit do Portálu občana, který je určený ke snadnější komunikaci se státní správou. Můžete si v něm jako podnikatel také založit datovou schránku, podívat se na informace z katastru nemovitostí nebo na výpis z rejstříků trestů.

Jak na placení daní a odvodů

To, zda musíte během prvního roku podnikání platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění, závisí na několika faktorech. Pokud máte vlastní byznys jako hlavní činnost, zálohám se nevyhnete od prvního měsíce, kdy jste požádali o živnostenské oprávnění.

Paušální daň ulehčuje administrativu a šetří čas především drobnějším podnikatelům.

A co dělat v případě, že se vám v začátcích z finančního hlediska nedaří tak, jak jste si představovali? „Finanční správa určitě doporučuje aktivní přístup. Podnikatelé mají například možnost požádat o sečkání platby daně, případné rozložení na splátky,“ vyjmenovává Hana Baráková, tisková mluvčí a ředitelka odboru komunikace Generálního finančního ředitelství.

2 841 Kč

Minimální záloha pro sociální pojištění

2 627 Kč

Minimální záloha pro zdravotní pojištění*

* Údaje pro rok 2022, ČSSZ

Od loňska se mohou podnikatelé přihlásit k paušální dani, a to vždy od 1. ledna daného roku. Ulehčuje administrativu a šetří čas především drobnějším podnikatelům, kteří nejsou plátci DPH. Díky jednomu formuláři splníte všechny tři povinnosti. Odvedete zdravotní a sociální pojištění i platbu daně z příjmů.

5 994 Kč

Výška měsíční paušální daně*

* Údaje pro rok 2022, ČSSZ

Pro rychlejší a jednodušší správu svých daňových povinností a komunikaci s finančními úřady mohou podnikatelé využít portál Mojedane.cz. „Přihlášení je možné například pomocí bankovní identity či občanského průkazu s čipem nebo přes datovou schránku,“ říká tisková mluvčí Hana Baráková.

Co všechno balíček paušální daně obsahuje

Na zdravotní pojištění v paušální dani odvedete 2 627 Kč měsíčně, na sociální pojištění 3 267 Kč. Daň z příjmů je stanovena symbolickou částkou 100 Kč. Tím dojde ke kompenzaci vyšších odvodů, které zaplatíte na sociální zabezpečení.

„Jestli je pro poplatníky paušální daň výhodná, záleží na výši jejich příjmu a uplatňovaných slevách na daních. Nejlépe se o tom mohou přesvědčit v online kalkulačce na stránkách Ministerstva financí,“

říká Hana Baráková, tisková mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Pojistěte se pro případ nemoci

Pokud už jste začali podnikat, vyplatí se přemýšlet o placení pojištění pro případ, že byste onemocněli. Jedná se o dobrovolné pojištění, ale také jediné tohoto typu, u kterého nikdo nebude zkoumat váš zdravotní stav. Získá ho totiž každý, kdo o něj zažádá. Minimální záloha je 174 Kč měsíčně. Pokud si ho sjednáte, bude vám náležet nemocenská dávka. Důležitější ale je, že pokud budete marodit déle než 30 dnů, odpadá vám povinnost platit odvody na sociální a zdravotní pojištění.

Musíte zálohy platit vždycky?

Chci to vědět

Češi touží podnikat

64 599

V loňském roce začalo v Česku podnikat nejvíce lidí za posledních 9 let. Přijato bylo 64 599 nových žádostí o živnostenský list.

Podnikatelskou činnost loni ukončilo nejméně lidí za posledních 10 let. Počet podnikatelů s přerušenou živností byl nejnižší za tři roky. Nejoblíbenějším místem k rozjezdu vlastního byznysu je hlavní město, poté vede Středočeský a Jihomoravský kraj.*

Jste připraveni rozjet vlastní podnikání?

Udělal jsem si finanční rozvahu

Zpracoval jsem si podnikatelský plán

Vyřídil jsem si živnostenské oprávnění

Vím, co všechno je třeba odvádět státu

Bojíte se riskovat? Zkuste pomalý rozjezd

Přechod ze zaměstnaneckého režimu do podnikatelského prostředí bývá tvrdý. „Přestane vám každý měsíc chodit výplata a najednou přijde období nejistoty. Všem podnikatelům proto patří velký respekt,“ vysvětluje Švec. Jestli má váš podnikatelský nápad šanci uspět, zjistíte jen tak, že ho uvedete do praxe.

„Všem, kdo přemýšlí o vlastním podnikání, přeji, aby se nebáli a šli do toho,“

motivuje Pavel Hons z České spořitelny.

Pokud se chcete vydat bezpečnější cestou, rozjeďte byznys, aniž byste opustili stávající zaměstnání, nebo si snižte úvazek na polovinu či méně. Počítejte ale s tím, že start nebude raketový. Mít dvě práce je náročné nejen časově, ale i psychicky. Budete však mít záruku, že pokud vaše podnikání ztroskotá, nezůstanete bez práce ani bez financí.

Chcete vzít budoucnost do vlastních rukou a rozjet podnikání?Česká spořitelna vám pomůže v jeho začátcích.

Chci podnikat

Příběhy českých podnikatelů, které spojuje láska k řemeslu

To mě zajímá