Špetka dobrého koření umí vylepšit všední večeři i sváteční hostinu. Podívejte se, jak správně pracovat s jednotlivými druhy, a dodejte každému jídlu plnou chuť i vůni.
Dochucování patří mezi mistrovské kuchařské dovednosti.
„Vaření není exaktní věda, je to o pocitech. Na svých kurzech se proto vždycky snažím vysvětlit hlavně to, jak daná ingredience ovlivní výslednou chuť,“
vysvětluje šéfkuchař Ondřej Molina, který vede kurzy pro milovníky vaření.
Důležité je podle něj znát techniku vaření a vědět, jak má daný pokrm vypadat. Například ve chvíli, kdy připravujete povidlové buchty, doba i teplota pečení se může lišit. To, že jsou hotové, poznáte až podle jejich krásně zlatavé barvy.
Ondřej Molina sbíral zkušenosti po celém světě a vařil ve špičkových restauracích od Kodaně přes Londýn až po Faerské ostrovy. Dnes se s ním můžete potkat na gastronomických akcích nebo kurzech vaření, které pořádá v Praze.
Ať už patříte mezi víkendové kuchaře, nebo jste v kuchyni každý den, podívejte se na tipy a triky, které každé jídlo povýší na kulinářský úspěch.
Kurkuma má jemnou zemitou chuť, která funguje jako skvělé pojidlo mezi ostatními druhy koření. Patří k pokladům indické kuchyně, kde je základem pro mleté směsi koření na kari a masaly.
Využití kurkumy ale může být rozmanité. Obsahuje sytě žluté barvivo kurkumin, které dodá nádhernou barvu domácí hořčici, smoothie nebo rýži. Její pikantní chuť zase zvýrazní všechna luštěninová a zeleninová jídla.
Dobře se kombinuje hlavně s:
chilli
koriandrem
kokosovým mlékem
česnekem
paprikou
Nešetřete kořením a dochucujte každou část jídla
Aby byl výsledek na talíři plný chuti, je potřeba přemýšlet nejen nad výběrem koření, ale také okamžikem, kdy ho do jídla přidáte. „Během každé fáze vaření jídlo kořením, každý komponent by totiž měl být ochucený. Můžete mít skvělou omáčku, ale když maso osolíte až na konci, nebude mít žádnou chuť. Kořeňte proto jak základ, tak i samotné maso nebo vývar, kterým ho podléváte,“ radí šéfkuchař.
Kurkuma je tradiční léčivkou v indické medicíně a její využití se datuje už do doby před čtyřmi tisíci lety.
Blahodárné účinky potvrdily i moderní lékařské studie.
Například výzkum z australské univerzity prokázal, že jeden gram kurkumy může v raném stadiu cukrovky napomáhat ke snížení rizika poruch paměti nebo pozornosti, které bývají u diabetiků častější.*
* Zdroj: Spice up your memory: Just one gram of turmeric a day could boost memory, Manash University, 2014
Skořice neodmyslitelně patří k jablečnému štrúdlu i povidlům. Její intenzivní aroma ale umí podtrhnout také chuť slaných pokrmů.
Třeba v Indii je skořice součástí kari, maročtí kuchaři ji zase přidávají do jehněčího masa a v řeckých jídlech se používá pro zvýraznění chuti hovězího. V mleté podobě skořice provoní jídlo okamžitě, zato celé svitky uvolňují vůni i chuť postupně, a tak se hodí na delší vaření.
Skvěle chutná v kombinaci s:
kardamomem
hřebíčkem
semeny koriandru
zázvorem
muškátovým oříškem
kurkumou
Kombinace kurkumy, pepře, medu a skořice podporuje vykašlávání a má uklidňující účinky. Zlaté mléko si tak můžete připravit nejen ke zmírnění nachlazení, ale i jen tak na dobré spaní.
V rendlíku zahřejte hrnek mléka spolu se lžičkou kurkumy, lžičkou skořice, lžičkou másla, lžící medu a špetkou pepře. Pár minut povařte a poté přeceďte do hrnku.
Pražením získáte z koření ještě více chuti
„Pokud chcete při vaření ještě zvýraznit chuť koření, inspirujte se kuchaři z Indie. Ti jej praží nasucho na pánvi. Opékat můžete prakticky jakékoliv druhy koření. Důležité je směs na pánvi pořád míchat, aby se nepřipálila. Jakmile se vůně začne linout po celé kuchyni, koření vyndejte a přidejte do jídla,“ prozrazuje svůj trik zkušený kuchař.
Paprika může být sladká, nahořklá i ostrá. Záleží na tom, zda se vyrábí ze sladkých, nebo pálivých plodů. Každému jídlu ale dodá barvu a výraznou chuť.
Jemně osmažená s cibulkou tvoří základ paprikášů, gulášů nebo zeleninových jídel a polévek. Paprika se ale nesmí nikdy připálit, jinak zhořkne.
Chuťově ladí s:
novým kořením
kmínem
česnekem
zázvorem
tymiánem
rozmarýnem
Liší se svou chutí
Barva znamená chuť
Pokud chcete uvařit tmavou omáčku nebo vývar plný chuti, je důležité věnovat čas přípravě základu. „Všechny ingredience je potřeba opéct a zkaramelizovat. Jídlo tak bude mít plnější chuť i výraznější barvu,“ vysvětluje šéfkuchař. Zeleninu je dobré osmahnout na přepuštěném másle dozlatova, maso a kosti je nejlepší opéct tak, aby se zatáhly. Čím déle základ restujete, tím výraznější chuť a tmavší barvu pak pokrm bude mít.
Ať už se u vás v kuchyni nejčastěji line vůně exotiky nebo české klasiky, s kořením Avokádo získá jídlo plnou chuť i barvu.
To chci!Bobkový list dodá jídlu zemitý nádech a krásnou vůni. Zatímco čerstvé lístky jsou lehce nahořklé, ty sušené mají výrazné aroma a jemnou chuť, která je základem mnoha evropských jídel.
Chuť uvolňuje pomalu, a proto se hodí hlavně do vývarů, polévek, dušených jídel, marinád nebo do paštiky.
Dobře se kombinuje s:
novým kořením
česnekem
jalovcem
majoránkou
šalvějí
tymiánem
Sušené bylinky do jídla dávejte až na konec
Během dochucování je důležité přemýšlet, v jaké fázi jednotlivé druhy koření přidáte, aby jejich chuť byla v jídle patrná. „Sušené bylinky se nesmí vařit moc dlouho, jinak se z jídla vytratí jejich chuť. Aby si uchovaly své intenzivní aroma, přidejte je do jídla až v posledních minutách vaření,“ radí kuchař. Výjimkou jsou podle šéfkuchaře jalovec, badyán nebo nové koření. Ty potřebují k uvolnění více času, a tak je do pokrmů přidávejte raději hned na začátku.
Divoké koření je neodmyslitelnou součástí všech jídel zvaných „na divoko“. Perfektně podtrhne nejen chuť zvěřiny, ale také hovězího, králičího nebo drůbežího masa, které se připravuje na víně. Tuto směs koření můžete zakoupit již hotovou nebo si ji připravit jednoduše sami.
Bobkový list, 5 kuliček nového koření, 2 kuličky jalovce a 10 kuliček černého pepře zabalte do plátýnka a přidejte do jídla. Před podáváním z hrnce vyndejte.
Muškátový oříšek umí výjimečně pozvednout zdánlivě obyčejná jídla. Dodá jim hřejivou vůni, výrazné aroma a nasládlou dřevitou chuť, která se hodí do dušených jídel s masem i zeleninou, do smetanových omáček i do koláčů.
„Špetka muškátového oříšku je takový můj fígl pro spoustu chuťově nevýrazných jídel. Rád ho přidávám třeba do těsta na karlovarské knedlíky nebo bramborové noky. Ten rozdíl v chuti je pak obrovský,“ prozrazuje Ondřej Molina.
Dobře se kombinuje s:
skořicí
koriandrem
pepřem
tymiánem
kardamomem
Muškátový oříšek obsahuje spousty účinných látek, které podporují dobré trávení, spánek nebo zlepšují náladu.
Lékařské studie zjistily, že extrakt z muškátového oříšku má významné antidepresivní účinky.*
Některé výzkumy také naznačují, že esence z tohoto koření podporuje obnovu mozkových buněk po mrtvici.
* Antidepressant-Like Activity of n-Hexane Extract of Nutmeg (Myristica fragrans) Seeds in Mice, Dr. Dinesh Dhingra and Amandeep Sharma, 2006
Usnadněte si práci v kuchyni
Do dlouho tažených jídel, jako je vývar, masové ragú nebo jakékoliv omáčky, vždycky používejte celé koření. „Pepř nebo nové koření dávám do čajového sítka. To proto, abych na konci vaření nemusel jednotlivé druhy koření složitě lovit v hrnci,“ přibližuje šéfkuchař.
Jalovec je důležitou, ale dnes už trochu zapomenutou ingrediencí evropské kuchyně. Švédové ho přidávají do piva, Britové do ginu a Rakušané zase do kysaného zelí.
Napříč evropskou kuchyní má rozmanité využití a skvěle podtrhne třeba chuť zvěřiny, husy nebo hovězího masa. Má totiž příjemnou dřevitou vůni a nezaměnitelnou chuť, která je lehce pálivá a s náznakem borovicových tónů.
Dobře se kombinuje s:
bobkovým listem
kmínem
majoránkou
česnekem
pepřem
saturejkou
Pečené i grilované maso získá z marinády spoustu chutí i vůní. Ideální je připravit si ji s předstihem. Maso s ní potřete a nechte odpočívat v lednici do druhého dne nebo alespoň pár hodin.
V hmoždíři rozdrťte jalovec s česnekem a hrubou solí. Vznikne tak aromatická směs, která se báječně hodí na potírání zvěřiny, vepřového i jehněčího masa.
Vařit z dobrých ingrediencí je klíčem k úspěchu
Dobré jídlo je dokonalá souhra mnoha detailů. Na talíři se ve finále odehrává výjimečná hra chutí, a to díky technice vaření, použitým surovinám i výběru koření. „Málokdo sice ve výsledku pozná, že pokrm je dochucený nekvalitním nebo vyčpělým kořením, ale každý pozná, že ta chuť není dobrá,“ vysvětluje kuchař. Aby si koření co nejdéle uchovalo své aroma a chuť, skladuje ho šéfkuchař na tmavém místě a ve vzduchotěsných sklenicích.
Ať už vaříte exotické kari nebo poctivý guláš, kvalitní koření jídlu dodá neodolatelnou chuť i vůni. Objevte široký výběr koření Avokádo, se kterým v kuchyni vykouzlíte nezapomenutelnou hostinu.
„Kvalitní a chutné jídlo a vaření s ním spojené nevnímáme jen jako životní nutnost, ale věříme, že jeho prostřednictvím bude váš život bohatší o příjemné zážitky s těmi nejbližšími.“
Avokádo