Oblečení časem ztrácí svoji barvu, tvar a přestává být příjemné na dotek. Spousta lidí o svoje oděvy neumí správně pečovat, a tak zbytečně vyhazuje peníze za nové kousky do šatníku.
Oděv se výrazně neničí nošením, kamenem úrazu je praní. Prádlo je v pračce několik desítek minut máčeno v teplé vodě, ždímáno velkou odstředivou silou, nemusí mu prospívat ani zvolený prací prostředek. Pokud tedy chcete, aby oblečení tohle všechno „zvládalo“ bez újmy, a to i spoustu let, je nutné oděvy správně prát.
ale vyplatí se věnovat se mu
Třídění oblečení před samotným praním není asi tou nejoblíbenější činností, přesto se vám ale určitě vyplatí věnovat jí pozornost. Prádlo třídíme nejen podle barev, ale také podle materiálů, ze kterých je ušito.
Základem barevného třídění je dávat k sobě co nejvíce podobné barvy. Ideálně tedy vytřídíme oblečení bílé, zvlášť pereme černé spolu s velmi tmavým, zbylé různobarevné prádlo můžeme roztřídit na světlejší a tmavší odstíny.
„Dodnes si živě pamatuji, když se mi do bílého prádla mou nepozorností zamotalo dceřino modré tričko. Všechno prádlo po vyprání chytlo modrošedý nádech, který na mnoha kouscích zůstal i po několika praních. Od té doby třídím oblečení před praním opravdu poctivě,“
svěřila nám svou zkušenost Pavlína Morávková (36).
Jak už bylo řečeno, svou roli při způsobu praní oděvů hrají i materiály, ze kterých jsou ušity. Ideální je se řídit pokyny na cedulce každého kusu oblečení. Určité zacházení vyžaduje bavlněné prádlo, oproti tomu ručníky je možné prát na vyšší teplotu. Zase jiný prací program naopak vyžadují kousky z jemných tkanin. Oblečení s potisky či aplikacemi před praním obraťte naruby.
oblečení, které budete prát s ostatním prádlem v koši
Zbývá najít barev 4
ideální prací prostředek
Rozhodně nepočítejte s tím, že si vystačíte s jednou lahví nebo pytlem pracího prostředku. Pokud vám opravdu na vzhledu vašeho prádla záleží, dbejte i na výběr správného pracího prostředku.
Prací prostředek seženete v několika provedeních:
Gely mají oproti prášku tu výhodu, že se rozpustí i při nižší teplotě a jsou zpravidla koncentrovanější, takže jich při dávkování spotřebujete menší množství než pracího prášku a můžete tak ušetřit.
Paní Lenka Červenková z Kralup porovnala praní v pracím gelu a prášku:
„Dříve se mi často stávalo, že se mi klasický prášek na praní pořádně nerozpustil, já jej pak po vyprání nacházela v oblečení a musela prádlo znovu máchat a ždímat. Vyřešilo se to, když jsem přešla
na gely na praní.“
Co se týče použití různých typů pracích prostředků, tak tady opět platí, že je potřeba se řídit jak barvou oblečení, tak i složením materiálu.
Například speciální prostředek na bílé prádlo obsahuje rozjasňující složky, které naopak mohou u barevného oblečení způsobit opraný efekt vlivem blednutí barev. Obdobně to platí i pro produkty určené na černé a tmavé prádlo, některé v sobě obsahují pigmenty, které by světlému oblečení uškodily. Na vlněné prádlo, svetry, pleteniny a podobně používejte výhradně prášky nebo gely na vlnu. Jinak hrozí, že dojde ke sražení nebo naopak vytahání svršku.
„S našimi pracími gely se nemusíte obávat prát jakékoli oblečení, protože obsahují účinné složky pro všechny druhy látek. Gely dokážou odstranit skvrny během praní s vysokou efektivitou, přesto ale prádlo zůstane stále intenzivně barevné, jako kdyby bylo nové,“
vysvětlila Sabina Bopkó, brand manažerka značky Coccolino.
Škála typů pracích prostředků, ze kterých je možné vybírat, je široká. Pokud ale výběru správného pracího pomocníka budete věnovat pozornost, vaše oblečení bude déle vypadat jako nové.
bílé oblečení
barevné oblečení
černé oblečení
jemné tkaniny
vlněné tkaniny
dětské oblečení
funkční oblečení
Doporučené dávkování pracího prášku je vždy uvedeno na jeho obale, závisí na intenzitě zašpinění prádla a na jeho množství.
Pračku plníme vždy maximálně jen takovým množstvím prádla, jaké je doporučeno výrobcem. Z hlediska úspory energie je to ideální, poloprázdná pračka zbytečně spotřebovává energii, v přeplněné pračce se zase může stát, že se prádlo špatně vypere, prací prostředek se nedostane, kam má, a dojde i k poničení tkaniny vlivem silného pomačkání.
Chytré pračky si zvládnou nastavit dobu praní podle množství prádla, které do nich vložíte. Dbejte ale vždy na množství pracího prostředku, u kratších programů jej stačí méně, jde o to, aby se stačil dostatečně rozpustit a jeho zbytky neulpěly na oblečení. V takovém případě by mohlo dojít k podráždění pokožky při nošení špatně vypraných oděvů.
K delší životnosti oblečení přispěje i zvolená teplota praní. Obecně platí, že barevné prádlo stačí prát na nižší teploty, ideálně 30 stupňů. Ručníky či ložní prádlo je možné prát na vyšší teplotu, což je 60 stupňů. Vyvářet, tedy prát na 90 stupňů, můžeme dětské látkové pleny, utěrky, případně kapesníky.
Pokud použijete aviváž na závěr praní, bude vaše prádlo nejen měkké, hebké a nadýchané, ale hlavně voňavé.
„Díky speciálním parfémovaným mikrokapslím, které obsahují naše aviváže, bude oblečení opravdu dlouho svěže vonět,“
vysvětlila Sabina Bopkó, brand manažerka značky Coccolino.
Kromě vůně vyniká aviváž též antistatickým účinkem, pomůže udržet kvalitu látky a po jejím použití bude prádlo nejen rychleji schnout, ale navíc se bude snadněji žehlit.
„Mám silnou paměť na vůně. Dodnes si vybavím vůně, které mne zaujaly už v dětství. S vůněmi si také spojuji silné zážitky. Jeden z nejsilnějších mám spojený s modrým Coccolinem. Od té doby si ho z nostalgie pravidelně kupuji, abych si onen moment zas a znovu připomněla. Ta vůně je opravdu silná a krásná,“
svěřila se nám Simona Ř. z Liberce.
Platí, že aviváž se nesmí používat na speciální materiály, protože by narušila jejich funkčnost a snížila jejich savost a schopnost odvádět vodu. Aviváží byste mohli ucpat povrch materiálů a takové oblečení by zkrátka brzy dosloužilo.
bundy
kabáty
termoprádlo
outdoorové oblečení
funkční oblečení
vlněné oblečení
Mnoho lidí už objevilo výhody sušičky, ulehčují, a hlavně zkracují si tím sušení.
Pověšení prádla na čerstvém vzduchu je ale zároveň nejlevnější a nejekologičtější způsob, jak jej usušit, a je i nejvíce šetrné k materiálům. Je ale potřeba dbát na to, abyste nenechali prádlo sušit na prudkém slunci, jeho barvy by rychle vybledly.
Zachovat oblečení stále v dokonalém stavu je snadné. Se správným pracím prostředkem a šetrným stylem praní to není problém.
„Coccolino má na různé druhy tkanin různé prací gely, se kterými je praní prádla šetrné, ale přesto účinné. Dále pak nabízíme opravdu širokou škálu vůní aviváží, které dodají prádlu kromě dlouhodobé vůně i nadýchanost a jemnost, díky antistatickému účinku lze s oblečením snadněji manipulovat,
dobře se žehlí i nosí,“
vyjmenovala Sabina Bopkó, brand manažerka značky Coccolino.
Pokud vám na vašem oblečení záleží, chcete stále vypadat skvěle a neutrácet tak často peníze za nové kousky, zaměřte se na správné praní.
Chci mít oblečení stále jako nové