Seznam Native ve spolupráci s

Zázračné světlo

Jak rozzářit domov i mysl?

Podzimní dny se zkracují a tma každý den zabírá více hodin než denní světlo. Nedostatek slunečních paprsků má vliv na naši náladu a energii.

Je vůbec možné přírodní světlo nahradit zářivkami? A jak světlem neuškodit svému spánku?

Pro lidské tělo jsou sluneční paprsky nenahraditelné

Světlo je totiž pro náš organismus něco jako budík. Každá buňka v těle je podle něj buď aktivní, anebo odpočívá, když se stmívá. Vnitřní hodiny zajišťují, že tělo funguje tak, jak má.

Vliv světla na naše tělo můžete zažít při dlouhém cestování letadlem. Se změnou časového pásma se tělo musí vyrovnat s odlišnou úrovní světla, než na kterou je zvyklé. Zatímco unavení se v takovém případě budete cítit jen pár dní, tělo se s takovou změnou vyrovnává třeba i několik týdnů.

délka dne

8:15

leden

Posviťte si na dobrou náladu

Slunce, a to i když jeho světlo proniká přes okna, dokáže zlepšit náladu a dodat nám energii. I umělé osvětlení, tedy lampičky a lustry, ovlivňují naši náladu a soustředění. Jenže přílišným světlem si můžeme i zadělat na problémy.

Zažíváte podzimní splín?

Ještě než ulice i místnosti ozářily zářivky, lidé se světlu a tmě lépe přizpůsobovali. V zimě chodili mnohem dříve spát a trávili spoustu času venku. Byli smíření s tím, že od podzimu do jara příroda odpočívá, a tak i oni žili úsporně. S umělým osvětlením se prodloužila doba, kdy jsme aktivní a v průběhu celého roku se od nás ve škole nebo v práci očekává stejný výkon. Jenže tělu chybí světlo, lidé jsou unavenější, smutnější a mrzutější.

Podzimní, zimní a jarní splín může trvat dny, týdny i měsíce. Podle některých odborníků na něj pomáhá vystavovat se co nejvíc slunečním paprskům, ráno aktivovat mysl intenzivním umělým světlem a snažit se věnovat aktivitám, které vám dělají radost.

Světlo má vliv na všechno živé

Pokud se rozhodnete vyzdobit svůj dům a zahradu světýlky, myslete i na to, že tím nejspíš narušíte přirozené procesy ve svém těle, ale i biorytmy zvířat a rostlin. Může se dokonce stát, že světýlka na podzim zmatou ptáky natolik, že se začnou připravovat na hnízdění. Anebo že se stromy v blízkosti světla nepřipraví na zimu a neshodí listy. Ideální pro těla rostlin, zvířat i lidí je, když je v noci v domě i kolem něj co největší tma.

Probouzejte se odpočatí

Cítíte se po ránu unavení a nemůžete se během dne soustředit? Za váš nekvalitní spánek může i umělé světlo z televize nebo mobilního telefonu. Podle odborníků je před spaním obzvlášť nebezpečné modré světlo.

Nastartujte své tělo na celý den

Pokud se ráno nemůžete dostat z postele, zkuste se vystavit intenzivnímu světlu. Na trhu najdete přístroje, které dokážou napodobit východ slunce. Ideální je ráno cestovat do práce na kole nebo pěšky a užít si snídani venku. Tak můžete pomoci svým vnitřním hodinám se správným nastavením, vaše výkonnost a energie by měly stoupat. Tělo díky světlu dostane informaci, že se má připravit na celý den.

Poznejte všechny barvy světla

Existuje několik druhů světla, liší se barvou a intenzitou, ale i vlivem na lidské tělo. To je citlivé zejména na modré světlo, kam patří i bílé neutrální. Naopak světlo podobné ohni je pro naše tělo příjemnější.

Studené světlo

Odstíny modré a zelené, ale i neutrální bílá. Takové světlo aktivizuje lidské tělo, při jeho záření si organismus myslí, že je den, a tak nespouští opravné procesy, které se běžně odehrávají v noci. Vyzařují jej displeje a monitory, televize a i některá veřejná osvětlení.

Hodí se do pracoven a kanceláří, protože si světlo ve studených odstínech lidský organismus spojuje s dobou bdělosti. Nadměrné vystavení tomuto světlu večer a v noci ale může způsobovat problémy se spánkem.

Chytré elektroměry:
Budoucnost energetických úspor

Většina lidí neví, kolik elektřiny spotřebuje za den, týden nebo měsíc. Není jednoduché se během roku dostat k průběžným údajům. V Česku se už ale postupně zavádí chytré měření, které umožňuje snadno sledovat spotřebu, a tím i najít příležitost k úsporám.

Chytré elektroměry jsou důležité

nejen kvůli spotřebě, ale také kvůli zapojování zdrojů obnovitelné energie do sítě. Distributoři díky nim mohou přesněji předpovídat nároky na distribuční síť. Chytré měření už pilotně běží mimo jiné v několika desítkách domácností na jihu Čech a Moravy, kde se o jeho zavádění stará distribuční společnost EG.D.